Pangolin Pulu Nedir? Neden Satışı Yasaktır?

Pangolin Pulu Merak Uyandırıyor…

Son yıllarda hızla yayılan ve ticaretinin de büyük para kazandırdığı Pangolin pulu insanlar tarafından merakla aranan kavramlar arasına girdi. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından 8 milyon 500 bin TL değerinde nesli tükenmek üzere olan Pangolin’e ait 1.237 kg pul İstanbul Havalimanı’nda ele geçirildi.

 

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından İstanbul Havalimanı’nda ele geçirilen Pangolin pulundan sonra insanların aklına gelen sorular olan “Pangolin pulu nedir? Neden satışı yasaktır? Ne işe yarar” gibi sorular merak uyandırmaya devam ediyor.

Pangolin Pulu Nedir?

Son ayların en popüler arama terimlerinden biri haline gelen Pangolin pulu, nesli tükenmekte olan bir hayvandır. İstanbul Havalimanı’nda 1.217 kg Pangolin pulunun yakalanmasından sonra ilgiyle takip edilmeye başlandı.

 

PANGOLİN NEDİR?

Memeli hayvanlar içerisinde gagalı memeli olarak adlandırılan bu tür, Afrika ve Asya’da bulunmaktadır. 8 türü bulunan Pangolin, pullarla kaplı bir hayvandır. Gerçek pullarla kaplı tek memeli olan bu hayvanın en önemli özelliği insan cildi ve tırnaklarını da oluşturan keratin denilen proteinden oluşmasıdır. Pangolin pulu keratinden oluştuğu için önemli bir ticari araç olarak da kullanılmaktadır.

 

Pangolin’in Özellikleri Nelerdir?

Keratin proteininden oluşması ilgi çekici olsa da bazı özellikleriyle dikkat çekmektedir. Pangolin’in arka kenarları ustura gibi keskin olduğundan dikkat edilmesi gereken bir hayvandır. Bu hayvan karınca yemek ve tünel kazmakta kullandıkları son derece keskin pençelere sahiptir.

Pangolinler özellikle korku anlarında kokarca hayvanına benzer şekilde arka bezlerinden kötü bir koku ve bir asit salgılamaya başlarlar.  Kedigiller ailesinden olsalar da bu hayvanlar evcil özellikleri olmayan ve evde beslenemeyecek derecede tehlikeli sayılabilecek canlılardır.

Pangolin Pulu Neye Yarar?

Pangolinlerin hem etleri hem de kanıyla beraber pulları sağlık açısından kullanılmaktadır. Tedavi edici özelliği olan bu hayvan, tıp açısından son derece önemli protein değerlerine sahiptir. Özellikle geleneksel ve bitkisel ilaçlarda bu hayvanın her şeyinden yararlanmaktadır.

Pangolin Pulları Kaçakçılığı ve Bu Pulların Fiyatı

Dünya üzerinde ticareti en çok yapılan vahşi hayvanlardan biri olan Pangolinler, karaborsaya düşecek kadar önemli bir ticaret ağına sahiptir. Karaborsada 700 dolara kadar çıkan fiyatıyla dikkat çeken bu hayvanın pullarına Türkiye’de de rastlanması, ticaretinin ne kadar yayıldığını göstermektedir.

Pangolin’in özellikle her şeyinin paraya dönüşmesi yasa dışı avlanarak bu vahşi hayvanı yakalayanlara da çok cazip gelmektedir.

 

Ne Kadar Pangolin Öldürüldü?

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği son on yıl içerisinde bir milyon civarında Pangolin’in kaçak yollardan avlandığını açıkladı. Hunharca avlanan bu hayvanlar, çok kısa zamanda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya gelmektedir.

Editörün Yorumu: Para için doğadaki canlılara zarar verenler, doğanın gazabından kurtulamayacaklardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir