En İyi Bebek Maması/ Piyasadaki En İyi Bebek Mamaları/Anne Sütüne En Yakın Mamaları

bebek maması tavsiye

 

Bebekler İçin Mama Seçimi/ Yeni Doğan Bebeğe Mama Tavsiyesi/ En İyi Formül Mamalar/ Bebekler İçin Devam Sütü Tavsiyesi/Yeni doğanlara Hangi Mama Verilmeli

TC Sağlık bakanlığı başta olmak üzere dünyanın her ülkesinde, bebekler için ilk 6 ay sadece anne sütü önerilmektedir. Bunun temel sebebi her canlıda olduğu gibi insanlarda da anne sütünün bebekler için eşsiz içeriğidir. Çünkü yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinler eksiksiz olarak sadece anne sütünde vardır. Anne sütü bebeğe fiziksel, duyuşsal ve sosyoekonomik yönden yarar sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü şu anda küresel bir halk sağlığı önerisi olarak dünya genelinde tüm annelere şu tavsiyede bulunmaktadır:

Bebekler En sağlıklı büyüme ve gelişme için doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca sadece emzirilmelidir. İlk 6 aydan sonra, gelişen beslenme gereksinimlerini karşılamak için (emzirme 2 yaşına kadar veya daha uzun süre devam edebilir) bebekler beslenme açısından yeterli ve güvenli tamamlayıcı gıdalar almalıdır.”

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) annelere bebeklerini besleme konusunda şunu önermektedir:

“Bebekler doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Özel emzirme, tıbbi olarak önerilmedikçe bebeğin ek gıdalar (D vitamini hariç) veya sıvı almaması anlamına gelir.”

Artık, birçok annenin de farkında olduğu üzere bebeklere ilk 6 ay eğer annenin sütü yeterliyse sadece anne sütü verilmelidir.

Yeni doğanlarda ya da İlk 6 Aydan Önce Bebeklerde Mama Neden Kullanılır?

Bebekler için en besleyici ve sağlıklı olan süt yukarıda da belirttiğimiz gibi anne sütüdür. İnek, keçi, koyun gibi hayvan sütleri besin, minarel ve içerik bakımından anne sütünden farklıdırlar. Bazı değerler daha yüksek bazıları da daha düşük olduğundan bebekler için sağlık sorunlarına neden olabilirler. Örneğin; Hayvansal sütlerin içeriğindeki iyot ve folik asitin yetersiz olması bebeklerin zekâ gelişimini olumsuz etkilerken, anne sütündeki kadar demir bulunmaması da demir eksikliğine sebep olabilir.

Doktorların annelere tavsiyesi 6 aydan önce ek gıda ya da mama kullanılmaması yönündedir. Ancak çoğu anne sütünün yetersiz olması ya da bazı bebeklerin emmeyi reddetmesi nedeniyle bebeklerin beslenmesi için doğumdan itibaren mama kullanır. Ayrıca çalışan anneler de bebeklerini düzenli emziremedikleri için formül mamalara yönelmektedir.

Çalışan, sütü yetmeyen veya bebeği emmeyen anneleri en çok düşündüren konuların başında da formül süt ya da devam sütü denilen bu mamaların içerikleri ve bebekleri için ne kadar doğru tercih olacakları gelmektedir.

Bebek maması veya bebek maması olarak da bilinen formül sütü, genellikle bebekler için daha uygun hale getirilmiş inek ve keçi sütünden, peynir altı suyundan yapılır. Mağazalarda ve eczanelerde birçok farklı marka ve formül türleri bulunmaktadır.

 

 

Mamalar

Öncelikle belirtmeliyiz ki, en iyi mama bebeğinizin sindirim sistemine uygun olan ve gelişimini destekleyen mamadır. Bu yazıda seçilip incelenen mamalar en yaygın kullanılanlar olup, çoğu  doktor ve anne tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak her bebeğin bünyesi farklı olduğudan sizin bebeğiniz için uygun olan mama başka bir bebekte kabızlık, gaz, ishal vb. etkilere neden olabilir. Bu yüzden mama seçerken öncelik doktor tavsiyesi olmalıdır. Seçeceğiniz mama bebeğiniz için uygun değilse değiştirmekte tereddüt etmeyin. Bebeğinizin mamaya nasıl tepki verdiğini izleyip sorunun nedenini kendiniz de bulabilirsiniz ve deneyerek içerik olarak bebeğiniz için en uygun mamaya ulaşabilirsiniz.

Aptamil 1

aptamil 1      aptamil devam sütü

Aptamil piyasada en çok kullanılan mamalardan biridir. Aptamil 1, Yenidoğan (0/6 ay arası) bebekler için tercih edilen mamalardan biridir. Anne sütüne en yakın mama olduğunu iddia eden mama firmalarından birdir. Aptamil 1 formül sütünün içinde prebiyotik lif, omega-3, omega-6, uzun zincirli PUFA  (balık yağı içeriği), taurin, nükleotit, vitamin ve yer almaktadır. İçeriğindeki patentli prebiyotik lif karışımı ve postbiyotikler sayesinde bebeklerin bağışıklık sistemlerini güçlendirdiklerini iddia ediyorlar.

Aptamil 1 içeriğindeki uzun zincirli PUFA (LCPUFA) sayesinde bebeklerin beyin gelişimleri destekleniyor. Çünkü, Bilim adamları  Uzun zincirli PUFA’nın büyüme ve gelişmede önemli olduğunu düşünmektedirler. Bunun sebebi büyüme geriliği gösteren yenidoğanların beyin ve retinalarında ölçülen LCPUFA düzeylerinin düşüklüğüne dayanmaktadır.

Palm yağı içerir. Palm yağı içeriği olması birçok ebeveyn için düşündürücü. Palm yağının sağlığa zararlı olduğu konusunda tartışmalar yaşanmakta. Besinlerin dayanıklılığını arttırmak için kullanılan palm yağı 200 derece ve üzerinde işlem gördüğünde kanser riski yarattığı iddia ediliyor. Ayrıca, palm yağı içeren mamaların sindiriminin daha zor olduğu da iddialar arasında.

Enerji değeri  (Kcal/100 ml): 67

Yağ (g/100 ml): 3,5

Karbonhidrat Kaynağı: Laktoz

Protein (g/100 ml): 1,4

Prebiyotik lif (g/100 ml): 0,8

Probiyotik: Yok.

Balık Yağı: Var.

Palm Yağı: Var

 

Similac 1

en iyi bebek maması similac similac 1

 

 

ABD’de kurulmuş bir şirketin ürünüdür. Sİmilac formül sütteki tüm bileşenler GDO’suzdur ve hiçbir yapay büyüme hormonu izi içermez. Similac patentli DHA, AA,  ve E Vitamini bileşenleri ile formüle edilmiştir. Beyin, göz ve hızlı hücre gelişimini destekler.Bu süt bazlı bebek formülü, bebeklerde laktoz intoleransı sorunlarını gidermek için özel olarak tasarlanmıştır. Laktoz proteinlerini küçük parçacıklara bölerek sert bir reaksiyon olmadan sindirimi çok daha kolay hale getirir.

 

Similac mamalar, açıldıktan sonra 3 hafta içinde tüketilmelidir. Diğer mamalara göre 1 hafta az dayanması dezavantaj olarak görülebilir.

Enerji değeri  (Kcal/100 ml): 65

Yağ (g/100 ml): 3,54

Karbonhidrat Kaynağı: Laktoz

Protein (g/100 ml): 1,36

Prebiyotik lif (g/100 ml): 0,4

Probiyotik: Yok.

Balık Yağı: Var.

Palm Yağı: Yok

Hipp Combiotic 1

hipp mamahipp bebek maması

Tarihi 1899’a kadar uzanan ve Alman markası olan Hipp, organik bebek maması piyasada en çok tercih edilenlerden biridir. Fiyat olarak diğer mamalardan daha pahalıdır. İçeriğinde beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi için önemli olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri var.

A, C, D, B12, B6 gibi vitaminleri içermektedir.

Hipp bebek maması, gluten ve sofra şekeri içermiyor. Anne sütüne eş değer mamalardan biri olduğunu iddia ediyor.

Uzun zincirli yağ asitleri bebeklerin sindirimini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple sindirim sıkıntısı çeken bebeklerde kullanılacak mamalarda bulunmalıdır.

Enerji değeri  (Kcal/100 ml): 69

Yağ (g/100 ml): 3,5

Karbonhidrat Kaynağı: Laktoz

Protein (g/100 ml): 1,25

Prebiyotik lif (g/100 ml): 0,3

Probiyotik: Var

Balık Yağı: Var

Palm Yağı: Var

Avrupa Birliği tarafından Organik Sertifikalı’dır.

 

SMA 1

sma mamasma mama

İrlanda menşeili olan SMA uzun yıllardır piyasada olan bir marka. Kullananların çoğu ishal, kabızlık ve gaz yapmadığını belirttiği, SMA doktorunuz aksini söylemedikçe kullanabileceğiniz mamalardan biridir. Uzun yıllar bebek maması üretiminde bulunan güvenilir bir markadır.  İçeriğinde A, B, C, D, B12, B6 birçok vitamini barındırır.  DHA, AA gibi beyin ve göz gelişimini etkileyen önemli bileşenler yer alıyor. İçeriğinde palm ve balık yağı bulunmakta.

SMA mamaların olumsuz yönü olarak ise Probiyotik ve Prebiyotik içermiyor olması gösteriliyor. (Bu durumu, yararı kesin olarak kanıtlanamayan hiçbir maddeyi ürünün içine dahil etmeme mantığı olarak açıklıyorlar) ancak probiyotik ve prebiyotik’in sindirimi kolaylaştırdığı düşünülüyor. Bu sebeple kabızlık sorunu yaşayanlar için önerilmiyor.

Kutu içerisindeki mama ölçü kaşığını ayrı bölmede tutmaları hem hijyen hem de kolaylık sağlıyor.

Enerji değeri  (Kcal/100 ml): 67

Yağ (g/100 ml): 3,6

Karbonhidrat Kaynağı: Laktoz

Protein (g/100 ml): 1,3

Prebiyotik lif (g/100 ml): Yok

Probiyotik: Yok

Balık Yağı: Var

Palm Yağı: İçeriyor.

 

Humana 1

humana mama

Doktorlar tarafından önerilen ürünlerden bir diğeri Alman markası olan Humana’dır.  Genel olarak annelerin memnun kaldığı mamalardan bir tanesidir. C, E, A, B6, B1, B2, K1, D3, B12 gibi vitaminleri ve pantotenik asit, niasin, folik asit, biotin gibi bileşenleri vardır. Ayrıca DHA, demir ve omega 3 ile bebeklerin beyin gelişimi için gerekli içeriğe de sahiptir.

Enerji değeri : (Kcal/100 ml): 66

Yağ :(g/100 ml): 3,2

Karbonhidrat Kaynağı: Laktoz

Protein: (g/100 ml): 1,4

Prebiyotik lif: (g/100 ml): 0,5

Probiyotik: Yok.

Balık Yağı: Var.

Palm Yağı: Yok

 

Bebelac 1

bebelac 1bebelac 1

Piyasada yaygın olarak kullanılan doktor ve anne tavsiyesi alan bir diğer mama markası Bebelac’tır. Hollanda markası olan Bebelac formül sütü; folik asit, A, B12, C, D vitaminleri, prebiyotik bileşenler, kalsiyum ve demir içerir. Prebiyotikler, bebeklerin sindirimine yardımcıdır. Demir, B12 ise bilişsel gelişimlerini sağlar.

Enerji değeri:  (Kcal/100 ml): 65

Yağ :(g/100 ml): 3,4

Karbonhidrat Kaynağı: Laktoz

Protein: (g/100 ml): 1,3

Prebiyotik lif :(g/100 ml): 0,8

Probiyotik: Yok.

Balık Yağı: Var.

Palm Yağı: Var

Evolvia 1

evolvia mama

İspanyol kökenli ancak artık Danimarka’da üretilen Evolvia piyasada yeni sayılabilecek bir markadır. İçeriğinde yağsız süt, laktoz, bitkisel yağlar (hurma yağı, hurma çekirdeği yağı, kanola yağı, ayçiçek yağı, oleik asitçe zengin ayçiçek yağı, araşidonik asitçe (AA) zengin yağ), whey (peyniraltı suyu) proteini (alfa laktoalbumin ile zenginleştirilmiş), prebiyotik lifler (kısa ve uzun zincirli fruktooligosakkaritler), balık yağı (DHA kaynağı) bulunur.

C, E, D, K, A, B1, B6, B2, B12 vitaminleri ve  niasin, kalsiyum- D -pantotenat, folik asit, biyotin vitaminleri bulunur. Guliten içermediği içermez.

Palm (hurma) yağı: Var.

Enerji değeri : (Kcal/100 ml): 68

Yağ :(g/100 ml): 3,5

Karbonhidrat Kaynağı: Laktoz + Maltodekstrin ( Bu madde buğday, arpa,mısır gibi tahıllardan elde edilen yani nişatadan elde edilen yapay bir karbonhidrattır. Sindirimi hızlı ve bol enerji içermektedir. Mamaların raf ömrünü uzatmak ve sindirimini kolaylaştırmak için kullanılır. ABD ve çoğu yerde güvenli olarak tanımlanmıştır.)

Protein (g/100 ml): 1,4

Probiyotik lif (g/100 ml): 0,8

Probiyotik: Yok.

Balık Yağı: Var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir