Bebekler İçin Zeka Geliştiren Oyuncaklar

Bebeklerin Gelişimine Yardımcı Olacak İlk Oyuncaklar

Bebekler için gelişimin ilk önemli adımları oyunla başlar. Doğadaki diğer canlılarda olduğu gibi insanoğlu da bebeklikten itibaren oyunlarla, sosyal ve fiziksel çevresine uyum sağlamayı öğrenir ve karşılaşacağı sorunlarla nasıl baş edeceğinin provalarını yapar. İşte bu oyunlar bebeğinizin en erken dönemlerinden itibaren başlar. Aynı zamanda bu oyunlar bebeğinizin zeka ve hayal gücü gelişimine de katkıda bulunur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bebekler doğdukları andan itibaren çevrelerine karşı duyarlılar ve çok çabuk öğrenmeye başlıyorlar. Bebeğinizin fiziksel olarak zayıf olduğu erken aylarda onlara en uygun oyuncakları sizler için derledik.

1.Zeka Kartları:

Bebeklerin görsel zekalarına hitap eden zeka kartları ilk aylardan itibaren bebeklerinize gösterebileceğiniz renkli ve siyah beyaz görsellere sahiptir. Bazılarında bebeğinizin dokunma duyusuna hitap eden detaylar da mevcuttur. Bu kartlarla bebeğinizin görsel zekasını arttırmayı denemiş olacaksınız. Bebeğiniz ne kadar çok görselle karşılaşırsa zihninde o kadar çok farklı şema gelişecektir. Bu sayede bebekler temek renk ve şekilleri ayırt etmeyi öğrenebilirler. Aynı zamanda bebeğinizin daha keyifli zaman geçirmesini ve sakinleşesini sağlamış olacaksınız.

 

 

2.Puzzle Oyunları:

İlerleyen aylar içerisinde bebeğinizin ya da küçük çocuğunuzun oynaya bileceği bir oyundur. Bebeklerin ve çocukların psiko-motor becerilerinin gelişimine yardımcı olur. Puzzle görsel zekanın yanında soyut düşünme becerisinin ön adımını hazırlar. Puzzle sayesinde bebeklerin daha iyi vakit geçirdikleri iddia edilmektedir. Ayrıca bebek ve küçük çocukların kendi başlarına problem çözme becerilerinin gelişmesine imkân oluşturması puzzle oyununun en büyük artılarından biridir.

 

 

3.Müzikli Eğitici Oyuncaklar:

Piyasada oldukça fazla çeşit ve sayıda bu tür eğitici müzikli oyuncaklar bulunmaktadır. Bu tarz oyuncaklar bebeğinizin duyma yetisini geliştirmesine yardımcı olur. Sesler arasındaki farklılık ve benzerlikleri fark etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda çeşitli düğmeler vasıtasıyla etki-tepki ilişkisini kavramaya yardımcı olur.

 

 

4.Lego:

Bebeklerin ve çocukların en vazgeçilmez oyuncaklarından biri olan lego, zeka arttıran oyuncaklardan biridir. Motor ve bilişsel gelişimi olumlu yönde etkiler. Çocukların konsantrasyon ve planlama yeteneklerini geliştiren legolar aynı zamanda çocuğunuzun uzun saatler sıkılmadan vakit geçirmesine yardımcı olur. Hemen her yaşa uygun Legolar bulunmaktadır.

 

 

5.Elektronik Kitaplar:

Bebeklerin kitaplarla kuracağı ilişkinin ilk adımı olarak görebileceğiniz sesli kitaplar, bebeğinizin dinleme ve dikkat becerini geliştirmenin yanında görsel destek sayesinde rakam, ses ve şekilleri tanımayı da öğrenir. Ayrıca bebeğinizin ilgisini çekerek ebeveynlerle bebeklerin eğlenceli vakit geçirmesine yardımcı olur.

 

 

 

 

6.Sesli Peluş Oyuncaklar:

Bebeklerin ilgisini en fazla çeken oyuncaklardan biridir. Çeşitli noktalara dokunduğunuzda farklı tepkiler veren bu oyuncaklar sesler ve ışıklar sayesinde bebeklerin eğlenceli vakit geçirmesini sağlar. Basit kelimeleri, rakamları ve temel sesleri bebeğinizin daha hızlı öğrenmesine yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir