Kıyıdan Yemli Avlar İçin Olta Makinesi Tavsiyesi

Kıyıdan Yemli Avlar İçin Kullanabileceğimiz Olta Makinesi Nasıl Olmalı?

Kıyıdan yemli avlananlar genelde uzak atışlar yaparak balık yakalarlar. Özellikle boğazlar ve çevresinde avlananlar için uzak atışlar önemlidir. Kıyıdan yemli avlanacaklar, genellikle 5000’lik ve üzeri büyüklükteki ve uzak atışlar için tasarlanmış surf kafaya sahip olan olta makinelerini tercih etmelidir. Surf makinelerin makaraları daha uzun ve sığ olduğu için atışta misinanın salımı kolaydır. Surf kafalı bir makineyle yeterli uzunluğa sahip iyi bir kamışla çok uzaklara atış yapılabilir. Ayrıca uzak atışlarda ağır (100 gr ve üzeri) kurşunlar kullanıldığı için kıyıdan avlanacaklar güçlü dişlilere sahip orta-düşük devirli makineleri tercih etmelidir. Surf makinenin devri 5.0.0’ı geçmemelidir. Hızlı devir, makinenin gücünü düşürdüğü gibi kullanıcısını daha fazla yorar. Bilye sayısı da makine tercihinde önemlidir. Ancak bilyelerin sayısı değil kalitesi önemlidir. Ne kadar çok bilye varsa makine o kadar iyidir diyemeyiz. Bilyeler sarımı kolaylaştırmak ve gücü arttırmak için kullanılırlar. Tavsiyem bilye sayısına aldanıp makine almayınız. Çoğu tanınmamış markaların yüksek bilye sayılı ürünleri iyi markaların çok daha az bilyeye sahip olanları kadar iyi performans göstermez. Her zaman tercihiniz bilinen iyi bir markadan yana olsun. Oltanıza iri bir balığın geldiğini düşünün, 100 metreden balığı kıyıya getirmek oldukça zorlayıcı ve yorucu olacaktır. Eğer makineniz yeterince güçlü değilse oltanızın ucundaki balığı kaçırabilir ve sonraki avlarınızda zorlanmış makinenizle kilitlenme sorunu yaşayabilirsiniz. Aşağıda daha önceden araştırdığım, kullandığım veya kullananlardan öğrendiğim bazı modelleri önerip kısaca tanıtmaya çalışacağım.

Hangi Olta Makineleri Alınabilir

Japon markası Daiwa makineler pahalı ama oldukça kalitelidir. Fakat birçok kullanıcı Daiwa’nın servis garantisi konusunda yetersiz kaldığında hem fikirdir. Kullanıcıların çoğu (kendimde kamışla ilgili problem yaşamıştım) hasara uğramış ürününü tamir için bir muhatap bulamamaktadır. Umarız böyle yüksek kalite sunan bir marka bu eksikliğini bir an önce giderir. Yine birçok kullanıcı Daiwa ürünlerinin ülkemizde yurt dışı fiyatlarının çok üzerinde satıldığını belirtmektedir. Bu olumsuzluklara rağmen Daiwa çok sağlam ve güçlü makineleriyle balıkçıların gönlünde yer edinmiş en iyi markalardan biridir. Daiwa marka ürünler için şöyle diyebiliriz, sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük ama sorun yaşamanız durumunda yardım bulmanız zor olacaktır.

Daiwa’nın Tournament modeli surf balıkçılık için en iyi ama en pahalı olan üst seviye makinelerden biridir. Daha çok profesyonellere hitap eder. Yine Daiwa’nın Basia modeli ve Saltiga modelinin surf makaraya sahip olan serisi de üst sınıf surf makinelere girer. Bunlar sorunsuz kullanabileceğiniz ömürlük makinelerdir.

Daiwa’nın Power surf, Emblem, Windcast, Emcast Plus, daha uygun fiyatlar sunan orta seviye modellerdir. Fakat fiyat performans açısından oldukça başarılıdırlar. Crosscast modeli Daiwa’nın alt sınıf makinesidir. (Yıllardır kullandığım bir Crosscast makinem var. Üstelik çok hor kullanmama rağmen hala tıkır tıkır çalışıyor).

Başka bir Japon markası Shimano, balıkçılıkta akla ilk gelen markalardan biridir. Ve özellikle olta makinesi konusunda çok başarılıdır. Zira dişli üretiminde uzman bir markadır. Olta makineleri de tüm gücünü bu dişlilerden aldığına göre Shimano markasının olta makinesi üretiminde başarılı olması kaçınılmazdır.

Surf makinalarda uzun kafaya düzgün ve sıralı sarım için worm-shaft (solucan ya da sonsuz dişli kullanılır, buna Shimano Aero-Wrap diyor) denilen parçaya ihtiyaç vardır. Bu parça oldukça önemlidir. Eğer sisteme düzgün oturtmazsa kilitlenmelere yol açabilecek bir parçadır. Teknolojik imkânlar arttıkça olta makineleri da özelleşiyor. Bu sebeple makine maliyetleri yükseliyor. Shimano son zamanlarda Slow-ossilation II ile daha sık sarım yapan makineler üretiyor. Bu sarım teknolojisini Super Aero Technium, Kisu( Kisu modelinin ülkemizde satışı yok) gibi üst seviye makinelerinde kullanıyor.

Shimano’nun ülkemizde satılan en üst sınıf surf makinesi Areo Technium modelidir. Ancak fiyatı oldukça yüksektir. Bu modelin yanında Super Areo Fligen, Ultegra modelleri de üst sınıf makinelerdir. Shimano’nun orta sınıf sayılabilecek kıyı avcılığına uygun makine modelleri arasında öne çıkanlar Speedcast XBS serisi, Aerlex ve Beastmaster’dır.  Shimano’nun alt sınıf makineleri arasında öne çıkan Alivio, Hyperloop gibi modelleri sayabiliriz. Bunların 5000 lik ve üzeri kafaya sahip olanları, ilk başlayanlar için fiyat/performans olarak iyi bir tercih olabilir.

Balıkçılıkta aklımıza ilk gelen iki markanın dışında oldukça iyi makineler üreten başka markalar da vardır. Üstelik bu markalar fiyat konusunda da oldukça uygundur.

Japon Okuma markası ülkemizde en fazla tercih edilen markalardan biridir. Bunun birinci sebebi uygun fiyatlı sağlam makineler üretmesi, diğeri ise makinaları için ömür boyu garanti sunmasıdır. Okuma Surf 8K, Bluehawk, Trio rex ve Distance Surf modelleri surf balıkçılık için uygun modellerdir. Raw ve Salina serileri ise Okuma’nın  en güçlü makineleri olmakla birlikte daha çok tekne balıkçılığına uygundur. Her ne kadar surf avcılığa uygun makaraya sahip olmasa da, bu iki model  kıyıdan da kullanılabilir.  Okuma Boxter modeli çok sağlam olmasa da ucuz fiyatı ile acemilere uygun bir modeldir. Hedefinizde büyük balık yakalamak varsa veya uzun yıllar kullanayım diyorsanız Boxter’i tavsiye etmiyoruz.

Ryobi markası özellikle güçlü ve sessiz sarımıyla beni etkileyen bir marka, fiyat performans açısından oldukça başarılı ürünlere sahiptir. Ryobi’nin Proskyer Power Nose, Tubertini Halley surf makine modelleri çok yaygın olmasa da oldukça başarılıdır. Ryobi Slam Feeder, Oasys Match ve Ecusima modelleri genel kullanıma yönelik başarılı makinelerdir.

(Ecusima 5000 modelini uzun süre kullandım ve kullanan arkadaşlarım var. Oldukça başarılı ve çok amaçlı kullanılabilecek bir model. Ecusima’nın 5000 lik orta büyüklükteki bir makinesini hem kıyıdan hem de tekneden yapacağınız yemli avlarda kullanabilirsiniz. Ecusima’da yaşadığım tek sıkıntı misina kılavuzunun yüzük kısmının çok çabuk korozyona uğramasıydı).

 

Amerikan markası olan Penn daha çok ağır işçilik isteyen jig avcılığına yönelik makineleri ile tanınır. Sağlamlık ve güç açısından Shimano ve Daiwa markalarından aşağı kalmaz. Penn Surfblaster ve Affinty 2 Lc Blac serisi surf balıkçılık için üst seviye diyebileceğimiz oldukça iyi ürünlerdir. Penn Fierce ve Battle  serisi fiyat/performans  olarak gayet iyi ürünlerdir. (ikinci el aldığım Penn Battle 5000 lik makinayı yaklaşık beş yıldır sorunsuz her türlü avcılıkta kullanıyorum. Oldukça güçlü bir makinadır. Yaptığım tek bakım avdan sonra musluk altında yıkayıp kurumaya bırakmak. Esas olarak jig avlar için üretilmiş olsa da çok uzak atışlar gerektirmeyen kıyı avlarında da kullanılabilir).

Spro markası yaygın olarak kullanılmasa da kaliteli, sağlam ürünler sunuyor. Surf avcılıkta Modena Feeder, Salerno, Lc Power, Super Long Cast pro ve İncognito modelleri fiyat performans açısından başarılıdır.( İncognito kullanan bir arkadaşım var ve oldukça memnun)

Kore malı olan Banax markası kıyıdan yemli av yapmış eski balıkçılar tarafından iyi bilinen bir markadır. Banax’ın Bg, Sx ve Gs modelleri bir zamanların güçlü ve iyi makineleriydi. Ancak Banax’ın yeni serilerinin genellikle Çin üretimi olması ve Banax markasının teknolojik olarak kendini yenileyememesi nedeniyle bu markayı tavsiye etmiyoruz.

3 yorum

 1. esat dinçer Yanıtla

  uzun yıllar balık tutmadıktan sonra,1 ay önce emekli olarak Yalova Armutlu’ya yerleştim.Surf oltası kullanmayı düşünüyorum,sizin yazılarınızı ilgi ile okudum. Şimdilik ekonomik surf makinası ve surf kamışı ve birlikte kullanmam gereken malzeneleri edinerek başlamak istiyorum. hangi malzemeleri önerirsiniz? .Nereden temin edebilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Emekliliğiniz hayırlı olsun. Surf takım görece daha ekonomik olabiliyor. Size önerim 3.90 bir kamış ve en az 5000’lik bir makine edinmeniz. Oldukça hesaplı kamış ve makineler var piyasada. Ama Fiyat/performans için bazı markaları önerebilrim. Dam, Albastar, Lineaeffe, Okuma hatta Daiwa gibi markaların uygun fiyatlı ve oldukça iyi kamışları var. Makine olarak Okuma başta olmak üzere, Dam, Ryobi ve biraz daha pahalı ama çok daha sağlam Daiwa ve Penn markalarını tercih edebilirsiniz.
   Elbette surf avcılık için bir balıkçı çantası olmazsa olmazdır. Mustad ve wmc iğneler avcı ve sağlamdır ayrıca paslanma derdiniz olmaz. Misina hesaplı Sufix veya Asso; dayanıklı ve güçlü Trabucco.
   Şimdiden bol şans ve sabır diliyorum…

 2. esat dinçer Yanıtla

  çok teşekkürler. Geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın lutfen.Önerie
  lriniz doğrultusunda malzeme arayışına başlıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir