ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE SEÇİMİ NASIL YAPILIR

 

Elektrikli süpürge alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle alacağınız süpürgenin toz torbalı mı, toz (torbasız) hazneli mi ya da su filtreli makine mi olacağına karar vermeniz gerekmektedir. Aşağıda karar vermenize yardımcı olacak değerlendirme mevcut.

Bu makineler arasındaki farklar nelerdir?

Toz Torbalı Süpürgeler

Son yıllarda Toz hazneli ve su filtreli modellerin satışında büyük artış olsa da çoğu evde hala torbalı modeller bulunmaktadır. Toz torbalı olan süpürgeler, en alışık olduklarımız. Diğerlerine göre daha sessizdirler. Aynı zamanda toz torbası sayesinde tozu evden uzaklaştırmak daha zahmetsizdir. Toz torbalı modellerin eksi yönleri torba doldukça süpürgenin emiş gücünün azalmasıdır. Ancak makinelerin çoğunda torbanın dolduğunu gösteren bir ikaz ışığı mevcuttur. Ayrıca son yıllarda emiş gücü yüksek makinelerde bu durum pek sorun olmamaktadır.

Toz Hazneli Süpürgeler

Toz hazneli süpürgeler torbalı modellere göre daha gürültülü oluyorlar. Çünkü tozlar parçaları ve hava hızlı bir şekilde hazneye çarpınca fazla ses olabiliyor. Toz haznelilerin dezavantajı ise hazne doldukça bir yere boşaltmak gerekir. Bu da tozla uğraşmayı gerektirir. Fakat torba değiştirmemek küçük bir maliyet katkısı yapabilir evinize.

Su Filtreli Süpürgeler

Su filtreli olan süpürgeler astım ve alerjik hastalıkları olanlar için tavsiye ediliyor. Tozları ve alerjenleri su sayesinde yüzde yüze yakın hapsetme özelliğine sahipler. Ancak su filtrelilerde hazneyi boşaltmak ve temizlemek diğer süpürge çeşitlerine göre daha fazla zahmet gerektiriyor. Çünkü süpürme işlemi bittikten sonra haznedeki tozlu suyu boşaltmak gerekiyor. Unutur ya da boşaltmazsanız çok kötü kokularla karşılaşacaksınız. Ancak bu boşaltma işlemi çoğu kişi için tam bir eziyete dönüşebiliyor. Biriken tozlar saçlar veya diğer parçaların lavabo ya da klozetten gitmesi soruna dönüşebiliyor. Ayrıca her süpürmeden önce su eklemek de gerekiyor.

Elektrikli Süpürgelerde Başka Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çekiş Gücü

Alacağınız model ne olursa olsun iyi bir çekiş gücüne sahip olmalıdır. Özellikle küçük tozlar daha yapışkan özellik gösterdiğinden güçlü makinelerle çekilmelidir. Çekiş gücü yüksek bir süpürge temizlikte harcayacağınız zamanı kısaltır. Çekiş gücü Watt gücüyle aynı anlama gelmez. Örneğin önceden kullandığım bir süpürge 2000 watt iken şimdi kullandığım 650 watt olmasına rağmen eskisinden daha güçlü bir çekişe sahip. Bu tıpkı araba motorları gibi üretilen güçle alakalıdır.

Sessiz Olması

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sessiz bir model arıyorsanız toz torbalı modelleri tercih etmelisiniz. Torbalı modellerde toz ve hava torba gibi yumuşak bir maddeye çarptıklarından çok gürültü oluşturmazlar. Ayrıca yeni makinelerin çoğunda sessiz çalışma özelliği bulunmaktadır.

Hepa Filtre

HEPA filtrenin açılımı “High Efficiency Air Particulate” ‘dir ve basitçe anlamı yüksek verimli partikül filtresidir. Hepa filtreler, evimizi süpürdüğümüzde süpürgeye toplanan alerjenlerin makinenin egzos kısmından dışarı çıkmasını engellemektir. HEPA filtrelerde bulunan 12/13/14 gibi sayı değerleri filtrenin sızdırmazlığını gösterir. Tavsiye olarak 13 ya da 14 numaraya sahip HEPA filtreleri kullanmanızı öneriyoruz.

Güç Ayarı/ Kademeli Süpürme

Süpürgelerin çoğunda bu özellik mevcuttur. Genellikle iki ya da üç farklı süpürme modu bulunur. Güçlü düşük ya da karışık olanlar. Sessiz çalışma imkânı verir.

Servis Ağı ve Garanti

Alacağınız marka tabii ki kendini ispat etmiş olmalıdır. Ancak alacağınız ürünün markasından ziyade bulunduğunuz yerde servis ağının bulunup bulunmadığını da kontrol etmek de oldukça önemlidir. Bazı firmalar 5 yıla kadar garanti süresi sunarken çoğu ürün 2 yıl garantili gelmektedir.

 Hangi Markaları Tercih Edebilirsiniz

Öncelikle tek bir marka ve modeli önermek mümkün değildir. Alacağınız marka ve model bütçenize göre en iyisi olmalıdır.

Genel olarak bazı markalar elektronik ürünlerde teknoloji ve kaliteleriyle öne çıkmaktadırlar. Örneğin Dyson, Nilfisk gibi markalar sadece süpürge üzerine yoğunlaştıklarından piyasadaki en iyi ürünlere sahiptirler. Eğer fiyatı önemli değil almışken en iyisi olsun diyorsanız Dyson önereceğimiz ilk markadır. Fakat fiyatları diğer markalardan daha yüksektir.

Phlips, Bosch, LG, Samsung, Elektrolüx, Rowenta gibi markaların ürünleri hem teknoloji hem de yaygın servis ağları dolayısıyla ilk etapta tercih edilebilecek ürünlerdir. Phlips ürünler piyasada en çok tercih edilenlerden biridir. Elektrolux ile Phlipsin servis ağı ortaktır. Bosch ürünler motor güçleri ve dayanıklılıklarıyla öne çıkıyor.

Yerli markalardan Arçelik süpürge konusunda oldukça başarılı modellere sahiptir. Dayanıklı, güçlü ürünlere sahip olması ve yaygın servis ağı Arçelik’i yerli ürünlerde öne çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir