Yenilenmiş Telefon Nedir/Alınır mı

Yenilenmiş(Refurbished) Telefon Nedir?

İnternette sık sık karşımıza çıkan Yenilenmiş tabiriyle satışa sunulan telefonlar birçok kimsenin dikkatini çekiyor. Daha uygun fiyatlı olan, eski ama hala tercih edilen modellerden oluşan bu yenilenmiş telefonları almayı düşünenler için araştırdık.

Çeşitli sebeplerle sıfır ambalajından çıkarılmış ve firmalara geri gelmiş, uzmanlar tarafından donanımsal ve yazılımsal olarak sıfır ayarına getirilip yeniden satışa sunulmuş telefonlardır.

Bu telefonların çoğu, sık sık telefon değiştirenlerden dönenler, mağazalardaki teşhir ürünler ile eskiyi getir yeniyi götür kampanyalarından firmalara dönenlerden oluşur.

Yenilenmiş Cep Telefonu Hangi İşlemlerden Geçer?

Yenilenmiş telefonlar ikinci el telefon değildir. Çünkü ikici elde telefondaki basit hatalar düzeltilir, bilgiler sıfırlanır ve firma garantisi olmadan satışa sunulur. Oysa yenilenmiş telefonlar gerek kozmetik gerek yazılımsal olarak sıfır ayarındadır ve satıcı firmalar tarafından 12 ay garanti ile satılırlar. Sadece eski model olmaları ve işlem görmeleri sebebiyle daha düşük fiyata satılırlar. Ancak yenilenen akıllı cep telefonlarının çoğunluğu, güncel ve fazla talep gören modellerden oluşur.

Telefonun aklınıza gelebilecek tüm donanımsal ( mikrofon, varsa kart okuyucu yatakları, kamera çizikleri, flaş, batarya, sim kart girişi, ses kalitesi, ekranda ölü piksel, dokunmatik hassasiyeti vb.), yazılımsal destekleyicileri (bellek, ram, işlemci, Bluetooth, Wi-Fi, 3G/4G/4.5G, kablosuz bağlantı fonksiyonları vb.) ve akılınıza gelecek tüm yönleri incelenir ve herhangi bir sorun varsa düzeltilerek satışa sunulur. Yenilenmiş telefon modelleri, mümkün olduğunca sisteminin en yeni sürümü ile güncellenir.

Yenilenmiş telefonlardaki kozmetik ve donanımsal sorunların çoğu orijinal parça değişikliğiyle düzeltilir. Bu şekilde ortaya sıfırdan farksız bir telefon modeli çıkar.

Satıcı Veri Koruma Yasası uyarınca, telefondaki verileri güvenli bir şekilde silmek zorundadır. Bu yolla hem eski kullanıcı hem de yeni kullanıcının güvenliği korunmuş olur.

Yenilenmiş Cep Telefonu Alınır mı?

Ucuz fiyata yüksek özellikli ürün almak isteyenler, güvenilir satıcı firmalar üzerinden gönül rahatlığıyla yenilenmiş telefon alabilirler. Çünkü yenilenmiş telefonlar satışa çıkmadan önce, tam çalışır durumda olduğundan emin olmak için A’dan Z’ye tamamen test edilir. Telefonun yazılımsal ve donanımsal tüm kusurları son derece kapsamlı testlerden geçirilir ve sorunlu olmayan ürünler satışa sunulur. Yani uygun fiyata sıfırdan farksız telefon edinmiş olursunuz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir