Güvenli İnternet Alışverişi

  • İnternet Alışverişlerinde dikkat edilecek noktalar
  • Güvenli İnternet Alışverişi Nasıl Yapılır,
  • Güvenli Online Alış Veriş

Değişen ve gelişen teknolojiyle beraber alışveriş alışkanlıklarımız da hızla değişmekte. Eskiden ticaret kervanlarını haydutlar tehdit ederken artık internet üzerinden soygunlar yapılıyor. Dünyanın başka bir köşesindeki biri evimizdeki bilgisayara ya da elimizdeki telefona ulaşarak bizlere ait hesapları ele geçirip bizlere hem maddi hem manevi zararlar verebiliyor. Bu yüzden online yaptığımız alışverişlerde oldukça dikkatli olmalıyız. Basit önlemler ve biraz dikkatli davranarak internette dolandırılma ya da soyulma riskini en aza indirebiliriz.

  • Güvenilir Siteden Alışveriş yapın

İnternet Alışverişlerinde mutlaka bilindik sitelerini kullanmak gerekiyor. Eğer alacağınız ürün böyle bir sitede değilse internette site hakkında kısa bir araştırma yapınız. Mutlaka o siteyle ilgili yorumlara rastlayacaksınızdır. Yorumlara göre alışverişinizi devam ettirebilirsiniz. Ayrıca telefon ve adres bilgilerini arayarak teyit ettirebilirsiniz.

  • Sanal Hesap Oluşturun

Genelde online alışverişlerimizi kredi kartı veya bankamatik kartlarıyla yaparız. İnternette neredeyse hiçbir verinin kaybolmadığını düşünürsek hesap bilgilerimizin kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimali her zaman vardır. Bu yüzden kendimize limitini düşük tutacağımız bir sanal hesap açarak alışveriş yapmak mantıklıdır. Çünkü sanal hesabınızı ele geçirseler dahi sizin koyduğunuz limitten fazlasını kullanamazlar.

  • Ortak Kullanılan Bilgisayarlardan Alışveriş Yapmayın

İşyerinizdeki bilgisayarlardan ya da ortak kullanılan ağ bağlantılarından mümkün olduğunca alışveriş yapmayın. Çünkü kötü niyetli biri kapatılmamış ya da çıkış yapılmamış uygulamalardan bilgilerinize ulaşabilir. Ayrıca ortak kullanılan bilgisayarlarda bolca virüs bulunur.

  • Düşük Fiyatlara Aldanmayın

İnternette en çok karşılaşılan dolandırıcılıklardan biri de size reddedemeyeceğiniz fiyatta ucuz ürün sunmaktır. Çoğu kimse pahalı markalı ürünlere ucuza kavuşmanın hevesiyle aldanıp sonunda elinde bazen bez parçalarıyla kalmaktadır. Bu yüzden piyasa fiyatının çok altında sunulan tanınmış marka ürünleri almayın.

  • Şifre Bilgilerinizi Koruyun

Şifre bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın ve kullandığınız şifrelerin farklı farklı olmasına dikkat edin. Yine seçtiğiniz şifrelerin kolay tahmin edilemez olmasına dikkat edin.

  • 3D Ödeme Sitemini Kullanın

3D ödeme sistemi bankalarınızın online alışveriş güvenliği için sunduğu bir tedbirdir. Alışverişlerinizde telefonunuz aracılığıyla yararlanabileceğiniz bu güvenlik sistemini ödemelerinizde kullanmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir