EN İYİ ÇAY HANGİSİDİR

Çay Hakkında Kısa Bilgi

Kahvaltıda, işte, öğleden ve akşam dinlenme saatlerinde yani kısaca günün her saatinde severek tükettiğimiz bir içecektir, çay. Çay, genellikle bol yağmur alan dik yamaçlarda yetiştirilir. Çayın ilk olarak Çin’de keşfedildiği düşünülüyor. Dünyada 1500’ün üzerinde çay çeşidi olduğu tahmin ediliyor. Ve yaklaşık 1500 dolara kadar alıcı bulan çaylar var. Günümüzde çay üretiminde başı çeken ülkeler Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Endonezya ve Vietnam’dır. Ülkemizde ise çay, Karadeniz bölgesinin özellikle doğu kıyılarında yoğun olarak yetiştirilmektedir.

Üreticiden Halka Hopa Çay

Piyasada iyi olduğunu iddia eden birçok çay markası var. Bunlardan bazıları gerçekten fena değil. Ama tiryakiler her zaman daha iyisini ararlar. Size pek bilinmeyen bir çay tavsiye edeceğim. Artvin güzel ilçesi Hopa gezim sırasında bir kahvede dört beş bardak üst üste keyifle içtiğim çayın markasını merak edip sormuştum. Hopa Çay’ı ilk kez orada duydum. Hopa’dan ayrılırken dört beş paket almıştım yanıma. Artvin’in güzel ilçesi Hopa’da 2012 yılından beri üretilen Hopa Çay özellikle yumuşak içim sevenlere hitap ediyor. Demlendiğinde güzel bir rengi ve hoş bir aroması var. Ağzınızda hafif bir burukluk oluşturuyor. Hopa Çay‘ın bir kaç farklı çeşidi var bunlardan Kafkas Filizi olanı öneririz. yarımşar kiloluk paketlerde satılıyorlar. Hopa Çay’ın en güzel tarafı ise yerli üreticilerin kurdukları bir kooperatif tarafından işletilmesi. Yani aracısız bir şekilde doğrudan üreticiden soframıza kadar geliyor ve bu işe gerçekten emek harcayan üretici özel sektör karşısında ezilmiyor.

Hopa Çay’ı Nereden Alırım

Piyasada bir de Hopadan Çay var. Hopa Çay’ı onunla karıştırmayın. Hopa Çay’a maalesef Artvin ili dışında marketlerde ulaşma şansınız yok. Fakat Hopa Çay’ı İnternette dayanışmakoop.com üzerinden sipariş edebilirsiniz. Fiyat olarak da son derece uygundur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir