Misina Tavsiyesi

Beklemeli/Yemli Avlar İçin Misina Tavsiyesi

Uzun yıllardır devam eden balıkçılık uğraşımdan edindiğim tecrübelere dayanarak sizlere yemli-beklemeli avlarda kullanabileceğiniz bazı monoflament misinaları önereceğim. Siz değerli balıkçı dostlarımız da öneri ve tecrübelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, yemli avdan kastımız kıyıdan yapılan ve hedef balığın çeşitli olduğu avlar içindir. Örneğin çipura için gittiğimiz avlarda levrek gibi çok daha farklı ve güçlü balıklarla da karşılaşabiliriz. Bu sebeple kullanacağımız misinanın mukavemeti iyi olmalıdır.

Yemli avlarda fiyatı ve kullanışlılığı açısından en çok tercih edilen misina türü monoflament misinalardır. Monoflament misinalar, piyasada yaygın olarak kullanılan misinalardır. Farklı renk seçeneklerine sahip, esnek ve diğerlerine göre daha ucuz misinalardır. Yeterli kaliteye sahip bir monoflament misina birçok avda işinizi görecektir.

 

Latex misinalar:

Fiyat performans açısından oldukça başarılı, hem tatlı suda hem tuzlu suda kullanılabilecek üründür. Gerçi üzerlerinde yazan çekiş değerlerine aldanmamak lazım fakat Latex misinalar fiyatına göre oldukça kaliteli ürünlerdir. Esnek yapısı ve düğüm mukavemeti bazen can sıksa da, dayanıklı olması ve gam yapmaması ürünün çekici tarafı. Uzun süre Latex misina kullandım. Genel olarak memnundum.

 

Trabucco Misinalar:

Kişisel tecrübelerim ve balıkçı dostların deneyimlerine dayanarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim Trabucco misinalar piyasadaki en iyi monoflamentlerden biri. Gerek düğüm mukavemeti gerek gam yapmaması gerek gücü ve uzun süre dayanması açısından parasını sonuna kadar hak eden bir misina. Farklı renk seçeneklerine sahip olması da Trabuccoları bir adım öne çıkarıyor.

Uzun yıllardır kullandığım ve kullanmakta olduğum bu misinayı görünen o ki uzun süre daha kullanacağım. Tuzlu su avı sonrası çoğu zaman yıkamadan bırakmama ve bazen aylarca bagajda çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmasına rağmen hiçbir zaman beni üzmedi. O kadar dayanıklı bir misinadır ki takım takıldığında bazen koparmak tam bir işkenceye dönüşür. Trabucco’nun 40 mm bedenini güvenle kullanmaktayım ve tüm balıkçı dostlara önerebilirim.

Sufix Misinalar:

Farklı renk seçenekleri mevcut olan fiyat performans açısından başarılı diyebileceğim bir üründür. Ancak Latex kadar dayanıklı değildir. Düğüm mukavemeti çok güven vermez. Özellikle tuzlu suya ve sıcaklığa uzun süre maruz kalmışsa sizi bazen hayal kırıklığına uğratabilir.

 

 

 

 

 

Stroft Misina:

Pahalı bir ürün fakat parasını bence sonuna kadar hakediyor. Sert, gam yapmayan düğüm mukavemeti yüksek ve farklı renk seçenekleri mevcut bir misinadır. Sürtünmelere karşı dayanıklılığını bizzat tecrübe ettim. Trabucco ile kıyasladığımda Trabucco’dan daha güçlü olduğunu söyleyebilirim. Tek dezavantajı fiyatı ve çok uzun süre sonra sertleşmesi. Sertleşme problemi tuzlu suya ve sıcağa maruz kalınca ama çok uzun sürede gerçekleşiyor. Bu da atışları biraz olumsuz etkiliyor bunun dışında Stroft misinalar kesinlikle en iyilerinden biri.

 

 

Asso Misina:

Bir arkadaşımın önerisi üzerine deneme amaçlı kullandım. Piyasadaki en ucuz misinalardan biridir. Esnek bir yapıya sahip.  Renk olarak daha çok sazan avına yönelik üretildiğini düşünüyorum. Ben tuzlu suda kullandım. Fiyat yönünden cazip bir misinadır. Uzun süreli kullanımlara uygun değil.

3 yorum

  1. Osman Yanıtla

    Hocam sizin tavsiyeniz üzerine tabocco misina aldım 0.35mm size yemin ediyorum hayatımda bu kadar çürük çabuk kopan bir misina daha görmedim .

    • admin1 YazarYanıtla

      Rafta çok beklemiş olabilir. Aksi halde kolay kopacak bir misina değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir