Elektrikli Bisiklet Alınır mı

ELEKTRİKLİ BİSİKLET NEDİR?

Elektrikli bisiklet ülkemizde ve dünyada son yıllarda kullanımı artan en popüler taşıtlardan biridir. Aslında bu tür bir aracın denemeleri 1800’lü yılların sonunda yapılmış ancak teknolojik yetersizlikler nedeniyle yaygınlaşması günümüzü bulmuştur. Elektrikli bisikletler tıpkı normal bisikletler gibi pedalla kullanılabilmekte pedala ek olarak belli güce kadar motor desteği de sunmaktadır. Tabi bu motor desteğini şarj edilebilir bir akü sayesinde sunmaktadır.

Bu konuda Türkiye deki yasal tanım( 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Tanımlar başlıklı 3. Maddesinde ) şu şekilde belirtilmiştir:

Bisiklet: Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli yanma gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Bu bağlamda, azami sürekli gücü 250 W’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızın en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevirmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler tescile tabi olmayıp herhangi bir sınıf sürücü belgesi gerektirmeden kullanılabilmektedir. Ancak, azami gücü 0,25 KW ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

 

Elektrikli Bisiklet Ne Kadar Yol Yapar?

Elektrikli bisikletin elektrik desteği ile yapabileceği mesafe bataryanın kapasitesine, kullandığınız elektrik destek moduna  ( markalara göre genellikle 3 veya 4 bazılarında 9 kullanım modu bulunmaktadır, bu modlar elektrik sisteminin bisikletinize yapacağı desteği belirler ), sürücünün ve bisikletin ağırlığına, nyolun eğimine, rüzgarın yönü ve bunun gibi birçok değişkene göre değişebilir.

Artık elektrikli bisiklet modellerinin çoğunda tıpkı arabalardaki göstergeler gibi gidona bağlanan ve çeşitli bilgileri görebileceğiniz gösterge panellerinde tahmini bir menzil görmek mümkündür.

Tüm bunlara göre kullanıcı deneyimleri gösteriyor ki çeşitli değişkenler hesaba katıldığında şehir içi kullanımda ortalama menzil 30 ile 40 km arasında değişmektedir.

Elektrikli Bisikletin Avantajları Nelerdir?

Elektrikli bisikletler normal bisiklete göre daha az enerjiyle daha konforlu yol almayı sağlar. En önemlisi ise kısa mesafe ve yokuşların fazla olmadığı yollarda kişinin harcayacağı eforu  0’a kadar düşürmektedir. Yani pedal çevirmeden bisikletle ulaşabileceğiniz her yere ulaşma olanağı sunar.

 

Elektrikli bisikletin tercih edilme nedenlerini sıralarsak:

Daha az yorularak daha fazla yol alabilmenizi sağlar. (Normal bisiklet ile kas gücünüzün yettiği kadar yol alabilirsiniz. Elektrikli bisiklet ile  çok daha uzun yolu daha az yorularak gidebilirsiniz. Çünkü motor desteği size yardımcı olacaktır.)

 

Zaman tasarrufu sağlar. (Elektrikli bisikletle yapılabilecek hız normal bisikletten fazladır. Yasal olarak 25 km ile sınırlanmış dahi olsa çeşitli modifikasyonlarla bu arttırılabilir.)

 

Dik eğimleri daha kolay çıkmanızı sağlar. (Dik yokuşları motor desteği sayesinde daha az güç harcayarak tırmanabilirsiniz.)

Ucuz ulaşım imkânı sunar. (Şarj edilebilir akü sayesinde ulaşım masraflarından tasarruf sağlar.)

Toplu taşıma araçlarına alternatif olur. (Şehir içindeki çoğu noktaya toplu taşıma kullanmadan ve ucuz şekilde gitmenizi sağlar.

Trafik ve Park sorunu yaşatmaz. (Belediyelerin Avrupa’daki gibi bisiklet park alanları yapmasından sonra çok daha rahat imkânlar oluşacaktır.)

Doğa dostudur. (Karbon emisyonu sıfırdır.)

 

Daha sesiz ulaşım sağlar. Diğer motorlu araçlarla kıyaslandığında sessize yakındır. (Shimano e-steps 250 W 60 Nm tork değerine sahip bir elektrikli bisiklet için katalog değerinde belirtilen motor ses şiddeti 2 db dir. Doğa yolculuklarında kuş seslerini rahatlıkla duyabilirsiniz.)

Yaşlı ve sağlık sorunu yaşayanlara hafif spor yapma imkânı sunar.

Elektrikli bisikletler yaygınlaştıkça şehirlerdeki trafik sorunlarının azalması mümkündür.

 

Elektrikli Bisiklet Alacaklara Tavsiyeler

  •  Elektrikli bisiklet almayı düşünenlere tavsiyemiz; Bosch, Shimano, Bafang, Samsung  gibi elektrik sistemleri üreten güvenilir markların, kaliteli ve bilindik bisiklet üreticileri ile geliştirdikleri verdikleri elektrikli bisiklet marka ve modelleri tercih etmenizdir. 
  •  Tüm ürünlerde olduğu gibi elektrikli bisikletlerde, kullanılan malzemelerin kaliteli olması önemlidir. Elektrikli bisikletlerde özellikle vites, fren, jant ve lastikler daha üst kalitede olmalı ki, daha fazla güç kullanılan bu bisikletlerde yeterli dayanıklılık oluşsun. 
  • Alacağınız ürün en az 500w olsun. W gücü bataryanın motora uygulayacağı desteği gösterir.
  • Boyunuz ve kilonuzla orantılı lastik ebatı seçmelisiniz ki sizi taşıması ve üzerinde duruşunuz kolay olsun.
  • Yağmurlu havalarda kullanabilmek için batarya kısmının hazneli ve su geçirmez olmasına dikkat ediniz.
  • Elektrikli bisikletlerin aküleri oldukça pahalıdır. Bunların pahalı olmasının nedeni, deep cycle battery denen özel bir aküye sahip olmalarıdır. Sık sık akü değişmemek için aküleri tamamen bitine kadar kullanmadan şarj etmek gerekir. Mümkünse yarı şarja indiğinde aküyü yeniden şarj etmek gerekir. Zaten fark edeceksiniz ki, akü şarjı düştükçe motor destek gücü de zayıflayacaktır. Uzun süre kullanmayacağınız durumlarda aküyü en az ayda bir kere şarj etmek gerekir.
  • Yokuşların fazla olduğu bir yerde kullanacaksanız Middrive motora sahip bir elektrikli bisiklet edinmelisiniz. Bu motorlar dik yokuşlara tırmanışı  Hub motorlara göre çok daha iyi yapar. Ama düz yollarda Hub motorların performansı daha iyidir.  genel olarak eğimin arttığı yerlerde pedal çevirmeniz gerekir. pedal çevirmek istemiyorsanız scoter ya da motorlara yönelmelisiniz.
  • Elektrikli bisiklet modelleri dağ, şehir ve katlanır bisiklet seçenekleriyle piyasada yer almaktadır. Siz kullanım alanınıza uygun olanı seçmelisiniz.
  • Uzun mesafe yolculuklarında yanınızda yedek batarya bulundurmayı unutmayın.
  • Elektrikli bisikletler normal bisikletlerden çok daha ağırdırlar. Bu sebeple onları taşımak zordur. kullanırken bunu göz önünde tutmak gerekir. Katlanır olanları ancak araç bagajında taşıyacaksak ya da depoya kaldırıyorsak almak avantajlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir