LPG Nedir, Faydaları, Performans Özellikleri ve En İyi LPG’li Arabalar

LPG Nedir?

LPG (Liquefied Petroleum Gas) veya Sıvılaştırılmış Petrol Gazı, doğal gazla birlikte elde edilir ve ayrıca yağ arıtma işleminin bir ürünüdür. Otogaz olarak da bilinir. LPG’nin birincil kullanımı, otogazın yanı sıra evsel, ticari ve tarımsal ortamlarda ısıtma ve pişirme için kullanılan propan (tüplerde kullanılan şekline verilen isim) şeklindedir. LPG, basınç altında depolandığında yoğun bir sıvı haline gelir. Bu şekilde gemilerle farklı ülkelere taşınır.

LPG’nin Faydaları

Öncelikle LPG, benzin, dizel ve diğer güç kaynaklarından daha ekonomiktir. Bir LPG tankını doldurma maliyeti, bir benzin veya dizel deposunu doldurma maliyetinin neredeyse yarısı kadardır.

Otogazın ekonomik faydasının yanı sıra, gaz aynı zamanda çevre dostudur. (2004 yılında dünya sağlık örgütü istatistikleri gösteriyor ki, benzinli ve dizel araçlardan yayılan parçacıklar binlerce ölüm ve hastalık vakasından sorumludur. NOx emisyonları ayrıca, buğulanmaya neden olan ve astım koşullarını kötüleştiren düşük seviyeli ozonun önemli bir etkenidir.)

 

LPG, egzoz emisyonlarını azalttığı için yeşil yakıt olarak biliniyor. Dünyanın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, atmosfere aşırı miktarda yayılan sera gazlarının neden olduğu küresel ısınma sorunudur. Bu gazlar, dünyayı doğrudan güneş ışınlarından koruyan ozon tabakasını tüketir.

Benzinli ve dizel ile çalışan araçlardan çıkan egzoz emisyonu, sera gazının salımının ana kaynaklarından biridir. Otogaz ile sürüş, bu sorunun çözmemize yardımcı olabilir; çünkü LPG’li araçlar CO2 salınımını% 40 yakın azaltmaktadır. Bir litre benzin yandığında, 2. 3 kg CO2 ortaya çıkar ve atmosfere yayılır. Ancak aynı miktarda oto gaz yandığında, sadece 1.5kg CO2 ortaya çıkmaktadır.

 

+ LPG toksik değildir, aşındırıcı değildir ve hiçbir katkı maddesi içermez, yüksek oktan oranına sahiptir ve benzinden daha temiz yanar.( Bir dizel araç, eşdeğer LPG taşıtının 120 katı kadar ince parçacık yayar.)

Tek bir dizel araçla aynı miktarda NOx yayması 20 adet LPG aracı gerektirir.

– LPG (otogaz), benzinden daha düşük enerji yoğunluğuna içerir, bu nedenle eşdeğer yakıt tüketimi daha fazladır.

Sürücüler, LPG’ye geçerek her yıl tasarruf ediyorlar ve bu çevreye büyük yarar sağlıyor. LPG’li bir araç kullanmak güvenli ve benzinli veya dizel bir araç kullanmaktan çok daha az maliyetlidir.

Çoğu benzinli motor LPG ile uyumlu çalışmaya dönüştürülebilir ve şu anda dünyada yaklaşık 21 milyon LPG’li araç vardır. Avrupa ülkelerinde 10 milyondan fazla, sürücü araçlarında LPG kullanıyor. Pompalarda önemli miktarda tasarruf sağlarken, benzinli veya dizel kullananlara göre daha az zararlı emisyonlar üretiyorlar.

 

LPG Takılmış bir Motorun Benzinli ya da Dizel Motordan farkı Nedir?

Bir LPG otomobil motoru, Benzinli motorlara göre tamamen soğuk bir motorla bile daha hızlı ısınır. Benzinli motorların ısınması daha uzun sürdüğü ve hızlı bir ısınmanın daha iyi olması nedeniyle bu motor, tasarruf açısından avantajlıdır. Yüksek oktanlı (+100) LPG’de çok daha az ateşleme vardır (çarpma) ve daha temiz çalışıyor. Motorunuz daha temiz bujiler, valfler, pistonlar ve silindir kafaları ile sorunsuz çalışacaktır.

 

Motorun Ömrünü Etkiler mi?

LPG ile benzinli motor ömrünü düşünüyorsanız ve aracınızı LPG’de çalışacak şekilde dönüştürmeyi düşünüyorsanız, kafanızı birçok soru meşgul eder. Bilmek istediğiniz LPG’nin otomobiller için iyi olup olmadığı veya LPG taktırmaya karar vermeden önce motorlara zarar verip vermediğidir. Ayrıca ne kadar tasarruf edeceğinizdir.

LPG’li ve benzinli motor ömürleri hakkındaki gerçeklere inceleyelim, böylece daha bilinçli bir karar verebilirsiniz.

LPG Dönüşüm Nedir?

Basit bir ifadeyle, LPG dönüşümü bir LPG tankı, emme manifoldu modifikasyonları, yeni bir ECU ve çeşitli bağlantı elemanları(fittingler) içeren ikinci bir yakıt sisteminin motorunuza eklenmesidir. Bu eklemelerle, LPG dönüşümlü motorunuzun her iki yakıtta da çalışmasını sağlar. Bu imkan sebebiyle üretici firmalar LPG ile ayrı çalışan motor üretme gereği duymamaktadırlar.

 

LPG, Motora Zarar Verir mi?

LPG, dizel veya benzinden daha temiz yanan bir yakıttır, bu nedenle motor ömrü uzar ve LPG motorlara zarar vermez. Aksine LPG motor ömrünü uzatabilir. Temizleyici yakan bir yakıt kullanılması, motor bileşenlerinin daha uzun süre dayanmasını sağlamalıdır. LPG 100 oktan üzerinde olduğundan, motora zarar verebilecek darbe veya ön ateşleme yoktur.

 

LPG otomobiller için iyidir. LPG motorlara zarar vermez. LPG aslında motor ömrünü uzatabilir ve bakımı azaltabilir.

 

LPG, 100 oktandan fazla olduğu için bir motorda ön ateşlemeyi (vurma) önler. Yüksek Oktanlı Ateşleme Önleme – Vurma – LPG Motorlara Zarar Vermez

 

(Tavsiye edilenden daha düşük bir oktanlı yakıt kullanılması, ön tutuşmaya neden olabilir. Buna aynı zamanda ‘vurma’ denir ve motorunuza zarar verebilir.)

 

LPG, yakıt deposunu ve motorun emme sistemlerini değiştirir. Bunlar sadece büyük farklar.

Motorlara yapılan LPG dönüşümleri fabrika garantilerini bazı markalarda etkilemez

LPG motor parçalarına zarar vermez

LPG vs benzin, motorda benzin veya dizelden daha temiz yanar.

Hangi Markalar Fabrika Çıkışlı LPG’li araç üretiyor?
Fabrikada Monte Edilen LPG Motorları Birçok Avrupalı ​​ve Asyalı yeni otomobil üreticisi, araçlarının LPG versiyonlarını sunmaktadır.

 

Avrupalılar arasında Volkswagen, Citroën, Fiat, Ford, Opel, Dacia, Saab, Peugeot, Renault, Skoda ve Volvo bulunur.

Asya üreticileri arasında Honda, Toyota, Hyundai, Daewoo ve Tata Motors gibi büyük firmalar var.

 

Bu firmalar LPG’li sisteme güvendikleri için benzinli motorlarla aynı garanti kapsamına almışlardır. İki yakıtlı modeller ya benzin ya da LPG ile çalışır. Ayrı LPG motorları üretmeleri gerekmez.

 Bu, üreticilerin LPG’ye duyduğu güvenin göstergesidir.

Editör Tavsiyesi

LPG ile benzinli motor ömrü arasında, LPG’nin daha üstün ve çok daha çevreci ayrıca ekonomik olduğunu düşünüyorum.

 

Basit bir maliyet hesabıyla LPG dönüşümü yaptırma bedelini ne kadar sürede ya da kilo metrede sıfırlayıp kâra geçeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

LPG taktırınca motor performansınızın düşeceğini düşünüyor olabilirsiniz; ancak BRC, Zavoli, Prins, Lovato gibi kendini ispatlamış markaları iyi bir ustaya taktırırsanız hiçbir şekilde sorun yaşamazsınız. Ayrıca aracınıza LPG taktırmadan aracınızın motorunun LPG ile uyumlu olup olmadığını araştırınız. Her motora LPG takılabilir ancak hepsinden aynı performansı alamayabilirsiniz.

LPG dönüşümünü, yakıt maliyet tasarrufları ile birlikte, paranızı cebinizde tutmanız için iyi bir yol gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir