Sıfır LPG’li Araç Modelleri Hangileridir?

LPG’li Sıfır araçlar.

Fabrika Çıkışlı LPG’li Araçlar

Bir dönemler Citroen, Opel, Hyundai gibi markalarda sıfır araçlarda garanti bozmaksızın LPG dönüşüm sistemlerini kullanıyordu. Bu markalar artık sıfır araçlarında kullanmasa da kullanmaya devam eden firmalar var. Aşağıda bu firmaların hangi araçlarında LPG kullandıkları ve araç performansları hakkında değerlendirme yer alacaktır.

Dacia ECO G Serisi

Dacia, Dacia ECO G Serisindeki “ECO” kelimesi ile, “ekonomik” ve “ekolojik” anlamlarını çağrıştırıyor. Dacia, Duster ECO G, Sandero ECO G, Logan MCV ECO, Lodgy ECO G modellerinin fabrika çıkışını LPG’li yaparak yakıt tüketimi ve çevreye verilen zararı minimum seviyelere çekmeye çalışıyor. Dacia Eco G serisinin motorları, LPG uyumlu bu yüzden performans kaybı sıfır. LPG yakıt tankı stepne yerine takılı olduğundan bagajda daralma söz konusu değil. LPG anahtarı ayrı olarak değil dahili olarak geliyor ve LPG göstergesi araç bilgi ekranında yer

alıyor.

Dacia Eco G Serisi Hakkında Kısa Bilgiler

  • Fabrika çıkışlı LPG takılı oluyor ve dizel araçlara göre daha ekonomik ve daha çevreci.
  • LPG araçlarda ortalama %10 ile %30 arası tasarruf sağlar. Dacialar da ise %15 civarında. 100 tl den yaklaşık 15 tl tasarruf edersiniz.
  • Yakıt tankı oldukça sağlam ve güvenlidir. Tamamen çelik malzemeden üretilmiştir.
  • Landi Renzo marka LPG dönüşüm sistemi kullanılmıştır.
  • Bagaj hacminde daralma yoktur.
  • LPG dönüşümü araç garantisini değiştirmiyor.
  • Araç bakım aralıkları LPG sebebiyle değişmiyor. Sadece muayene sıfır araçlarda 3 yıl yerine 2 yıl sonra oluyor.

 

LPG’li Honda Araçlar

Honda araçlar fabrika çıkışlı olarak LPG’li üretilmiyor. Bunun yerine isteğe bağlı anlaşmalı olduğu BRC marka LPG dönüşümünü sonradan yaptırıyor. Civic sedan modellerin bir kısmında Benzin/LPG seçeneği sunan Honda özellikle benzinin pahalı olduğu bizim gibi ülkelerde bunu uyguluyor. Bu sistem ECO Civic Sedan modellerinde geçerli olup hem manuel hem de otomatik şanzımanlı versiyonlarda sunulmaktadır.

Honda ECO Civic LPG hakkında kısa bilgiler

LPG ile yakıt tüketiminde %20 üzeri tasarruf sağlıyor.

Aracın diğer Civic modellerinden daha düşük bir performans sunduğunu belirtmek gerekiyor. Örneğin LPG’li 1.6L SOHC i-VTEC, 4 silindir  modelinin benzinli 1.5L DOHC VTEC TURBO, 4 silindir modelinden daha büyük motora sahip olmasına rağmen daha düşük tork ve hızlanmaya sahip olduğu görülüyor. Benzinli modelin torku 220 iken LPG’li modelde max. tork 152’ye düşüyor.

 

Honda LPG sistemli araçlarında tescil masraflarını fiyata dâhil etmiyor.

Araç trafik Tescil Müracaat ve İşlem form bedellerini alıcıdan karşılıyor.

 

LPG’li Fiat Araçlar

Kullanıcılarına sıfır araçlarında LPG dönüşüm uygulamasını da ekleyen markalardan biri de Fiat.

Fiat otomobiller de artık sıfır araçlarında LPG dönüşüm sistemleri kullanıyor. Bu şekilde hem müşterilerine garantisi bozulmadan hem de kendi kontrolünde LPG ‘li araç fırsatı sunmuş oluyor. Fiat, müşterilerine “Bu uygulama ile benzin ve dizele kıyasla aracınızın motorunda daha temiz yanma sağlayarak daha az karbon salımına ve daha düşük yakıt tüketimine imkân veren LPG’yi kullanabileceklerini” söylüyor.

Fiat da tıpkı Dacia gibi, alanında dünyaca ünlü Landi Renzo firmasının LPG dönüşüm sistemleri kullanıyor. Fiat’ın açıklamasına göre: “Grande Punto, Punto Evo, Doblo, Palio, Albea ve Linea modellerinin 1.4 77 HP ve 1.4 95 HP benzinli versiyonlarına uygulanabilen ve tüm güvenlik gereksinimlerini karşılayan Landi Renzo LPG kitleri her modele ve motorizasyona özel olarak üretilir ve kontrol ünitelerinin kalibrasyonu da hem egzoz emisyonunu hem de yakıt sarfiyatını minimum indirilecek şekilde yapılır.”

Bunun yanında Fiat markası LPG dönüşümlü araçlarında garanti konusunda hiçbir kısıtlamaya gitmiyor. 3 yıl ya da 150 km garanti seçenekleri geçerliliğini koruyor.
LPG kiti dönüşüm operasyonları FIAT yetkili servislerinde FIAT garantisi altında gerçekleştirilir. LPG kitine ait bakım ve onarım işlemleriniz için de FIAT yetkili servisleri sizlere en iyi hizmeti verir.

FIAT servislerinde taktırılan LPG sistemleri “UNECE* Araç Regulasyonu” sertifikasına sahiptir ve tüm yasal zorunlulukları taşır.

Fiat Markasında LPG Dönüşümü yapılan modeller
Egea Sedan 1.4

Egea HB 1.4
Egea Sedan-1.6 E-torq
Egea HB 1.6 E-torq
Egea SW 1.6 E-torq
500 X 1.6 E-torq
Linea 1.4

Fiorino da 2020 yılında fabrika çıkışlı lpg’li olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir