Misina Çeşitleri

Misina Çeşitleri Nelerdir

Hangi Misinayı Kullanmalıyım

İp Misinalar, Fluorocarbon misina, Monoflament misinalar piyasada kullanılan belli başlı türlerdir.

Örgülü ip misinalar, daha çok spin ve jig avlarda tercih edilir. Bunun sebebi ip misinaların en alt değer kalınlıklarda bile mukavemetinin yüksek olması ve atım anında sürtünmenin az ve akışkanlığın fazla olması sebebiyle düşük ağırlıklarda bile uzak atışlara imkân tanımasıdır. İp misinalardaki örgü sayısı misinanın dayanıklılığını arttırır ve ipin suyla temasından sonra misinanın şişip ağırlaşmasını azaltır.  Bu yüzden örgü sayısı fazla olan ipler daha iyi sayılırlar. En önemli noktalardan biri ipin ince ve dayanıklı olmasıdır. Çünkü ip inceliği sayesinde rüzgardan en az derecede etkilenecektir ve daha iyi atışlar sağlayacaktır.  Daiwa, Shimano, Strof, Berkley gibi markalar üst kalite ipler üretmektedir. Remixon, Okuma, Fladen, Savagear gibi markaların fiyat performans açısından iyi ürünleri vardır.

İp misinaların dezavantajı ise kolay düğümlenebilmeleridir. Kuş gözü diye tabir ettiğimiz düğümler av anında inanılmaz can sıkıcı olurlar ve ipinizi çöpe çevirebilir. Özellikle rüzgârlı havalarda sahip olduğunuz makine, kamış ve ip kalitesini belli edecektir. Ayrıca ipe uygun bir kamışınız olmalıdır. Aksi halde ipten kaynaklanan ısınma kamış yüzüklerinize zarar verebilir. Kıyıdan yemli avlarda ipler dayanıklılığıyla avantajlı görünseler de yüzüklere verdikleri zarar düşünülünce pek tercih edilmemektedir. İp misina esnek olmaması sebebiyle vuruş hissiyatını da düşürür.

Fluorocarbon misinalar, görünmezlik iddiası taşıyan şeffaf ve monoflamentlere göre daha sert ve pahalı olan misinalardır. Fluorocarbon misinalar genellikle şeffaftır. Fluorocarbon misinalar, sıklıkla ana beden olarak değil spin avlarda lider olarak, parakat takımlarında ya da yemli avlarda köstek olarak kullanılır. Shimano, Daiwa, Berkley, Okuma, Blufish gibi markaların kaliteli ürünleri mevcuttur.

Fiyatına rağmen fluorocarbon misinaların birçok dezavantajı vardır. Sert olmaları dayanıklılıklarını düşürür. Ayrıca sert olmaları sebebiyle atışlarda takımınızı yeterince uzağa taşımazlar. Düğümlere karşı daha hassastırlar ve oldukça pahalıdırlar. Yani makinenizin tüm bedenine fluorocarbon sarmak pek mantıklı bir karar olmaz.

Monoflament misinalar, piyasada yaygın olarak kullanılan misinalardır. Farklı renk seçeneklerine sahip, esnek ve diğerlerine göre daha ucuz misinalardır. Yeterli kaliteye sahip bir monoflament misina hemen her türlü avda işinizi görecektir. Özellikle kıyıdan yemli avlarda tercih edilmektedir. Dayanıklılığı yüksek ve yeterli inceliğe sahip bir monoflamentle spin av yapmak bile mümkündür. Gerek fiyatları gerekse her avda kullanılabilmeleri sebebiyle monoflamentleri özellikle yeni başlayanlara önerebiliriz.

Monoflament misinaların renklerini avlandığınız derinliğe göre seçebilirsiniz. Trabucco, Strof, Berkley, Daiwa, Shimano, Latex gibi markaların kaliteli ürünleri mevcuttur. Okuma, Asso, Sufix, Alba star, Krokodil gibi markaların daha uygun fiyata uygun monoflament misinaları mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir