En İyi Kış Lastiği

En İyi Kış/Kar Lastiği Hangisi

Kar lastiği /Kış Lastiği Tavsiyesi

Kış yaklaşıyor ve araba sahipleri hangi kar lastiği daha iyi diye şimdiden araştırmaya başladı. Bu yazımızda sizler için hangi kış lastiğinin daha iyi olduğunu araştırdık.

Bahar ve yaz aylarında kullanılan yaz lastiklerinin performansı kış aylarında yeterli olmayacaktır. Kış lastikleri, zincire göre çok daha pratik ve güvenlidir.

Kış lastikleri yalnızca kış şartlarındaki karlı ve buzlu yollar için değil; Nisan-Kasım ayları arasında değişken yağışlı hava ve yol şartlarında sizin dengeli ve güvenli yolculuk yapmanızı sağlar. Çoğu sürücüye göre kış lastikleri buzlu zeminlerde yeterli tutunmayı sağlamasa bile yaz lastiklerine göre daha iyi tutuş sağladıkları kesindir.

Kış lastikleri, tasarımı ve hamuru ile en düşük hava sıcaklıklarında bile yumuşaklığını ve dayanıklılığını koruyacak şekilde özel olarak imal edilirler.

Kış lastikleri araç sahiplerinin zorlandığı ıslak, çamurlu, kaygan, karlı, erimiş karlı ve buzlu zeminlerde yol tutuşu, güçlü çekiş, güvenli frenleme, dengeli ve konforlu sürüş ile en yüksek seviyede su tahliyesi sağlar.

Kış şartlarında güvenli bir sürüş için kış lastiği kullanmanız gerekir.

Continental Winter Contact 860

Alman markası continental normal lastikte olduğu gibi kar lastiğinde de oldukça başarılı. Contact 860 serisi yağışlı, karlı, soğuk ve buzlu yol koşullarında oldukça başarılı yol tutuşuna sahiptir. Birçok araç sahibinin ilk tercih ettiği kış lastiği markalarından biridir. Kullanıcıların neredeyse tamamı bu kış lastiğini oldukça başarılı bulmaktadır.

Goodyear Ultra Grip

Goodyear’ın Ultra Grip serisi, 3D BIS Technology isimli kış lastiği piyasadaki en iyi kış lastiklerinden biridir. Zorlu kış şartlarında yüksek tutunma ve kısa fren mesafesi sunar. sırt tasarımı çift V şeklindedir. Biri suyu boşaltmak, diğeri ise karı kavramak için olmak üzere çift V’li oluközellikle erimiş veya eriyen karlı yollarda başarılı performansa sahiptir.

Bridgestone Blizzak WS80

Japon malı olan Bridgestone lastikler, oldukça dayanıklı ve kalitelidirler. Gerek yaz lastiklerinde gerek kış lastiklerinde oldukça yüksek performans ve iyi yol tutuşu sergilerler. Bridge stone kış lastikleri oldukça başarılı yol tutuşuna ve fren mesafesine sahiptirler. Biraz pahalı olmasına karşın tercih edilecek iyi lastik markalarından biridir.

Michelin Alpin 6

Michelin Alpin 6 serisi kış lastikleri, bir önceki seri olan alpin 5 göre ortalama % 7 civarında daha iyi tutunma ve performans sunmaktadır. Kış koşullarında özellikle düşük sıcaklıklar, ıslak ve karlı zeminlerde başarılı bir performansa sahiptir. Değişken sırt deseni sayesinde lastik aşındıkça bile tahliye kanalları  gelişmeye devam ediyor. Avrupa’da zaten oldukça rağbet gören Michelin lastikler ülkemizde de en çok kullanılan lastik markalarından biridir. Yaz lastikleri ülkemiz koşullarında verimli olmasa da kış lastikleri performans, dayanıklılık ve uzun ömür açısından oldukça başarılıdır.

Lassa Snoways 4

Yerli üretim olan Lassa lastikler ülkemiz şartları için oldukça başarılıdırlar. Lassa Sonways 4 Kış lastikleri başarılı yol tutuşuna ve fren mesafesine sahiptir. İç içe geçmiş V şeklindeki deseniyle güvenli sürüşü arttırır. Kullanıcıların çoğu tarafından oldukça başarılı bulunan bir kış lastiği serisidir.

Hankook W452

Güney Kore malı ve dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Hankook tam bir fiyat performans ürünüdür. Ülkemizde son yıllarda yeni yeni tanınmaya başlamış olsa da yeterli ilgiyi henüz gördüğü söylenemez. Dayanıklılık açısından elbette yüksek fiyatlı lastik markalarının yerini tutmasa da, fiyatına göre oldukça başarılıdırlar. Kış lastikleri de yol tutuşu ve fren mesafesi yönünden testlerde oldukça başarılı sonuçlara sahiptir. Yumuşak karlı zeminde çok başarılı yol tutuşuna sahiptir.

Pirelli Winter Sottozero 3

İtalyan menşeili Pirelli, özellikle yarış lastikleriyle tanınmış bir marka. Fiyatı dolayısıyla biraz el yaksa da çivili modelleriyle buzlu zeminlerde bile sürücülere maksimum güvenlik ve konfor sağlamaktadır. Kış şartlarının çok ağır olduğu bir yerde yaşıyorsanız Pirelli Winter Sottozero 3 modelini tercih edebilirsiniz. Su tahliye kanalları kuru ve ıslak zeminde başarılı tutuş sağlayan desenleriyle önerebileceğimiz bir kış lastiğidir.

Nokian Hakkapeliitta R3

Finlandiya markası olan Nokian lastikleri kendini ispatlamış bir marka. Gerek yaz gerek kış lastiklerinde oldukça başarılıdır. Yeni çivisiz modeli ile güvenlik ve konfor arttıran R3, lastikte bulunan çok yönlü kar pençeleri, buzlu ve karlı yol şartlarında özellikle frenleme ve hızlanma anlarında dengeli bir sürüş sağlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir