Spin Kamış Seçimi

Spin Kamış Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bu başlıkta spin avcılıkta kullanılacak “kamış” alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz. Balıkçılığın yorucu fakat bir o kadar da zevkli bir disiplini olan spin(at-çek) avcılığı yemli yapılan avcılığa göre daha fazla deneyim ve ustalık gerektirir. Bu yüzden spin avcılıkta kullanılan malzeme çok önemlidir. Eğer paranızı boşa harcamak istemiyorsanız, bu malzemeler belirlenmeden önce spin avcılığın nerede yapacağınıza ve hangi balıkları hedef alacağınıza karar vermelisiniz.

Kamışın Ağırlığı:

Spin avcılıkta temel malzeme olta makinası ve kamıştır. Bu ikisi diğer kullanılacak malzemelere göre daha pahalı oldukları için öncelikle bu ikisini alırken dikkatli karar vermek gerekir. Sınırlı bir bütçeye sahipseniz daha genel kullanıma yönelik olta makinası ve kamış tercih etmelisiniz. Bir diğer dikkat edilecek nokta kamışın ve makinanın ağırlığıdır. İkisi de hafif olmalıdır. Çünkü spin avcılık yorucudur. Bazen saatlerce süren at-çek sizi çok fazla yorar ve performansınızı düşürür. İşte kamışınız ve makinanız ne kadar hafif olursa o kadar avantajlı olursunuz. Piyasadaki kamışların çoğu 200-300 gr arasında değişir siz de alırken olabilecek en düşük ağırlık değerine sahip olanları almaya çalışın. Tabi ki makinanız da bu işe uygun ağırlıkta olmalı yoksa tek başına kamışın ağırlığı bir anlam ifade etmez.

Spin kamışlar genellikle 2 parçalı olurlar. Teleskopik olanları da vardır. Teleskopik olanlar her ne kadar taşıma açısından kolaylık sağlasalar da bunların atış performansı yeterli olmaz. Bu yüzden parçalı kamış almanızı tavsiye ediyoruz. Fakat parçalı kamışlar hassas ve kapalı boyları uzun olduklarından bunlara taşıma sırasında oldukça dikkat edilmelidir.

Kamışın Boyu Nasıl Olmalı:

Kamış seçiminde öncelikle, alacağınız kamışın boyunu belirlemeniz gerekir. Kamışın boyu önemlidir zira sahteyi ne kadar uzağa atacağınızı belirleyen temel etmenlerin başında kamışın boyu ve aksiyonu gelir. Spin kamışların uzunluğunun genel aralığı 240 cm ile 290 cm arasında değişir. Daha uzunları veya kısaları da vardır. Uzunluk olarak en çok 240-270 cm kamışlar piyasada bulunmaktadır. Ara değerler maalesef pek yoktur. Alacağınız kamışın uzunluğunu belirlerken yakalamaya çalışacağınız balığa göre ve sizin boyunuzun uzunluğuna göre seçim yapılmalıdır. Dar ve kalabalık bir kıyıdan avlanacaksanız alacağınız kamışın boyu maksimum 240 cm olmalıdır. Ancak bu boyla ulaşacağınız mesafe biraz daha az olacaktır. Biraz daha rahat bir kıyıdan avlanacaksanız ve hedef balık da kıyıdan uzaktaysa 270 ve üzeri kamış tercih edilmelidir. Ancak kamış seçiminde boyunuzun uzunluğunu da hesaba katmalısınız. 175 cm üzeri boyunuz varsa 270 lik bir kamış sizin için idealdir. Bu boydaki bir kamışla spin avcılık için yeterli uzaklığa erişmeniz mümkündür.

Kamış Ne Kadar Atara Sahip Olmalı:

Spin kamışta dikkat edilmesi gereken başka bir önemli husus kamışın aksiyon değerleridir. Yani atabileceğiniz maksimum ve minimum ağırlık değeri. Genelde spin diye tabir edilen kamışların aksiyon değerleri 10-40 gr aralığındadır. Bazıları bunun biraz üstünde veya altında olabilir. Sizin tercihiniz yine meraya ve avlayacağınız balığa göre şekillenmelidir. Atar değeri düştükçe kullanabileceğiniz kaşıkların ya da sahtelerin ağırlıkları da düşeceğinden uzun mesafelere atma şansınız da düşecektir. Ayrıca düşük atarlı kamışla rüzgârlı havalarda atışlarda zorlanabilirsiniz. Ancak atar değeri yüksek kamışlarla da düşük ağırlıklı sahteleri atmanız ve gerekli aksiyonu vermeniz zorlaşacaktır. Örneğin atar değeri 10-30 gr. Arası olan bir kamışla lrf yönteminde kullanılan 2-10 gr. Ağırlığındaki jigi ya da sahte balık maketini veya silikonu uzağa atmanız ve ona aksiyon verme şansınız az olacaktır. Benzer şekilde 10-40 gr. Arası atar değerlerine sahip bir kamışla 50 gr. Bir jigi veya kaşığı atmanız mümkün değildir. Büyük ihtimalle birkaç atış sonra kamışınız kırılacaktır. Yani seçim yaparken hangi merada hangi balığı avlayacağınızı iyi hesaplamalısınız.

Kamışın Çekeri:

Son olarak spin kamış seçerken drag değerlerine; yani “alacağım kamış kaç kilogram dirence kadar dayanır?”ı düşünmelisiniz. Kamışın uygun olduğu misina çekeri : 2 – 10 lb arası, Uygun olduğu misina kalınlığı : PE 0.2 – 1.0 şeklinde belirtilir. yani spin takımınızda en verimli  kullanacağınız misina değer aralığı bu rakamlarla belirtilmiştir. alacağınız misina değerleri bunlar arasında olmalıdır. İyi bir kamış istiyorsanız halkaların ve halka ayaklarının ve hatta makine yatağının fuji olmasına dikkat edin.

Spin kamışların karbon değerleri yüksek olduğundan dayanıklı ve esnektirler drag değerleri genelde 2-8 kg. arası değişir. Zaten acemilik seviyesinde bu değerler sizin için yeterlidir. Siz eğer usta bir balıkçıysanız  en zayıf kamışla bile kocaman balıkları çekmeniz mümkündür. Ama şunu unutmayın balığı çeken makina değil kamıştır. Kamışı iyi seçerseniz gelen büyük balık da olsa çekme şansınız yüksek olur.

Maliyet göz önünde tutularak maksimum performansa yönelik kamışları düşünmenizde fayda vardır. Bir de bu işe yeni başlıyorsanız mümkün mertebe alt-orta sınıf kamışlarla başlamanız tavsiye olunur. Yok ben bu işte kararlıyım param boşa gitmesin diyorsanız ise aşağıda örnekleri verilecek üst sınıf kamışlardan almanızı tavsiye ederiz.

Başlangıç seviye spin avcılık için belli başlı markaların aşağıdaki alt seviye kamışları tercih edilebilir:

Daiwa, sweepfire, crossfire, samurai, legalis serileri ile başlangıç için fiyat performans açısından iyi ürünler sunmaktadır.

Remıxon Flex Spin Kamış

Shımano Alivio Dx Serisi 2 Parçalı Spin Olta Kamışı,

Shımano Catana Dx Spinning Serisi Olta Kamış

Okuma Fina Pro Spin Kamış 240Cm 15-40Gr Atar,

Okuma Competition 270Cm 20 50Gr Spin Kamışı,

Okuma Vsystem G2 Tele Spın 300cm 10-40g Spin Kamış

Okuma Vsystem 270 spin 10-40 kamış

D.A.M Neo Spinning 240Cm 10-30Gr Spin Kamışı,

D.A.M Shadow Ds Distance 270Cm 7-28Gr Spin Kamış

LINEAEFFE Twins Spin Serisi Olta Kamışı 270 cm

SAVAGE GEAR MPP2 9’ 274cm Spin 10-30g 2 Parça,

SAVAGE GEAR Salt Shore Spin 285cm 15-40g Olta Kamışı,

SAVAGE GEAR Black Dropshot Savage Spin Serisi Olta Kamışı 214 cm

SPRO Flashback Spin S-Fiber Serisi Olta Kamış 240 cm

ABU GARCIA Venerate 902M Olta Kamışı 274 cm,

ABU GARCIA Devil Serisi Olta Kamışı 270 cm

SHAKESPEARE Omni 240 cm Olta Kamışı 240 cm,

SHAKESPEARE Ugly Stick NG Spin Olta Kamışı,

Crony marka kamışlar da son dönemlerde oldukça popülerlik kazanmaya başladı. kullanan birçok kişi Crony kamışlardan oldukça memnun kaldıklarını belirtiyor. Oldukça hafif ve dayanıklı bir yapıya sahip.

Crony Ocean System Galaxy G-S802M 243 cm  2 parça, 10-30 gram atar, 175 gram ,

 

Üst sınıf kamış almak isterseniz, aşağıdaki marka ve modelleri tercih edebilirsiniz.

En üst seviye kamış isterseniz önerebileceğimiz ilk marka Zenaq olacaktır.

Zenaq Plaisir Answer PA90 (RG)  Jaw Breaker Spin Kamış 274 cm. 10-50 g.,

Zenaq Muthos DM The Mid Game 96 Power RG 290 cm.

Zenaq Plaisir Answer PA90 (RG) Jaw Breaker Kamış 274 cm. 10-50 g.

MAJOR CRAFT Crostage CRX-902M Olta Kamışı 274 cm,

MAJOR CRAFT Triple Cross TCX-902ML 274Cm 10-30Gr RF Spin Kamış,

MAJOR CRAFT Nextino Olta Kamışı Serisi 260 cm,

MAJOR CRAFT N-ONE 233 cm Olta Kamışı 233 cm

DAIWA Prorex XR 274cm 14-56gr Olta Kamışı 274 cm,

DAIWA BG Seabass Serisi Seabass Kamış 244 cm 14-42 gr,

DAIWA Tournament AGS Spin Serisi Olta Kamışı 274 cm,

DAIWA Morethan AGS Serisi 282cm Olta Kamışı 282 cm,

DAIWA Saltist AGS Serisi Olta Kamışı 274 Cm

SHIMANO Spin Joy Serisi 300 cm Olta Kamışı 300 cm,

SHIMANO Lesath CX Serisi Olta Kamışı 259 cm,

SHIMANO Lunamis Serisi Olta Kamışı 244 cm

Nomura kamışlar pek bilinmese de oldukça sağlam yapılı sert aksiyonlu başarılı kamışlardır. Dayanıklı ve hafif kamış arayanlar için iyi bir alternatif olabilir.

Nomura Izu Sw Egı Spec 270cm 11-21g

Nomura Kanjı Saltwater 270cm 70g

 

 

 

 

9 yorum

 1. kamuran duman Yanıtla

  üstad Shimano Alivio DX Spinning 240 L 3-15gr bu modelini almak istiyorum önerirmisin ..kullanacagım yemler 3-5 grm arası silikon 5 -10grm arası sahteler..ek olarak akdenizde av yapıcam 3-5kg arası balığı çeker mi bu kamış:)…

 2. ibrahim yalçınkaya Yanıtla

  hocam boyum 1,70. daiwalegalis sebas .2,70. 10-40 kamış için ne dersiniz. daha önce okuma v sistem 2,70 20-60 kamışı birbirine geçen kısımdan çıkartma zorluğu , zorlama sonucu kırıldı. şimdi daiwalegalis sebas ,düşünüyorum.tavsiyeniz ne olur.

  • admin1 YazarYanıtla

   Öncelikle kamışı nasıl bir merada kullanacağınız ve hangi balığı avlayacağınız önemli. Eğer kayalık ve denizden yüksek yerlerde avlanacaksanız 244 boy sizin için daha uygun. Yok kumsal benzeri deniz seviyesi yerlerde avlanacağım derseniz 270 de kullanabilirsiniz; ama 244 daha rahat kullanırsınız diye düşünüyorum. Kamış kısaldıkça kontrolünüz kolaylaşır. Daiwa legalis okumaya göre biraz daha sert bir kamıştır. sert olması hafif sahtelerde aksiyonu azaltır. Genel kullanım açısından bence okumaya göre daha iyi bir kamış. Ben okuma vsystem e alışamadım. Legalis 10/35 aralığı genel kullanım için uygundur. Ofiyatlara alacağınız en iyi kamışlardan biridir Legalis.

 3. Hakan Yanıtla

  Hocam merhaba,
  Benim boyum 182 cm. İzmir kıyılarında avlanmak istiyorum. DAİWA CROSSFİRE NEW 270CM 10-35GR Spin Kamışı ve ya Daiwa Ninja X Jigger 270cm 8-35gr hangisini önerirsiniz. Ayrıca bunlar için nasıl bir makine almalıyım. öneriniz varmı acaba?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Düşündüğünüz iki kamış da fiyat-performans açısından fena sayılmaz ve 270 kamış boyu uygundur. Ninja x Jigger daha yumuşak bir kamış ve esnekliği daha fazla bu yüzden atışlarda erim mesafesi Crossfire’a göre daha az olacaktır; fakat levrek avında yumuşak aksiyon avantaj olabilir. Crossfire kamışlar orta sertlikte, yani her türlü balık avında kullanılabilirliği daha yüksek olduğundan bence daha avantajlı. İzmir dolaylarında muhtemelen levrek, granyoz gibi balıkları hedefleyeceksiniz, her ikisi de kullanılabilir. Ninja x Jigger, Crossfire’ın yarısı ağırlığında bu avantaj, ayrıca 8/35 atar baby jigleri kullanmaya uygun. 3000 lik altı bir makine de alırsan hem spin hem Lrf yapma şansın olacaktır, Ninjayla. karar senin;) Spin makine tavsiyesi yazımızı okumanı öneririm daha sağlıklı bir seçim yaparsın. ama başlangıç için okuma İnspira ya da ceymar makineler uygun olacaktır.

 4. Murat Yanıtla

  Merhaba
  Daiwa Crossfire New Spin 270cm 14-56gr ile okuma ceymar cxt 30 ile kombin yapmak istiyorum.Benim sorum şu yönde bu ikili ile hem spin hemde gerektiginde düşük Gr bir kurşun ve tek iğne ile yemlide (atar degerini aşmadan) yapmak istiyorum.Genelde İzmir de kayalık ve kumsal kesimlerinde avlaniyorum.Mercan/melanur/çipura/mırmır tutuyorum ..Bu konuyla ilgili düşünceleriniz nedir ? Spin takiminida değerlendirirsiniz sevinirim.Tesekkurler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Daiwa Crosfire new spin kamış fiyat-performans açısından gayet başarılıdır.Atar değerini geçmediğiniz sürece hiç bir sorun yaşamazsınız. 3-4 kiloluk balıkları bile çekersiniz. Ceymar da iyi bir seçim olur. Ben olsam böyle yemli de avlanmayı düşünseydim 30’luk değil de 40’lık makine alırdım. Liman içlerinde ya da akıntı olmayan yerlerde spin kamışla yemli avlanmışlığım çok oldu. Gayette başarılı avlar yapılabiliyor. Hatta kamış hissiyatı sebebiyle çok da keyifli oluyor.
   Balıkçılık enteresan bir şey, biraz yaratıcılık her zaman iyidir. Çok iyi spin takımlarla balık alamadığım; ama yanımda kırık yemli kamışıyla at-çek yapıp kofanaları çekenlere çok rastladım. O yüzden olmayacak şey yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir