En İyi Klima Markası

Yaz yaklaşıyor ve sıcaklar evlerimizde epey canımızı sıkacak yine. Vantilatörlerin serinletemediği evler için klima kullanmaktan başka çözüm kalmıyor. Klimalar ise pahalı olmalarının yanında fiyat performans özellikleri ve evinize uygun özellikte olanı seçmek için araştırma yapmak şart.

Sizler için alabileceğiniz en iyi klima markalarını araştırdık.

Firmaların ürettiği ürünün kalitesi, ayırdığı Ar-Ge fonu, teknolojiyi geliştirme-takip etme ve ürünlerine uyarlama, dayanıklılık, verim gibi ölçülere göre belirlenir. Bu anlamda İklimlendirme başka deyişle klima teknolojisinde Japon firmalar diğerlerinden epey önde görünüyorlar. Ayrıca klimanın kalitelisi sadece soğutmayla değil ısıtmasıyla da kendini belli eder. Piyasadaki ürünlerin çoğu iyi şekilde soğutma işlemi yapmalarına karşın, ısıtma yönünden başarılı değildirler. Eğer hem soğutma hem ısıtma amaçlı klima kullanacaksanız daha dikkatli bir tercih yapmalısınız.

Piyasadaki en yaygın olan klima üreticileri, Arçelik, Vestel, Baymak, Mitsubishi, Daikin, Bosch, Demirdöküm, Sigma, Samsung, LG, Airfel, Alarko Carrier, Toshiba’dır. Bunların neredeyse tümü  Çin’li üç ana firma tarafından üretilmektedir: Haier, Midea ve Gree. Midea ve Gree dünya piyasasının büyük kısmını ellerinde tutmaktadır. Yani markası fark etmeksizin alacağınız herhangi bir klima %90 bu üreticilerden çıkmış olacaktır.

Bu markalar içerisinde sıralama yaparak belirtirsek, Mitsubishi Electric, Daikin, Mitsubishi Heavy, Toshiba firmaları en önde gelen üreticiler konumundadır. Eğer bütçe sorununuz yoksa klima tercihinizi gönül rahatlığıyla bu dört firmadan yana yapabilirsiniz.

Mitsubishi Electric ile Mitsubishi Heavy aynı şirketin bileşenleri olsalar da aynı ürünlere sahip değiller. Klimada Mitsubishi Electric – Mitsubishi Heavy’den daha önde bu yüzden eğer Mitsubishi markasını tercih edecekseniz Mitsubishi Electric olanı almanızı öneririz.

Mitsubishi Electric klimalar çok sessiz çalışırlar. Kullanıcıların belirttiği gibi yıllarca sorunsuz ve eskidiği hissini vermeden soğutmaya ve ısıtmaya devam ederler. Mitsubishi Electric, yaygın servis ağı ve kaliteli hizmetiyle de ürün satın alındıktan sonra güven veren bir firma. Mitsubishi firması Japonya’da çok büyük balık dondurucu ünitelerine sahiptir. Ton balıklarını yıllarca depolayabilecek kapasite ve donanıma sahipler. Şahsen, okyanuslardaki ve denizlerdeki kıyımın sebeplerinden biri Mitsubishi şirketinin aç gözlülüğü olduğu için hiçbir alanda bu markayı tercih etmiyorum. Fakat bu durum onların en iyi klimayı yaptıkları gerçeğini değiştirmiyor.

Daikin en iyi klima üreticilerinden biridir. Piyasadaki birçok klimaya göre oldukça pahalıdır. Daikin klimalar, Mitsubishi klimalar kadar kalitelidirler. Daikin, uzun ömürlü ve hem ısıtma hem soğutma işlemlerini kusursuz yapan klimalar üretir. Çok sessiz çalışırlar çalıştığını anlamanız oldukça zordur. Büyük kapalı alanlar, ısıtma ya da soğutmanın zor olduğu mekânlar ve evler için en iyi seçeneklerden biridir. Satış sonrası hizmet ve servis ağı açısından oldukça başarılıdır.

Toshiba klimalar piyasadaki en kaliteli klimalardan biridir. Toshiba markası bilişim teknolojilerinde ne kadar başarılıysa klima üretiminde de o kadar başarılı bir firmadır. Gelişmiş, uzun ömürlü ve elektrik tasarrufu yüksek klimalar üretmektedir. Büyük salonlarda ya da ısıtma ve soğutmanın zor olacağı yerlerde rahatlıkla kullanılabilirler.

Panasonic klimalar az da olsa mevcut. Teknolojik olarak gelişmiş ve oldukça sağlam klimalar üretiyorlar. Ancak yedek parça sorunu ve servis ağı nedeniyle tavsiye etmiyoruz.

Ülkemizde satışı bulunan ve yukarıda bahsettiğimiz klimalara göre bir alt kademe diye niteleyebileceğimiz klimalar ise Lg, Samsung, Airfel, Bosch, Simens’tir. Bu firmaların ürünleri Mitsubishi ya da Daikin kadar olmasa da oldukça kaliteli ve yüksek performanslıdırlar.

Midea tarafından üretilen Bosch, beyaz eşyada yakaladığı başarıyı klima sektöründe de sürdürmektedir. Her ne kadar servis konusunda bazı şikayetler olsa da dayanıklılık ve güven konusunda ilk sırada yer almayı hak ediyor. Sessiz çalışan ve iyi soğutan klimalar üretiyorlar.

LG, Ülkemizde en fazla satan klima üreticilerinden biridir. Şık tasarımlı ve teknolojik olarak yenilikleri yansıtan klimalar üretiyorlar.

Airfel, 2011 yılında Daikin tarafından satın alındıktan sonra daha kaliteli ürün yelpazesine sahip olmuştur. Daikin gibi güvenilir bir firmaya ait olması başlıca tercih sebeplerinden biridir.

Midea gibi en büyük klima üreticilerinden ve Çin malı olan ve doğrudan Gree etiketli klimalar ülkemizde yeni sayılır. Fiyat performans ürünü olarak gösteriliyorlar. Kendilerini dünyadaki en büyük üretici firma olarak tanıtıyorlar. Ancak henüz yaygın servis hizmeti ve bayi bulunmadığından tavsiye etmek zor. Zamanla ürünlerin kalitesi kendini gösterecektir.

Arçelik, Beko, Vestel, Baymak, Demir döküm, Sigma, Alarko Carier ülkemizde yaygın olarak kullanılan klimalardandır.

Yerli firmalardan özellikle Arçelik ve Beko kaliteli klimalar üretmektedir. Evlerde hem ısıtma hem de soğutma işlemini başarıyla yapabilecek klimalardır. Arçelik ve Beko klimalar yaygın servis ağı sayesinde fiyat/performans açısından tercih edilebilirler. Soğutma işlemini oldukça hızlı ve iyi yapıyorlar. Isıtma biraz daha yavaş. Arçelik İnverter klimalar oldukça sessiz çalışıyor ve çok iyi soğutuyor. Altus klima ise Arçelik’in alt segmentidir. Fiyatına göre uygun sayılabilirler. Mümkünse en son tercih edilecek ürünlerden olmalıdır.

Baymak klimalar da fiyat performans açısından kullanıcılardan geçer not almış bir markadır. Çalışırken fazla ses çıkarmaları en sık edilen şikâyetlerden biri. Bulunduğunuz yerde servis hizmeti varsa tercih edilebilir. Özellikle soğutma açısından başarılıdır.

Vestel birçok beyaz eşyada olduğu gibi klimada da güven vermiyor. Servis ağı iyi çalışmasına rağmen ürünleri garanti sürelerini aştıktan sonra nedense arızalanıyor.

Alarko Carier klimanın ilk üreticisi olarak bilinir. Midea tarafından üretilmektedir. Oldukça iyi klimalara sahip, ancak servis konusunda sıkıntılar yaşatabiliyor.

Gree tarafından üretilen Sigma klimaları öneren birçok kullanıcı mevcut. Ancak servis ağı yeterince yaygın değil.

Editör Değerlendirmesi/Tavsiye

Genel olarak klima üreticileri belli bir standardı yakalamış olsalar da tercih konusu kafa karıştırmaya devam ediyor. Elektronik bazen şans işi olsa da kronik arızalı ürüne denk gelmeniz güvenilir firmalarda daha düşük ihtimaldir. En iyi klima bütçenize uygun olandır. Fakat az daha ucuz olsun mantığı sizi daha fazla zarara uğratabilir. Bu yüzden kalitesi ispatlanmış çevre dostu ürünlere yönelmenizi öneririz.

Eger Klimanızı yaz-kış kullanmayı düşünüyorsanız, yeterli bütçeye sahipseniz ve bir kere alayım bir daha klima aklıma gelmesin diyorsanız Mitsubishi electric ve Daikin’dan şaşmayın.
Kısıtlı bütçe ile evde yaz-kış kullanayım diyorsanız ve yaygın servis olsun başım ağrımasın diyosanız, Arçelik/ Beko İnverter klimalar tercih edilebilir.

Ama daha büyük bir şey düşünüyorsanız örneğin kullanım alanı büyük ofis, dükkan, mcc odası, spor salonu, sistem odası vb. ise Toshiba/Mitsubishi/ Daikin tercih edilmelidir.
Bu firmalar satış sonrası ve servis ağı açısından başarılıdırlar.

57 yorum

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba Carrier klimalar genel olarak kullanıcıların memnun olduğu klimalardır. Alarko Carrier Power Gold 13 fiyat/performans açısından beğenilen bir klimadır. ihtiyacınız doğrultusunda ve fiyat sorun değilse elbette toshiba öneririm.

  • Zeynep Yanıtla

   Merhabalar eczaneme klima alacağım 12 ve 20lik. Admin,LG Arçelik ve Samsung’tan hangisi dersiniz? Teşekkürler

  • Ramazan koç Yanıtla

   Muğla da soğuma da kullanmak için multi split klima 9+9+12 bu üç içüniteye yetecek dış ünitede yüksek olmayan klima bakıyorum öneriniz samsung,sigma,alarko flair mi

 1. Erhan Yanıtla

  Merhabalar ben evde kullanmak için 9000 BTU lu bir klima almak istiyorum ama bütçem de kısıtlı nitekim 3500-3750 civarında bana bu konuda hangi marka tavsiye edersiniz

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhabalar,
   Arçelik (Ekolojik 09325 A++ 9000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima), Baymak (Baymak Elegant Plus 09 A++ 9000 Btu/h Yeni Nesil Inverter Klima) klimaları inceleyebilirsiniz. fiyat performans açısından başarılı klimalardır.

 2. Pamir Yanıtla

  En çok soğutan ve en az elektrik harcayan klimayı arıyorum.
  Mümkünse 24.000 BTU lar içindeki en az elektrik harcayanının arıyorum.
  PArası önemli değil. elektriği az harcaması en önemlisi . 7×24 çalıştıracağım.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Toshiba (J2KVG Seiya) ve Daikin (Shira Eco serisi) markalarının A plus serileri oldukça tasarrufludur. Ancak kullandığınız yerin özelliklerine göre değişkenlik gösterebilirler.

 3. Mustafa Ertan Yanıtla

  Merhaba Mitsbishi Electric’in Mtsubishi Heavy’e göre neden daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz. Bunu nasıl açıklayabilirsiniz. Ürün çeşitliliği değil de kalite olarak soruyorum.
  Teşekkürler.

  • Esra kıbrıs Yanıtla

   Merhaba
   12btu ve 24 btu 2 klima alacagiz. Beko,gree, fuji cool ve midea arasinda kaldik. Siz hangisini tavsiye ediyorsunuz?

 4. durul doğa tombak Yanıtla

  Merhaba, 38 m2 açık mutfak ve salon odama klima almak istiyorum. sadece sogutma için kullanacağım. kac btu luk klima tavsiye edersiniz. daiken yada mitsbishi alacak kadar bütçem yok. ürün öneriniz ne olur? yardımlarınız için teşekkur ederim.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Bulunduğunuz bölge BTU değerini etkileyebilir; ancak 38 m2 yere 18000’lik bir klima yeterli olacaktır. Yine de en iyisi alacağınız servise danışmaktır. Çünkü bölgesel farklılıklar ve bina durumu bazen değerlerde değişime neden olmaktadır. Fiyat performans açısından Arçelik İnverter klimalar başarılıdır (Şunu inceleyebilirsiniz: Arçelik Ekolojik 18325 A++ 18000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima). Baymak ve Demir Döküm markaları da tercih edilebilir.

 5. Sergen Yanıtla

  Merhabalar salonum 30m2 ıspartada yaşıyorum sadece soğutma özelliğine ihtiyaç duyduğum olabildiğince sessiz bir klimaya ihtiyacım var 18000 BTU’luk bu özelliklere sahip bir klima önerir misiniz? Tüm gün değil günde 4-5 saat kullanacağım.

  • admin1 YazarYanıtla

   Mehaba,
   Fiyat konusunu gözetmiyorsanız Mitsubishi electrik öneririm. oldukça sessiz çalışırlar. Fiyat performans olarak Arçelik inverter klima (Arçelik Ekolojik 18325 A++ 18000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima) oldukça başarılıdır. Soğutma amaçlı oldukça sessiz çalışan ve elektrik tüketimi az olan bir klimadır.

 6. Ayşe Nur Yanıtla

  Merhaba Airfel klima Alicam ev için biraz araştırmada yaptım bütçemede uyuyor daiken yada Mitsubishi alamiyorsak Airfel ilk sırada yer alabilir dimi

 7. Sedat demir Yanıtla

  Merhaba.bende demir döküm kion vardı 1800 BTU 24 M2 memnun kalmadım geri soktum sattım sizin bana en uygun tavsiyeniz ne olur benim şimdiki düşüncem boch climate 500 LG dual Eco ve gree viola

  • Aysegul Yanıtla

   Merhaba antalyada yasıyoruz yaz kıs kullanmalk ıcın klıma dusumuyorux ozellıkle kısın ıcın kullanacağız 5 yasında astımlı bı cocugum var hangı klımayı onerılırsınız acaba

 8. erinç Yanıtla

  ***Alıntı “Midea gibi en büyük klima üreticilerinden ve Çin malı olan ve doğrudan Gree etiketli klimalar ülkemizde yeni sayılır. Fiyat performans ürünü olarak gösteriliyorlar. Kendilerini dünyadaki en büyük üretici firma olarak tanıtıyorlar. Ancak henüz yaygın servis hizmeti ve bayi bulunmadığından tavsiye etmek zor. Zamanla ürünlerin kalitesi kendini gösterecektir.”

  Bu değerli yorumunuza istinaden bağımsız inceleme sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim , umarım aydınlatıcı olabilirim biraz uzun bir mesaj olacak. Bazı linkler vereceğim umarım engellenmeyecektir. Amacım aydınlatıcı olmak ve yorumlarınıza bir miktar cevap verebilmek.

  Bağımsız teknoloji uzmanı Adem Helvacı , Tavsiye forumunun ve bir tüketici derneği kurucusu çok detaylı bir teknik inceleme ve performas testine soktu, sonuçlar hiç reklamsız şekilde inanılmaz çıktı, bir çok yukarıda yazdığınız değerli markalara oldukça kafa tutuyorlar. Ayrıca internetteki araştırmamda Toshibanın kendi sitesinde de ortak üretim yaptıklarına ulaştım. Kısacası Toshibanın midea satışı değil Midea nın ilgili birimlerle hem ortak çalışması hemde firma satın almalarına ulaştım beyaz eşya ve klimada.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Yorumunuzda bulunan linkleri kaldırarak yayınlayabildik. Konuların geliştirilmesine yardımcı olabilecek ve reklam içermeyen tüm yorumları mutlaka yayınlamaktayız. Sitemizin amacı tecrübelerimizi paylaşarak insanların bazı alışveriş tercihlerini kolaylaştırabilmektir. Onun dışında herhangi bir satış, kâr ya da benzer amacımız kesinlikle bulunmamaktadır.
   Yorumunuz için teşekkürler.

 9. oğuz Yanıtla

  slmlar odam ve açık mutfağım var toplam 30 m2 yaz kış kullanabileceğim özellikle kışın daha aktif kullanıcam alabileceğim klimayı önerebilirmisiniz

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Yaşadığınız yer btu seçiminde önemli. soğutma ve ısıtma maksadıyla alıyorsanız standart olarak 30 metre kare için 18000 btu değerine sahip bir klima yeterli olacaktır. Bütçenize göre Mitsubishi, Daikin, Bosch, Arçelik gibi markaları sıralayabilirim.

 10. Emre Yanıtla

  Merhaba , ev komple 90 m2 , kullanıcağım oda tam emin değilim 20 m2 olabilir kaç btu klima önerirsiniz ,aynı m2 de karşı odanında soğumasını istersem kaç btu almam gerekir . Ve birde me klima model önerisi ve sıralaması yaparmısınız bütçe sınırlaması olmadan .İYİ GÜNLER

 11. Tuncay DEDEOĞLU Yanıtla

  Merhaba, 25 m2 odam için Airfel LTXN-35UB 12000 ‘ klimasını tercih edeceğim, servis sıkıntısı hariç başka bir problem yaratır mı? Onun yerine yerli malı birşey mi almak lazım? Teşekkürler.

 12. Candan Yanıtla

  Merhaba. Bir sağlık kuruluşunda aşı dolabının bulunduğu 18 metrekarelik bir alanda soğutma için klima vb soğutucu bir cihaz kullanmak istiyoruz. Sabahtan akşama güneş alan bir oda ve bina prefabrik. Oda aşırı sıcak oluyor ve hava sirkülasyonu sağlanamadığı için dolap ısısı yükseliyor. Fiyat konusunda biraz da tutumlu olmak zorundayız. Duvar tipi soğutucular (vantilatör gibi oluyor) ya da portatif taşınabilir bir klima uygun olur mu? Bize nasıl bir şey önerirsiniz? Teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba öncelikle geciken cevap için üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Bahsettiğiniz yer için duvar tipi klimayı asmak biraz sorun olabilir. mobil bir klima daha kolay kullanım imkanı sağlayacaktır. fiyat performans ürünleri için Arçelik, Baymak ve Bosch markaları oldukça başarılıdır. 18 metre kare alan için 9000 değerli bir klima yeterli olacaktır. Ancak aşırı ısınan bir bölüm olduğu için çalışma performansı düşecektir. bunun için 12000 bir değere sahip klima daha verimli olacaktır.

 13. air fresh Yanıtla

  en iyi hava temizleme özelliği olan klima tavsiyeleriniz neler marka ve model olabilir ??

 14. erinç Yanıtla

  Nezaketiniz için çok teşekkür ederim, Midea hakkında çok elzem olan bir konuyuda tüketicilerin daha sonra mağdur olmaması için paylaşayım, şuan vrf hariç tek yetkili FGeurope distribitörlüğünde ve bayi ve servis sıkıntıları maksimum düzeyde düzeltilmiş olarak satılmaktadır. İnternet üzerinde yetkisiz olarak ürünü trendyolda satmaya çalışan ve montaj dahil fiyattan montajı düşerek yanıltıcı bigi veren satıcılar olmakta. İnternet sitesinden ilgilenen tüketiciler garanti ve servis sıkıntısı yaşamadan alışveriş yapmak için bayilere ulaşabilirler. Önceki mesajımda olduğu gibi tüketiciler Adem Helvacı nın tavsiye forumu ve videolarını inceleyip, reklamsız şekilde bilgi edinerek karar verebilirler. Ayrıca Midea ayrıca carrier ve Bosch ve birçok markanın asıl üreticisi Midea, sizde bunu yazmışsınız.AMACIM REKLAM DEĞİL DOĞRU BİLGİYİ SİZE ULAŞTIRMAKTIR. Yorumumu yayınladığınız için teşekkür ederim, saygılarımla.

 15. İlknur Yanıtla

  Merhabalar. Evim Muğlada. Sadece soğutma amaçlı kullanmak üzere 30metrekarelik salonuma klima alacağım. Baymak ve airfel arasında kaldım hangisini önerirsiniz?

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba ikisi de birbirine yakın kalitede sayılır. Bulunduğunuz yerdeki servis hizmetine göre tercih edebilirsiniz.

 16. gökhan Yanıtla

  Merhaba üstad ; 12.000 btu inverter bir klima almak istiyorum.

  1) Sessiz
  2) Az tüketim
  3) En iyi gaz
  4) En iyi performans
  5) İyi Fiyat 🙂

  MARKA :……………………………..? LÜTFEN

  • admin1 YazarYanıtla

   Çoğu marka artık bunları sağlayabiliyor. Önceliğim Arçelik olurdu.

   • Burçak Yanıtla

    Merhaba, 24 btu klimaya ihtiyacım var. Sessiz. Çalışan az tüketen inverter gerek. Soğğutma ve ısıtma için eşit kullanacağım. Özellikle ısıtması çok önemli. LG dual, GreePular, Baymak elegance plus ve arçelik ecolojik arasında kaldım. Ödeyebileceğim bütçe bu aralarda, 14-17 bin arası. Tşkler

  • Umut aslan Yanıtla

   Merhaba çeşme de yaşıyorum 40 metrekare alanı ısıtmak istiyorum öneriniz ne olur tesekkur ederim.(fujiplus kyto 24000 btu hakkındaki görüslerinizi de alabilirmiyim)

 17. Fatih Bozoklar Yanıtla

  En güçlü soğutan duvar tipi klima hangisi acaba?
  Ben Mitsubishi MSZ-AP71VG gördüm. 29.696 btu/h gördüm. Bu değerler gerçek mi acaba?
  Salon tipi istemiyorum.

 18. Barbaros Yanıtla

  Merhaba
  Apart pansiyon işletiyoruz. 3 adet 20m kare, 3 adet 25m kare 6 klima alacağız.(Isıtan-soğutan) Yazın 3ay yoğun olarak, sair zamanlarda seyrek kullanılacağı göz önünde bulundurulunca siz ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim….

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Fiyat performans ürünü olarak Arçelik-Beko önerebilirim. Sizin açınızdan en önemli noktalardan biri servis hizmetleri olacaktır. Bütçeyi arttırırsanız Bosch ürünleri de tercih edebilirsiniz. 12.000 BTU değerlere sahip klimalar odalar için yeterli gelecektir.

 19. Sevim Yanıtla

  Merhabalar, izmir Seferihisar bölgesinde bulunan yazligimizda 7 metrekare lik odada, daha cok ısıtma amaçlı kullanmak üzere uygun fiyatlı, ancak elektrik tüketimi de az olan kaç BTU ve hangi marka klima önerirsiniz. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • admin1 YazarYanıtla

   Merhaba,
   Birçok marka (A++ serilerinde) oldukça tasarruflu seçimler sunuyor. Klima sektöründe yerleşik markaların çoğunun tüketim değerleri birbirine oldukça yakın. Baymak- Demirdöküm-Arçelik klimalar fiyat olarak uygundur. Bütçenize göre bir marka sıralaması yapabilirsiniz. Ege kıyı şeridinde hemen tüm markaların klimaları ısıtma performansında yeterli olacaktır. Oda büyüklüğünü yanlış yazdınız galiba.

 20. Sevim Yanıtla

  Merhabalar, cevabınız için teşekkür ederim. Arçelik 9000 BTU klima aldık. Bu arada odamız büyük bir odanın ikiye bölünmüş bir bölümü olan yatak odası ve yedi metrekare büyüklüğünde, yani bir yanlışlık yok 😢. Bilgilendirmeler için tekrar teşekkürler.

 21. Muhammed güllü Yanıtla

  Admin merhaba kolay gelsin. Evim 2+1 üç oda yan yana. Açık mutfak ve ortada olan yatak odasına multi sistem klima taktırmak istiyorum. Sessiz çalışma ve enerji tasarrufu anlamında hangi markayı önerirsiniz multi sistemde? Teşekkür ederim. Odalar ortalama hepsi aynı 20 m2.

 22. Sinem sabancıoğlu Yanıtla

  Merhaba, urlada 35metrekare alanda ısınmak için kullanıcaz klimayı hangi marka tercih etmeyiliz Samsung LG ve viessmann düşünüyoruz.

 23. Bedriye Yanıtla

  Merhaba Didim de kalıyoruz salon 65 metrekare 24 Btü Beko inverter klima önerdiler bizde kabul ettik•24 Btü klimayı kullanmaya başladık ne ısıtıyor ne de yeterli soğutma olmadı çünkü ısıtma alanı büyük•yeniden klima almayı düşünüyoruz bu alanı hangi marka klima ile ısıtabilirim•Yatak odalarının kesin metrekaresini bilmemekle birlikte yaklaşık 15 ila 18 civarında üç oda için de klima düşünüyoruz ne önerirsiniz•Teşekkürler••

 24. İRFAN BOLAT Yanıtla

  Merhaba çocuklarımın odası 18m2 ve ben 12000 lik klima almayı düşünüyorum.
  Ancak DAİKİN veSAMSUNG arasında kaldım. Odamda Samsung var memnunum ama Daikin kalitesine güveniyorum.
  Sizin görüşlerinizi okudum. Kış i. İn hangisi daha tasarruflu

 25. Seda Yanıtla

  Merhaba 18-20 mt oda için düşünüyoruz İzmir çok sıcak olduğu için yazın aktif kullanmayı düşünüyoruz ama koridordan diğer odalarıda etkiliycek sessiz elektrikten tasarruflu bi klima arıyorum fiyat olarak alabileceğim fiyat aralığı belirleyemedik uzun ömürlü oldun servis ağı geniş olsun bunlarda önemli varmı sizin önerebileceğiniz sıralama

 26. Nida Yanıtla

  200 m2 dubleks bir ev için 3×9000 btu+1×18000 btu olmak üzere 4 odaya klima sistemi kurdurmayı planlıyorum. Her odaya ayrı inverter split klima takılmasını mı yoksa VRF/VRS sistem kurulmasını mı önerirsiniz? Tekil olarak split klimalar için internette fiyat bulabilmeme rağmen yukarıda bahsettiğim gibi bir VRF/VRS sistem için yaklaşık da olsa bir fiyat bulamadım. Bütçe yapabilmek adına bir fikir paylaşabilirseniz sevinirim.

  • Mursel Yanıtla

   Merhabalar 18000 btu lg,daikin ,mitsubishi arasinda kaldim Almisjen en iyisini almk istiyorum.Elektrik ynunden en tasarruflu ve sessiz olani .Havayi temizleme ozelligi de olacak

 27. Mursel Yanıtla

  Merhabalar 18000 btu en az yakan tasarruflu sesi az olan havayi temizlene ozelligi olan klima bakiyorum.Esimin astimi ve alerjisi var .Marka olarak Daikin,lg,mitsibishi hangisini ve modelini tavsiye edersiniz.Cok karrsiz kaldim donus yaparsaniz cok sevinirim.

 28. Gürkan Yanıtla

  Merhabalar hocam klima almayı düşünüyorum, tavsiyelerinize göre mitsubishi , toshiba ya da daikin markalarından biri olacak. Benim farklı bir sorum olacak açıkçası hep merak etmişimdir bu klimaların gazı bitiyor mu, ne kadar süreyle bakım yapmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir