PS 5 NE ZAMAN ÇIKACAK

Sony’nin PlayStation 5’i için PS5’in çıkış tarihi, teknik özellikleri, haberler ve söylentiler

 

PS5 hakkında şimdiye kadar ne biliyoruz?

Yeni nesil PlayStation konsolu PS5 (PlayStation 5) olarak adlandırılıyor ve 2020’nin sonunda Amerika’da ve bazı Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak.

2019 yılının başlarında, Sony’nin yeni konsolunun baş mimarı Mark Cerny’den Sony’nin PS4 Slim ve PS4 Pro’nun halefi üzerinde çalıştığı dedikoduları yayılmaya başladı. Henüz resmi bir adı ve çıkış tarihi hakkında bir duyuru yapılmasa da , Cerny’nin yaptığı açıklamalar sayesinde PS hayranlarında bazı beklentiler oluşmaya başladı.

PS5’in selefleri gibi Cd ile çalışacağı tahmin ediliyor, ancak donanımın teknik özelliklerine ve Sony ile Microsoft’un oyun akışı planlarıyla nasıl bağlantılı olacağına dair bilgi yayılmadı.

Bununla birlikte, son aylarda, Sony hayranlarına ve kullanıcılarına PS5 resmi penceresi, adı ve özellikleriyle ilgili birkaç ayrıntı gibi bazı ufak detayları sızdırıyor.

Buna ek olarak, PS5’in genel şeklini, düğme girişlerini ve soğutma deliklerini gösteren bir Sony tescilli patenti şeklinde şaşırtıcı bir şekilde internete sızdırıldı. Kaçak fotoğrafta PS5 cihazı olduğu düşünülüyor. V şeklindeki bu tasarım hayranlarını birazcık hayal kırıklığına uğratmış gibi duruyor. Ancak Sony’den lansmanda sürpriz beklenebilir.

 

Sony PS5 çıkış tarihi, haberler ve onaylanan özellikler

Sony firmasından 2019 yılında taktiksel olarak herhangi bir açıklama ya da tanıtım gelmemiş olsa da Microsoft ile 2020’nin sonunda büyük bir kapışma yaşayacakları tahmin ediliyor. Microsoft Xbox Project Scarlett konsolunu tanıtmada daha istekli görünüyor. Fakat iki taraftan da henüz bir açıklama gelmiş değil. Bu yüzden PS5’e karşı Xbox Project Scarlett rekabetinin nasıl olacağından kimse emin değil.

2020 yılında yeni bir ürüne görünen o ki Sony daha yakın bulunuyor. Sony, PlayStation 5’in ince detaylarını bir süre daha gizli tutacak gibi duruyor.

PS5 hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey ve umduğumuz şeyler ürünün tanıtımına daha yaklaştığımız zaman ortaya çıkacak.

PlayStation donanım mimarı Mark Cerny’nin Nisan ayında tekrar gösterdiği demo aynı gibi görünüyor, Sony o zaman kullanılan SSD’nin standart bir sürücüden 19 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor. Aslında, Sony’nin iddiası yükleme ekranlarını ve de geçişlerini tamamen ortadan kaldıracak bir sürücü olacağı yönünde.

SSD, konsol teknolojilerinde büyük bir adım atıyor ve son olarak OPM röportajında, Control geliştiricileri SSD’nin geliştiricilerin daha detaylı oyun dünyaları yaratmasına olanak tanıyacağı için “gerçekten öne çıktığını” belirtiyor. Yeni nesil konsollarla beraber oyunlarda dirilip yeniden oyuna dönmek çok daha hızlı olacak. Ayrıca oyunlarda yaratılan evrenler çok daha ayrıntılı ve gerçekçi olacak.

Yalnızca bu değil, geliştiriciler SSD’nin gücünden faydalanarak, kurulum boyutlarındaki oyunların potansiyelini “optik sürücülerin ve HDD’lerin sahip olduğu yavaş arama sürelerini telafi edeceğini söylüyor.

 

 PS 5 Geriye Dönük Oyunları Oynatacak mı?

Sony ayrıca, PS5’in oldukça güçlü bir şekilde geriye dönük uyumluluğunun, PS4 kullanıcılarıyla çevrimiçi oynamanızı sağlayacağını bildirdi.

Gündemde PS5’in PS4, PS3, PS2 ve orijinal PlayStation ile geriye dönük olarak uyumlu olacağına dair söylentiler de var. Bu, PS5’in oyun kütüphanesinin 90’ların ortasındaki günlerine kadar uzanabileceği anlamına geliyor. Sony ayrıca, bu güçlü geriye dönük uyumluluk sayesinde PS5 oyuncularının PS4 oyuncuları ile çevrimiçi oynayabileceklerini de onayladı.

PlayStation 5 hakkında kısa bilgiler

PS4’ten Farkı Ne: Sony PS5, PS4 Slim ve PS4 Pro’nun yerine yeni nesil PlayStation konsolu olacak.

Ne zaman çıkacak: 2020 yılının sonunda Ekim ve Aralık ayları arasında çıkması bekleniyor.

Hangi oyunları oynayabilirim: Henüz netleşmedi; ancak tüm Sony’nin büyük franchise’larını ve ayrıca Tsushima’nın Hayaletleri gibi geliştirme amaçlı oyunları takip edilebilir.

PS5’te VR olacak mı:  Evet. Yeni nesil konsol mevcut PSVR donanımıyla uyumlu olacak ve hatta PSVR 2 söylentileri bile var.

PS5’in tahmini maliyeti nedir: PS4 ve PS4 Pro piyasaya sürüldüğünde hem 399 $ / 349 £ idi, ancak PS5’in biraz daha pahalıya mal olmasını bekliyoruz. Son zamanlarda yapılan tahminler Amerika’da 499 dolar civarında fiyata sahip olacağı yönünde.

ilginizi çekebilecek yazılar

ıphone 11 özellikleri !!!

Motorola katlanabilir telefon !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir