EN İYİ LEVREK SAHTELERİ

En İyi Levrek Sahtelerim

Bu yazıda Levrekçilerin çantalarında bulunması gereken sahtelerden bazılarını tanıtacağım. Burada yer alan sahtelerin hepsi hem tarafımdan hem de balıkçı dostlarım tarafından denenmiş ve onay görmüştür. Belirtmeliyim ki levrek avı için iyi bir sahte yeterli olmayacaktır. Uygun hava, mevsim, iyi takımlar, yer ve zaman unsurları da çok önemlidir. Ayrıca levrek avı ustalık ve tecrübe gerektirir.

Sahteleri hangi koşullarda kullandığımı da yazarak levrek peşinde koşanlara birazcık yardımım olacağını düşünüyorum. Elbette birçok farklı sahtelerle de başarılı levrek avı yapanlar var. Ve teknoloji geliştikçe daha iyileri hep olacak.  Kendi açımdan performansı en iyi olanları seçmeye çalıştım.

Levrek genel olarak sığ suları seven bir balıktır. Sabah ilk ışıkları ve akşam güneşin battığı saatler at çek levrek avında en uygun saatlerdir. At çek levrek avı başka bir yazının konusu olacak kadar uzun. Burada bu kısa bilgilerle yetineceğiz.

Levrek için Sahte Önerileri:

 • İma Pugachevs Cobra 90: Denizin sakin olduğu zamanlarda su üstü yapılabilecek efsane bir sahtedir. WTD aksiyonla levrek için oldukça cezbedici hale gelir. Farklı renklere sahip ve oldukça etkileyici yüzüşü olan Pughachev, fiyatını sonuna kadar hak ediyor. 12 gr civarı bir ağırlığa sahip. Bu yüzden rüzgârlı havalarda fazla uzağa atılmıyor ancak zaten rüzgarın fazla olduğu sularda kullanılmasının bir anlamı da yok.

 

 • Daiwa Vertice 120 F SSR: Levrek için önerebileceğim ilk ürünlerden olan ve kullanan herkesin oldukça memnun olduğu bir sahtedir. Özellikle bulanık sularda ve kapalı havalarda limon(Chartback P rengi ) ve daha açık havalarda  Laser Sardine olanı çok etkileyici performansa sahip. Bu iki rengini öncelikli olarak tavsiye ederim. Levrek avlayacakların çantasında mutlaka bulunmalıdır. Durgun veya orta seviye dalgalı sularda rahatlıkla kullanılabilecek, çekiş ve aksiyona göre bazen su üstü bazen yaklaşık 30 cm derinden gelen bir sahtedir.

 

 • Kendo Seabass Minnow 125 f(21 gr) : Kendo sahteler fiyat yönünden de oldukça cazipler. Kırmızı ve mor kafalı sahteleri levrek avında oldukça başarılıdır. Ancak benim önereceğim model gümüş sırtlı pembe karınlı olanı. Özellikle kapalı havalarda dalgalı sularda çok başarılıdır.

 

 • Hansen Kaşık: Hansen kaşıklar levrek ve lüfer için sıkça kullanılırlar. Ama dalgalı sularda doğru sarımla levrek avlarında başarılıdır.

 

 • Çakar sahte: GES severlerin kullanmak için can atacağı bir ürün. Piyasada pek fazla yok. Şekli sayesinde atım mesafesi oldukça iyi. Ancak yanar dönerli renkleri ve şekli sayesinde levreğin oldukça dikkatini çekiyor. Birkaç avda deneme şansım oldu. Merada levrek varsa mutlaka yokluyor sahteyi. Gündüz avlarında çok iyi sonuçlar veriyor.. Bilhassa yeşil-kırmızı ve parlak renklerin hakim olduğu tonları çok başarılı. Su içerisinde sizin çekiş hızınıza bağlı olarak yüzeyde veya yüzeyin hemen altında ilerleyebiliyor. Ortalama 19/22 gr ağırlığında. Dalgalı ve kapalı havalarda akşam ya da gece avlarında iş yapmaz.

 

 • GES: Levrek avcılarının çantalarında eksik etmemeleri gereken başka bir sahtedir. İlk olarak Gelibolu’da üretildiği için Gelibolu Sahtesi (GES) ismini almıştır. GES’lerin oldukça fazla renkte çeşidi mevcut. Fabrikasyondan ziyade balık meraklılarının evlerinde yaptığı bir ürün olarak piyasada yer alıyor. Ağırlıklarına göre su üstü veya dalarlı olanları var. Rüzgarın sert olduğu, dalga boyunun yüksek olduğu havalarda ağırlığı fazla olan GES’ler hem atım hem de av anlamında daha avantajlıdırlar. Levrek için en ideal renkleri sarı, kırmızı ve turuncu karışımlı olanlardır. WTD aksiyonla levrek için oldukça cezbedici olurlar.

 

 • Sawagear Silikon: Farklı marka silikonlarla da oldukça başarılı levrek avı yapmış olmamıza rağmen en çok kullandığımız ve piyasada rahatlıkla bulunabilecek bu ürünü seçtik. Birkaç farklı renk seçeneğine sahip bir üründür. Ancak gece ya da bulanık sularda avlanacaksanız limon olanı tercih etmelisiniz. Hemen her rengiyle başarılı avlar yapılabilir.

 

 

 

 

 

 • Riwer 2 Sea Rower 98/128: Riwer sahteler genel olarak oldukça başarılıdır. Roverlar levrek avı için sakin ve çırpıntısız havalarda ilk tercihlerden biri olabilir. Durgun sularda liman içlerinde su üstü yapılabilecek havalarda WTD aksiyon ile başarılı avlar yapar.  G 12 R ve G 13 R modeli ilk tercih edeceğim renkleridir. Diğer renkleri de kullanılabilir.

 

 

 

 • Rapala max fs 13: Modeliyle başarılı levrek avlarım oldu. Dere ağızlarında, her hava koşulunda kullanılabilir. Sabah sularında oldukça başarılıdır. Çantanızda bence olması gereken bir sahtedir.

 

 

 

 • Duel Hardcore Lipless Minnow 120F:             Daiwa Vertice benzeri bir yüzüşe sahip olan bu sahte fiyat olarak çok daha uygun. Özellikle sabah sularında ve dalgalı sularda iyi iş yapıyor. Atış mesafesi oldukça iyidir. Ben palyaço diye tabir ettiğimiz rengi kullanıyorum.

 

 

 

 • VMC Fransız Kaşık:    Piyasada pek bulunmayan ve yıllar önce bir balıkçı abinin tavsiyesiyle birkaç tane edindiğim bir kaşık. Kendisi tekne arkasında WMC’nin iğnesine taktığı fleto zargana ile lüfer için kullanırdı. Su için de muazzam dikkat çekiyor. Tek dezavantajı çok hafif olması. Ben hep kıstırma kurşun kullanarak bu sorunun üstesinden geldim. Durgun sularda liman içlerinde orta hızlı sarımla etkili oluyor.

Kıyıdan Levrek Avı Yazısı İçin Tıklayınız…

 

2 yorum

 1. yalın Yanıtla

  Bizimle paylaştığınız için çok çok teşekkür ederiz ,Karadeniz de bakalım nasıl iş yapacaklar ,penn makine için yazmıştım geçtiğimiz gün size usa den alacağım diye ,şuna karar kıldım sizce nasıl(daiwa fuego lt 3000 +daiwa ballistic x 274cm 14-42gr ) şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım .

 2. admin1 YazarYanıtla

  Tekrar merhaba,
  Penn dediğim gibi güzel makinedir. sağlamlık yönünden diğerleriyle kıyaslamam bile. Yine de güzel bir kombin yapmışsınız. Balistic her türlü iş yapar. fuego 3000 gayet iyi tercih, hem atd olması hem de su geçirmez magsealed özelliği ekstra artıları. Dengeli, hafif ve her türlü ava gidecek bir takımınız olacak. şimdiden hayırlı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir