Uzmandan Meşhur Ziron Yemeği Tarifi

Türkiye’de yemek kültürü, Anadolu’nun çeşitli kavimler tarafından sürekli işgali ve birçok medeniyetin burada yurt tutması neticesinde çeşitlilik göstermektedir. Kültürel zenginlik açısından dünyanın en zengin mutfağına sahip olan Anadolu mutfağı, her geçen gün bütün dünyada giderek yaygınlaşan bir yemek kültürünü içinde barındırmaktadır.

 

Kültürel çeşitlilikle beraber İç Anadolu’da hamur işi, Güneydoğu’da et ve acı birleşimi, Ege’de yeşillik üzerine oluşan lezzetler, Adıyaman’da Hz İbrahim’den kalma çiğ köfte, Antep’in meşhur baklavası, Hatay’ın enfes lezzeti künefe gibi birçok adını söyleyemeyeceğimiz tatlar vasıtasıyla Anadolu mutfağı adeta dünyaya meydan okuyor.

Ziron nedir, Ziron ne demektir?

Bu kadar çeşitlilik içerisinde son yıllarda dikkat çeken lezzetlerden biri de Ziron (Siron veya silor)dur. Bir yemek çeşidi olan zironun Karadeniz yöresine ait olduğu düşünülse de Erzurum yöresinde sıklıkla yapılan geleneksel lezzetler arasında yer almaktadır. Ziron ismi kılçıksız buğday anlamına gelmektedir. Bu lezzet de ismini kılçıksız buğdaydan yapılmış olan yufkalardan almaktadır.

Ziron İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

3 adet yufka

1 yemek kaşığı tereyağı

150 gram dana kıyma

1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Ziron Sosu İçin Malzemeler

2 su bardağı Süzme yoğurt
2 diş sarımsak
1,5 su bardağı Su
1 çay kaşığı tuz

Tereyağlı Sos İçin Malzemeler
1 yemek kaşığı tereyağı

İlk bakışta çok zor gibi görünebilir. Aslında yapılması son derece kolay bir lezzettir. Çok fazla malzeme gerektirmeyen bu harika lezzetin şimdi tarifine geçelim.

Ziron Nasıl Yapılır? Ziron Yemeğinin Tarifi

Yemeğe başlamadan önce fırınınızı 180 dereceye ayarlayın. Fırın ısınırken siz de yuvarlak bir masada yufkayı işlemeye başlayın. Öncelikle yufkanızı masaya serin. Şimdi kesme işlemine geçelim. üç santim aralık verecek şekilde yufkayı enlemesine keselim. Çubuk şeklinde kesilen yufkaları yuvarlayın.

Şimdi bir borcamı güzelce yağlayalım. Yuvarladığınız yufkaları bu borcama dizin. Ardından önceden ısınmaya bıraktığınız fırına borcamı koyun. Yaklaşık 20 dakika kızarmaya bırakın.

Kızarma işlemi devam ederken bir tavaya tereyağı koyup eritin. Erittiğiniz tereyağına kıymayı koyup kavurun. Bu işlemi yaparken tuz ve karabiber atmayı da unutmayın.

Her iki işlem sonra erince yufkaların üzerine kavurduğunuz kıymayı güzelce dökün.

Ziron yemeği için sos hazırlama

Ziron, her ne kadar zor olsa da sosunu hazırlamak son derece kolaydır. Öncelikle yoğurda sarımsak doğrayın. Sarımsak doğradığınız yoğurda az su ve tuz ekledikten sonra güzelce karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra az bir parça nane ekleyin. Ardından daha önce hazırladığınız yufka ve kıymanın üzerine güzelce dökün.

İşte, meşhur Ziron hazır. Artık afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Hangi Yörelerde Ziron Yemeği Yapılmaktadır? İsmini Nereden Alır?

Karadeniz menşeili bir yemek olan Ziron, özellikle Bayburt ve Erzurum mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri olarak dikkat çekmektedir. Sindirimi kolay olan bu yemeğin ismi Rumcadır. Rumca bir kelime olan Ziron özellikle geçmişte Karadeniz’de yaşayan Rumlar tarafından yapılmış, daha sonra da Türk mutfağına geçmiştir.

 

Ziron; Siron, Silor, Erzurum Ziron’u gibi isimlerle anılan son derece güzel yemeklerden biridir. Ayrıca tavuklu Ziron da etli Ziron gibi tercih edilmekte olup et yerine tiftiklenen tavuktan da yapılabilmektedir.

 

Yüzyıllarca Anadolu mutfağında yer almaya devam eden Ziron, son yıllarda geleneksel yemeklere olan ilginin artmasıyla yeniden ilgi görmeye başladı. Siz de mutfağınızda bu lezzeti denemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir