Volkswogen Tiguan Alınır mı

2019 Model Tiguan

Tiguan, 2016 yılında kasa değiştiren ve Yeni Tiguan olarak piyasaya çıkan Volkswagen’in SUV segmentindeki amiral gemisi olmaya 2019 yılında da devam edecek. Tiguan, ülkemizde ve dünyada kendi segmenti içerisinde Nissan Qasqai, Hyundai Tucson, Peugeut 3008, Ford Kuga gibi güçlü modellerle kıyasıya yarışıyor. Bu güçlü rakiplere rağmen ülkemizde en çok satan suv araçlar içerisinde ön sıralarda yer alıyor. Geçen yıl da qasqai ve duster’in ardından 3. Sıraya yerleşmeyi başardı. Tiguan modeli, gerek ortaya koyduğu konfor gerekse ikinci el piyasasında çabuk ve değerini kaybetmeden satılabilme özelliğiyle bu tarz araç düşünenler için her zaman ilk tercih edilebilecek araçlar içerinde yer alır.

Tiguan 173,806 tl den başlayan fiyatlarla bayilerde yer alıyor.

Güvenlik

Bir otomobil alırken en dikkat edilmesi gereken konu bizim için güvenliktir. Çünkü bir nevi canınızı emanet edeceğiniz bir araç alışverişinde bulunuyorsunuz. Bu sebeple size tavsiyemiz alacağınız aracın güvenlik testlerine ve şimdiye kadar güvenlik anlamında almış olduğu yorumlara dikkat ediniz.

Volkswagen markası neredeyse tüm araçlarında şimdiye kadar yüzünü kara çıkarmamış bir güvenlik sunuyor. Araç alırken “Alman olsun” deyimi boşuna değildir.

Tiguan modelinde, Elektronik stabilizasyon sistemi “ESP”, elektronik patinaj önleme sisteme “ASR”, elektronik diferansiyel kilidi “EDL”, Immobilizer, Lastik basınç kontrol sistemi, Sürücü ve yolcu ön hava yastığı (yolcu hava yastığı deaktivasyonu), Sürücü ve ön yolcu yan ve tavan hava yastıkları gibi özellikler standart olarak sunuluyor.

Dış görünüm, tasarım

2019 yılında kasada pek fazla değişiklik olmayacak. Zaten yeterince karizmatik keskin hatlara sahip tok ve dinamik görünüşlü bir kasa yapısına sahip. Tiguan görünüşüyle tam bir alman olduğunu hatırlatıyor. Sade, oturaklı, şık ve güçlü görünüyor. Yenilenmiş standart LED farlarıyla daha bir şık görünecek ve gece yolunuzu daha iyi aydınlatacak.

Tiguan’ın görünüşüne şıklık katan önemli görsel ayrıntılardan biri, arka kısımdan başlayıp ön kapıların sonuna kadar süren derin omuz çizgisi olmuş. Bunun yanında ön krom ızgaralar farların üzerine kadar sürerek havalı görüntü sunuyor.

İç mekan

Tiguan iç mekanda da sade ve şık bir görünüm elde ederek sevenlerini üzmüyor. Ön konsolun ve göğsün üzerinde gereksiz hiçbir aksam konulmamış. 4 farklı paket olarak sunulmuş bilgi eğlence sistemi oldukça gelişmiş seçenekler sunuyor. Gelişmiş yüksek çözünürlüklü ve trendline paket hariç standart olarak gelen 8 inç dokunmatik ekran oldukça kolaylık sağlıyor. Ekranı biraz karıştırdığınızda aracın neredeyse bütün yönetim ve denetiminin buradan yapılabildiğini görmek sizi oldukça mutlu ediyor. Örneğin kapıların kaç saniye açık kalacağı, farların siz aracı kilitledikten sonra ne zaman söneceği, anahtarla hangi kapıları ve camları açabileceğiniz gibi birçok tercih size bırakılarak aracı kişiselleştirmenize imkân tanınmış.

Birçoğumuzun bildiği üzere yeni araçların neredeyse tamamında artık navigasyon yüklü olmuyor. Bunun yerine telefonlarınızla araç arasında kurulan bağlantıyla bilgi eğlence ekranına aktarılan telefonunuz üzerindeki navigasyonu kullanabiliyorsunuz. Bu özellik haritaların sürekli güncel kalması açısından araç sürücüsüne kolaylık sunuyor. Fakat opsiyon olarak karşımıza çıkması ise tiguan sevenleri üzen bir durum.

3 bölgeli klima sistemi “klimatronik” sayesinde araç içinde ön ve arka bölüm birbirinden bağımsız ısılarda ayarlanabiliyor. Klimanın bilgi eğlence sistemi ekranından görsel olarak detaylı bir şekilde ayarlanabildiğini de hatırlatalım. Araç içi gece aydınlatması da oldukça başarılı olmuş. Bu aydınlatmalar isteğinize bağlı olarak azaltılıp yükseltilebiliyor olması ise ayrı bir güzellik katmış.

Aracınızın donanımına bağlı olarak Volkswogen size 8 farklı koltuk döşeme seçeneği sunuyor.

Opsiyon olarak sunulan LED aydınlatmalı panoramik açılır cam tavan, büyük hacmiyle yalnızca hoş bir ışık atmosferi yaratmıyor arka koltuklarda seyehat edenlerin eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor.

Tiguan’da bulunan panoramik açılır cam tavanın ön kısımda bulunan cam yüzey elektrikli olarak açılabiliyor veya havalandırma pozisyonunda ayarlanabiliyor. Cam tavan UV ışınlarına karşı karartılmış. Eğer bu da yetmez ise isteğe bağlı olarak ön tavanda bulunan bir düğme yardımıyla cam tavan otomatik açılıp kapanan perdeyle kapatılabiliyor.

Akıllı bagaj tasarımı

Arka koltukların hareket ettirilebilmesiyle daha geniş diz mesafesi sunan tiguan aynı zamanda koltukların hareket ettirilmesi sayesinde 1,655 lt bagaj hacmine ulaşabiliyor. Yine bagaj zemin kapağının yukarı ve ya aşağıya indirilip kaldırılabilmesi sayesinde bagajda derinlik elde edilebiliyor.

Kolay açılan bagaj kapağı(Easy open/close) her ne kadar isteğe bağlı olarak sunulsa da araç sahipleri için büyük kolaylıklar sağlayan bir sistem olduğu kesin.

Yenilikler

İsteğe bağlı olarak sunulan Dijital Gösterge Paneli “Active Info Display” etkileyici yeniliklerinden biri olarak göze çarpıyor.

Eğlence Bilgi Ekranı tamamen dokunmatik bir yüzeye dönüştürülmüş.

Opsiyon olarak sunulan LED “mid” farlar göze çarpan yenilikler arasında. Bu farların önemli özelliklerinden biri düşük elektrik tüketimi. Bu sayede uzun ömürlü oluyorlar. Yine farların sürüşe duyarlı olmaları daraç sürücüsü için gece yolculuklarında hem konfor hem de güvenlik vadediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir