Limonata Tarifi/ Limonata nasıl Yapılır/ Kolay Limonata Yapımı

limonata tarifi

Evinizde çok kolay bir şekilde sağlıklı ve lezzetli limota yapabilirsiniz.

Malzemeler:

– 3 adet limon,

– 2 litre içme suyu,

– 2 su bardağı şeker,

– 1 çay kaşığı limon tuzu,

(Daha fazla limonata için her litre su için ortalama 1 limon ve 1 su bardağı şeker kullanabilirsiniz. limon tuzunu limonata hazırlandıktan sonra istediğiniz kadar ilave edebilirsiniz.)

Yapılışı:

Limonlar, kabukları iyice temizlenene kadar yıkandıktan sonra kabuk kısımları bir kabın içine rendelenir. Kalan limonlar küçük parçalar haline getirilerek rendelenmiş limon kabuklarıyla beraber şekere yatırılır. Karışıma Limon tuzu da eklenip kısa bir karıştırmadan sonra yaklaşık iki saat dinlenmeye bırakılır.

Limonata harcı dinlendikten sonra iyice ovalanarak tam karışım sağlanır. Ardından içine 2 bardak su ilave edilip ince delikli tel süzgeç yardımıyla başka bir kaba yine ovalanarak aktarılır. Süzgeçte kalan limonata harcı geri kaba ilave edilerek yine 1, 2 bardak su eklenip süzme işlemi yine gerçekleştirilir. 2 litre suyun tamamı bu şekilde limonata harcı iyice süzülene kadar kullanılır ve limon harcının özü tamamen süzülmüş ve limonatanız hazırlanmış olur. İsteğe bağlı olarak şeker veya limon tuzu ilavesi yapılabilir.

Tüm bu işlemlerden sonra limonatanızı soğutup keyfinize göre üzerine nane yaprakları da ekleyerek afiyetle içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir