Spin Kamış Seçimi

Spin Kamış Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bu başlıkta spin avcılıkta kullanılacak “kamış” alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz. Balıkçılığın yorucu fakat bir o kadar da zevkli bir disiplini olan spin(at-çek) avcılığı yemli yapılan avcılığa göre daha fazla deneyim ve ustalık gerektirir. Bu yüzden spin avcılıkta kullanılan malzeme çok önemlidir. Eğer paranızı boşa harcamak istemiyorsanız, bu malzemeler belirlenmeden önce spin avcılığın nerede yapacağınıza ve hangi balıkları hedef alacağınıza karar vermelisiniz.

Kamışın Ağırlığı:

Spin avcılıkta temel malzeme olta makinası ve kamıştır. Bu ikisi diğer kullanılacak malzemelere göre daha pahalı oldukları için öncelikle bu ikisini alırken dikkatli karar vermek gerekir. Sınırlı bir bütçeye sahipseniz daha genel kullanıma yönelik olta makinası ve kamış tercih etmelisiniz. Bir diğer dikkat edilecek nokta kamışın ve makinanın ağırlığıdır. İkisi de hafif olmalıdır. Çünkü spin avcılık yorucudur. Bazen saatlerce süren at-çek sizi çok fazla yorar ve performansınızı düşürür. İşte kamışınız ve makinanız ne kadar hafif olursa o kadar avantajlı olursunuz. Piyasadaki kamışların çoğu 200-300 gr arasında değişir siz de alırken olabilecek en düşük ağırlık değerine sahip olanları almaya çalışın. Tabi ki makinanız da bu işe uygun ağırlıkta olmalı yoksa tek başına kamışın ağırlığı bir anlam ifade etmez.

Spin kamışlar genellikle 2 parçalı olurlar. Teleskopik olanları da vardır. Teleskopik olanlar her ne kadar taşıma açısından kolaylık sağlasalar da bunların atış performansı yeterli olmaz. Bu yüzden parçalı kamış almanızı tavsiye ediyoruz. Fakat parçalı kamışlar hassas ve kapalı boyları uzun olduklarından bunlara taşıma sırasında oldukça dikkat edilmelidir.

Kamışın Boyu Nasıl Olmalı:

Kamış seçiminde öncelikle, alacağınız kamışın boyunu belirlemeniz gerekir. Kamışın boyu önemlidir zira sahteyi ne kadar uzağa atacağınızı belirleyen temel etmenlerin başında kamışın boyu ve aksiyonu gelir. Spin kamışların uzunluğunun genel aralığı 240 cm ile 290 cm arasında değişir. Daha uzunları veya kısaları da vardır. Uzunluk olarak en çok 240-270 cm kamışlar piyasada bulunmaktadır. Ara değerler maalesef pek yoktur. Alacağınız kamışın uzunluğunu belirlerken yakalamaya çalışacağınız balığa göre ve sizin boyunuzun uzunluğuna göre seçim yapılmalıdır. Dar ve kalabalık bir kıyıdan avlanacaksanız alacağınız kamışın boyu maksimum 240 cm olmalıdır. Ancak bu boyla ulaşacağınız mesafe biraz daha az olacaktır. Biraz daha rahat bir kıyıdan avlanacaksanız ve hedef balık da kıyıdan uzaktaysa 270 ve üzeri kamış tercih edilmelidir. Ancak kamış seçiminde boyunuzun uzunluğunu da hesaba katmalısınız. 175 cm üzeri boyunuz varsa 270 lik bir kamış sizin için idealdir. Bu boydaki bir kamışla spin avcılık için yeterli uzaklığa erişmeniz mümkündür.

Kamış Ne Kadar Atara Sahip Olmalı:

Spin kamışta dikkat edilmesi gereken başka bir önemli husus kamışın aksiyon değerleridir. Yani atabileceğiniz maksimum ve minimum ağırlık değeri. Genelde spin diye tabir edilen kamışların aksiyon değerleri 10-40 gr aralığındadır. Bazıları bunun biraz üstünde veya altında olabilir. Sizin tercihiniz yine meraya ve avlayacağınız balığa göre şekillenmelidir. Atar değeri düştükçe kullanabileceğiniz kaşıkların ya da sahtelerin ağırlıkları da düşeceğinden uzun mesafelere atma şansınız da düşecektir. Ayrıca düşük atarlı kamışla rüzgârlı havalarda atışlarda zorlanabilirsiniz. Ancak atar değeri yüksek kamışlarla da düşük ağırlıklı sahteleri atmanız ve gerekli aksiyonu vermeniz zorlaşacaktır. Örneğin atar değeri 10-30 gr. Arası olan bir kamışla lrf yönteminde kullanılan 2-10 gr. Ağırlığındaki jigi ya da sahte balık maketini veya silikonu uzağa atmanız ve ona aksiyon verme şansınız az olacaktır. Benzer şekilde 10-40 gr. Arası atar değerlerine sahip bir kamışla 50 gr. Bir jigi veya kaşığı atmanız mümkün değildir. Büyük ihtimalle birkaç atış sonra kamışınız kırılacaktır. Yani seçim yaparken hangi merada hangi balığı avlayacağınızı iyi hesaplamalısınız.

Kamışın Çekeri:

Son olarak spin kamış seçerken drag değerlerine; yani “alacağım kamış kaç kilogram dirence kadar dayanır?”ı düşünmelisiniz. Kamışın uygun olduğu misina çekeri : 2 – 10 lb arası, Uygun olduğu misina kalınlığı : PE 0.2 – 1.0 şeklinde belirtilir. yani spin takımınızda en verimli  kullanacağınız misina değer aralığı bu rakamlarla belirtilmiştir. alacağınız misina değerleri bunlar arasında olmalıdır. İyi bir kamış istiyorsanız halkaların ve halka ayaklarının ve hatta makine yatağının fuji olmasına dikkat edin.

Spin kamışların karbon değerleri yüksek olduğundan dayanıklı ve esnektirler drag değerleri genelde 2-8 kg. arası değişir. Zaten acemilik seviyesinde bu değerler sizin için yeterlidir. Siz eğer usta bir balıkçıysanız  en zayıf kamışla bile kocaman balıkları çekmeniz mümkündür. Ama şunu unutmayın balığı çeken makina değil kamıştır. Kamışı iyi seçerseniz gelen büyük balık da olsa çekme şansınız yüksek olur.

Maliyet göz önünde tutularak maksimum performansa yönelik kamışları düşünmenizde fayda vardır. Bir de bu işe yeni başlıyorsanız mümkün mertebe alt-orta sınıf kamışlarla başlamanız tavsiye olunur. Yok ben bu işte kararlıyım param boşa gitmesin diyorsanız ise aşağıda örnekleri verilecek üst sınıf kamışlardan almanızı tavsiye ederiz.

Başlangıç seviye spin avcılık için belli başlı markaların aşağıdaki alt seviye kamışları tercih edilebilir:

Daiwa, sweepfire, crossfire, samurai, legalis serileri ile başlangıç için fiyat performans açısından iyi ürünler sunmaktadır.

Remıxon Flex Spin Kamış

Shımano Alivio Dx Serisi 2 Parçalı Spin Olta Kamışı,

Shımano Catana Dx Spinning Serisi Olta Kamış

Okuma Fina Pro Spin Kamış 240Cm 15-40Gr Atar,

Okuma Competition 270Cm 20 50Gr Spin Kamışı,

Okuma Vsystem G2 Tele Spın 300cm 10-40g Spin Kamış

Okuma Vsystem 270 spin 10-40 kamış

D.A.M Neo Spinning 240Cm 10-30Gr Spin Kamışı,

D.A.M Shadow Ds Distance 270Cm 7-28Gr Spin Kamış

LINEAEFFE Twins Spin Serisi Olta Kamışı 270 cm

SAVAGE GEAR MPP2 9’ 274cm Spin 10-30g 2 Parça,

SAVAGE GEAR Salt Shore Spin 285cm 15-40g Olta Kamışı,

SAVAGE GEAR Black Dropshot Savage Spin Serisi Olta Kamışı 214 cm

SPRO Flashback Spin S-Fiber Serisi Olta Kamış 240 cm

ABU GARCIA Venerate 902M Olta Kamışı 274 cm,

ABU GARCIA Devil Serisi Olta Kamışı 270 cm

SHAKESPEARE Omni 240 cm Olta Kamışı 240 cm,

SHAKESPEARE Ugly Stick NG Spin Olta Kamışı,

Crony marka kamışlar da son dönemlerde oldukça popülerlik kazanmaya başladı. kullanan birçok kişi Crony kamışlardan oldukça memnun kaldıklarını belirtiyor. Oldukça hafif ve dayanıklı bir yapıya sahip.

Crony Ocean System Galaxy G-S802M 243 cm  2 parça, 10-30 gram atar, 175 gram ,

 

Üst sınıf kamış almak isterseniz, aşağıdaki marka ve modelleri tercih edebilirsiniz.

En üst seviye kamış isterseniz önerebileceğimiz ilk marka Zenaq olacaktır.

Zenaq Plaisir Answer PA90 (RG)  Jaw Breaker Spin Kamış 274 cm. 10-50 g.,

Zenaq Muthos DM The Mid Game 96 Power RG 290 cm.

Zenaq Plaisir Answer PA90 (RG) Jaw Breaker Kamış 274 cm. 10-50 g.

MAJOR CRAFT Crostage CRX-902M Olta Kamışı 274 cm,

MAJOR CRAFT Triple Cross TCX-902ML 274Cm 10-30Gr RF Spin Kamış,

MAJOR CRAFT Nextino Olta Kamışı Serisi 260 cm,

MAJOR CRAFT N-ONE 233 cm Olta Kamışı 233 cm

DAIWA Prorex XR 274cm 14-56gr Olta Kamışı 274 cm,

DAIWA BG Seabass Serisi Seabass Kamış 244 cm 14-42 gr,

DAIWA Tournament AGS Spin Serisi Olta Kamışı 274 cm,

DAIWA Morethan AGS Serisi 282cm Olta Kamışı 282 cm,

DAIWA Saltist AGS Serisi Olta Kamışı 274 Cm

SHIMANO Spin Joy Serisi 300 cm Olta Kamışı 300 cm,

SHIMANO Lesath CX Serisi Olta Kamışı 259 cm,

SHIMANO Lunamis Serisi Olta Kamışı 244 cm

Nomura kamışlar pek bilinmese de oldukça sağlam yapılı sert aksiyonlu başarılı kamışlardır. Dayanıklı ve hafif kamış arayanlar için iyi bir alternatif olabilir.

Nomura Izu Sw Egı Spec 270cm 11-21g

Nomura Kanjı Saltwater 270cm 70g

 

 

 

 

255 yorum

 1. kamuran duman Yanıtla

  üstad Shimano Alivio DX Spinning 240 L 3-15gr bu modelini almak istiyorum önerirmisin ..kullanacagım yemler 3-5 grm arası silikon 5 -10grm arası sahteler..ek olarak akdenizde av yapıcam 3-5kg arası balığı çeker mi bu kamış:)…

  • Ümit Yanıtla

   Shimano kamış ve ona uygun makina istiyorum yüksek yerdenden denize sıfır noktadanda atış yapıyoruz verdiniz bilgi için teşekkür ederim

   • admin1 YazarYanıtla

    Merhaba,
    Kamışta sadece Shimano’ya odaklanmayın derim. Jinza, Nomura, Daiwa, Cinetic, Major Craft gibi markaları gözden geçirmelisiniz. Ama ille Shimano diyorsanız Speed master 270 cm 14-40 fena değildir. Catana spin kamışlar fiyat olarak uygundur. Makineyi bütçenize göre seçmelisiniz. Orta seviye diyorsanız Nasci 4000 xg önerebilirim. Nasci hem görüntü hem de performans yönüyle iyi bir makinedir.

   • Emre Yanıtla

    Merhabalar yazılarınızı okudum ama biraz geç oldu. Gerçekten bilgilerinizi iyi aktarmışsınız. Keşke daha önceleri okuma fırsatım olsaydı. Daiwa sweepfire 270 20-60 spin kamışı + shimano fx c3000fc + sufix 832 0.13 almış bulunmaktayım. Sizce spin avcılığına uygun bir set midir? Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

   • Erkan Yanıtla

    S.a hocam sizce kamış olarak 2.70 10/40 mi yoksa 20/40 alayim avlanma yeri İstanbul hedef balık lüfer levrek vs gibi avlarda kullancagim

  • Onur Yanıtla

   Merhaba iyi çalışmalar. Değerli bilgilerinizden yararlanmak istiyorum. Samsunda yaşıyorum. Burda kanalda gölde barajda sazan kefal alabalık ak balık gibi türler var. Ben genel olarak sazan avina gidiyorum ve şamandıralı mantarlı avlanıyorum. Bir tane başlangıç için iyi sayılabilecek teleskopik olta şeyim var. Bir tane daha set yapmak istiyorum. İyi bir şey olsun istiyorum. Bu seferki nin teleskopik değilde iki parçalı kamış olmasını istiyorum. İki parçalı kamışlar da cekingenligim var sağlam olmaları konusunda. Misal kancaya 5 ila 10 kg arasında bir balık takıldı. Bu balığı çekebilecek makine ve iki parçalı kamış takımım olsun istiyorum. Fiyat performans ürünleri olsun istiyorum. Bu konu hakkında bana hangi ürünleri önerirsiniz. Teşekkür ederim şimdiden iyi çalışmalar.

   • admin1 YazarYanıtla

    Merhaba,
    Uzun yıllar sazan avı yaptım. Epey sabır gerekse de avı keyiflidir. Sazan avı için parçalı kamış isterseniz iki parça değil de üç parçalı olanları öneririm. Albastar’ın üç parçalı trio carp serisini öneririm. Ben Albastar Quality Surf 360cm modelini deniz için kullanıyorum. Albastar kamış konusunda bence oldukça başarılı ürünlere sahip. Çok üst model isterseniz Shimano Carp Tribal TX-5 12 365 bakın. teleskopik olarak Dam Mad XT1 3,60 önerebilirim. Dam ürünleri sazan avcılığı için oldukça başarılıdır. Makine olarak surf makaraya sahip, yüksek devirli olmayan ve en az 5000’lik boy bir makine tercih edin. eğer iyi olsun diyorsanız Daia crosscast/ Emcast ya da windcast serisi makineler olabilir. Veya D.A.M Quick FSI 7500FS ya da Okuma Avenger FD AV-65 Makine de oldukça iyidir. Baitrunner özelliğine sahip bir makine sazan avında işinizi kolaylaştırabilir. Bol şans diliyorum…

  • Ramazan Akgedik Yanıtla

   Ustam bende Shimano ax 4000 fb var kamış olarak shimano alivio 240 14-56 almayı düşünüyorum buna hangi ipi almam gerekir ve ayrıca makine kamış uyumum nasıl 4 5 kiloluk balık çekebilirmiyim?

 2. ibrahim yalçınkaya Yanıtla

  hocam boyum 1,70. daiwalegalis sebas .2,70. 10-40 kamış için ne dersiniz. daha önce okuma v sistem 2,70 20-60 kamışı birbirine geçen kısımdan çıkartma zorluğu , zorlama sonucu kırıldı. şimdi daiwalegalis sebas ,düşünüyorum.tavsiyeniz ne olur.

  • admin1 YazarYanıtla

   Öncelikle kamışı nasıl bir merada kullanacağınız ve hangi balığı avlayacağınız önemli. Eğer kayalık ve denizden yüksek yerlerde avlanacaksanız 244 boy sizin için daha uygun. Yok kumsal benzeri deniz seviyesi yerlerde avlanacağım derseniz 270 de kullanabilirsiniz; ama 244 daha rahat kullanırsınız diye düşünüyorum. Kamış kısaldıkça kontrolünüz kolaylaşır. Daiwa legalis okumaya göre biraz daha sert bir kamıştır. sert olması hafif sahtelerde aksiyonu azaltır. Genel kullanım açısından bence okumaya göre daha iyi bir kamış. Ben okuma vsystem e alışamadım. Legalis 10/35 aralığı genel kullanım için uygundur. Ofiyatlara alacağınız en iyi kamışlardan biridir Legalis.

   • Yüksel Yanıtla

    Merhaba ustam kolay gelsin bende bir spin takım önerisi alabilir miyim kıyıdan ağlamıyorum genelde alabalık avı için tabi bunun dışında kullanabileceğim denizde olabilir genelde geniş alan da av yapıyoruz

 3. Hakan Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Benim boyum 182 cm. İzmir kıyılarında avlanmak istiyorum. DAİWA CROSSFİRE NEW 270CM 10-35GR Spin Kamışı ve ya Daiwa Ninja X Jigger 270cm 8-35gr hangisini önerirsiniz. Ayrıca bunlar için nasıl bir makine almalıyım. öneriniz varmı acaba?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Düşündüğünüz iki kamış da fiyat-performans açısından fena sayılmaz ve 270 kamış boyu uygundur. Ninja x Jigger daha yumuşak bir kamış ve esnekliği daha fazla bu yüzden atışlarda erim mesafesi Crossfire’a göre daha az olacaktır; fakat levrek avında yumuşak aksiyon avantaj olabilir. Crossfire kamışlar orta sertlikte, yani her türlü balık avında kullanılabilirliği daha yüksek olduğundan bence daha avantajlı. İzmir dolaylarında muhtemelen levrek, granyoz gibi balıkları hedefleyeceksiniz, her ikisi de kullanılabilir. Ninja x Jigger, Crossfire’ın yarısı ağırlığında bu avantaj, ayrıca 8/35 atar baby jigleri kullanmaya uygun. 3000 lik altı bir makine de alırsan hem spin hem Lrf yapma şansın olacaktır, Ninjayla. karar senin;) Spin makine tavsiyesi yazımızı okumanı öneririm daha sağlıklı bir seçim yaparsın. ama başlangıç için okuma İnspira ya da ceymar makineler uygun olacaktır.

 4. Murat Yanıtla

  Merhaba
  Daiwa Crossfire New Spin 270cm 14-56gr ile okuma ceymar cxt 30 ile kombin yapmak istiyorum.Benim sorum şu yönde bu ikili ile hem spin hemde gerektiginde düşük Gr bir kurşun ve tek iğne ile yemlide (atar degerini aşmadan) yapmak istiyorum.Genelde İzmir de kayalık ve kumsal kesimlerinde avlaniyorum.Mercan/melanur/çipura/mırmır tutuyorum ..Bu konuyla ilgili düşünceleriniz nedir ? Spin takiminida değerlendirirsiniz sevinirim.Tesekkurler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Daiwa Crosfire new spin kamış fiyat-performans açısından gayet başarılıdır.Atar değerini geçmediğiniz sürece hiç bir sorun yaşamazsınız. 3-4 kiloluk balıkları bile çekersiniz. Ceymar da iyi bir seçim olur. Ben olsam böyle yemli de avlanmayı düşünseydim 30’luk değil de 40’lık makine alırdım. Liman içlerinde ya da akıntı olmayan yerlerde spin kamışla yemli avlanmışlığım çok oldu. Gayette başarılı avlar yapılabiliyor. Hatta kamış hissiyatı sebebiyle çok da keyifli oluyor.
   Balıkçılık enteresan bir şey, biraz yaratıcılık her zaman iyidir. Çok iyi spin takımlarla balık alamadığım; ama yanımda kırık yemli kamışıyla at-çek yapıp kofanaları çekenlere çok rastladım. O yüzden olmayacak şey yok.

   • admin1 YazarYanıtla

    Merhaba,
    10/40 atarlı shakespeare ugly stik kamışla 45 gr jig çok attım:) bütün kamışlarda bu olur mu, bence olmaz. Çok zorlamadan üst atar değerlerinde atış yapılabilir.

 5. Yadigar Erguvan Yanıtla

  Merhaba,

  2.70 spin kamış, 50 gr atar için nasıl bir motor almamız lazım?

 6. Tarık Yanıtla

  Admin merhaba. 250 TL kamış makina önerin nedir? Antalya bölgesinde yeni başlayan biriyim. Boyum ise 1.90m

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba, size tavsiyem bütçeyi biraz daha arttırıp ikinci el makine ve kamışlara yönelmeniz. Çünkü o fiyatlara alacağınız makine ve kamış çok basit ve dayanıksız olacaktır. İkinci elde çok daha iyilerini bulacağınızı düşünüyorum.
   Bütçenize uygun önerebileceğim; Okuma G-force 2.70 7-35 iki parça kamışla, Shimano Ax 4000 fb ya da Shimano Hyperloop 4000 fb modellerini iyi bir takım olabilir. Ayrıca Dam, Lineaeffe, Spro gibi markaların bütçenize uygun 2.70 cm kamış modelleri var.

 7. atakan Yanıtla

  selam hocam,

  shimano ile zenaq arasında fiyat olarak 3 katı fark bulunmakta sizce yapmam gereken

  3 adet farklı atarlı olta almakmıdır.
  1 adet zenaq mıdır.

  ikincisi tavsiyeniz olan shimano stella nın 6 farklı çeşidi var kafam karıştı..

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Eğer üst seviye makine ve kamış almaya niyetlendiyseniz ne tür av yapacağınızı iyi belirlemeniz gerekir. Örneğin aldığınız her makineyle tekne avına çıkamazsınız ya da spin av yapamazsınız. Vereceğiniz paranın boşa gitmesini istemiyorsanız öncelik nerede hangi balıklara yönelik av yapacağınıza karar vermek olmalı.
   Zenaq kamışlar maalesef çok pahalı. Ancak kullanan arkadaşlarımda gördüğüm kadarıyla diğer kamışlardan kalite ve atış yönünden ciddi üstünlükler taşıyor. Kamış üzerindeki atış değerleri gerçeğe uygun. Şöyle söyleyeyim atışlarda daha hafif sahtelerle bile çok daha uzak mesafelere ulaşabiliyorlardı. Ben her zaman farklı çeşitten malzemeye sahip almaktansa az ve kaliteli malzemeyi yeğlerim. (tabii bütçeme göre).
   Evet, Stella makinelerde birçok çeşit var. Bunlar farklı amaçlar ve teknolojilerle üretildikleri için oluşan farklılıklar. örneğin Stella SW 140 XG ve Stella 1000 PG SW modelleri tekne avlarına uygun, misina kapasitesi çok yüksek ve ağır modellerdir. Spin avlarda kullanılmazlar.
   Siz spin için Stella arıyorsanız Stella 4000 sw-b-xg gibi modellerine yönelmelisiniz. Spin için 4000’lik modeller ideal.

 8. Ediz Yanıtla

  Shimano c3000 fx ve fladen flex 2.40 10/30 ilk deneyimim olcak sizce nasıl boy 1.75 avlak tatlı su genel kıyı ve kayalık şimdiden teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   merhaba, Fladen Flex 2.10 kamış kullandım. Sağlam ve çok esnek bir kamıştı. Esneklik atışlarda biraz mesafe kaybına yol açabilir ama av esnasında daha fazla keyif aldırır. Tatlı suda çok uzak atışlara ihtiyacınız olmayacak. Bu yüzden 2.40 boy iyi hem sizin boyunuza da uygun.
   Fladen’in yedek parça durumunu bilmiyorum. Sanırım bir kırılma durumunda yedek parçaya ulaşmak zor. Ama çok yüksek fiyatı olmadığı için yedek parça olayını hesaba katmayabilirsiniz.
   Shimano fx c 3000 o fiyatlara alınabilecek bir makine. Acemilikte her türlü işinizi görecektir. Ayrıca makine seçimi için şu yazıyı okumanızı öneririm. Spin makine tavsiyesi

 9. Ahmet Yanıtla

  Merhaba Üstad ;

  Spin avcılığına yeni başlayacağım fakat uzun süre yapacağımı düşündüğüm için fiyat performans orta seviye bir set yapmak istiyorum , gittğim bir yerde daiwa ballistic x 2.70 7-28 kamış ve daiwa ninja 18 lt 3000 chx makine önerdiler. İzmir de olduğumdan dolayı genellikle levrek avı hedefim , avlanacağım mera da genellikle düz veya kayalık bölgeler olacaktır. Bu ürünler ile ilgili yorumunuzu veya bu fiyat aralığında tavsiye edeceğiniz daha iyi olabilecek ürünlerin bilgilerini sizden rica edebilir miyim ?

  Teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Umarım balıkçılıktan keyif alırsınız ve koca koca levrekler yakalarsınız.
   Genel olarak Daiwa kamışlar başarılıdır. Daiwa’larda tek sıkıntı yedek parça konusunda yetersiz ya da ilgisiz kalmalarıdır. Alacağınız yerle mutlaka bu konuyu görüşün ürünün arkasında durup durmayacaklarını öğrenin derim.
   Daiwa Ballistic 2,70 7-28 kamış hafif ve oldukça esnek bir kamıştır. Hafif su üstü sahtelerle güzel aksiyonlar alır ve slikonla da av yapabilirsiniz. Levrek avı için gayet idealdir. 2,70 boy da avlanma yerleriniz için sorun olmaz. Sap kısmı kısa kalabilir; atışlar için ben sap uzunluğunu önemserim ama sizin için bu sorun oluşturur mu bilemem. Makine yatağından sonra ki sap kısmı uzun olunca daha iyi atışlar yapıyorum.
   Ancak daha ağır sahtelerle (20 gr üstü) av yapacaksanız Ballistic 7-28 fazla esnek kalacaktır. Ballistic 12-42 atarlı olanı daha sert olur. Ya da daha sert aksiyonlu olan Daiwa Bg seebass 7-28 ya da Legalis Seebass 2,72 14-42 modellerini tercih edebilirsiniz.
   Daiwa ninja kullanmadım ama fena bir makine olmadığını biliyorum. Sadece chx modelinin 6.2.1 gibi yüksek devri var. Levrek için ninja 18lt 3000 c modeli (5.3.1) daha uygun devre sahip. Shimano exage 3000 sfd ye de bir göz atın derim. İncelemediyseniz Spin Makine Tavsiyesi yazımızı da spin makine konusunda detaylı bilgi için okumanızı öneririm.

 10. aydin Yanıtla

  merhaba
  spin kamış almak istiyorum bir türlü karar veremedim.
  Shimano Catana DX Spinning M 2,70m 10-30 (bütçeyi zorluyor)
  Shimano Alivio Dx 2.70m 14-40
  Shimano FX XT 270 MH 14-40
  hangisi doğru tercih olur. bunların dışında birde albastar spin power 270

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Kullanacağınız sahteler ya da kaşıklar 20 gr üstü olacaksa Catana’yı zaten elemelisiniz. (Catana’nın teleskopik modelini sürekli arabamda taşırım. Oldukça esnek bir kamıştır.) Çünkü kamışlarla tam değerlerinde atış yapılmaz. Bence Shimano Alivio Dx iyi bir seçenek olacak.
   Albastar’a sayenizde baktım hiç fena görünmüyor. Ancak Shimano kalitesinde olmayacağı kesin. Yine de Albasıtar’ın bu modelini kullanan birileri buradan yorum yaparsa biz de bilgilenebiliriz.

 11. serdal Yanıtla

  Merhaba
  okuma helios spinning kamış 15-45 gr atar 240 cm Bu kamış hakkında tavsiyeniz nedir acaba. Maket balıga Aksiyon verirken Kamışın esnemesini istemiyorum. Okumanın Bu modelimi yoksa Daiwa legalisin mudailini mi tavsiye edersiniz teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Helios kullananların hiç birinden olumsuz yorum duymadım. Gayet dengeli ve hafif bir kamıştır. . Helios 15-45 atarlı kamış istediğiniz sertlikte aksiyona sahiptir. Yani çok esnek değildir. Ayrıca Fuji halkalara sahip olması da artı puan.
   Daiwa Legalis benim fiyat performans açısından çok beğendiğim bir kamıştır; Ancak Daiwa ürünlerinde yedek parça sıkıntısı yaşarsınız. Okuma’da ise yedek parça problemi olmaz. bu yüzden Okuma Helios’u tavsiye ederim.
   Bol şans dilerim:)

 12. Abdülkadir Yanıtla

  Sayın admin okuma revenger RV-40 FD makine aldım buna uygun teleskopik kamış almak istiyorum ilk defa kullanacam hiç tecrübem yok boyum 1.75 başlangıc seviyesi 10-40 ve benzeri gibi bir veya birkaç kamış markası tavsiye edermisiniz.
  Ayrıca kullanmak istediğim balık türleri zargana,istavrit,çinekop,mırmır,çupra,levrek

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Öncelikle belirteyim spin avcılıkta teleskopik kamışların performansı yeterli değil. Taşıma yönünden çok cazip gelebilir size, ancak kontrol, aksiyon ve sağlamlık yönünden parçalı kamışlar daha iyidir. Shimano Catana 2.40 cm 10-30 tele spin, Daiwa Samurai 2.40 cm 10-40 tele spin ve Dam black panter 2.70 cm 15- 40 tele spin kullandım. Üçü arasından önereceksem Daiwa Samurai’yi öneririm. hem sağlam hem sert hem de atışları yönünden başarılıydı. Dam da hiç fena değildi. Duyduğum kadarıyla Dam Fighter tele spin 15 -50 de fena değil Dam markasının ürünleri hem ucuz hem de kalitelidir. Shimano Catana çok yumuşak kalıyor ve atışlarda diğerlerine göre zayıf geldi bana. Ama şu anda Catana tele spin arabada yedek olarak duruyor:) dediğiniz balıklar için 10-40 arası atarlar ve maksimum 270 cm boy yeterlidir.

 13. selim Yanıtla

  slm hocam bende orta duzey bi spin kamısı arayısındayım yazdıgınız acıklamalar gercekten cok faydalı oldu 2 model arasında kaldım d.a.m shadow ds Distance 270 7-28 ıle daiwa legaliss seabass 270 10-35 bu ıkı kamıs dan tercıhınız ne olurdu makına olarakda su an elımde d.a.m qüick fz 400 fd var bununla ıkı kamıs da kullanılır mı yoksa daiwa ninja lt 2500 c daha uygun mu olur son

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Makineniz Dam Quick spin av için gayet uygun yeni makine almaya bence şimdilik gerek yok. Avlanma meralarınız ve avlayacağınız balıkları bilmediğimden şöyle bir yorum yapayım: Legalis fiyat performans açısından başarılıdır ve atar aralığı 10-35 genel kullanıma daha uygundur. Yani bu kamışla her türlü spin av yaparsınız. Dam shadow’un atar aralığı düşük, rüzgarlı havalarda düşük ağırlıklar sizi zorlayacaktır.

 14. mehmet Yanıtla

  Hocam iyi günler

  500 tl bir bütçem var kafam çok karışık genel amaçlı tuzlu suda avlanıcam boy 183 bu aralar lüfer levrek yapıyoruz çanakkaleden yazıyorum takımı yeniliyicem ne önerirsiniz? avlanacağım bölge bazen iskele bazen kıyıdan

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Çanakkale’de çok avım oldu. İskele ve kilitbahir önleri güzel meralardır.
   genel kullanım dediğiniz yemli için mi yoksa spin için mi anlayamadım. Yemli avlar içinse 3.90 ya da 4.20 cm ve atar değeri en az 100-200 arası bir kamışa ihtiyacınız var.(3.90 daha iyidir) lineeffe’nin güzel kamışları var. Makine de Ryobi, Penn ya da Okuma öneririm.
   Spin için genel kullanım diyorsanız. Okuma Ceymar cxt-40 ya da Okuma inspira fd-40 makine oldukça iyidir. kamış olarak Daiwa Crossfeir 2.70 cm 10-35 ya da Fladen xtra flexx 2.70 cm 10-30 kamış aradığınız fiyatlara iyi bir takım oluşturur diye düşünüyorum.

 15. Selim Yanıtla

  Slm üstat Antalya kıyı avı hedef balıklar genelde levrek barakuda
  Daiwa balistic x 2 74 14 42 atarli tavsiye edermisin bide onerecegin sahte varmı şimdiden tesk ederim

 16. Harun Yanıtla

  Okuma Salına seapin 15-45 288 cm daiwa crossfire lure serisi 14-56 ikisi arasında karar vereceğim crossfire 14-56 serileri için
  270 ve üzeri boylar

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Okuma Salina kamış hiç kullanmadım ama kullanan bir arkadaşım vardı. Aksiyonu sert sayılabilecek sıradan bir kamıştı. Şöyle söyleyeyim sizi etkileyecek bir kamış değil. Daiwa Crosfire’la karşılaştırırsak, Daha hafif ve yedek parça açısından sıkıntısız olacaktır. Ancak yedek parça sorununa rağmen Daiwa kamışları oldukça başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Eğer yedek parça sorun olmaz diyorsanız ve Salinaya göre biraz daha ağır bir kamış kullanmak sorun olmayacaksa Crosfire alın derim.

   • Ufuk Yanıtla

    Hayırlı geceler.
    Karadeniz bölgesinde avlanıyorum.
    Hedef balık genelde levrek. Boyum 1.70

    Daiwa Exceler LT 4000 DC makine ile
    daiwa ninja x jigger 270cm 8-35gr uyumlu olurmu. Yada önereceğiniz başka kamış varmıdır. Teşekkürler

    • admin1 YazarYanıtla

     Merhabalar,
     Öncelikle geciken cevap için üzgünüm fakat işlerimin yoğunluğundan bu ara ilgilenemedim.
     Bence gayet iyi bir takım oluşturmayı düşünüyorsunuz. Daiwa ninja x jigger güçlü ve biraz sert aksiyonlu dengeli bir kamıştır. Her türlü spin avda kullanılabilir. Atar aralığı levrek için gayet uygundur.
     Levreğiniz bol olsun…

    • admin1 YazarYanıtla

     Merhabalar,
     Öncelikle geciken cevap için üzgünüm fakat işlerimin yoğunluğundan bu ara ilgilenemedim.
     Bence gayet iyi bir takım oluşturmayı düşünüyorsunuz. Daiwa ninja x jigger güçlü ve biraz sert aksiyonlu dengeli bir kamıştır. Her türlü spin avda kullanılabilir. Atar aralığı levrek için gayet uygundur.
     Levreğiniz bol olsun…

 17. Ufuk Yanıtla

  Hayırlı geceler.
  Karadeniz bölgesinde avlanıyorum.
  Hedef balık genelde levrek. Boyum 1.70

  Daiwa Exceler LT 4000 DC makine ile
  daiwa ninja x jigger 270cm 8-35gr uyumlu olurmu. Yada önereceğiniz başka kamış varmıdır. Teşekkürler

 18. Çetin Yanıtla

  Merhabalar, spin işine girmek istiyorum. Çanakkale de levrek ve lüfer için yazacağım ikiliden iyi bir kombin olur mu?
  Daiwa legalis sebas 244cm 10 35 gr
  Okuma ceymar cxt 40
  Oluşturacağı takımla aynı zamanda tekneden yemle de atabilir miyim?
  Görüşleriniz benim için çok önemli üstad, saygılar…

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Eski yorumlarımdan da anlaşılacağı gibi Hem Legalis kamış hem de Ceymar cxt makine fiyat performans açısından oldukça başarılı ürünlerdir. Uzun süre sizi memnun edecek Lüfer ve levrek avlarında kullanabileceğiniz bir takım olur. Sadece Saros’a falan da gidecekseniz kamışın boyu 2.70 olabilir.
   Fakat bu takımla tekneden yemli avlanamazsınız. tekne için daha kısa ve güçlü olan bir kamışa ihtiyacınız olacak. Ceymar makine tekne avlarında özellikle derin sulara giderseniz pek uygun olmayacaktır. Tekne avları için Penn makinelerden şaşmayın derim.

 19. Alper Yanıtla

  Merhabalar admin bey,
  Şimdi kafamdaki soruyu size yöneltiyorum. Ben savage gear mpp2 274 15-42 aldım. Ve buna uygun kombin olması için ceymar cxt25 aldım. İstanbulda yaşıyorum bakırköy avcılar taraflarına daha yakınım sizce 25 almakla iyimi ettim kötümü ettim ceymar 40 mı alsaydım yorumlarınızı okuyunca şüpheye düştüm. Savage gear Mpp2 274 15-42 konusunda düşünceleriniz nedir sizce lüfer ve levrek için uygun mudur kamış ile makinam şimdiden teşekkür ediyorum.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Öncelikle hayırlı olsun diyelim ve bol şans dileyeyim.
   Savage gear kamış hiç kullanmadım. Ancak kullananlardan genelde olumlu yorum duydum. Hafif ve dengeli kamışa benziyor. siz kullandıktan sonra bu konuda yorum yazarsanız sevinirim:)
   Ben spin avlarda 30 altı makineleri fazla küçük buluyorum. ideal olanı 40’lık boy bence. Çünkü bu boy çok farklı avlarda ve genel kullanımda işinizi görecektir. Ama her marka da bu geçerli değil. örneğin Daiwa’ların 40’lığı fazla büyük kalabilir. aslında makine çok ağır değilse bu bile sorun olmaz. Çünkü küçük makinelerde kolu tutmak ve çevirmek güçleşiyor. Yani anlayacağınız 40’lık bir Ceymar genel kullanım için daha iyi olurdu.

 20. Efe Yanıtla

  Ustam biz tekne ile aciliyoruz cupra yapiyoruz.. herkes 2.10 kullanio
  Ama markalar farkli herkes bisi soyluyo magnum rapala al veya shimano vegance al hassas olsun makina okuma ceymar 40 gibi seyler sizin tavsiyeniz nedir cupra avi icin uygun kriterler ne olmali?? Tskler

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Tekne için güçlü bir makine lazım. Ceymar 40’lık iş yapar ama tatmin etmez.
   Tekne için Penn Battle- Pursuit, Ryobi Ecusuma, Okuma Azores gibi 50’lik veya üstü makineler daha verimli olacaktır. derinden 100 gr ve üzeri kurşunla balığı çekmek yorucudur ve bu yüzden güçlü makineye ihtiyaç vardır.
   Kamış 2.10 veya 1.80’lik boylar uygundur. Tekne kamışları güçlü olur. ilk etapta markanın çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü en ucuzuyla yıllarca tekneden av yaptım. Bütçenize uygun alın derim. sadece alırken kullanacağınız makinenin kamış yatağına uygun olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca biraz hassas olursa vuruşları daha iyi hissedersiniz.
   Bol şanslar…

 21. Hasan pamuk Yanıtla

  Merhaba hocam
  Karadenizde Samsun Yakakent ve Sinop gerze sahil kenarında hedef balık levrek ve lüfer. Kıyıdan ve limandan atım yapıcam. Boyum 1.70 aklımdaki kamış daiwa ballistic 7-28gr 2.44 yada 2.70cm.. Daiwa ballistic 14 42 gr 2.44 cm yada 2.70 cm. Hangi daiwa ballistic bana uygun olur bu konuda çok kararsız kaldım. Makine olarak okuma ceymar 40lık düşünüyorum. Sizin kamış yada makine öneriniz nedir acaba.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar Hasan Bey,
   Makine olarak Ceymar iyi bir seçenektir.
   Levrek için silikon (gece avlarında silikon avcıdır) ve hafif kaşıklar liman içlerinde iş görecektir. Sadece bunları kullanacaksanız 7-28 2.44 olan işinizi görür. Ama 14-42 atar aralığı genel kullanıma daha uygun bir aralık. Hem levrek hem lüfer (özellikle lüfer) avında da kullanacaksanız 14-42 g. tavsiye ederim. Boy olarak 2.44 bence sizin için daha uygun hem de 2.44’ün kontrolü ve levrek avlarında aksiyonu daha kolay olacaktır.

 22. Emre Yanıtla

  Merhabalar üstad izmirden yazıyorum spin takımı olusturmak istiyorum ve çok seçenek var kafam fena karıstı. Hedef balık öncelikle levrek ve at çek stiline giren tüm balıklar =) avlandıgım yerler genelde kayalık oluyor ama sabitte bir yerim yok acıkcası yeri geliyor nadirde olsa tekne ile açılıyorum yeri geliyor kumsal tarzı yerlerden avlanıyorum. Bunların hepsini tek bir sette karsılıyıcak bana sağlam 10 kiloya kadar rahat çekecek güzel bi set onerirmisin misinası dahil bütce 4 bin tl ye kadar 5 bin tl ye kadar bütcem var boyum 1.68 teşekkür ediyorum şimdiden güxel yorumun için 🙂

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Hem teknede hem kıyıdan spin amaçlı kullanılabilecek kamış zor. Tekne kamışları kısa ve atar değerleri yüksek olduğundan kıyıdan iyi performans vermezler. Bu sebeple tekne kamışı farklı kıyıdan spin kamış farklı olmalı. Tekne için okuma cedros, daiwa megaforce 170_180 gibi orta seviye kamışları tercih edebilirsiniz. Makine olarak tekne makineleri ( özellikle Slow jig için olanlar) genellikle dar bir makaraya sahiptir bu da spin avda atım mesafesini azaltabilir. Ama spin tarzı güçlü bir makine hem kıyıda hem teknede farklı kamışlarla işinizi görecektir. Shimano twinpower sw x g 40’lık veya üstü, shimano vanquis, shimano sustain gibi güçlü makineleri önerebilirim. Ancak unutmayın teknede de kullanacaksanız 40’lık veya üstü boyları tercih etmelisiniz. Daha düşük fiyatlı penn battle, slammer veya clash serileri fiyat olarak daha uygun üstelik güçlü makinelerdir. Daiwa certate 40’lık ( biraz pahalıdır) okuma salina 3 40’lık boy da fiyat/performansıyla tercih edilebilecek makinelerdendir.
   Kamış olarak major craft 262 7-23 kamış levrek için ideal olabilir. Genel kullanım için daiwa legalis seabass 240, crossfire 240 8-35 kamışlar uygundur. Okuma vsystem 240 10-40 kamış da genel kullanım açısından beğenilen bir kalmıştır.
   Sonuç olarak şunu alın diyemem karar sizin olmalı. Tavsiye olarak belirttiğim ürünler pişmanlık yaratmaz fakat renklerini ya da şekillerini beğenmek size kalmış. Bahsettiğiniz bütçeyle iyi bir makine ve bir tekne bir de genel kullanım spin kamış alıp gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İmkanınız varsa bu ürünleri elinize alıp görmeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır. İkinci el düşünürseniz stella ya da saltiga makinelere de bir göz atın derim.
   Bol şanslar rast gelsin

 23. Ahmet kocataş Yanıtla

  Hocam 4500 tl limitim var ege bölgesindeyim 170 boya sahibim avlandıgım yerler karadan taslık kumsal yerler oluyor spin kamışı dayanıklı ve makinesi ile yüksek perfonslı bir takım önerirseniz almak isterim yukarıda arkadasa önerilerde bulunmussunuz inceledim ama fiyat performans urunü aramıyorum ben 5 6 kilo çekeri olsum kamısın kafi bana avlanmak istedigim kesin bi balık türü yok genel olarak levrek tabiki ama levrekge de bağlı kalmayı düşünmüyorum güzel aksiyon heyecan yaratıcak balıklarında peşinden koşabilirim

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   MC New Crostage CRX-862ML Seabass Spin Kamış 262cm 10-30g kamış + Shimano Twin Power 4000 SW-B XG Olta Makinesi bence iyi bir kombinasyon olur. Bu takımla her balığı avlayabilirsiniz.
   Makine olarak Shimano Sustain ve Vanquish’i de düşünebilirsiniz. Daiwa Certate de söylediğiniz bütçe içinde düşünülebilecek iyi makinelerden biridir. Ama Daiwa’nın servis ağı maalesef çok zayıf Shimanoya göre. Shimano makineler ayrıca dişli konusunda çok başarılıdırlar.

  • Kâmil Güler Yanıtla

   Merhabalar çanakkalede levrek lüfer avı için cormoran black master 2.70 veya shimano alivio dx 2.70 hangisini önerirsiniz.Sahteler 10-20 gr arası

   • admin1 YazarYanıtla

    Merhaba,
    Bana sorarsanız ikisini de önermem lakin bütçenize göre kararı siz vermelisiniz. Cormoran hiç kullanmadım. makineleri iyidir kamış ise kullanana rastlamadım. Alman malıdır o sebeple belki?! Shimano alivio yerine Daiwa Crossfire bakabilirsiniz. Bence daha memnun kalırsınız.
    Cormoran kamışın sahte olacağını zannetmiyorum zira Türkiye’de satışları fazla olan bir marka değil. Cormoran’ı alıp kullanırsanız sizden ricam buradan ürün hakkında yorum yapın. Ben de merak ettim doğrusu. Çünkü fiyatları çok ucuz değilmiş.
    Bol şans…

  • ibrahim Yanıtla

   merhabalar öncelikle tüm değerli bilgiler için teşekkürler istanbul boğazda ve levrek avlarında kullanmak istiyorum
   Daiwa fuego lt 3000 D-C
   Daiwa ballistic 2.44 7-28 kamış
   168 boy var yorumlarsanız sevinirim

   • admin1 YazarYanıtla

    Merhaba,
    Takımınız kamış boyunuz için uygun. Daiwa fuego lt 3000 D-C makine de levrek avı için uygun devre sahip güzel bir makinedir.
    Bol şans…

 24. Yusuf avcı Yanıtla

  Usta bana kamısı misinası makinası olsun bir set önerirmisiniz rica etsem kıyıdan avlanıyorum hedef bi balık yok sahte yeme gelecek her türlü balık hedefim acıkcası 🙂 herkes boyunuda yazmıs bende yazayım madem 1.70 bütce 1000 tl teşekur ederim şimdiden

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Okuma Ceymar FD CXT-40 Spin Makine + daiwa legalis seabass 270cm 14-42 gr veya Okuma V system 270 10-40 gr spin kamış + strof 14 veya 16’lık örgü ip bütçeniz için iyi bir kombin olur. Sizin boyunuz kamışın boyunu seçmek için önemli olabiliyor 🙂 Atışlarda çok etkili olacağını göreceksiniz.
   Bol şans dilerim.

 25. Mehmet yaşar çetin Yanıtla

  Kolay gelsin hocam kıyıdan atçek için kamış ve makine combıne yaparmısınız sizr zahmet bütçe 2 bin tl ye kadar

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   sanırım genel kullanıma yönelik bir tavsiye istiyorsunuz.
   kamış olarak daiwa legalis seabass 270cm 14-42gr, Daiwa Ninja X Jigger 270cm 8-35gr Olta Kamışı veya Okuma V system 270 10-40 gr da olabilir.
   Makine olarak Shimano Stradic CI4+ C3000 HG FB Olta Makinesi bence oldukça iyi seçim olur. Ben genelde 40’lık boyu tercih ederim çünkü jig kamışla da kullanırım. siz sadece spin yapacaksınız diye 30’luk makine boyunu önerdim.
   bol şanslar.

 26. Kafası karışık Yanıtla

  Üstad merhaba
  İki kamış arasında kaldım. Yardımına ihtiyacım var 🙂
  Daiwa Ballistic X 2.70 7-28 kamış ve Shimano Speedmaster Cx 2.70 7-28
  Aradığım tek kriter sahtenin aksiyonunu hissedebilmek. Ağırlıkla dişli (lüfer) avında kullanicam. Atacağım sahteler maksimum 20 Gr. Sahteyi takınca hangisi iki büklüm olup bayilmaz ? Daiwa fast aksiyonlu,Shimano medium aksiyonlu bir kamış. Fikir verirseniz sevinirim.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Öncelikle geciken cevap için üzgünüm.
   niyetlendiğiniz iki kamış da güzel. shimanoyu kullanmadım. ancak daiwa balistik konusunda şunu söyleyebilirim. Dalarlı yada ağır sahtelerde fazla esneklik gösterebilir. yani sizin deyiminizle bayılabilir. Bu da aksiyonu zayıflatır.
   Bence o fiyatlara Major craft solpara max 50 kamışları incelyin. Major craftlar tam istediğiniz gibi.
   rast gele.

 27. tolga Yanıtla

  Kıyıdan atçek için lineaeffe twins spın 240 almayı düşünüyorum tavsiye edermisiniz? ekonomik olarak hangi makinayı tavsiye edersiniz? (Bütce 300 tl)

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Lineaeffe’nin yemli kamışlarını çok kullandım genel olarak başarılı kamışları var. Bahsettiğiniz kamış başlangıç için işinizi görür kanısındayım. alıp denerseniz yorumlarınızı beklerim 🙂
   Makine olarak Ceymar FD CXT-40 Spin Olta Makinesi cxt-40 öneririm.
   rast gele.

 28. Erol Yanıtla

  Merhabalar Admin. Spin avcılığına yeni başlayacağım. Aydın ve İzmir’in güney kıyılarında avlanacağım. Max 350 TL’ye kadar başlangıç-orta seviye önereceğin marka model nedir ?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Fladen Xtra Flexx 2.40 mt Spin Kamış 10-30 gr ile Shimano AX 4000 FB aradığınız fiyatlara uygun bir ikili olabilir.

 29. Erol Yanıtla

  Sn. Admin, cevabınız için çok teşekkür ederim. 350 TL limitim sadece kamış içindi. Yanlış anlaşılma olmuş. Max 350 TL’te kadar bir kamış önerebilir misiniz ? Daiwa, Shimano, Savage Gear, Okuma.
  Birkaç model belirtirseniz sevinirim.

  • admin1 YazarYanıtla

   yanlış anlaşılma için üzgünüm: )
   Daiwa Legalis Seabass 259cm 10-35g ilk tavsiye edeceğim kamışlardan biridir. Tüm avlarda kullanılabilir.
   Daiwa Crossfire Lure Serisi 270cm 14-56gr da iyi bir kamıştır. Orta sertlikte bir kamış.
   Savage Gear MPP2 8’3inch 251Cm 12-35Gr 2P Spin Kamışı levrek avları için hiç de fena değildir.
   Shimano Catana DX Spinning 270 MH 14-40 gr genel kullanım için idare eder. Esnekliği fazladır.
   Okuma Dead Ringer Dr-S-902 MH 270cm 10-40gr kullandım. Genel kullanıma yönelik iyi bir kamış sayılır. Orta sertlikte kontrolü kolaydır.
   Kolay gelsin.

 30. Aykut Yanıtla

  Sn. Admin, ben de spin avcılığına yeni başlamak isteyenlerdenim. Birkaç tane kamış belirledim. Sizlerinde yorumlarını almak isterim.
  Acemiliğim geçene kadar diye düşünürsem; Okuma G-force 7-35 Gr. 2,70 Cm
  Biraz kaliteli olsun diye düşünürsem; Daiwa Legalis Seabass 10-35 Gr. 2,59 Cm.
  Yada almışken iyi bir ürün alayım diye düşünürsem; Major Craft Firstcast Seabass 7-35 Gr. 2,62 Cm.
  Bunlardan hangisini tavsiye edersiniz, yada bunların yerine şunu al diyeceğiniz ürün nedir?
  Teşekkür ederim.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   G-force kamış kullandım fena değildir, ama daiwa Legalis g-force’den elbette daha iyi; ama bana soracak olursanız Major Craft Firstcast Seabass 7-35 Gr. 2,62 Cm alıp kamıştan yana hiçbir tereddüt yaşamamak en iyisidir. çok daha iyi ve keyif veren bir kamış Major Craft.
   Bol şans dilerim.

 31. furkan Yanıtla

  merhaba, Okuma salina 240 10-40 atarlı kamışı kullanıyorum. Kamış baya eskidi değiştirmek istiyorum. Daiwa legalis seabass kamışını düşündüm ama karar veremiyorum. 10-35 atarlı mı yoksa 14-42 mi almalıyım. Çoğunlukla mendirek ucu avlanıyorum ve su üstü sahteleri sık kullanıyorum. Aynı zamanda sert aksiyonlu kamış tercih ediyorum. legalis 10-35 sertlik anlamında yeterli olur mu ? veya 14-42 çok fazla mı sert olur ?

  • Furkan Yanıtla

   Sn. Admin yorumunuzu bekliyorum. Hala kararsızım. Feedpopper rover 128 gibi sahtelelerle cok avlanıyorum

  • Furkan Yanıtla

   Şu şekilde açayım. Alt sınır olarak daiwa sl 125f 13 gr üst sınır olarak da feedpopper 30 gr. Şimdi karar veremediğim nokta şu ben sert kamış istiyorum 14.42 gibi ama 13gr sahte atıcam. Bu sahteyi 10.35 ile attığım mesafe ve 14.42 ile attıgım mesafe ne kadar değişir. Arada çok fark olacaksa 10.35 alınabilir ama az fark olacaksa istediğim 14.42 yi alabilirim 3 5 metre için esnek kamışa geçmem gerekmez. Yorumunuzu tavsiyenizi bekliyorum. Benim için çok önemli teşekkür ederim.

   • admin1 YazarYanıtla

    Merhaba Furkan bey,
    Hem işlerden ilgilenemedim hem de gözümden kaçmış sorunuz. Kusura bakmayın.
    dediğiniz ağırlığı atma da çok fark etmeyecek. örnek vereyim bazı durumlarda 20/80 atarlı kamışımla 12 gr sahteyi de kullandığım oluyor. alt atarı 30 gr olan kamışımla 12 gr sahteyi bile yeterli uzaklığa atabiliyorum. sadece aksiyon verme olayı zorlaşıyor. yani su üstü sahtelere sert kamışlarla aksiyon vermek zor. bu yyüzden mesafeyi değil aksiyonu düşünmelisiniz. eğer su üstü kullanmayacaksanız hiç bir sorun yaşamazsınız.

 32. Savaş Yanıtla

  Merhaba hocam. Akdeniz bölgesinde akarsuda kullanacağım bir kamış ve makina tavsiye edermisiniz ? Bir defa almak istiyorum. Alabalık avında kullanacağım. Sağlam ve kaliteli olması tercihim. Aklımdaki model daiwa TL 3000 cxh modeli hocam. Ve son olarak kamış boyu ve atar değeri ne olmalıdır? Teşekkürler.

 33. Hasan Hüseyin Durak Yanıtla

  Merhaba sevgili dostum hayırlı akşamlar benim daiwa balistik 7.28 kaç kg draklidr teknede cupra avında kullanabilirim teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar Hüseyin bey,
   Daiwa balistik 7/28 tekne avı için maalesef uygun değil. kurşunsuz avlanıyorsanız kıyıdan belki olabilir. Ama tekne için çok zayıf kalır. bol şanslar dilerim:)

 34. Emre Yanıtla

  Merhaba usta bundn yaklasık 1 2 ay evvel once tavsiye iatemiştim sizlerden beni kırmayıp yardımcı olduğunuz için teşekkürler öncelikle kıyıdan spin abı için nır kaç öneride buşunmıştunuz makine olarak shimano twin power 4000 sw-B xg önerileriniz arsında idii kamıs olrak shimano dialuna 8 42 290 kamıs ile combıne yaptım sizce iyi mi etmişim kötü mü ? Makıne yada kamıs bir birine uyumlu olmus mu.?

  • admin1 YazarYanıtla

   Tekrar merhabalar,
   Bu aralar işlerimin yoğunluğundan siteyle ilgilenemedim kusura bakmayın.
   Bence güzel kombin olmuş. Ama önemli olan sizin alışkanlık ve avlanma biçimine uygun olması. oluşturduğunuz takım her türlü ava uygun bence. Kıymetini bilin 🙂 bol şanslar iyi avlarç…

 35. Salih Yanıtla

  Selamlar üstad spin avcılığına yeni başlayacağım trabzon uzungölde ikamet ediyorum ve avımı burda gerçekleştireceğim hedef balığım alabalık ve 300gr 2 kg arası balık yakalayabilmek için 500-600 tl fiyata nasıl özellikli bi kamış alabilirim

  • admin1 YazarYanıtla

   merhaba,
   Alabalık avında atar değeri 15/20 gr geçmeyecek kamışlar kullanmalısınız ayrıca kamış boyu kısa olmalı. ben çay ve dere kenarlarında alabalık avı yaptığım için ağaçlık ve kayalık alanlarda uzun kamış ciddi sıkıntı yaratıyordu. 210-180 arası kamış boyları bence uygundur. bu arada ben sahte olarak meps kullanıyordum.

 36. furkan Yanıtla

  admin sorumu görmemişsiniz heralde bende cevap bekliyorum teşekkürler

 37. Özkan Yanıtla

  Hocam Selamlar,

  Öncelikle detaylı yazın ve herkese cevap vermen nedeniyle teşekkür etmek lazım. Yazıda sadece halka adeti ile alakalı yorum göremedim, bir önemi yok mudur?

  Artık spine başlama karar verdim Amacım İstanbul batı sahilleri, Tekirdağ, Çanakkale ve Saroz civarlarında levrek ve lüfer peşinde koşmak olacak. Ayırdığım bir bütçem yok aslında ama ucuz takım yapıp sorun yaşamak istemiyorum, 2K-2.5K TL civarında olabilir. Aşağıda önden incelediğim kamış ve makineleri çıkardım. Nasıl yorumlarsın, hangilerini birleştirmek daha doğru olur?

  Kamış
  Daiwa Ballistic X 274cm 14-42gr
  Daiwa BG Seabass 272cm 14-42gr
  Daiwa Exceler 2.74m 14-42gr
  N.S. DARK HORSE SEA BASS 2.90 10-36gr

  Makine
  Daiwa Prorex V LT 2018 3000 C
  Shimano Nasci 3000HGFB
  Shimano Spheros SW C 3000 HG
  Shimano Ultegra C 3000FB HG

  Teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   merhabalar,
   Gecikme için üzgünüm. Güzel sözleriniz ve sorunuz için de ayrıca teşekkür ederim.
   kamışlarda halka sayısının önemi var tabii ki. Çünkü sürtünme ne kadar artarsa atım mesafeniz o kadar düşer. Yani bir kamışta halka sayısının fazla olması atış için dezavantaja neden olabilir. Aynı zamanda kamış halkalarının makine yatağına uzaklığı yeterli değilse ve yaklaşık 60/70 derece eğime sahip değillerse atış anında özellikle ip kullananlarda karışma riski artar ve makinenin sarımında da aynı riski oluşturur. Ben alırken halkalarının kamışa dengeli şekilde dağılmasına da dikkat ederim. Çünkü halkaların az ve fazla dengesiz şekilde sıralanması da kamış üzerindeki baskıyı dengesiz dağıtabilir. Gerçi çok büyük balıkla karşılaşmıyoruz ama yanlış bir atışta bile kamışı parçalayabiliriz. Sadece spinde değil yemli kamışlarda da durum böyle.
   Shimano Ultegra C 3000FB HG ve Daiwa BG Seabass 272cm 14-42gr iyi bir ikili olur. Ancak ben boğazlar ve saros için en az 4000 lik bir makine öneririm. Zaten Shimano makineler küçük oluyor. bulabilirseniz Major Craft Solpara SPS-962LSJ 290cm 15/42gr kamışı da öneririm.

 38. ozkan Yanıtla

  Hocam Selamlar,
  Makine için karar verdim ama kamış konusunda hala kararsızım. Daiwa freams 30 000 dc makine ile aşağıdaki kamışlardan hangisini birleştirmemi önerirsin.
  Daiwa Seabass Hunter X 90ML 7-35
  Daiwa BG Seabass 272cm 14-42gr
  Daiwa Ballistic X 274cm 14-42gr
  Daiwa Ballistic X 274cm 14-42gr
  Daiwa Exceler 2.74m 14-42gr

  Teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Düşündüğünüz kamışların hepsi size kaliteli av sunacaktır. Aslında aralarında çok fark olmamakla birlikte atar değeri olarak 14/42 gr genel kullanıma daha uygundur. Bunun yanında Seebas Hunter X 90 ml oldukça güçlü bir kamıştır. benim tercihim Daiwa BG Seabass 272 14/42 olandan yana.
   Bol şanslar dilerim…

 39. Emir Yanıtla

  Merhabalar üstadım tekrar ben bir kere daha yardımınıza fikirlerinize ihtiyacım var. Okuma metaloid 60-140 204 cm kamıs var Elimde. Bahsi geçen kamısa güzel uygun bir makine combıne yapmak istiyoruz. Bütçe 1500 2000 tl arası. Tekneden 50 ile 70 m kuzu yazili ve 100 ve 200 m grida sinarit taşlık ve yamaç olan bir bölgede avlanıyoruz Antalya bölgesinde. Teşekür ederim şimdiden nacizane fikirleriniz için.

  • admin1 YazarYanıtla

   merhabalar:)

   Penn Battle 2 5000 oldukça güçlü ve istediğiniz avlara uygun bir makinedir.
   Rastgele…

 40. ibrahim Yanıtla

  Hocam selamlar, hafif spin bir takım arayışındayım. Daiwa kamış araştırırken kafamı karıştıran bir durum oldu. Atarı ve boyu eşit olan aşağıdaki daiwa marka kamış serilerinin belirgin farkları nelerdir? Çünkü fiyatları gerçekten çok değişiyor. Hedefim zarganayı da levreğide tutabilmek. Orta bütçeli bir şey istiyorum.
  Daiwa Crossfire New Spin 244cm 7-28gr
  Daiwa Spitfire Seabass 2.40m 7-28gr
  Daiwa Ballistic X 244cm 7-28
  Daiwa Crosscast 243m 7-28gr
  Daiwa Exceler 2.44m 7-28gr
  Daiwa Team Daiwa 2.44m 7-28gr
  Daiwa Fuego 2.44m 7-28 Gr
  Daiwa Revros 2.44m 7-28 gr

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   öncelikle belirteyim ki birçok marka ürün çeşitliliğini piyasada kalmak adına yapıyor. Birbirine yakın fiyat ve kalitede makineler de mevcut. Burada biraz da müşteriye oynuyorlar. Çünkü çoğu kişide özel olanı bulma ya da beğeni farklılıkları vardır. Ayrıca farklı ülkeler için üretilen ürünler de zamanla her ülkeye girebiliyor. Kamışlardaki fiyat farklılıkları kullnılan malzemeden kaynaklanır.örneğin fuji yüzük ve makine yatakları, kullanılan karbon oranının yüksek olması ayrıca marka değeri gibi unsurlar fiyatları arttırır. Bana göre önemli olan sizin vücut yapınıza, bütçenize, avlanma biçiminize, yerinize, hedef balığa ve de beğeninize göre tercih yapmanızdır.
   Kamışlara gelirsek Crossfire iyi bir kamıştır. çok esnek değildir. levrek avlarında kullanılabilir. Atış mesafesi fena değildir. Seaguid yüzük kullanılmıştır. bu yüzükler bir fuji olmasa da idare eder. fiyat performans ürünüdür.
   Spitfire kullanmadım fakat gördüğüm kadarıyla crosfire emsali bir kamış sertlik değeri nedir bilmiyorum. sap uzunluğu yaklaşık 50cm imiş. Atışlar için fena sayılmaz.
   Balistic x bence iyi kamıştır. Esnektir. levrek avlarında su üstü ya da dalarlı sahtelerde iş yapar. Levrek için önerebilirim.
   Crosscast orta sert bir kamıştır. genel kullanıma yönelik bir kamıştır. o fiyata major craft solpara serisine bakılabilir.
   Exceler kullanmadım. Carbon oranı yüksek olduğundan sağlamlığıyla dikkat çeken bir ürün. ben görselini beğendim. Tekrar edeyim: o fiyata major craft jigpara serisine bakılabilir. ama kamışı kötüleyemem.
   Daiwa team atış anlamında başarılı ve hafif bir kamıştır. her türlü spin ava gider. İyi bir makine ile dengelenirse başarılı olur.
   Fuego kullanmadım. ama fena durmuyor. güçlü bir kamışa benziyor.
   Revnos sap kısmı çok kısa geldi bana. omuz aralığı geniş olanlar için atışta ciddi problem yaratır. Crossfire varken bence gerek yok.

   Sadece bir ürünü tavsiye etmek maalesef zor. Çünkü yukarıda saydığım sebepler yüzünden bana uygun olan bir kamış size uymayabiliyor. Aldığınız kamışı hakkındaki görüşlerinizi yazarsanız başkaları da faydalanabilir;)
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Bol şanslar.

   • ibrahim Yanıtla

    Hocam öncelikle teşekkür ederim bilgilendirme için. Bütçeme daha yakın olduğu için Crossfire ya da Spitfire düşüneceğim. Peki bunlara uygun nasıl bir makine önerirsiniz?

  • Mehmet Yanıtla

   Selamınaleykum ustam. Sizin gibi insanlara bizleri bilgilendirecek insanlara gerçekten çok ihtiyacımız var. İlgi ve alakanız için teşekkürler. Ben ilk başlangıç seviyesi olarak kendime remixon flex 2.70cm spin kamıj+ Daiwa ninja 4000A makine kombine etmiştin. 3 Yıldır spin yapıyorum. Güzel avlarım oldu. Şimdi acemiliğimi attım aksiyonları öğrendim. Üst segmente geçmek istiyorum. Aradım araştırtırdım. Makine olarak Shimano Nasci 4000XG FB 6.2:1 1 turda sarım105 cm ve shimano Techenium AX predator MH aksiyon 2.70M 14-42 gr XT100 karbon özellikleri olan bu kamışı almaya karar verdim . Bunları seçtim almaya karar verdim. Misine de ya shimano Kairiki 0.20 yada Daiwa tournament 8 braid 0.20 misine. Hedefim lüfer levrek sarı kanat Baracuda . Bazen sahtelere akya Bile basıyor. Bu kombin işe yarar mı. bu kombin sizce ne kadar işe yarar. Bizim isteklerimizi karşılar mı.

   • admin1 YazarYanıtla

    Merhabalar,
    Öncelikle değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Balıkçılık gibi keyifli bir uğraşıdan edindiğim tecrübelerimi elimden geldiğince paylaşmaya gayret gösteriyorum. Çünkü kendim çok zaman ve para harcadım. En azından diğer dostlar çok fazla zaman ve para harcamadan doğru seçimleri yapabilsinler isterim. umarım sayfamızı ziyaret edenlere faydamız dokunuyordur.
    Mehmet Bey sizin de epey tecrübe edindiğiniz belli:) Çünkü Shimano Nasci 4000XG FB 6.2:1 ve shimano Techenium AX predator 2.70M 14-42 gr XT100 seçimleri hedeflediğiniz balıklar için oldukça uygun ve sizi kolay kolay üzmeyecek takım. Misina olarak ben Kairiki 16 mm ve Daiwa J Braid 13 mm kullanıyorum. ayrıca strof marka ip de kullanıyorum ve oldukça iyi bir seçenek. Hepsi de başarılı ve canınızı sıkmayacak ürünler.
    Bol Şanslar…

 41. Sunay Yanıtla

  Merhaba hocam ben sazan avcisiyim arasira at çek yaparim turna için ama 3 5 atistan sonra sıkılıyorum malum bu iş sazan takimlariyla olmuyor yorucu oluyor biraz,bir takim yapayim diyorum olmuşka guzel bi takim olsun diyorum taşimasi da kolay olduğu için telespin düşünüyorum shimano catana cx 270 mh 14-40 mı olmalı yoksa ex 240 mh 14-40 mı yada siz ne önerirsiniz boy faktöru onemlimi bu işte 186 boyundayim bu arada,yardimci olursaniz sevinirim,teşekürller

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Ne tesadüf ki balıkçılığa ben de sazan avıyla başlamıştım 🙂 Tahtalara sarılı takımlarla yakalamaya çalışırdık sazanları. Sonra Fırat turnası (Caner balığı) ala balık epey bir farklı avlar yaptık. Turna için Daiwa Samuray telespin 2.40 ve Shimano Catana cx 2.40 telespin kamışlar kullanmıştım. Ayrıca aynı takımlarla bilinen turna avı da yaptım. İkisi de telespin kamış olarak turna avında gayet iyidir. Shimano telespini hep arabamda tutarım ne olur ne olmaz diye 🙂 İkisi de uygun makinelerle gayet verimli avlar yaptırdı.Makine olarak Shimano catana 4000 ve Penn Clash 4000 lik kullandım. Aynı takımlarla baraj göletlerinde uygun ağırlıkla çok rahat sazan avı da yapabilirsiniz.
   Umarım faydalı olabildim.
   Bol şanslar…

 42. Sinan Yanıtla

  Ustam kolay gelsin boyum 185 bütçem kamış için 200 400 arası bir kamış aklımda okuma fina pro 9 270 7-35 atarlı M aksiyonlu kamış var makina olarak Bauer black stel 3000 lik makina var sizce nasıl bir kamış ve makina sizin öneriniz ne olur wtd jerk silikon hepsini kullanacağım

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Geciken cevap için kusuruma bakmayın.
   Bauer makinelere biraz bakmış kullanan bir iki arkadaşım oldu. yorumları olumlu yöndeydi. .Okuma fina pro 270 7-35 jerk aksiyona pek uygun değil ama diğer avlanma biçimlerini yapabilirsiniz. Daiwa Legalis Seabass 270 Cm 14 42Gr bu kamışı da değerlendirin bence. genel kullanım için iyidir. Okuma Dead Ringer Dr S 902 270 cm 10 40 gr da olabilir. sağlam ve daha sert aksiyonludur.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Geciken cevap için üzgünüm.
   Bu kamışa söylenecek pek bir şey yok:) Alanı hiçbir zaman üzmez. Sağlam, hafif, orta sertlikte keyifli bir kamıştır.

 43. Mehmet Yanıtla

  Hocam mrb shimano alivyo 14 40 ,gr spin ve 16mm ip misina var kıyıdan 20 ,gr lim sahte atıyorum 30 mt falan anca gidiyor normal havada sizce mesafe normal mi yoksa azmi bana az gibi geliyor en son makinayi değişi cem ahıma nı Fx4000 lik spin makina alicam uygunmudur sizce teşekkür ederim

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Bir süredir bilgisayardan uzak kaldım cevaplayamadım kusura bakmayın.
   Kamış boyunu bilmiyorum. 2.40 bile olsa o kamışla 20 gr çok daha uzaklara atabilmeniz lazım. 16 ip hangi marka bilemiyorum ama çok kalın sayılmaz. Elbette ip 12/14 olsa daha iyi sonuç verecektir. Atış biraz da sizin ustalığınızla ilgili. Kamış sap uzunluğu, yüzükler, kamış boyu ve esnekliği, sahte ağırlığı ve şekli, makine, ip kalınlığı, atış pozisyonu gibi birçok etmen atış mesafesini etkiliyor. Okuma Ceymar fiyat performans olarak her zaman tavsiye ettiğim bir üründür.

 44. RAHİM KALFE Yanıtla

  elimde sıfır okuma ceymar cxt 40 makima var.. spin için uygunmudur? birde buna uygun kamı önerirmisiniz? ben okuma dead ringer 270 cm. 10-40 atarlı kamışla kombin düşündüm.. sizce nasıl olur?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Ceymar ctx güzel makinedir. 40’lık genel kullanım için idealdir. Dead ringer kamış da ceymarla iyi bir ikili oluşturacaktır. Orta sertlikte bir kamış.
   Bol şans dilerim…

 45. Osman Yanıtla

  Selamlar yukarıyı tek tek okudum herkese cevap vermeye özen göstermişsiniz emeğinize sağlık ve tüm sorulara önerilere bir kesin bir yorum yapmışsınız. Benim istediğim öneri ise çok özel değil belki başka arkadaşlarada burdan yardımcı olacaktır. Bodrum güllük kazıklı bölgelerinde avlanmak için spin son zamanlarda revaçta ve tekne ile açıldığında artık insanlar hedef balık için tekneden üstü açık alandan spin kamis ile balık çiftliklerine daha yakın bölgeye atış yapabiliyor bazen yasal sınırlarda yanlışlıkla aşılıyor tabiki, yani 270 iki parcali ucunda 40 gr kurşun ve beklemeli canlı yem ile hem kıyıdan 40 mt ileri atış yapabilecek hem teknede atış yapabilecek ve tekne için tahmin edersinizki 2 kg çipura için veya 300 gr çipura için tasmalama olayinda sıkıntı yaşatmayacak 300 – 600 tl arasi sadece kamis tavsiyeniz ne olur ayrıca nadirde olsa kıyıdan lüfer veya levrek cekmek için sahte yemdede kullanılabilecek bir kamis, tasmalama olayı ise şu şekil açıklayayım çok hassas kamışlar en iyi örgü misina bile olsa tasmalara sıkıntı yaşayabiliyor mesela fladden flex kamışlar çok iyi çalışmıyor tasmalama olayında catana sigma shksper yada vengeance gibi kamışlar tercih ediliyor sizin tavsiyeniz ne olur.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   ilginiz için teşekkür ederim. tekneden spin kamışla av pek sağlıklı olmasa da özellikle liman içlerinde ya da kıyaya yakın kesimlerde yapılabiliyor. aslında kendim de yapıyorum. ama çoğu zaman kamışı kırma korkusu olmuyor değil:) Neyseki spin kamışlar oldukça esnek olduklarından öyle kolay kolay kırılmazlar. Nomura Kanji 70 gr dediğiniz fiyatlara olabilecek iyi kamışlardan bir tanesidir. Çok sağlamdır hem kıyıdan jig yapılabilir hem lüfer ve levrek avlarında da kullanılabilir. aksiyonu sert bir kamış olduğundan yemli avlarınızda tasmalama için avantaj sağlar. Cengiz balıkçılıkta inceleyebilirsiniz. bizim sitede ilgili bir yazı var.
   Daiwa legaliss 270 14-42 gr da tercih olunabilir.

 46. Oğuz Önal Yanıtla

  Hocam merhabalar daiwa crossfire 270 cm 14-56 gr atarlı kamış kullanmak istiyorum bodrumda av yapıcam 20 30 gr sahteler atmayı planlıyorum kullanan olmuşsa nasıldır bu kamış ? Sağlam mıdır ? Kaç kg lik başlığı çeker 10 kg ye dayanır mı ? Bir de varsa dikkat etmem gereken bir şey bilgisi olan yazarsa çok sevinirim.
  Saygılar.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   düşündüğünüz kamış her zaman önerebileceğim kamışlardan biridir. yakalayacağınız hemen tüm balıkları rahatlıkla çeker. Eğer balığı kaldırırken dikkatli olursanız hiçbir sorun olmaz merak etmeyin. Orta sert bir aksiyon var bu da düşündüğünüz ağırlıktaki sahtelere uygundur.

 47. Kâmil Güler Yanıtla

  Bir de 185 tl ye cormoran black master 270 buldum orijinal midir.Ayrıca shimano alivio markasının porselenleri hemen kırılıyor diye yorumlar var görüşünüz nedir

 48. ibrahimm Yanıtla

  merhabalar ilginiz ve alakanız için şimdiden teşekkürler. daiwa crossfire new spin 7-28 atarlı kamış ile okuma als 30 kombine ettim şu an orta spin segmentinde cok memnunum fakat ip ve lider tavsiyenize ihtiyacım var erim ve uzak atış için tavsiye edebileceğiniz ip misina kalınlığı nedir birde lider kalınlığı nasıl olmalıdır ki en iyi şekilde verim alalım … teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   İlginiz ve değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Fırsat bulduğumda bir örgü misina tavsiyesi de yazmaya gayret edeceğim.
   Sizin takıma Sufix 832 ghost green 0,13’lük bir ip misina gayet uygun olur. Alternatif olarak Strof örgü misina da deneyebilirsiniz. Örgüde en iyisi ise Dawiwa Tournmenttir. fakat oldukça pahalıdır.
   Leader olarak çeker değeri yüksek olmalı. Fiyat performans olarak Shimano Aspire 40 mm olabilir. Daha iyisini isterseniz Daiwa J-thread 20/25 lbs olabilir. Leaderinizi 1 m den uzun olmayacak şekilde bağlamanızı öneririm.
   Bol şans…

 49. Kâmil Güler Yanıtla

  Kıyıdan levrek-lüfer vb. Avları için Cormoran black master 2.70 mi yoksa shimano alivio 2.70 mi önerirsiniz.Ayrıca shimano alivio markasının porselenleri hemen kırılıyor diye yorumlar var görüşünüz nedir.Teşekkürler

 50. Kâmil Güler Yanıtla

  Kıyıdan levrek-lüfer vb. Avları için Cormoran black master 2.70 mi yoksa shimano alivio 2.70 mi önerirsiniz.Ayrıca shimano alivio markasının porselenleri hemen kırılıyor diye yorumlar var görüşünüz nedir.Teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   Tekrar merhaba,
   shimano’yu tercih ederdim. dediğim gibi Cormoran kamış hakkında bilgi sahibi değilim. Ama en kötü Shimano ürünü bile belli seviyede kalite sunar. kamışın porselen kırdığını duymadım. Ama kullanımdan kullanıma farklar elbette olacaktır. Benim üç yıl sorunsuz kullandığım kamışı arkadaşım birkaç ayda kullanılmaz hale getirmişti.

 51. Ahmet Arif Yanıtla

  Merhaba, benim sorum şu, hem tatlı su hem de denizde kullanabileceğim takım arıyorum. Ayrıca 7/28 gr atarı olan bir kamışla 3 veya 4,5 gramlık sahteler kullanılabilir mi? Hangi atar aralığı almam gerektiği konusunda öneriniz nedir. Teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Hangi balıkları hedeflediğinizi yazsaydınız daha net tavsiyede bulunabilirdim. tatlı suda turna mı yoksa alabalık mı avlayacaksınız. gerçi 7/28 atarlı bir kamış ikisinde de iş görür. Sadece alabalık için 2.40 ve altı uzunlukta kamışlar daha ideal olur. Turna ve deniz avları için ise 2.40 ve üstü kamışlar daha uygundur.
   Okuma Dead ringer 2.40 5/20 gr değerlendirilebilir. Daiwa crossfire 2.44 7/28 güzel bir kamıştır ve tüm avlarınızda kullanabilirsiniz.
   7/28 atarlı bir kamışla 4-5 gr lık sahteleri kullanabilirsiniz. genellikle fark çok fazla değil ise alt atar değerleri sorun olmaz. Esas problem üst atar değerlerinde ortaya çıkıyor.
   Makine önerisi için spin makine yazımızı inceleyebilirsiniz. Bütçenize göre karar vermiş olursunuz.

 52. Yunus emre şimşek Yanıtla

  Selamun aleykum ustam 1 2 yıldır balıkçılıkla uğraşıyorum spin avciligina gececem ankarada turna avlicam yazlarida denizde daiwa rx 3000 makinada karar kıldım buna uygun kamış önerirmisiniz toplamda 500 550 tl bütçem var

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Major Craft Solpara 902 ML 2.74CM 10-30 kamışı o bütçeyle alabilirsiniz. İyi, dengeli bir kamıştır. Fakat 2.74 boy turna için uzun kalabilir. O yüzden Daiwa Legalis Seabass 244cm 10-35 kamışı da tercih edebilirsiniz. İkisi de sizi üzmez. ,
   Bol şans dilerim…

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   O fiyatlara alınabilecek başlangıç seviyesi iyi bir kamıştır. Su üstü ya da hafif dalarlı sahtelerde rahatça kullanılabilir.
   Bol şanslar…

 53. Utku Bulut Yanıtla

  Arkadaşlara verdiğiniz cevapları okudum,gerçekten spin avcılığında oldukça tecrübelisiniz üstadım. Bu konularda internette sizden iyi yorum yapanı da görmedim. Benim de size acizane bir sorum olacak. Şu anda kullandığım takım;
  Shimano Sahra 4000 XG 6:2:1 oranlı 295 gr 1 turda 99 cm sarıyor
  Shımano Catana EX 2.70 14-40 atarlı 172 gr
  Hedef balığımız levrek ve lüfer. Bu takım uzun av yapınca bileğimi ağrıtıyor.
  Dolayısıyla yeni bir takım yapacağım. Ve bu 3 kamıştan birini alacagim fiyatları birbirine yakın zaten. Siz olsaydınız hangi kamışı alırdınız.
  Daiwa BG Seabass 2.44 7-28
  Daiwa Balistic x 2.44 7-28
  Daiwa Fuego 2.44 7-28
  Biraz uzun oldu kusura bakmayın.
  Kalın sağlıcakla….

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Öncelikle ilginiz teşekkür ederim. Balıkçılığı sevenlere yardımım dokunuyorsa bu beni mutlu eder. Özellikle sürdürülebilir balıkçılık anlamında birbirimize destek olur ve bilinçlendirmeyi iyi yaparsak çok daha mutlu olurum.
   Tercih ettiğiniz kamışlara bakınca siz de artık ustalık seviyesindesiniz:) Söz konusu kamışların üçü de güzel. Ancak kullanan kişinin isteklerine göre ufak farklılıklar söz konusu. Ben olsam Daiwa BG Seabass 2.44 7-28 seçerdim. Güven veren dengeli bir kamış. Boy ve atar olarak da özellikle su üstü sahtelere uygun olanı seçmişsiniz.
   Bol şans dilerim…
   Sağlıcakla kalın.

 54. Cem Yanıtla

  Merhaba çok faydalı yazılar öncelikle emeğinize sağlık..Ben Çanakkale ve Ayvalık bölgelerinde avlanıyorum çoğunlukla kasık çizmesi ile suyun içine girerek veya kıyıdan su seviyesinden..İskele mendirek vb. yüksek yerlerden olta atmıyorum yani.. 10 gramdan başlayan su üstü sahtelerden başlayarak ges-lider-çakar vb. daha ağır gramajlı sahtelerle wtd yapıyorum ayrıca yeri geliyor 40 gr jig kullanıyorum.. Bunların hepsini rahatça kullanabilmek için 14-42 gr atarlı daiwa tournament vb.ags yüzüklü bir kamış almayı planlıyorum.. Kafamda kontrolü daha rahat olduğu için 244 cm olan model var fakat aynı atar aralığında 274cm olan modeli ile arasında çok fazla erim farkı yaşar mıyım bilemedim.. Sonuçta spin avlarında mesafe atmak da çok önemli.. Sizin fikrinizi merak ettim şimdiden teşekkür eder iyi bayramlar dilerim.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   İyi bayramlar…
   Tahmin edeceğiniz gibi (Kullanıcı faktörünü katmadan) fizik kuralları gereği biraz erim farkı olacaktır. Ancak bu durum av verimine çoğu zaman etki etmez. Zira levrek zaten kıyıya sokulan bir balık, lüfer de sabit durmayan ve ancak kıyıya yaklaştığında avlanabilecek bir balık. Eğer niyetiniz torik, kuzu gibi balıklarla uğraşmak değilse çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Çoğu zaman 240’lık kamış tercih ediyorum dediğiniz gibi kontrol kolay oluyor. Balığın kıyıdan uzak olduğunu düşündüğüm yerlere 270 ve üstü, atar değeri yüksek kamışla gidiyorum.
   Bol şans dilerim…

 55. Ümit Yanıtla

  Merhaba sipine yeni başliyon biri olarak okuma salina 300 20 60 atar daiva revros lt 400 aldım yoksa kamis ve ya makine tavsiýe ede bilirmisiniz izmir levrek avi icin yeterlimidir

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Levrek avı için fazla uzun ve yüksek atarlı bir kamış seçimi olmuş. Daha çok kıyıdan jig avına uygun bir kamış ve makine seçimi olmuş. Makine güzel fakat özellikle levrek için devri yüksek. Lakin devir meselesini ustalaştıkça çözebilirsiniz. 3000’lik boy 5.3.1 devirli olan daha uygun olabilirmiş.
   Bol şans…

 56. Niyazi Yıldırım Yanıtla

  Merhaba 3 kamış arasında kaldım.Daiwa crossfire 2.70 10-40 MH, okuma alaris zander 2.70 10-35 M,Shimano Vengeance BX 270 7-21 M. Kıyıdan avlamıyorum.Sahtelerim genelde 10-15 gram arası.Bu 3 ürünün fiyatları çok yakın birbirine.Sizce hangi kamışı almalıyım?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   10/15 gr sahteler için en uygunu Shimano Vengeance 7/21 olan. Hatırladığım kadarıyla esnek bir kamış yani hafif sahtelerde işinizi kolaylaştırır. Özel bir hedef balığınız yoksa genel kullanıma uygun olan Daiwa Crossfire 10/40.
   Bol şans…

 57. Ervin Esen Yanıtla

  Merhabalar
  Her yoruma itina ile cevap vermeye çalışmanız takdire şayan gerçekten. Bizim gibi acemiler için, sizin gibi tecrübeli arkadaşların bilgileri çok önemli.
  Soruma gelecek olursam, hedef balığım levrek vb balıklar. Marmara denizinde, Dilovası ve Pendik hattı boyunca kıyıdan bazen de kayalıktan at çek yapmayı düşünüyorum.
  Genel olarak sahteler haricinde 20-35gr civarı sahte jig de kullanmak istiyorum. Kamış olarak Daiwa Legalis Seabass 270cm 14-42g kamış veya fiyatı biraz daha aşağı çekmeyi düşünürsek; Daiwa Spitfire Seabass 2.70m 14-56gr yada Daiwa Crossfire New Spin 270cm 14-56gr olarak bu üç kamış seçeneklerim arasında… Ancak üst atar değeri yüksek olduğu için fazla sert olma ihtimali olacağını düşündüğüm Crossfire New Spin 14-56gr ve spitfire 14-56gr seçenekleri beni düşündürüyor.
  Makine olarak Shimano Catana C4000 FD düşünüyorum. Devir:5.2:1, sarımı 82cm, ağırlık:335gr bilye:2+1 drag:8.5kg. Aynı makinenin HGFD modelinin sarımı 91cm. Diğer özellikleri aynı. Sarım hızı göz önüne alındığında hangisi levrek için daha uygun olur? Ayrıca makine tercihimdeki neden drag değerinin nispeten yüksek olması, ancak biraz ağır gibi(335gr)… Beklemeli göl, baraj avlarında başka kamışlarımla kullanabileceğimi düşünüyorum.
  Sizce levrek avı ve Marmara denizinde karşılaşabileceğim benzeri yırtıcı balıklar göz önüne alındığında hangi kombinasyon daha mantıklı olur?
  Hali hazırda 3-15gr atarlı, 2500 ebatlı makinesi olan bir kombinim mevcut. Duruma göre bu iki kombini de kullanmayı hedefliyorum.
  İlginize şimdiden teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım yardımcı olabilirim.
   Hocam bence Daiwa Legalis Seabass 270cm 14-42g aralarında en uygunu. Crossfire 14-56gr düşük ağırlıktaki sahtelerde atış verimini düşürür, aksiyonu zorlaştırır. spitfire kullanmadım lakin benzer şekilde sert olacağını düşünüyorum. Legalis ise sevdiğim bir kamıştır ve atar değeri olarak en uygunu görünüyor.
   Catana HGFD kullanıyorum. Levrek için Catana C4000 FD Devir:5.2:1, 82 cm sarım levrek için sizin de belirttiğiniz üzere çok daha uygun. Aynı zamanda bu takım lüferde de çok rahat iş yapar.
   Bol şans diliyorum…

 58. Ozan Yanıtla

  Üstadım merhaba,
  Boyum 173 cm spin avcılığı için tavsiyeniz rica ediyorum (Arada Jig de yapmayı düşünüyorum. Çok şey istiyorum galiba ama destek olursanız sevinirim.)
  İzmir’de kıyıdan ve arada da tekne ile açılarak avlanmak istiyorum spin kamış ve makine tavsiye yazılarınızı okudum ve günlerdir araştırma yapıyorum.
  O kadar çok makine, kamış ve bilgi var ki allak bullak oldum. Hedefim genelde levrek, çipura, mırmır, karagöz, melanur vs. Yani İzmir körfezde bulunan balıklar.
  İncelediğim makina ve kalmışlar;
  MAKİNELER
  -Shimano Stradic FL 3000 XGFL 6.4:1
  -Shimano Stradic FL 3000 HGFL 6.0:1
  -Shimano Stradic FL 5000 XGFL 6.2:1 (265gr)
  -Shimano Exsence BB 4000HGM 5.8:1 (290gr)
  -Shimano Ultegraa 4000HG 5.8:1 (270gr)
  -Daiwa BG Spinning Reel Meister 4000 5.7:1 (435gr)
  -Daiwa BG 3000 Beidhändig Spinning 5.6:1
  (285 gr)
  -Daiwa Freams LT 3000D-C 5.3:1 (215 gr)
  -Daiwa Meeres-Spinnrolle BG 4000 5.7:1 (405 gr)
  Daiwa Prorex Spinnrolle V LT 3000 5.3:1 (215 gr)
  KAMIŞLAR
  -Shimano Aernos Winickle Picker 2.70m 0-40g
  -Shimano Aernos Winckle Picker 2.40m 0-40 gr atar (0-40 gerçek mi emin olamadım, ilk defa 0-40 gr gördüm başka da yok.)
  -Shimano Yasei Red Sea Bass MH 2,70m 10-50g Spinnrute
  -Shimano Yasei Spinnrute 2.70m 10-50g
  -Shimano Speedmaster DX 24MH 2,40m 14-42g
  -Shimano Sojourn Spin 2.10m 5-40g
  -Daiwa Freams Seatrout 2.70m 5-35g atar
  -Daiwa Spinnrute Balistik X Seatrout 2.70m 10-40g 
  -Daiwa Spinnrute Ballistic X Spin 2,70m 10-40g
  -Daiwa Spinnrute Ballistic X Sea 2,70m 10-40g
  -Daiwa Ballistic X Seatrout 2,70m 10-40g
  -Daiwa Luvias 862 MHFS-AD 2.60m 10-40g
  -Daiwa Luvias 802 MHFS-AD 2.45m 10-40g
  -Daiwa Spinnrute – Ballistic X Spin 2,40m 10-40g
  Aşağıdaki kamışlar Türkiye’de var mı bilmiyorum.( Ben Almanya’dayım burada var )
  -Jackson Angelrute Profi Spinnrute Raubfischrute – Direct Spin MH 2,40m 7-40g
  -Salmo Hornet Pro 2.40m Medium 10-40g
  -Quantum Throttle Zander Jig 2.64m 10-60g Spinnrute
  Lütfen destek ol üstadım o kadar çok seçenek var ki kafam karıştı bu seçeneklerden hangileri ile kombin yapmalıyım.

  • Ozan Yanıtla

   Üstadım bana da cevap verseydiniz çok memnun olurdum, kafam baya karıştı hangi makina ve kamışı seçeceğimi bilemedim. Ben Almanya’dayım ve 3 hafta sonra İzmir’e döneceğim burada makina ve kamış fiyatları Türkiye’ye göre çok daha ucuz olduğu için buradan almak istiyorum ortalama 500-600 Euro civarı bütçe ayırdım ama Türkiye’deki fiyatlara göre 5 – 6 bin gibi bir bütçeye denk geliyor. Örneğin Shimano Stradic C5000 Xg Fl makina burada 148 Euro Türkiye’de 1650 Lira’dan başlıyor. Kamışta önceki yorumlarınızı okuduğumda 2.40m bana daha uygun olur diye düşünüyorum ama hangi marka modeli ve makinayı almalıyım.
   Yardımınızı rica ediyorum, bereketli avlar dilerim.

 59. Ozan Yanıtla

  Üstadım merhaba,
  Yine ben 🙂 baktığım kamış ve makinalarda
  Daiwa Prorex XR Baitcast 1.80m 8-35g
  Daiwa Exceler Spin 10-40g 2,40m
  SHIMANO Ultegra, Spinning Angelrolle mit Frontbremse 4000 XG 6.2:1 430 gr

  İki set de yapabilirim desteğinizi rica ederim.
  Saygılarımla.

 60. Özgür Yanıtla

  Merhaba zamanında spro insync mini crank&micro jig 702 3-24g atarli 210cm bir kamış ve daiwa exceller x2500 bir makine almıştım. Spin yapmak istiyordum ancak anladığım kadarıyla kamışım kısa ve lrf için uygun .makinemde spin için uygun. Benim boyum 170cm. makineme uyacak 300TL civarı spin bir kamış ve spro kamışa uyacak yine 300-400 TL arası lrf makine önerir misiniz. Yoksa bendeki kombini lrf de kullanıp yeni bir spin set mi yapmalıyım.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Aslında elinizde ki lrf ye uygun bir set sayılır. Gerçi lrf de genelde 2000’lik 1000’lik makineler kullanılır. Ama o takımla da lrf yapılabilir. Bence ilk etapta bir tane spin kamış alın. Daiwa Exceller x2500 makine ile bir süre ikisini kullanırsınız. Dediğiniz fiyata Okuma Dead Ringer kamışa bakılabilir. ucuz esnek bir kamış arıyorsanız Fladen Xtra Flexx 2.40, 10-30 gr inceleyebilirsiniz. Boyunuz için 240 veya 270 ikisi de olur. Avlanacağınız meraya göre siz seçin. 240’ın kontrolü daha kolay olacaktır. Eğer makine alacaksanız Ryobi Ecusima 3000Vi makineyi de incelemenizi öneririm.

 61. M.Gurkan Yanıtla

  Hocam kararsizim lutfen yardim…..
  Assagidaki urunler hakkinda karar veremiyorum ….Tavsiyelerinize ihtiyacim var…
  Saygilar…
  M.Gurkan BASER

  Fujin Dragon DRG-902ML 270Cm 8-32Gr
  Daiwa ninja x jigger 270cm 8-35gr

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Daiwa ninja x jigger 270cm 8-35gr fena sayılmaz oldukça güçlüdür her türlü ava gider. Fujin Dragon DRG-902ML 270Cm 8-32Gr kullanmadım ancak bildiğim kadarıyla sağlam, hafif ve çabuk toparlayan güzel bir kamış. Fuji halkalar olması güzel. Sadece makine kilidi önde. Atış alışkanlığınız nasıl bilmiyorum; fakat önden kilitleri ben pek tutmadım. sık sık gevşeme oluyor ben de. Dediğim gibi bu atış alışkanlığıyla ilgili. Ayrıca bu kamışları görmeniz mümkünse sap uzunluklarını kıyaslayın sanki Fujin’in daha kısa bir sap yapısı var. Bence kısa sap atışta dezavantaj olur. Son olarak eva saplar mantar saplardan daha iyidir. Eğer sap uzunluğu yeterliyse Fujin alınabilir.
   Bol Şans…

 62. Özgür Kırar Yanıtla

  Hocam tekrar merhaba öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Kusura bakmayın sizi iki defa yoruyorum ama. Ben bütçemi kamış+makina için 1000 TL ye yükselttim. Anladığım kadarıyla daiwa exceller x2500 makinayı spin için çok önermiyorsunuz. Eğer onu spro ile beraber lrf de kullan derseniz sizden 1000 TL lik bir spin kombinasyon önermenizi isteyeceğim. Eğer daiwa makinemi spinde kullanabileceksem o zaman 1 spin kamış bir de lrf makina önermenizi rica edeceğim. Çünkü daiwa makina konusunda kararsız kaldım lrfde mi yoksa spinde mi kullanmalıyım. Bu arada izmirde oturuyorum avlak yerlerim genelde çeşme karaburun gümüldür özdere kıyıları, hedef balık spinde levrek barakuda lrf de çupra mırmır gibi baliklar.Cevabınız ve sabrınız icin şimdiden teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Tekrar merhaba,
   Rica ederim. umarım yardımcı olabilirim.
   Mevcut takımınızı lrf de kullanabilirsiniz.
   Bütçenize göre spin takım önerim: Daiwa Legalis Seabass 244cm 10-35 kamış, Okuma Ceymar CTX-40 iyi bir kombin olabilir.
   Jig atmayacaksanız Major Craft Firstcast Seabass Spin Kamış FCS-862L 262cm 7-23gr. kamışı da tercih edebilirsiniz. İyi bir kamıştır.
   Bol şans diliyorum.

 63. Ozan Yanıtla

  Üstadım yukarıdaki yorumuma istinaden bana da cevap verseydiniz çok memnun olurdum, kafam baya karıştı hangi makina ve kamışı seçeceğimi bilemedim. Ben Almanya’dayım ve 3 hafta sonra İzmir’e döneceğim burada makina ve kamış fiyatları Türkiye’ye göre çok daha ucuz olduğu için buradan almak istiyorum ortalama 500-600 Euro civarı bütçe ayırdım ama Türkiye’deki fiyatlara göre 5 – 6 bin gibi bir bütçeye denk geliyor. Örneğin Shimano Stradic C5000 Xg Fl makina burada 148 Euro Türkiye’de 1650 Lira’dan başlıyor. Kamışta önceki yorumlarınızı okuduğumda 2.40m bana daha uygun olur diye düşünüyorum ama hangi marka modeli ve makinayı almalıyım.
  Yardımınızı rica ediyorum, bereketli avlar dilerim.

 64. serkan Yanıtla

  Merhaba öncelikle kıymetli yorumlarınız için teşekkürler,
  Genellikle ege İzmir ve çevresinde kıyı ve teknede avcılık yapıyorum. Shimano Nasci 4000XGFB Makinada karar kıldım. Buna uygun kamış ne almalıyım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Kolay gelsin,

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. makineniz gayet güzel. fakat hem teknede hem kıyıda kullanabileceğiniz kamış zor iş. tekne kamışları hem kısa hem de atar değerleri yüksek güçlü kamışlardır. kıyıdan spin için bir kamış istiyorsanız. Atmak istediğiniz sahtelere uygun bir Major Craft kamış almanızı öneririm. ancak spin kamışlar tekne için fazla hassastır. balık dipten kuvvet uyguladığı için küçük bir balığı yukarı çekmek bile kamışı kıyıdan olduğundan daha fazla zorlar. size tavsiyem tekne için uygun fiyatlı bir kamış alıp spinde de yukarıda bahsettiğim kamıştan almanız.
   bol şans diliyorum.

 65. SEVDA Yanıtla

  Merhaba arkadaşıma olta makinesi ve kamış hediye almak istiyorum. Spin kamışta dikkat edilmesi gerekenler yazınızı okudum biraz araştırdım. Bütçem 500 tl gölde ve turna avında kullanılabilecek olta takımı almayı düşünüyorum. Hediye alacağım kişinin boyu 1.70
  Shimano FX 4000 FC Metsl Kafa Spin Olta Makinesi
  Fladen Xtra Flexx 240cm 15-40Gr Atarlı İki Parça Spin Kamış
  Fladen Xtra Flexx Spin Kamış 270cm 10-30Gr Atar İki Parça Spin Kamış
  Bu ürünleri önerir misiniz ya da bütçeme uygun önerebileceğiniz başka ürün var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Bence bütçenize göre gayet güzel tercihleriniz olmuş. Rahat olun iyi bir takım olur. Turna avı için Fladen Xtra Flexx 240cm 15-40Gr kamış daha uygun.
   Güzel avlarda kullansın arkadaşınız…

 66. Özgür Yanıtla

  Selamlar ve rastgele 🙂
  Ben spin işine yeni başladım ve daha önce elimde “Okuma V System 10-40 atarlı kamış ile Okuma Avenger 30b makine” vardı. Biraz sahte aldım kullandım 2-3 kez acemiliği atmak için. Ancak set kuzenindi ve geri alacak benden, ödünç kullanmış olduk 🙂

  O yüzden ben kendime bir spin seti düzmek istiyorum. Bütçem 400-600 arasında. Çok yüksek birşey şuan için almak istemiyorum çünkü önce bi alışarak ve amatörlüğü atarak daha sonra duruma göre yükseltmek istiyorum.

  Fethiye’de kıyıdan avlanıcam ve genel olarak Muğla kıyılarında avlanma durumum var.

  Makine olarak –>>> Bugün yakınımdaki av marketlerden Daiwa RX 3000 / Okuma Alaris 40 ve Bauer Feeder Wind 40 makilere baktım. Sizce bunlar nasıl spin için?

  Kamış olarak —>>> Albastar Spin Power 10-40 atarlı kamışa baktım.

  Sahtelerim minimum 10gr max 28 gr şuan için. Ve ayrıca bu makilere uygun kamış önerilerinizi bekliyorum yada başka kamış + makine kombin öneriniz nedir?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Daiwa Rx 4000 BI makine devir olarak daha uygun. Bauer ve okuma yerine daha iyi olur. Kamış olarak da Okuma Dead Ringer Dr-S-902 270 cm 10-40 gr MH’ı önerebilirim. Albastar kamışları kötüleyemem fakat dayanıklılık açısından okuma ile zor yarışırlar.
   Bol şans dilerim:)

   • Özgür Yanıtla

    Hocam kamış olarak Daiwa Crossfire New Spin Modelini aldım. 244 cm, 7-28 atarlı modeli.

    Makine olarak şunlardan hangisi olmalı çünkü senin önerdiğin 410 gr bir makine yani bendeki Bauerden daha ağır 🙂

    -Okuma Alaris 30 yada 40
    -Okuma Ceymar 40
    -Daiwa Rx 30
    -Shimano Catana C3000 Hg Fd
    -Shimano Sienna 30

    Bütçe 350. Kıyıdan avlanıyorum. Fethiye kıyılar. O yüzden nasıl bir makine olmalı?

    • admin1 YazarYanıtla

     Merhaba,Kamışınız hayırlı olsun:) buralar biraz karışmış. şu sıralar da biraz iş yoğunluğu arttı yeterince ilgilenemiyorum maalesef. Sanırım şöyle bir hata yapmışım öneri de bulunurken. Daiwaların makaraları diğer birçok makine markasına göre daha büyük oluyor ve dolayısıyla 4000’lik bir Dawia evet ağır olabiliyor. 3000’lik olanı çok ağır değil fakat devri düşük olur. Bence çok düşük devir kullanım alanını sınırlar. Catana bence çok yavan bir makine ama iş görür. Shimano Sienna kullanmadım performansını bilmiyorum.Ceymar her zaman önereceğim bir makinedir. Alaris bir arkadaşım kullanıyor oldukça akıcı bir makinedir ancak Ceymar kalitesinde değil. bana sorarsanız Ceymar aralarında iyi bir tercih olur.
     bol şans…

     • Özgür

      Hocam tekrardan merhabalar, tavsiyeni yorumunu yeni gördüm ama sezmişim ki ceymar aldım 🙂 2 gün önce letgodan az kullanılmış ihtiyaç fazlası ceymar 40 denk geldi. Gittim baktım sonra av marketlere danıştım gayet iyi dediler temiz ve az kullanılmış. Sıfırının yarı fiyatına aldım nerdeyse 🙂 Yardımın önerin için çok teşekkür ediyorum 🙂 Bol şans ve iyi çalışmalar 🙂

 67. Mesut Yıldırım Yanıtla

  Merhaba çipura ve karagöz için jighead iğnesi kaç numara olmalı?Bu balıkları kendo karides kokulu 5cm kurt silikonla avlayabilir miyim?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Lrf alanında çok uzman olmasam da meraktan biraz uğraştım. Limit altı çok fazla av verdiği için pektutmadım Lrf’yi. Kamışınızın atarına bağlı olarak 0/10 gr arası tüm jiheadları kullanabilirsiniz. benim tercihim 1/3 gr arası jigheadlardan yana. Kendo silikonla av yapılabilir. aslında Lrf’de markadan ziyade renk ve vereceğiniz aksiyon avın verimliliğini daha çok etkiliyor etkiliyor.
   Bol şans…

 68. Ersin Yanıtla

  merhabalar spin olayına yeni giriş yapacagım. Kamış seçiminde biraz kafam karıştı yardımlarınızı rica ediyorum..atış erimi açısından hangisini tercih etmeliyim. Mersin ve adanada kullanacağım

  Daiwa ninja x jigger 2.70. 8-35 atar
  Daiwa revros 2.70. 7-28
  Daiwa legalis 2.70. 10-35
  Savagear mpp2 2.70. 5-20

  Bunlar arasında kaldım.. Genelde sahilden kullanacagım boyum 1.85

  Silikon ve 8-10g lık sahtelerde kullanacağım bu açıdan önerilerinizi bekliyorum şimdiden herkese teşekkürler

  Sizlerin önereceği kamışlar varsa onlarıda değerlendirmek isterim.. Tabi fiyat olarak bunlara yakın olursa sevinirim…

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Biraz geç dönebildim kusura bakmayın.
   Atış mesafesi kamışa bağlı olduğu kadar sizin performansınızla da ilgilidir. ancak Daiwa Jigger 8/35 ve Daiwa revros 7/28 fena sayılmaz. güçlü kamışlardır. Uygun bir makineyle her türden balıkla mücadele edebilirsiniz.
   Bol şans dilerim…

 69. ERSİNNNNN Yanıtla

  Herkese merhabalar spin olayına yeni giriş yapacagım. Kamış seçiminde biraz kafam karıştı yardımlarınızı rica ediyorum..atış erimi açısından hangisini tercih etmeliyim. Mersin ve adanada kullanacağım. Hedef balık öncelik levrek ama diğer avlar içinde kullanacağım

  Daiwa ninja x jigger 2.70. 8-35 atar
  Daiwa revros 2.70. 7-28
  Daiwa legalis 2.70. 10-35
  Savagear mpp2 2.70. 5-20

  Bunlar arasında kaldım.. Genelde sahilden kullanacagım boyum 1.85

  Silikon ve 8-10g lık sahtelerde kullanacağım bu açıdan önerilerinizi bekliyorum şimdiden herkese teşekkürler

  Sizlerin önereceği kamışlar varsa onlarıda değerlendirmek isterim.. Tabi fiyat olarak bunlara yakın olursa sevinirim…

 70. Adem Yanıtla

  Merhaba admin,
  Öncelikle herkesin yorumuna vakit ayırıp onlara samimi tavsiyelerde bulunduğunuz için bütün okurlariniz sayısınca teşekkür ederim.
  Ben Adana da denizde, iskele ve liman gibi yerlerde av yapıyorum.
  Genel olarak spin, bazende yemli olarak avlanmak istiyorum.
  Hedef balık türü: karma
  Bunun için 400 TL limit ile bir kamış tavsiyesi rica ediyorum.(Okuma Ceymar CTX-40 ile uyumlu) ve buna uygun misina ya da ip ne almalıyım.
  Ve bölgeye göre varsa sahte tavsiyenizi de bekliyorum.
  Şimdiden tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

  • admin1 YazarYanıtla

   Teşekkür ederim,elimden geldiğimce yardımcı olmaya çalışıyorum. fakat balık işinde hiçbir zaman en iyi yöntem olmuyor. her zaman daha iyi bir şeyler bulunuyor. yani yeniliğe açık olmak temel prensip olmalı:) yanıt vermek de biraz geçiktim kusura bakmayın.
   Daiwa Legalis Seabass 270cm 14-42g o fiyatlara alınabilecek en iyi kamışlardan biridir. tabi fiyatlar her gün artıyor ama piyasada 400 bandında bulunabilir hala.
   sahte konusu oldukça geniş ve hedef balıklara göre değişir. eğer acemilik dönemindeyseniz. kaşıklarla başlamanızı önerebilirim. zira hedef balık çeşitliyle en iyi sonuç kaşıkla alınıyor ve acemiliği atlatma sürecinde daha az sorun yaratıyor. Akdenizin güneşi bol olur bu yüzden canlı veya gerçekçi renkleri tercih edebilrisiniz.
   İp olarak Orta üst seviye arası Daiwa Jbraid x8 16 mm veya daha ince beden kullanabilirsiniz.
   bol şans dilerim.

 71. Adem Yanıtla

  Merhaba admin,
  Öncelikle herkesin yorumuna vakit ayırıp onlara samimi tavsiyelerde bulunduğunuz için bütün okurlariniz sayısınca teşekkür ederim.
  Ben Adana da denizde, iskele ve liman gibi yerlerde av yapıyorum.
  Genel olarak spin, bazende yemli olarak avlanmak istiyorum.
  Hedef balık türü: karma
  Boyum:175
  Bunun için 400 TL limit ile bir kamış tavsiyesi rica ediyorum.(Okuma Ceymar CTX-40 ile uyumlu) ve buna uygun misina ya da ip ne almalıyım.
  Ve bölgeye göre varsa sahte tavsiyenizi de bekliyorum.
  Şimdiden tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

 72. İsmailS Yanıtla

  Albastar Spinator 240cm kamış ve DAM Grounder 3000 Rd makineden oluşan spin takımımı 3 yıldır keyifle kullanıyorum. Asıl önemli olan, spin disiplini ile nasıl balık avlanır? Önce ustalar ile tecrübe edip onu öğrenmek gerekli bence.

  • admin1 YazarYanıtla

   merhaba,
   Kesinlikle doğru bir noktaya işaret etmişsiniz. malzeme tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bu iş tecrübe ve zaman ayırmakla öğrenilip geliştiriliyor.

 73. Ugurv Yanıtla

  Merhaba admin. Ben bursadan yaziyorum tekne ile yemli avlaniyorum. Avlandigim mera cok derin de sig da degil ve merada kg ustu levrek mirmir ve minekop mevcut. Bunlari silikon ve sahtelerlede avlamak istiyorum yemliye gore sizce verim duser mi? Lrf dusunuyordum ancak baliklar buyuk oldugu icin kaldirmayabilir diye kamisi bir tik arttirdim. Bu kamislar arasinda kararsiz kaldim. Berkley pulse 7-30 198cm. Major craft solpara 7-23 274 cm. Major craft new crostage 7-23 275 cm. Shimano beast master 7-21 210cm. Crostage ile solpara arasinda inceledigimde cros xforce diye bie ozellik farki var. Bu ozellik nedir bu kadar fiyat farki vermeye deger mi bu kamislar icin 2500 luk bir makina dusunuyorum cunku lrf gibi silikon jighead vs. Yuzdurmek istiyorum sizce yeterli olurmu. Bu kamislara uygun 2500 luk makine tavsiyeniz nedir? Butcemi kamislara ayirdigim icin dusuk bir butceli makine tavsiye ederseniz sevinirim simdiden cok tesekkur ederim iyi aksamlar

 74. osman Yanıtla

  merhaba spin avına basladım makına ceymar 25 kamıs daiwa croosfire 2.70 15-60 atarlı makınamdan memnunum ama kamış olarak biraz sıkıntılarım var alalı 1 sene olacak ikisefer av esnasında bırde arabada uc kısmı kırıldı ilk kırıldıgında servısıne gonderildi 3 ay uzerıne yapılıp geri geldi.sonrakı seferlerınde başka balıkcılarda uc taktırdım.kamıs sert galiba bukadar csbuk kırılmasında aşırı derecede müzdariibim.yeniden yaptırdıgım için verim olarak ne kadar saglıklı olur bırde kamısı atar degerleri olarak yuksek gibi yenı kamıs alsam öneriniz ne olabilir.aynı sorunlarla karsılaşmamak adına slikon ve rapaala kullanabilecegim bir kamış

 75. ibrahim Yanıtla

  Selamlar üstad,
  Elimde Daiwa Saltiga 4000 makina (Daiwa Saltige 2.5 pe ip sarılı) var buna MAJOR CRAFT TRUZER TZS-982M 15-42 GR kamış kombinlemek istiyorum, sizce uyumlu bir takım olur mu, daha çok liman içlerinde avlanma imkanım bulunuyor, yaz tatillerinde de uygun kıyı meralardan avlanma yapıyorum. Uzun süreli kullanacağım ve bu hobiyi eşimle birlikte keyifle yapmak için bütçe konusunu biraz geniş tutma imkanım var. Bir de lider olarak 0,35’lik bir florocarbon iş görün mü sizce? Cevap için şimdiden teşekkürler

 76. ibrahim Yanıtla

  merhabalar öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkür etmek istiyorum sabırla insanlara cevap yazmanızın çok değerli olduğunu belirtmek isterim ,
  benim sorum spin icin su an kullandigim 20 .50 atarlı okuma helios kamışın ve 3000 binlik okuma makinam var yeni biraz daha esnek ve birazdaha üst seviye bir takım yapmak istiyorum kamış olarak Major Craft solpara 902ml 2.74 10 30 düşünüyorum ve bu kamışa uygun makina tavsiyeniz ne olur veya bu kamışa alternatif başka bir kamış tavsiyeniz olurmu bu yapmayı planladığın takimi istanbul boğazda ve çanakkalede levrek ve lüfer avlarında kullanacağım bütçem 2000 tl civarı sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim saygılarımla .

 77. Aydin Yanıtla

  Merhaba ustadim tatlı su ve deniz suyunda kullanacağım bir spin kombinasyonu yaptım sizce nasıl önerilerinize acigim

  shimano catana dx 240 m 10-30g
  okuma ceymar fd cxt-40
  Nippon porispin 8x 0.16
  Bu kombinasyonla max kaç kg balık cekebilirim tesekkurler

 78. Utku Bulut Yanıtla

  Merhaba üstad sizin tavsiyeniz üzere Daiwa BG Seabass 2.44 7-28 atarlı kamışı aldım.Lakin kamışın üzerin de Made in China yazıyor yani çinde üretilmiş. Bu kamışlar japon malı değilmi.
  Çakmasını üretiyor olabilirlermi.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   şöyle söyleyelim, artık birçok ürün Çin’de üretiliyor. ancak bu durum aldığınız ürünün çakma olduğu anlamına gelmez. Daha önce başka yorumlarda sanırım bu konuya değinmiştim. maliyet nedeniyle çoğu firma üretimlerini Çin’de gerçekleştirmekte. birçok ürün açısından kalite farkı oluşmamaktadır. Bence içiniz rahat olabilir.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Yorum yazan ve cevap bekleyen herkese teşekkür ederim. Ancak iş şartları sebebiyle bir süredir siteyle ilgilenemedim. Bu sebeple cevaplayamadığım yorumculardan affımı rica ediyorum.
   Geriye dönük olarak yapılmış yorum ve soruları (değerli balıkçı dostlarımız belki kararlarını vermiş olsalar da) benzer konular hakkında bilgi almak isteyenler için faydalı olur diye cevaplamaya çalışacağım.
   Okuma v system g2 amacına göre iyi bir kamıştır. Ancak hedef balığa göre yeterliliği değişebilir. Arabamda dursun, ne zaman balığa gideceğim belli olmaz, taşıması rahat olsun ve fırsat bulunca avlanırım diyorsanız rahatlıkla kullanılabilecek bir kamıştır.

 79. irfan karakaya Yanıtla

  merhaba hocam
  shimano catana 2.40 ex 20/50 gr kamışım var shimano nascı c5000 xg makine spin avcılığı için birbirine uygunmu

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   aslında her türlü kamış ve her türlü makineyle spin yapılır. Lakin verim ve konfor çok değişkenlik gösterir. spinde malzeme ne kadar hafif ve ergonomikse av da o kadar rahat ve keyifli olur. nasci 5000’lik spin için biraz büyük ama siz yaparım diyorsanız gayet tabi olur. kamışınızın atarı jig için daha uygun. ama 20 gr üstü sahte ve kaşıklarla elbetteki spin yapılır. daha önce de yazmıştım. Yemli kamışıyla spin yapıp çatır çatır balık yakalayanları çok gördüm.
   bol şans…

 80. ibrahim ünalan Yanıtla

  10 Ağustos 2020Yanıtla
  merhabalar öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkür etmek istiyorum sabırla insanlara cevap yazmanızın çok değerli olduğunu belirtmek isterim ,
  benim sorum spin icin su an kullandigim 20 .50 atarlı okuma helios kamışın ve 3000 binlik okuma makinam var yeni biraz daha esnek ve birazdaha üst seviye bir takım yapmak istiyorum kamış olarak Major Craft solpara 902ml 2.74 10 30 düşünüyorum ve bu kamışa uygun makina tavsiyeniz ne olur veya bu kamışa alternatif başka bir kamış tavsiyeniz olurmu bu yapmayı planladığın takimi istanbul boğazda ve çanakkalede levrek ve lüfer avlarında kullanacağım bütçem 2000 tl civarı sorumu yanıtlarsanız çok sevinirim saygılarımla .

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar epey geç bir cevap olacak bu yüzden üzgünüm ancak işlerim dolayısıyla siteyle ilgilenemedim. Major craft sol para her zaman önerdiğim bir kamıştır. bence oldukça başarılıdır. ona uygun makine olarak Shimano Stradic 4000 XG FL düşüne bilirsiniz. tabi hala almadıysanız.

 81. ibrahim Yanıtla

  merhabalar evet biraz öyle oldu yinede tesekkurler aynen düsundugunuz gibi olsu seti kurdum
  kamış major craft crostage crx 902 m 2.74.10 30 aldım
  makina shimano ultegra c3000hg nasıl sizce uyumlu bir takımımdır teşekkürler.

 82. Görkem Yanıtla

  Merhaba ben öncelik kıyı olan yerlerde vede kıyıdan yuksek olan yerlerde av yapmak istiyorum ama daha önce hiç spin kullanmadım vede kaliteli kirmadan uzun zaman kullanabileceğim Ama 300 ile.400 arasi bir kaliteli kamış istiyrm 4 5 kilo balık yakalamak istiyrm vede farklı farkı yemler takcam bana hangi kamış önerirsiniz vede makina uyumlu ?

  • admin1 YazarYanıtla

   merhaba,
   güçlü, sağlam kamış istiyorsanız Shakespeare Ugly Stik 2.74 tavsiye ederim. Farklı yemlerden kastınız sahtelerin ağırlığının değişkenliği ise atar aralığı biraz geniş olan kamış tercih edin. Makine de fiyat performans açısından Okuma ve Dam markalarının 4000’lik boylarını tercih edebilirsiniz.

 83. Görkem Yanıtla

  Merhaba ben izmirin her kesimden taşlık yerden yüksekten vede kıyıdan av yapmak istiyrm levrek grangoz palamut korona cupra gibi het türlü baliği yakalamak istyrm genelde sahte yemle ama arada sırada 1 2 gr ile yemli çok.nadir bazen ben kendimce araştırma yaptım şimdi bazı kamislari yazdm kaliteli ve uzun zmaan kullanmak istyrm vede boyum 1.73 sizce bu kamışların hangisi bu arada limit 300 ile 500 arasi

  Shimano Alivio DX Spinning 240 L 3-15gr

  Daiwa Crossfire New Spin 270cm 14-56gr

  Daiwalegalis sebas, kamışı

  Daiwa Crosfire new spin kamış

    Shimano Ax 4000 fb

  okuma helios spinning kamış 15-45 gr atar 240 cm

  Daiwa Samurai 2.40 cm 10-40 tele spin

  Daiwa Crossfeir 2.70 cm 10-35

  Daiwa Legalis Seabass 259cm 10-35g

  Daiwa Crossfire Lure Serisi 270cm 14-56gr

  Okuma Dead Ringer Dr-S-902 MH 270cm 10-40gr

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   yazdığınız kamışlar genel olarak çok kullanılan ve aşağı yukarı hepsi de piyasada kolayca bulunan kamışlar. lervrek granyoz gibi balıklar için su üstü ya da daha hafif sahteler daha verimi av yapar. bu yüzden atar değeri 10/35, 10/30 olanlar daha uygun olacak. eğer avlandığınız yerlere atışta problem yaşamayacaksanız 2.70’lik bir kamış daha avantajlı olacak. yüksek yerlerde arkadaki engeller atış problemi oluşturmuyorsa uzun kamış daha avantajdır. bol şanslar diliyorum.

 84. Görkem Yanıtla

  Merhaba ben izmirin her kesimden taşlık yerden yüksekten vede kıyıdan av yapmak istiyrm  hedef balik levrek grangoz palamut kofona cupra gibi her türlü baliği yakalamak istyrm genelde sahte yemle ama arada sırada 1 2 gr ile yemli çok.nadir bazen ben kendimce araştırma yaptım şimdi bazı kamislari yazdm kaliteli ve uzun zmaan kullanmak istyrm vede boyum 1.73 sizce bu kamışların hangisi

 85. M.Ali Yanıtla

  Merhabalar spin avcılığına yeni başlıyorum. Daiwa crossfire new 244 7-28 aldım firma yanlışlıkla 244 10-35gr atarlı göndermiş . İkisi arasında çok büyük fark varmı sizce geri gönderip 7-28 mi almalıyım. Çok teşekkürler.İyi çalışmalar

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Atar değeri sizin için sorun değilse fark yok. 7/28’le 30 gr sahte kullanmak kamış için çok riskli olur.

 86. Görkem Yanıtla

  Merhaba bu daiwa kamışlar da

  Legalis

  Ninja

  Crossfire

  Samurai

  Daha aklıma gelmeyen bir kaç serisi.
  Ne anlama geliyor ?

  • Görkem Yanıtla

   Merhaba bende

   Daiwa legalis 2.70 10.30 kamış var Buna makina ariyrm sizce bu kamışa nasıl bir kambin oluşturmam lazım 500 tl ye kadar at-çek şu üstü yapabileceğim akya kofana levrek jig olarak da kullanabilcegim makina lazim

 87. Lütfi Kol Yanıtla

  Merhaba
  İlk defa olta takımı alacağım için yardımcı olmasını istedim balıkçıdan 240cm 100-250 gr atarlı bir kamış ve 40 lık bir makina verdi bana ama bununla ne yapabilirim henüz bulamadım tekne kamışına benziyor
  Yüksek olmayan kıyılardan veya iskele gibi yerlerden Spin için okuma Altera 240cm 15-40gr kamış ve okuma als-30 uygun mudur araca rahat sığması için 240 tercih ettim bu arada

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   aldığınız kamış muhtemelen tekne kamışı; aynı zamanda uzak atış istemeyen kıyıdan yemli avlarda kullanılabilecek bir kamış. 40’lık makine büyük boy değil ise spinde kullanılabilir. iskele ve çok uzak atış gerektirmeyen yerlerde 240 ideal bir uzunluk. okuma altera fiyat açısından cazip bir kamış. fladen xtra flexx 240 10/30 kamışa da bakılabilir.
   bol şans diliyorum.

 88. Veli gerekli Yanıtla

  Merhaba bende

  Daiwa legalis 2.70 10.30 kamış var Buna makina ariyrm sizce bu kamışa nasıl bir kambin oluşturmam lazım 500 tl ye kadar at-çek şu üstü yapabileceğim akya kofana levrek jig olarak da kullanabilcegim makina lazim

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Jig için ağır işçilik gerektren kamış ve makineler kullanmak gerekir. Spin ve Heavy spin yapacaksınız anladığım kadarıyla. Ryobi ecusima, okuma ceymar ve shimano catana’yı önerebilirim size. bu makinelerin hepsi fiyat /erformans açısından başarılıdır. bunların 4000’lik boyları sizin için uygun olacaktır.
   bol şans dilerim…

 89. Tunahan Yanıtla

  Hocam merhaba n11 üzerinden daiwa crossfire 10-40 2.70m kamış alacağım buna 200-250tl civarı makina öneriniz ne olur? Ayrıca 0.16 ip misinaya, 0.40 dolgu misinayla makinayı doldursam olur mu? Elimde 0.40 mevcut çünkü. Hedef balıklar levrek, lüfergiller, bazen turna için kullanacağım. İstanbul boğazı ve şile kumsal kıyılar kullanım yerim. Boyum 2 metre. Teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   Makine tavsiyelerimi diğer yorumunda belirttim. diğer sorunu atlamışım onun cevabını da buraya yazayım. Yeterince uzun ip misinan mevcutsa dolguda 40’lık misina kullanabilirsin. herhangi bir sorun yaşamazsın. Ancak ip kısa ve atışta dolgudakini de kullanacaksan verimli olmaz.

 90. Mustafa Yanıtla

  Hocam selamlar,

  Ceymar CXT-40 Kullanıcısıyım. Bu makineye gönül rahatlığıyla seçebileceğimiz kamış tavsiyeniz nedir. 270 mi 240 mı önerirsiniz. Arada kaldığım kamış modelleri:

  Daiwa Legalis Seabass 2.59m 10-35g Spin Olta Kamışı
  Daiwa Crossfire New 240cm 7-28g Spin Kamış
  Daiwa Ninja 254cm 10-35g Olta Kamışı
  Daiwa Ninja Serisi 274cm 14-42g Spin Olta Kamışı

  Bir de uygun yollu misina ne olabilir?

  Şimdiden teşekkürler:)

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Kamış boyuna siz karar verin. avlanacağınız uzaklığa göre seçersiniz. bu kamışların hiç birini kötüleyemem. hepsi de güzel kamıştır. 14/42 atarlı bir kamış genel kullanıma daha uygundur. Yani modelden ziyade kullanım amacınıza uygun olanı seçin. Çünkü hepsi de iyi kamış.

 91. Onur Yanıtla

  Öncelikle bütün soru ve cevapları olmasa da çoğunu okudum cevabı alan kaçmış 🙂 Soruma geçmeden hem kendim hemde herkes adına öncelikle teşekkür etmek istiyorum zira ben okurken yoruldum sizi düşünemiyorum. Soruma gelirsek..
  Ustam balıkçılığa hep meraklıydım lakin bir türlü başlayamadım yakın zamanda böyle bir başlangıç yapmak istedim. Biraz araştırmam sonunda at-çek avcılığında karar kıldım. Şuan diğer makinelere göre birazda ucuz olduğunu düşündüğümden Okuma Alaris 40 lık spin makinesi aldım bu makine hakkındaki yorumunuzu da merak ediyorum umarım yanlış bir seçim yapmamışımdır. Kamış konusunda tam karar veremedim. Sizin de kullandığınızı cevaplardan okuduğum Okuma Dead Ringer Dr-S-902 270 cm 10-40 gr MH 2 Parça Spin Kamışı ile yine önerdiğiniz Okuma Vsystem 9′ 0 270 cm 10-40 gr 2 Parça Spin Kamışı arasında kaldım. Sizce bu iki kamıştan hangisini seçmeliyim makinem ile uyum ve genel kullanım açısından. Veya makineme uygun bu fiyat aralığında başka kamış tavsiye eder misiniz? Hedef balık olarak levrek lüfer kefal arada tatlı su balıkları turna alabalık gibi. Henüz yeni sayılırım ama okuyup öğrenmeye çalışıyorum şimdiden teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Nezaketiniz için ben de size teşekkür ederim. yolun başındasınız şimdiden kolaylıklar diliyorum. Alaris fiyatına göre iyi bir makinedir. ancak ileri de daha iyilerini elbette isteyeceksiniz. Dead ringer levrek için iyi kamıştır; lüfere biraz fazla esnek gelebilir. Genel kullanım açısından Vsystem daha uygun olur diye düşünüyorum.
   Şimdiden bol şans diliyorum…

 92. Cem Yanıtla

  Öncelikle merhaba,
  Ben daiwa crossfire 2,44 10-35 veya 7-28 spin kamışı almayı düşünüyorum yaklaşık 10 senedir atçek avcılığı yapıyorum ara ara genelde 8-10 gr ve 30 gr aralıklı su üstü sahteleri kullanıyorum tabi metal jigler ilede kıyıdan hafifte olsa shorejigde yapıyorum. avlandığım bölge Seferihisar ve civarları avlanan balıklar genelde levrek baraküda lambuka çıplak akya ama birtürlü karar veremiyorum legalis ve ninjayıda önerdiler ne yapmalıyım makinam trio30 bütçem 400 tl fujinin newcrow serisini de önerdiler yardımcı olursanız sevinirim sevgiler

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   10/35 atarlı bir kamış sizin için daha uygun olacak gibi. Çünkü tek kamışla farklı balıklara yönelik av yapacaksınız. Legalis hafif sert kamıştır. baraküda, çıplak avlarına daha uygundur. fujin kamış da hiç fena değildir. Yakında 10/40 atarlısını deneyeceğim. o zaman görüşlerimi yazacağım.
   Bol şans…

 93. Engin COŞKUN Yanıtla

  merhaba;
  yorumlarda herkes daiwa – okuma – Shimano gibi kaliteli kamışları almaya çalışıyor alıyor! peki major – oskar – bauer gibi kamışlar yoldamı bırakır bizi sizce ??

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Major craft her zaman önerebileceğim bir kamış markasıdır. Bauer ve oskar daha alt seviye markalar olduğundan ayrıca parça konusunda sıkıntı yaratabileceklerinden rağbet görmemeleri normal. Elbette bu durum onları kötü yapmaz. Ama diğerleri kadar iyi olmadıkları da açık. Bu durum her sektörde böyledir maalesef:)

 94. Mehmet Yanıtla

  Merhaba, Shimano Nasci 3000 XGFB ve Shimano Beastmaster FX Predator 270MH 14-42g ile Boğazda Lüfer avı için kombin düşünüyorum. 3000 kafa yeterli mi ? Beastmaster kamış denedinid mi hiç ya da kullanıcı yorumu aldınız mı ? Sizce hedef av için doğru kombin mi ? Daha iyi öneriniz var mı ? Değerli cevabınız ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Nasci 3000 xgfb Shimano’nun orta segment makinelerinden biri. Kullananlar gayet memnun. Spin için 3000’lik kafa yeterli. shore jig de yapmak isterseniz 4000’lik kafa daha uygun olur. Bütçenizi bilmiyorum ama Shimano Stradic Cı4+ 4000 Xgfb’yi de değerlendirin derim. alacağınız kamışa daha çok yakışır. Shimano Beastmaster FX Predator hiç kullanmadım. ama daha önce biraz araştırmıştım. Lüfer için gayet iyi bir kamış.
   Bol şans…

 95. özgür Yanıtla

  Merhaba.Baure Barca Ugly Stick 2P 240cm 8-30gr.Sizce kamış nasıl?Verim alabilirmiyim?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Bauer Barca ugly stick kullanmadım. ancak esnek bir kamış olduğunu duydum zaten ürün açıklamalarında da öyle yazıyor. Su üstü sahtelerle yapılacak avlar için uygun olabilir. Yani levrek avlarında kullanılabilecek bir kamış gibi görünüyor.

 96. ezgi Yanıtla

  merhaba
  makına tavsıye yazınızı okudum yenı baslayacak olan bırı ıcın fıyat acısından da uygun gordugum daıwa strıkeforce 2500b almak ıstersem kı dogru secım mı? kamıs olarak da buna uygun onerebılecegınız urun nedır? 1.85 boyu olan bırısıne gore ve caddebostan sılıvrı gıbı kıyıdan avlanabılecegım tarzda kombın yapabılecegım tavsıyelerınız nelerdır?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   2500’lik boy biraz küçük kalabilir. 30 ya da 40’lık bir kafa bence spine daha uygun. kamış boyu 270 veya üzeri sizin için daha uygun olur. bütçenize göre daiwa, Shimano, major craft, crony gibi markalara yönelebilirsiniz. Sanırım lüfer için kullanacaksınız kamışı: öyleyse 10/40 veya buna yakın atar değerlerinde bir kamış seçimi size daha uygun olacaktır.
   Bol şans diliyorum…

 97. ENGİN AYDIN Yanıtla

  Selamlar, nasılsınız?
  Ceymar Fd Cxt-40 Olta Makinesi ve V sistem 270 10-40 kamış ile spin hayatıma başlamak istiyorum .Yorumları okuyarak bu kombinasyonu seçtim .Ama daha iyisi şu olur diyebileceğiniz bir kombinasyon var mıdır .Birde en iyi diyebileceğiniz misina hangisidir. Saygılar

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Elbette ki çok daha iyi kombinasyonlar yapılabilir. elbette ki bu bütçeyle alakalı. Ancak seçtiğiniz takım çok pahalı olanlarla aşağı yukarı aynı işi yapacak kapasitede zaten. Fiyat performans açısından Ceymar çok başarılıdır. Okuma Vsystem kamış da kendini ispat etmiş durumda. yani fiyat performans anlamında iyi tercih olmuş. Uzun yıllar sizi üzmeyecek bir takım. Hayırlı olsun:)

 98. engin Yanıtla

  selam ben bedensel engelliyim tekerlekli sandalyele kıyıdan avlanıyorum daiwa crossfire serisi 2.70cm teleskopik nasıl tavsiye edermisin.teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Atışlarda bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Nerdeyse parçalısı kadar İyi kamıştır. Belki 240 boyunu kullanmak kontrol açısından sizin için daya kolay olabilir.
   Bol şanslar diliyorum…

 99. Emin Yanıtla

  Hocam merhaba, hem güzel yazılarınız hem de sorulara verdiğiniz yanıtlar için teşekkürler, emeğinize sağlık. Balıkçılık işine yeni başlayacağım ve lrf ile giriş yapmak istiyorum. Makine olarak okuma alaris 20’de karar kıldım gibi ama kamış seçiminde kararsızlık yaşıyorum. Bodrum taraflarında avlanacağım. Maalesef araştırdığım kamışlar sert mi yumuşak mı onu bile yazma zahmetine girmemiş bir çok firma. Okuma dead ringer 2-12, Daiwa ninja 2-12, Kudos rock fish 1-14 ve de DAM Yagi Ultra Light 2-12 kamışları arasında kaldım, fiyat olarak 50lira civarı fark var en ucuzu ile en pahalısı arasında. Sizce bu kamışlardan hangisini ve neden tercih etmeliyim? Yeni başlayan birisi olarak bana eksileri artıları ne olur bu kamışların?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba lrf konusunda ilk fırsatta birkaç yazı hazırlayacağım. alaris 20 lrf için gayet uygun bir makine.
   kamış olarak dead ringer kullandım gayet başarılı bir kamış. Ama Daiwa ninja sağlamlık ve hissiyat anlamında ondan daha iyi diyebilirim. Kudos hiç kullanmadım. DAM Yagi Ultra Light 2-12 kullanmadım. Fakat başka Dam kamışlar kullandım elbette. Dam kamışlar fiyat performans ürünüdür; yine de Okuma veya Daiwa kadar güven vermezler. ben olsam Daiwa’yı tercih ederdim. bütçe için sorun olmayacaksa Nomura lrf kamışlar oldukça başarılıdır. tavsiye ederim.
   Bol şanslar…

 100. Oğuz Yanıtla

  Merhaba. Samsun’da genellikle kayalık yerlerde avlanıyorum. Hedef balık lüfer ve levrek. 10 gr 20 gr sahteleri ve jig kullanıyorum. Hedef lüfer olunca 28 gr kaşık kullanıyorum ve uzağa atış av veriminde ciddi fark yaratıyor. Şu anda kullandığım kamış shimano catana cx 2.70 telespin 14-40 gr atarlı. Arkadaşım fladen maximus kullanıyor 40-80 gr ve onun esnekliği nedeniyle erimi daha fazla. Şimdi yeni spin kamış almayı düşünüyorum. Bazalt fiber bir kamış almayı düşündüm ancak ağırlığı ve kuş gözü yapma olayı beni düşündürdü. 200 gr ve altı 270 bir kamış alacağım. Atacağım en fazla 28gr kaşık olduğunu düşününce 7-28 gr ya da 10-30 gr atarlı kamış ideal olur mu? 28 gr atar değerinin sonuna yakın olduğundan kamışı fazla mı zorlarım? Çünkü 60-70 metre arası atış yapıyorum ve yeni alacağım kamışta da yine son limiti zorlayacağım. Yoksa 7-32, 10-35, 14-40, 10-40 gr gibi kamışlara mı yönelmeliyim? Kararsız kaldım. shimano vengeance 10-35, daiwa ninja 8-35 gibi kamışlara bakıyorum. Fikrinizi alabilir miyim?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   bu kadar detay sizi yorar:) Genelde kamışlar üst atarın birkaç gr daha üstüne atış imkanı verecek güçtedirler. Yine de atış anındaki gerilme bazen olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Yani kamışın maksimum atarını çok zorlamamak en iyisidir.
   Kamış seçimine gelince işin içinde lüfer varsa ben atar değerini yüksek tutmaktan yanayım. Bahsettiğiniz iki kamış da güzeldir ve sizi yolda bırakmazlar. Kullanacağınız sahtelerin maksimum ağırlığını baz alarak bir seçim yapmak daha sağlıklı olacaktır. Crony galaksy 7/40 veya 15/45 kamışı da inceleyebilirsiniz. Sizin isteğinize uygun gibi geldi bana. Kullanan arkadaşlarım oldukça memnunlar.
   Bol şans…

 101. EMRE Yanıtla

  merhaba kolay gelsin, daha önce yemli takılırken artık at-çek yapmak istiyorum. Gemi üzerinden atış yapacağım denizden 1.5 metre yüksekte oluyorum. boyum 1.80. biraz araştırma yaptım ama biliyosunuz bilgi derya-deniz içinde boğuluyor insan. Deneyimli tecrübeli birinden yardım istiyor. Ben de bu sebeple yardım istiyorum. 2 parçalıdan çok teleskopik kamış istedim taşıma kolaylığı için, yukarıda esneklik anlamında parçalılara göre daha az esner demişsiniz. istediğim gr aralığı belli bir 10 gr aralığa takılı kalmadan hem lrf hem spin yapabileceğim aralık olan 3-21,5-25,7-28,7-21 aralıkları.

  1)Daiwa spitfire seabass 240 7-28
  2)D.A.M shadow tele spin 240 5-25
  3)Shimano Vengeance CX 240ML Cork 3-21
  4)Shimano FX XT 210 7-21
  arasında kaldım. DAM hakkında ne yorum ne tavsiye hiçbirşey yok ama benim isterlerimi karşılıyor hem aralık hem atar anlamında. diğerleri malum 2 parça ama daha kaliteli markalar. arada kaldım.
  Makine olarak ise arkadaş tavsiyesiyle Shimano fx 2000 düşünüyorum.
  Sizce tercihlerim ne olmalı başka bir tavsiyeniz varsa onu da öğrenmek isterim. şimdiden teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Kafanızı karıştırmadan cevaplamaya çalışayım. Tekne üstü için kısa kamış daha avantajlı olacaktır. Bu sebeple shimano fx 210 iyi bir seçenek.
   Dam balık malzemelerinde kendini ispatlamış bir markadır. Ancak birçok ürünü diğer tanınmışlar kadar uzun ömürlü olmuyor. Kendim bunu deneyimledim.
   Tekne üzerinden yapılacak atışlarda teleskopik kamış da rahatlıkla kullanılabilir.
   Bol şans…

 102. EMRE Yanıtla

  çok teşekkür ederim ilginize sağolun ama bir yanlışı düzeltmek isterim belki tavsiyeniz değişir. Gemi deyince tekne değil Savaş gemisi üzerinden atış yapacağım. Denizden 1.5-2 metre yüksekte oluyorum. yeri geliyor aşağı biraz sarkıp atışı öyle yapıyorum alan bazen dar olabiliyor o yüzden 2,70leri hiç düşünmedim. Sağa sola çarparız diye. Israrla nedense bana hep 2.40lar tavsiye edildiği için bu seçenekleri yazdım. Eğer bu bilgi fikrinizi değiştirirse yazmanı bekliyorum. birde makine tercihi hakkında yazmamışsınız Shimano fx 2000 iyimi yoksa şunu daha iyi olur diyeceğiniz bir marka-model varmı?

 103. Halil Yanıtla

  Merhaba iyi günler.
  Kıyıdan levrek, lüfer ve palamut avlarında kullanabileceğim spin kamış almak istiyorum. Bunun için Fujin New Crow X-plus Ncr-802ml 240cm 5-30gr modelini inceliyorum. genellikle hafif sahteler kullanacağım 7-20 gr su üstü ve diğer sahteler, 5-20 gr jig ve kaşıklar gibi. Bu kamış gerek boy olarak gerek aksiyon olarak uygun mudur veya önerebileceğiniz başka fiyatı uygun daha kaliteli kamış varmı. Denize uzak mesafede olduğumdan çok sık gidemiyorum ara sıra ancak bu yüzden çok fazla bütçe ayırmak istemiyorum. Yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Fujin New Crow X-plus Ncr-802ml 240cm 5-30gr fiyat performans açısından başarılı bulduğum bir kamış. Orta sertlikte genel kullanıma uygundur. Bana olumsuz gelen tek yönü sap kısmının kısalığıydı. Ancak bu da kullanıcıdan kullanıcıya değişen bir özellik. Onun dışında hafif ve dengeli bir kamış tavsiye ederim.
   Bol şanslar…

 104. Okan yaver Yanıtla

  Selamlar kolay gelsin daiwa crossfire 14-56 kamis ile daiwa crossfire 4000 lik makinem var bununla canakkale bolgesinde shore jig yapmak mumkun mu ? Olmaz ise hangisini degistirmem gerekir bide en azkaclik makine kullanilir

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Light Jigginge daha uygun bir takım sizinki. Yine de yapılabilir. Saros’ta 40 gr jiglerle torik avı yapanlar var. Makine her türlü iş görür. Sadece akıntıların ve rüzgarların yüksek olduğu zamanlarda daha ağır jigle çalışmanız gerekirse daha yüksek atarlı bir kamışa ihtiyacınız olacaktır.
   Bol şanslar…

 105. Ulas Yanıtla

  Hedef balik tatli suda turna levrek vs alabalikda arada olabilir.15-45 240lik okuma altera nasildir.Dusuk gr sahtelerde atisda cok sikinti yaratirmi….

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Bence sorun yaşamazsınız. Turnada rahatlıkla atış yapabilirsiniz. Alabalık için avlandığınız yerde çalı, ağaç, kaya vb. şeyler varsa uzun gelebilir, atışlarınızı zorlaştırabilir. Ben alabalıkta genelde meps kullanmayı tercih ediyorum. Turnada da meps veya farklı sahteler kullanmaktayım.
   bol şanslar…

   • Ulas Yanıtla

    Cevabiniz icin tesekkurederim.gecen zaman içinde yeni bir kamis alma karari aldim fakat hangisini sececegimi bilemedim Alabalik agirlikli bazen sudak golde kullanilcak kamis .2-12 atarli 230cm Fladen warbird spining kamis ya da 3-15 atarli Lineaeffe Rapid freshwater bu iki kamis arasinda kararsiz kaldım siz ne tavsiye edersiniz yardimci olursaniz cok sevinirim….. Marka degisebilir sizin de yonlendirmenizle onemli olan atar araligini nasil secmeliyim sizce cok farki olmazmi yoksa bu iki aralikta….

    • admin1 YazarYanıtla

     merhabalar,
     2-12 atarli 230cm Fladen warbird spining kamis alabalık için kullanılabilir; lakin sudak için fazla esnek bir kamış. Genel kullanım düşünüyorsanız atar aralığını biraz genş tutmalısınız. Fladen kamışlar oldukça esnektir. 3-15 atarli Lineaeffe Rapid freshwater bu kamış hakkında açıkçası bilgi sahibi değilim. ancak linaeffe kamış konusunda başarılı bir markadır. fakat bir yorum yapmam gerekirse iki kamışın da atar değerleri bir birine çok yakın yani performansları benzer olacaktır. Bütçenizi düşünüp tercihte bulunabilirsiniz.
     Okuma alaris 30 veya okuma aria 30’luk bir makina bütçeniz için uygun seçimler olabilir. iki makinenin performansı yakındır.
     bol şans…

 106. kubilay Yanıtla

  daiwa crossfire new spin 2.44 10-35 ve strikeforce 4000 makine kombinlemek istiyorum genel olarak sudak yayın ve turna avına gidiyorum açıkçası beni daha iyilerini alana kadar bu takımla idare edebilir miyim kombin doğru mudur bütçe olarak daha üzerine çıkamıyorum boy 1.76

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Gayet uygun bir kombin. Uzun süre işinizi görecektir. Elbette daha iyi kombinler yapılabilir ama en iyi takım bütçenize en uygun olanıdır:) tereddüt etmenize gerek yok.
   Bol Şans…

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba, ikisinin avcılığı farklı sazan için atarı fazla olan elbette, ama turna avında at-çek yapacağınız için 7-35 yeterlidir. Ama 30-35 gr kurşunla sazan için yeterli atış yapacağınızı düşünüyorsanız 10-40 aralıklı bir kamış pek sağlıklı olmasa da kullanılabilir.

 107. Görkemm Yanıtla

  Merhaba iyi günler

  Bir sorum olcak

  Spin ile lrf arasındaki fark nedir ??

  Spin yapiyrm ama lrf son zamanlarda çok duyuyrm dikkatini.cekti

  Daiwa 10.35 .270 cm kamış var sizce almam.lazım mı?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   aslında LRF yöntemi de at-çek balıkçılığın bir biçimidir. Spin ya da jigden farkı çok daha hafif sahtelerle yapılmasıdır. Tabi bu oldukça hafif sahteler için( ortalama 0-10 gr arası diyebiliriz) oldukça düşük atar değerleri bulunan (genel olarak 0-12 gr atarlı diyebiliriz) kamışlara ihtiyaç vardır. LRF yönteminde elbette makineler de 1000’lik ya da 2000’lik gibi küçük değerlerdedir. Uzatmadan belirtmek isterim ki son yıllarda yaygınlaşan LRF yöntemi durgun sular ve rüzgarsız havalarda yapılabilecek bir avlanma yöntemidir. sebebi ise hafif sahtelerin performansı ile ilgili.
   Son olarak belirtmeliyim ki LRF yöntemi maalesef küçük balıkları da çok kolay hedef alabildiği için daha bilinçli yapılmalıdır. LRF’ye merak salan değerli balıkçı dostlarımızdan beklentimiz buna dikkat etmeleridir.
   Bol şanslar…

 108. Bekir Fikri Yanıtla

  iyi günler kolay gelsin. Trabzon’da levrek avı için kullanabileceğim 3 kamış arasından hangisini önerirsiniz. boy 1.87 sahteler genellikle 10-20 gram arası
  1)Daiwa Crossfire New Spin 244cm 7-28gr Spin Kamış
  2)Daiwa Ninja X Jigger 270cm 8-35gr
  3)Daiwa Legalis Seabass 270cm 10-35Gr 2P Spin Olta Kamış

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Bu kamışların hepsi levrek de iş yapar ve iyi kamışlardır. Ama Daiwa Crossfire New Spin 244cm 7-28gr Spin Kamış biraz daha öne çıkıyor. Ninja X Jigger de levrek avında başarılıdır.
   Bol şanslar Bekir Bey…

 109. Ulas Yanıtla

  Slmlar.3-10 atar savegear mpp2 ve okuma dead ranger 2-12 arasunda kaldim.hedef balik perch sudak ve alabalik olacak.en cok 12 gr lara cikarim agirlikta.dead ranger aksiyon icin cok yumusak kalabilir diye dusunuyorum savagear 12 gr lara cikinca sorun cikarirmi sizce….tesekkurler…

 110. Gökhan Bahar Yanıtla

  Merhabalar size bir yeni almış olduğum kamış hakkındaki fikirlerinizi sormak istiyorum major craft crostage 1.2gr 20 gr 275cm makine Epixor 20 İstanbul için hem lüfer hem levrek vs için yeterlimidir ? Yoksa aklımda Savage gear XLNT3 Buschacker 243cm 12-40g okuma Epixor 40 ile kombinlemek gibi bir düşüncem var sizin fikrinizi merak ediyorum şimdiden teşekkürler..

 111. Yasin Yanıtla

  Merhaba admin. İstanbul bogazdan kullanmak üzere bide ara sıra levrek avı için bu kombin nasıl olur sizce.
  Daiwa legalis seabas 2.70 10-35 spin .
  Daiwa crosfire lt 4000 makina nasıl olur sizce.

 112. Metin Yanıtla

  Hocam merhabalar, ben tatlı suda kasna, turna tarzı avlarda kullanabileceğim bir kamış almak istiyorum. Kudos light style 3-18 kamış almıştım fakat daha ilk avımda nazik ve kuralına uygun kullanmama rağmen yarım saat sonra 6. ve 7. deliklerin arasından kırıldı. Sanırım üretim hatalı bir şeydi. Şimdi ben onu değiştirip Daiwa model kamış almaya karar verdim ve yine o fiyatlarda bir şey istiyorum. Daiwa spitfire seabass 7-28gr deneme şansınız oldumu sizce nasıl bir kamıştır? Ya da tekrar kudos’a şans vermelimiyim? Malzeme olarak hangisi daha sağlamdır sizce. Bu arada bu kamışları shimano alivio 2500fd ile kullanıcam sizce uygunmudur? Değerli yorumunuz için şimdiden çok teşekkür ederim

 113. İrfan Yanıtla

  Merhabalar Hocam,
  Spin avcılığına yeni başlayacağım, kıyıdan at çek yapacağım ve tutacağım balıklar genellikle melanur, çatalkuyruk, sargoz vs olacaktır. Belki başka meralarda başka avlar da olabilir( barajda sazan ve yayın avı vs. de olabilir). Bütçem max. 1000 TL. Benim için bir set önerebilir misiniz?(Misina ve sahteler de dahil olmak üzere).

 114. Hakan Zileli Yanıtla

  Üstadım merhabalar inşallah yazdığımı görür ve cevap verirsiniz tavsiyelerinizi ve cevaplarınızı baştan sona okudum verdiğiniz bilgiler gerçekten muhteşem. Bayağı bir bilgi birikimi yaptım. spin avcılığına başlamak üzereyim ancak elimde 5000 lik bir makine var (kastking sharky 3 isimli 5.2.1 devir oranli 10+1 bilyali 300 gram ağırlığında, 18 kg drag gücü olduğu yazıyor.) Biliyorum spin için biraz fazla. Buna uygun olarak nasıl bir kamış kombinlemek gerekir? Ben daiwa legalis seabass 244 5-35 gr atarli kamis düşünüyorum. Boyum 175cm. Uygun mudur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Kusura bakmayın yorumları cevaplamakta zorlanıyorum, iş yoğunluğu sebebiyle.
   Kamışa uydukça her makine her avda kullanılabilir. Ancak başarılı sonuç alınabilir mi? Biraz zor. Gerçi alacağınız kamış su üstü ve daha çok levrek için kullanılabilecek bir kamış. makinenizin devri de buna uygun. Ama ağırlığından dolayı sizi çabuk yorabilir. Aksi halde isterseniz 8000’lik makineyi bile spinde kullanabilirsiniz. umarım faydalı olabilmişimdir.

  • Enes hata Yanıtla

   Hocam merhabalar spin kamıs almayi dusunuyorum. bütcem 1000 lira civarı. markalar arasinda kaldim sert ve hafif bir kamıs ariyorum. Asagidaki markalardan hangisini onerirsiniz veyahut baska bir model varmidir bunlarin yerine onerebilecrginiz
   Okuma helios
   Daiwa legalis
   Shimano basstera

 115. Ozkan Yanıtla

  Üstad merhaba benim kamış Shimano lunamis 2,59 boyunda 7-35 Gr sorum şu ben bu kamisla hem levrek hem akya avı yapmayı düşünüyorum yani hedef balığım 0- 15 kg civarı kamış üzerinde uygun ip misina PE 0.8-2G verilmiş.sert bir kamış ip misina çekerim 14 kg. (0.18mm)Makinemin Dragi 10 kg bu kamişla bir sıkıntı yaşarmiyim. Kamışın cekeri hakkında tüm araştırmalarıma rağmen bir fikir edinemedim. Kamışın uzeeindek 0.8-2G bize kamışın cekeri hakkında bir fikir verir mi? Akdeniz’de avlaniyorum kolay gelsin

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   aldığınız kamış oldukça güçlü bir kamıştır. Karbon hafif olduğu kadar güçlü bir malzemedir. sadece esnekliği azdır. bu sebeple daha kırılgan olabiliryor. Fakat siz bu kamışı dikine kaldırma hareketi yapmadıkça kolay kolay kıramazsınız. makine ve kamışı uyumlu kullandığınızda ikisinin drag değeri çok daha yukarılara çıkacaktır. yani atar değerlerini göz önünde bulundurarak gönül rahatlığıyla avlanabilirsiniz.

 116. Hakan Zileli Yanıtla

  Anlıyorum malum is hayatı haklısınız. ilginize çok Teşekkür ederim. Kamış atar değerini yanlış yazmışım 10-35 gerçi siz anlamışsınızdır:))
  244 boy kamış bana uygunmu? Erim mesafesi olarak 270 ile çok bir fark olur mu?

  • admin1 YazarYanıtla

   Erim mesafesi fark edecektir. uzak atış düşünüyorsanız mutlaka 270 öneririm.

 117. Ömer Yanıtla

  Üstadım iyi akşamlar.

  Öncelikle tüm paylaşımlarınızı dikkatlice okuduğumu ifade ederken, her yoruma titizlikle yanıt verme gayretinizi gerçekten takdirle karşılıyorum. Bizim gibi acemiler için, sizin gibi tecrübeli ustaların bilgileri inanın çok değerli.

  Naçizane yazdığım bir kitapta şu ifadeyi kullanmıştım “Paylaşmak bilgi ve tecrübenin zekatıdır”

  Tüm tecrübe ve bilgi paylaşımlarınız için bir kez de ben çok ama çok teşekkür ediyorum.

  Naçizane benim de desteğinize ihtiyacım var.

  Şöyleki;

  Boyum 180 cm. Bütçe konusu şimdilik 2-3 bin tl civarında olabilir.
  Ben Antalya da ikamet ediyorum, evim denize çok yakın.

  Sadece kıyıdan olabildiğince uzağa (kıyıdan açığa doğru yaklaşık ilk 10 metre kum çünkü) atabileceğim, hafif olan kamış ve makina kombinasyonu, ip (misina yerine) marka modeli ve paylaşmaya değer bulduğunuz yem, kuşunlu olta vb bilgileri de paylaşa imkanınız olursa çok mutlu olurum.

  Değerli bilgi leriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
  Saygılarımla.

 118. Fahrettin Çorak Yanıtla

  Merhaba, Bir hevesle yeni başlıyorum ve shimano fx4000 makina aldım ama kamış konusunda kararsızım, 1.83 boyum var Ege de kumsaldan veya limandan sahte karides veya canlı yem kullanarak, çipura, karagöz, levrek hedefliyorum bana kamış önerebilirseniz çok sevinirim 🙂

 119. Fahrettin Çorak Yanıtla

  Merhaba Üstad, Bir hevesle yeni başlıyorum ve Shimano FX 4000 FC Spin Olta Makinesi aldım fakat kamış için karar veremiyorum, yardımlarınızı rica ederim. Ege de kumsaldan veya limandan yemli veya sahte karidesle Levrek,Çipura,Karagöz vs. denemesi yapmayı planlıyorum. Değerli yorumlarınızı beklerim.

 120. Onur Kahraman Yanıtla

  Banada Spin Kamış tavsiyesinde bulunursanız sevinirim. Boyum 1.86 cm
  Çoğunlukla Kocaeli’nin Karadeniz sahili olan Kandıra ilçesinde ve İzmit Körfezinde av yapacağım. Hedef balıklar Lüfer Çinekop Sarıkanat Palamut İstavrit. Spin işini ilk defa deneyeceğim. 500-1000 tl arası bütçe ayırdım kamış için. Makina olarak geçen hafta Okuma Alaris ALS-30 aldım. bununla kombine edeceğim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 121. Onur Kahraman Yanıtla

  Hedef balıkların arasına Levrek’i yazmayı unuttum :))) onuda ekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir