Emzirmenin Faydaları-Bebeğimi Kaç Yaşına Kadar Emzirmeliyim-

emzirme hakkında bilinmesi gerekenler

Bebek düşünen annelerin bebeğini nasıl besleyeceğini düşünmeye başlaması için erken diye bir şey yoktur. Bu kararı bebeğiniz doğana kadar vermeyebilirsiniz. Ancak tüm dünyada annelere çocuklarını mümkün olduğunca emzirmeleri önerilmektedir.

 

Emzirmenin Faydaları

 

 • Anne sütünüz bebeğiniz için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır
 • Anne sütü, bebeği enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur
 • Emzirme bebeğiniz için olduğu kadar anneler için de yarar sağlar
 • Bebeğinizin ihtiyacı olduğunda anne sütü çoğu zaman mevcuttur.
 • Emzirme, anneyle bebek arasında güçlü bir duygusal bağ kurabilir
 • Formül sütü hastalıklardan aynı korumayı sağlamaz ve size herhangi bir sağlık yararı sağlamaz.
 • Anne sütü ekonomiktir.

Emzirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler Diğer Bilgiler

 • İlk altı ay sadece anne sütü bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir. İlk altı ay (26 hafta) anne sütü demek; hastaneye daha az ziyaret ile ishal ve kusma ani bebek ölüm sendromu (SIDS) çocukluk çağı lösemi, şişmanlık, yetişkinlikte kardiyovasküler ve hastalıkların risk oranın düşmesi demektir. İlk 6 aydan sonra, bebeğinizin anne sütünü katı yiyeceklerin yanında siz ve bebeğiniz istediği sürece vermek onların büyümesine ve sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe anne sütünün, bebeğinizin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için uyum sağladığını unutmayın.
 • Anneler dilerlerse 2 yaş veya daha üstüne kadar emzirebilirler. Bunun hiçbir olumsuzluğu yoktur. Hatta emzirmenin bebeğiniz için yetişkinliğe kadar uzun süreli faydaları vardır. Herhangi bir miktarda anne sütünün mutlaka olumlu bir etkisi vardır. Ne kadar uzun süre emzirirseniz, koruma o kadar uzun sürer ve faydaları o kadar büyük olur. Emzirmek bebeğinizin enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı riskini azaltır.
 • Çoğu anne emzirdiği için göğüslerinin sarkacağından çekinir. Ancak kadın bedeni zaten belli bir yaştan itibaren buna eğilimlidir. Yani tek başına emzirmek göğüslerinizin sarkmasına neden olmaz, ancak hamilelik hormonları göğüslerinizi destekleyen bağları gerebilir ve gerginlik hissettirebilir. Hamileyken iyi oturan bir sütyen giyinmeniz önemlidir..
 • Çoğu kadın doğum sonrası cinsel istekliliğinin kaybolduğundan şikayetçidir. Ancak bir süreliğine, hamilelik gibi zor bir süreç yaşamış kadın da bunun görülmesi oldukça normaldir. Bu kesinlikle geçici bir durumdur. Eşinizle konuşarak ve kendinize zaman tanıyarak bu süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz.
 • Emzirmenin eşinizle seks yapmanıza mani olmaz. Seks yaparken göğüslerinizden biraz süt sızabilir, ancak bebeğinizi önceden besleyerek veya içinde göğüs pedleri olan bir sütyen giyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu süreçte emzirme hormonlarınız nedeniyle vajinanız normalden biraz daha kuru hissedebilirsiniz. Biraz kayganlaştırıcı veya yağlayıcılar kullanmak ve acele etmemek işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Çoğu anne emzirmenin ilk dönemlerinde meme ucu ağrılarından şikayet eder. Bunun temel sebebi bebeği emzirirken doğru pozisyonda tutamamaktır. Emzirirken bebeğiniz ve kendiniz için en doğru pozisyonu yakalamaya çalışın. Ayrıca ağrılar için lahana yaprağı kullanarak ağrınızı doğal yollardan hafifletebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir