En İyi İp Misina

İp Misina Tavsiyesi

En iyi Örgü Misina hangisidir, En iyi ip Misina Tavsiyesi, Örgü Misina Tavsiyesi, Spin için İp Misina tavsiyesi,

Spin balıkçılık oldukça keyifli bir o kadar yorucu ve malzeme kalitesi isteyen bir balıkçılık disiplinidir. Kullandığınız malzemeler uzun süre içerisinde yoruculuğu ve spinden alacağınız verimi etkiler. Bu yazımızda spin balıkçılığa merak saranlar için tecrübelerimize dayanarak bazı ip misinaları önereceğiz. Bu misinaları dayanıklılıklarına, av sırasında kullanım kolaylığı sağlamalarına ve ayrıca sağlamlıklarına göre değerlendirmeye çalışacağız. Aslında genel kanı pahalı olan iyidir üzerine oluşmuştur. Bu neredeyse kullandığımız tüm malzemeler için geçerlidir. Ancak bazen fiyat olarak uygun olan bir ürün de bizim işimizi fazlasıyla görür. İp/örgü misina kullanım verimi de biraz sizin kullanma biçiminiz ve kullandığınız takıma bağlıdır. Örneğin aynı ipi(Çin malıydı) ben farklı bir makinede arkadaşım farklı bir makinede ve farklı kamışlarla kullandığımız zaman ben sürekli düğümlenme sorunları yaşamıştım. Oysa arkadaşımın takımında hiç böyle bir sorun oluşmamıştı. Yani kullandığınız ip belli standartları taşımalı ki ipten daha pahalı olan makine ve kamışların performansına etki etmesin.

Örgü misina alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • İpin yumuşak ve pürüzsüz olması atışlarda avantaj sağlar ayrıca ipin karışmasını da zorlaştırır.
  • Kalın ip daha büyük balık çekme şansınızı elbette arttırır; ancak makine ve kamışınızın çeker değerlerinin üzerinde kalınlık ve güçte bir ip almanın hiçbir mantığı yoktur. Ayrıca ipin kalınlığı arttıkça suda ve havada temas yüzeyi artacağından spin avcılığında verimi düşürür.
  • Örgü sayısının fazla olması ipin dayanıklılığını, düğüm mukavemetini ve sürtünme direncini arttırır. Aynı zamanda ipin su tutması da örgü sayısı arttıkça azalır.
  • İp misinalarda farklı renk seçenekleri mevcuttur. Renklerin av esnasında- yemli avlarda olduğu gibi- etki ettiğini zannetmemize rağmen daha sağlıklı bir av için lider kullanmak da fayda vardır.

 

Daiwa JBraid 8B  İp Misina

Daiwa Jbraid hala kullanmakta olduğum oldukça dayanıklı bir örgü misinadır. Açık yeşil rengini 2 yıldır kullanıyorum çok az bir solma oldu. Mukavemeti ve atışa verdiği tepki çok iyi. Düğümlenme /kuş gözü çok rüzgârlı bir hava hariç hiç yaşamadım. Neredeyse hiç su tutmuyor. Her avdan sonra düzenli bakımı yapılırsa sahibini hiç üzmeyecek bir örgü misinadır.

Kalınlık/ Çeker değeri

0,18/ 12 kg

0,20/ 13 kg

0,24/18 kg

0,28/ 26,5 kg

0,35/ 36 kg

 

Okuma Ceymar (Multı Color) 8 Kat Örgü İp

Okuma Ceymar makineler piyasada oldukça ilgi gördü. Aynı isimle çıkardığı örgü ip de benzer ilgiyi görecek kalitede görünüyor. 8 kat örgü ip ve multicolor rengi ile oldukça sağlam ve yüksek çeker değerlerine sahip. Kısa bir süre kullanma şansına sahip oldum. Oldukça yumuşak ve pürüzsüz bir dokusu var. İpin yuvarlak örgü yapısı sayesinde atışlarda performansı hiç fena değil.

0.16mm / 8.2kg

0.20mm / 9.1kg

0.23mm / 11.4kg

 

Sufix 832 Advanced İp Misina

Sufix, misina deyince fiyat/performans ürünlerine sahip bir marka akla geliyor. Sufix ipleri hem tatlı su hem deniz suları için çok yönlü olarak üretilmiş yuvarlak gövdeli, aşınmalara karşı yeterince dayanıklı, dynema örgülü, minimum gerilimli ve yüksek mukavemete sahip, düğüm kısmında zayıflık göstermeyen, yüksek hassasiyetli, hızlı batan bir iptir. Kullanan çoğu kişi memnun. Ben de bir süre kullandım hiç fena sayılmazdı.  R8 precision örgü ve fiber teknolojisi sayesinde oldukça iyi bir dayanıklılığa sahip. Ayrıca yuvarlak ve pürüzsüz yapısıyla da atışlarda ve rüzgarlı havalarda başarılı tepki veriyor.8 fiber (7 hmpe fiber artı 1 gore performance fiber) ve 2.5cm başına 32 örgü vardır. Bu ipi her türlü avda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sufix 832 Advanced örgü ip kıyı avcılığı, tekne avcılığı ve yemli avcılık için uygundur.

0.13mm  – 8.2KG

0.15mm – 9.2KG

0.18mm -12KG

0.20mm-  13.5KG

0.24mm – 17.7KG

0.38mm – 36KG
0.28mm – 22.8KG

0.42mm – 39KG

0.48mm- 45KG

 

Stroft Gtp Typ S Örgü Misina

Yıllardır kullandığım Stroft, misina konusunda en beğendiğim markalardan biridir. Monoflament misinalarında olduğu gibi örgü misinaları da oldukça başarılı. Pürüzsüz ve oldukça yumuşak bir yapıya sahip. Zaten S (soft) tipi olan yumuşak anlamına geliyor. Atış anında makaradan boşalımı oldukça iyi. Üzerinde herhangi bir kaplama yoktur, gerçek örgü iptir. Çeker değeri oldukça tatmin edicidir.

UHMWPE (Özel fiber doku) örgü sayesinde pürüzsüz ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. R ve E modellerine göre S modeli çok daha başarılıdır. Ancak S modeli ve diğerleri arasında ciddi fiyat farkı vardır.

.

06 mm/ 4,5

0,8 mm/ 5 kg

0,10 mm/ 6 kg

0,14 mm/ 8 kg

0,18 mm/ 10 kg

0,20 mm/ 12 kg

 

Shimano Kairiki PE Mantis Green 8 Örgü İp Olta Misinası

Yeni Shimano Kairiki 8, Japonya’da üretilen ve artık bir “VT inşa Metodu” örgü teknolojisine sahip, yenilenmiş 8 taşıyıcılı bir örgüdür. Uzun mesafelere atış yapmak için mükemmel olan çok güçlü ve pürüzsüz bir PE hattına sahiptir. 46,7 kg kadar mukavemet gösterebildiği yazılıyor. Bu da oldukça iyi bir çeker kuvveti demek. 0,06 mm’den 0,42 mm’ye kadar çapları mevcuttur. Son derece hassas ve pürüzsüz olduğundan hem tatlı hem de tuzlu suda eğirme için mükemmel özelliklere sahiptir, bu da gürültü azaltımı sağlayarak avcılığı arttırır. Mantis yeşili ve çelik grisinin yanında sarı ve multi color renk seçenekleri mevcut. Multi Color, özellikle daha büyük derinliklerde balık tutmak için tavsiye ediliyor. Jigging ve tekneden yemli avlarda da gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir ip misinadır.

 

0.06mm – 5.3kg

0.10mm – 6.5kg

0.16mm – 10.3kg

0.19mm – 12kg

0.20mm – 17.1kg

0.215mm – 20.8kg

0.28mm – 29.3kg

0.315mm – 33.5kg

0.35mm – 39.5kg

0.42mm – 46.7kg

 

Berkley Whiplash 8 Braid İp Olta Misinası

Whiplash, Son derece güçlü ve dayanıklı bir örgü misinadır. Akıcılığı oldukça iyidir ve bu sayede atışları fena sayılmaz. Rengi kolay kolay solmuyor.  Sürütünme direnci çok yüksektir. Normal ölçülere göre kalın olması bir dezavantaj oluşturuyor. Tekneden yapılacak avlara da uygundur.

Çeker gücü:

0.08mm/ 12.9Kg

0.10mm / 14.8Kg

0.16mm / 20.8Kg

0.18mm / 22.9Kg

Daiwa Tournament 8B Evo DG  İp Misina

Piyasadaki en iyi ip misinalardan biridir. Ancak fiyatı da oldukça pahalıdır. Çoğu balıkçı eski Hyper serilerin daha dayanıklı olduğunu söylese de halen en iyilerinden biridir. Oldukça ince ve yumuşak yapısıyla inanılmaz sağlam bir iptir. Üzerindeki silikon yapısı sayesinde akışkan ve su tutmaz bir yapıya sahiptir. Bu silikon yapı uzun süre dayanıyor ve sürtünmelerde ayrıca bir direnç sağlıyor. Pürüzsüz, yumuşak ve yuvarlak yapısı sayesinde atışta oldukça iyi salınıyor. Her türlü avda kullanılabilecek güçlü ve dayanıklı bir iptir. Rengi kolay kolay solmaz.

0,12 mm/ 8,6 kg

0,14 mm/ 10,2 kg

0,16 mm/ 12,2 kg

0,18 mm/ 15,8 kg

0,20 mm/ 18 kg

0,26 mm/ 19,8 kg

0,45 mm/ 42,3 kg

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir