Spin Kamış Seçimi

Spin Kamış Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Balıkçılığın yorucu fakat bir o kadar da zevkli bir disiplini olan spin(at-çek) avcılığı yemli yapılan avcılığa göre daha fazla deneyim ve ustalık gerektirir. Spin avcılıkta kullanılan malzeme çok önemlidir. Bu malzemeler belirlenmeden önce spin avcılığın nerede yapılacağı ve hangi balıkları hedef alacağına kararı verilmelidir.

Kamışın Ağırlığı: Spin avcılıkta temel malzeme olta makinası ve kamıştır. Bu ikisi diğer kullanılacak malzemelere göre daha pahalı oldukları için öncelikle bu ikisini alırken dikkatli karar vermek gerekir. Sınırlı bir bütçeye sahipseniz daha genel kullanıma yönelik olta makarası ve kamışı tercih etmelisiniz. Bir diğer dikkat edilecek nokta kamışın ve makinanın ağırlığıdır. İkisi de hafif olmalıdır. Çünkü spin avcılık yorucudur. Bazen saatlerce süren at-çek sizi çok fazla yorar ve performansınızı düşürür. İşte kamışınız ve makinanız ne kadar hafif olursa o kadar avantajlı olursunuz. Piyasadaki kamışların çoğu 200-300 gr arasında değişir siz de alırken olabilecek en düşük ağılık değerini almaya çalışın. Tabi ki makinanız da bu işe uygun ağırlıkta olmalı yoksa kamışın ağırlığı bir anlam ifade etmez.

Bu başlıkta spin avcılıkta kullanılacak “kamış” alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz. Spin kamışlar genellikle 2 parçalı olurlar. Teleskopik olanları da vardır. Teleskopik olanlar her ne kadar taşıma açısından kolaylık sağlasalar da performans olarak yeterli olmazlar. Bu yüzden parçalı kamış almanızı tavsiye ediyoruz. Fakat parçalı kamışlar hassas ve kapalı boyları uzun olduklarından bunlara taşıma sırasında oldukça dikkat edilmelidir.

Kamışın Boyu Nasıl Olmalı: Kamış seçiminde öncelikle, alacağınız kamışın boyunu belirlemeniz gerekir. Kamışın boyu önemlidir zira ne kadar uzağa atacağınız belirleyen temel etmenlerin başında kamışın boyu ve aksiyonu gelir. Spin kamışların uzunluğunun genel aralığı 240 cm ile 290 cm arasında değişir. Daha uzunları veya kısaları da vardır. Uzunluk olarak en çok 240-270 cm kamışlar piyasada bulunmaktadır. Ara değerler maalesef pek yoktur. Alacağınız kamışın uzunluğunu belirlerken yakalamaya çalışacağınız balığa göre ve sizin boyunuzun uzunluğuna göre tercih yapılmalıdır. Dar ve kalabalık bir kıyıdan avlanıyorsanız kamışınızın boyu maksimum 240 cm olmalıdır. Ancak bu boyla ulaşacağınız mesafe biraz daha az olacaktır. Biraz daha rahat bir kıyıdan avlanacaksanız ve hedef balık da kıyıdan uzaktaysa 270 cm civarı kamış tercih edilmelidir. Ancak boyunuzun uzunluğunu da hesaba katmalısınız. 175 cm üzeri boyunuz varsa 270 lik bir kamış sizin için idealdir. Bu boydaki bir kamışla spin avcılık için yeterli uzaklığa erişmeniz mümkündür.

Kamış Ne Kadar Atara Sahip Olmalı: Spin kamışta dikkat edilmesi gereken başka bir önemli husus kamışın aksiyon değerleridir. Yani atabileceğiniz maksimum ve minimum ağırlık değeri. Genelde spin diye tabir edilen kamışların aksiyon değerleri 10-40 gr aralığındadır. Bazıları bunun biraz üstünde veya altında olabilir. Sizin tercihiniz yine meraya ve avlayacağınız balığa göre şekillenmelidir. Atar değeri düştükçe kullanabileceğiniz kaşıkların ya da sahtelerin ağırlıkları da düşeceğinden uzun mesafelere atma şansınız da düşecektir. Ayrıca rüzgârlı havalarda oldukça zorlanacaksınızdır. Ancak atar değeri yüksek kamışlarla da düşük ağırlıklı sahteleri atmanız ve gerekli aksiyonu vermeniz zorlaşacaktır. Örneğin atar değeri 10-30 gr. Arası olan bir kamışla lrf yönteminde kullanılan 2-10 gr. Ağırlığındaki jigi ya da sahte balık maketini veya silikonu uzağa atmanız ve ona aksiyon verme şansınız az olacaktır. Benzer şekilde 10-40 gr. Arası atar değerlerine sahip bir kamışla 50 gr. Bir jigi veya kaşığı atmanız mümkün değildir. Büyük ihtimalle birkaç atış sonra kamışınız kırılacaktır. Yani seçim yaparken hangi merada hangi balığı avlayabileceğinizi iyi hesaplamalısınız.

Kamışın Çekeri: Son olarak spin kamış seçerken drag değerlerine yani kaç kilogramlık balığı çekebileceğinize de dikkat etmelisiniz. Kamışın uygun olduğu misina çekeri : 2 – 10 lb arası, Uygun olduğu misina kalınlığı : PE 0.2 – 1.0 şeklinde belirtilir. İyi bir kamış istiyorsanız halkaların ve halka ayaklarının ve hatta makine yatağının fuji olmasına dikkat edin.

 

Spin kamışların karbon değerleri yüksek olduğundan dayanıklı ve esnektirler drag değerleri genelde 2-8 kg. arası değişir. Zaten acemilik seviyesinde bu değerler sizin için yeterlidir. Sizin ustalığınız sayesinde en adi kamışla bile kocaman balıkları çekmeniz mümkündür.

Maliyet göz önünde tutularak maksimum performansa yönelik kamışları düşünmenizde fayda vardır. Bir de bu işe yeni başlıyorsanız mümkün mertebe alt-orta sınıf kamışlarla başlamanız tavsiye olunur. Yok ben bu işte kararlıyım param boşa gitmesin diyorsanız ise aşağıda örnekleri verilecek üst sınıf kamışlardan almanızı tavsiye ederiz.

Başlangıç seviye spin avcılık için belli başlı markaların alt seviye kamışları tercih edilebilir:

Daiwa, sweepfire, crossfire, samurai serileri ile başlangıç için fiyat performans açısından iyi ürünler sunmaktadır.

Remıxon Flex Spin Kamış

Shımano Alivio Dx Serisi 2 Parçalı Spin Olta Kamışı, Shımano Catana Dx Spinning Serisi Olta Kamışı

Okuma Fina Pro Spin Kamış 240Cm 15-40Gr Atar, Okuma Competition 270Cm 20 50Gr Spin Kamışı, Okuma Vsystem G2 Tele Spın 300cm 10-40g Spin Kamışı

D.A.M Neo Spinning 240Cm 10-30Gr Spin Kamışı, D.A.M Shadow Ds Distance 270Cm 7-28Gr Spin Kamış

LINEAEFFE Twins Spin Serisi Olta Kamışı 270 cm

SAVAGE GEAR MPP2 9’ 274cm Spin 10-30g 2 Parça, SAVAGE GEAR Salt Shore Spin 285cm 15-40g Olta Kamışı, SAVAGE GEAR Black Dropshot Savage Spin Serisi Olta Kamışı 214 cm

SPRO Flashback Spin S-Fiber Serisi Olta Kamış 240 cm

ABU GARCIA Venerate 902M Olta Kamışı 274 cm, ABU GARCIA Devil Serisi Olta Kamışı 270 cm

SHAKESPEARE Omni 240 cm Olta Kamışı 240 cm, SHAKESPEARE Ugly Stick NG Spin Olta Kamışı

Üst sınıf kamış almak isterseniz, aşağıdaki marka ve modelleri tercih edebilirsiniz. En üst seviye kamış isterseniz önerebileceğimiz ilk marka Zenaq olacaktır.

Zenaq Plaisir Answer PA90 (RG)  Jaw Breaker Spin Kamış 274 cm. 10-50 g., Zenaq Muthos DM The Mid Game 96 Power RG 290 cm. 30-120 gr. Shore Jigging Olta Kamışı, Zenaq Plaisir Answer PA90 (RG) Jaw Breaker Kamış 274 cm. 10-50 g.

 

MAJOR CRAFT Crostage CRX-902M Olta Kamışı 274 cm, MAJOR CRAFT Triple Cross TCX-902ML 274Cm 10-30Gr RF Spin Kamış, MAJOR CRAFT Nextino Olta Kamışı Serisi 260 cm, MAJOR CRAFT N-ONE 233 cm Olta Kamışı 233 cm

DAIWA Prorex XR 274cm 14-56gr Olta Kamışı 274 cm, DAIWA BG Seabass Serisi Seabass Kamış 244 cm 14-42 gr, DAIWA Tournament AGS Spin Serisi Olta Kamışı 274 cm, DAIWA Morethan AGS Serisi 282cm Olta Kamışı 282 cm, DAIWA Saltist AGS Serisi Olta Kamışı 274 Cm

SHIMANO Spin Joy Serisi 300 cm Olta Kamışı 300 cm, SHIMANO Lesath CX Serisi Olta Kamışı 259 cm, SHIMANO Lunamis Serisi Olta Kamışı 244 cm

 

 

 

 

1 Yorum

  1. kamuran duman Yanıtla

    üstad Shimano Alivio DX Spinning 240 L 3-15gr bu modelini almak istiyorum önerirmisin ..kullanacagım yemler 3-5 grm arası silikon 5 -10grm arası sahteler..ek olarak akdenizde av yapıcam 3-5kg arası balığı çeker mi bu kamış:)…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir