En İyi Havalı Tüfekler

Havalı Tüfek Hakkında Genel Bilgi

Havalı tüfek oldukça eğlenceli bir hobi olarak göze çarpıyor. Son yıllarda ülkemizde havalı tüfek atıcılığı oldukça yaygınlaştı. Bu sebeple önemli bir hatırlatma yaparak yazımıza başlamak istiyoruz:

Kanun kapsamında havalı tüfek ve silahlar için ruhsat gerekmemektedir. Ancak satış için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu tür silahları insanların bulunduğu ortamlarda kullanmanız yasak olmakla beraber bir yerden bir yere taşırken yanınızda faturası ve satın almanızın uygun olduğuna dair belgenin bulunması gerekmektedir. Havalı tüfekler avlanma sırasında kullanılamaz. 4915 sayılı olan Kara Avcılığı kanunu kapsamında bu silahların av sırasında kullanılması kesinlikle yasaktır. Havalı tüfek ve tabancaları bulundurmak suç teşkil etmemekte ancak bilinçsiz olarak kullanılması yasal yaptırımlara tabi tutulmaktadır. 

Havalı Tüfek Seçerken Nelere Dikkat etmeliyiz?

Havalı tüfek alırken ne istediğimizi yani bir tüfekten beklentimizin neler olduğunu iyi belirlememiz gerekiyor. Kullanıcıların genel beklentileri fiyat/performans açısından en başarılı ürünlere odaklı. Havalı bir tüfek alırken nelere dikkat etmeliyiz, beklentimiz neler olabilir?

Kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • Hafif ve güçlü olması: Alacağınız havalı tüfeğin ağırlığı uzun süreli kullanımlarda konforu ve atışları etkileyecektir. Güçlü bir havalı tüfeğin namludan çıkış hızı önemlidir. Bazı tüfeklerde bu tanım m/s bazılarında ise fps olarak ifade edilir. 200m/s olanlar ya da 800 ve üstü fps sahip olanlar güçlü olarak değerlendirebileceğimiz gruba girerler.
 • Yaygın servis ağı ve hizmette memnuniyet: Herhangi bir parça sorunu yaşadığınızda müşteri odaklı ve yaygın servis ağının ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.
 • Uzun mesafelerde isabet oranı yüksekliği: Tüfeğin kalitesi, grupman özellikleri ve kullandığınız merminin kalitesi bu durumu etkiler. Mermi çıkış hızı mesafeyle doğru orantılıdır. İyi bir havalı tüfekle 100 metreye başarılı atış yapılabilir. Bu mesafenin üstüne çıkması atıcının yeteneğine ve tüfeğin kalitesine bağlıdır.
 • Kaliteli malzeme kullanımı: Kullanıcıya daha gerçekçi ve hoş bir hissiyat verir.
 • Şık bir tasarım: Kişiden kişiye değişse de sıra dışı veya klasik tasarımlar tüfekleri cazip kılan unsurlardandır.
 • Kolay kurma: Havalı tüfeklerde kurma kolları üç türlü olur: 1. Namludan, 2. Namlu altındaki koldan, 3. Yandan kurmalı. Kolaylık açısından yandan kurma kolu olanlar daha pratiktir. Ancak tüfeğin ömrü ya da atış pratiğine etkileri yoktur.
 • İyi bir tetik hassasiyeti olarak sıralayabiliriz.

Uyarı: Kırma namlu havalı tüfeklerde atış yapmayacağınız zamanlarda tüfeğinizi kurulu bırakmanıyız. Bu yayı yoracaktır ve ömrünü kısaltacaktır.

Uyarı: Havalı tüfeklerde mermi ağırlaştıkça namlu çıkış hızı düşer. Kullandığınız mermi çıkış hızından etkilenerek sapma yapabilir bu yüzden kaliteli pellet kullanmak gerekir. Gamo marka pelletler bu konuda belli standartları sağlıyorlar. JSB’nin pelletleri en iyilerinden biridir. Özellikle 4,5 mm bir havalı tüfeğe sahipseniz en iyi pelletleri kullanmalısınız ki, isabet oranlarınız düşmesin. Ancak kaliteli pellet kullanımında çıkış hızında biraz düşme yaşanabilir. Çünkü daha ağırdırlar.

Uyarı: Yaylı modeller yerine pistonlu havalı tüfek kullanmanızı öneririz. Pistonlu havalı tüfekler hava basıncıyla çalıştıkları için uzun yıllar çok daha etkili performans sunmaktadır. Yaylı modellerde bir süre sonra yayların performansı düşecektir. Bu da tahrip gücünü ve mesafeyi etkileyecektir.

En İyi Havalı Tüfek Modelleri:

1-Gamo REPLAY-10 MAXXIM Havalı Tüfek

Havalı tüfek piyasasının önde gelen üreticilerinden biri olan Gamo’nun mermi takmadan birden fazla atış imkânı veren başarılı modellerinden biridir. Gamo REPLAY-10 X Magnum ıgt modeli başarılı şekilde modernize edilmiş. Ancak ülkemize ne zaman geleceği soru işareti taşıyor.  Her seferde 10 adet pellet alan şarjörü sayesinde tüfeği her kırdığınızda mermi eklemek zorunda değilsiniz. Şarjördeki pellet tüfeği her kurduğunuzda namluya otomatik olarak sürülür. Tüfeğin yanında iki adet şarjör verilmektedir. Tüfeğin atış isabet oranı da oldukça iyidir.

Teknik Özellikler:

Kalibre: 4.5 mm – 5.5 mm

Kurma Sistemi: Namludan Kurma

Kundak: Sentetik

Emniyet Sistemi: Manuel

Çalışma Sistemi: Yaylı

Toplam Uzunluk: 115 cm

Ağırlık: 2,5 kg

Maksimum Namlu Çıkış Hızı: 850 fps – 300 m/s (5.5 mm)

 

Artıları:

Kaliteli malzeme,

Hafif olması,

10 pelleti şarjör desteğiyle atma imkânı vermesi,

İyi bir grupmana sahip olması,

Yeterli güçte olması,

Eksileri:

Pahalı olması,

Yaylı sistem olması,

 

2-Gamo Hunter  Havalı Tüfek

Fiyatı muadillerine göre biraz yüksek. 5,5 ml mermi çıkış hızı 1250 fps. Bu da kırma namlulu havalı tüfekler için oldukça yüksek bir hız sayılır. Oldukça güçlü ve uzun mesafede etkili bir havalı tüfektir. Yaylı sistem kullanılmıştır. Gamo’nun ürettiği en güçlü havalı tüfektir. 4700 gr ile sınıfının en ağırlarından biri. 123 cm uzunluğu var.

Teknik Özellikleri : 

Kalibre: 4,5 / 5,5 mm

Hassas Çekilmiş Yiv Setiyle Tercih Edilen bir Modeldir.

Boyu :123 cm’dir.

Çıkış hızı: 5,5 mm için / 1250 fps

Ağırlığı: 4.10 Kg’dır.

Menşei: İspanya’da Üretilir.

Kundak ve dipçik: Kayın Ağacından Özel Olarak Yapılmış Oyma Kabza Ve El Kundağı.

Fiber Optik Arpacık ve Ayarlanabilir Gez Mevcuttur.

Geri Tepmeyi Azaltan Konforlu Omuz Tanponu Bulunmaktadır.

Gamo Tarafından 2 Yıl Garanti Kapsamındadır.

Artıları:

Tahrip gücü yüksek,

Uzun mesafeli atış ve güç isteyenler için uygun,

Kaliteli malzeme ve tasarım,

İyi bir grupmana sahip olması

Eksileri:

Çok ağır olması,

Pahalı olması.

 

3-Gamo Black Fusion IGT Havalı Tüfek

İnceleme 5,5 mm’lik model üzerinden yapılmıştır. Yaylı sistem istemeyen ama Gamo markasına sahip olmak isteyenlerin tercih edebileceği en iyi pistonlu Gamo modelidir.

Bu ürün 117 cm uzunlukta ve 3 kg ağırlıktadır.

IGT denilen pistonlu bir sistemle atış yapılmaktadır. Yani yaylı sistem değildir.

Gamo’nun en etkili tüfeği olmasa da yaylı olmayan modelleri içerisinde en güçlüsü sayılır.

Teknik Özellikler:

Kalibre: 4,5 mm/ 5,5 mm

Çıkış hızı: 315 m/sn – 1033 fps

Agırlık: 3,5 kg.

Uzunluk: 117 cm – 46.06 inç

Yivli namlu

Ayarlanabilir gez

Fiber optik arpacık

IGT SİSTEM – PİSTON SİSTEM

Namludan kırma

Tepme azaltılmış sentetik kundak

Ses azaltan sistem

Artıları:

Pistonlu kurulum,

Hafif olması,

Eksileri:

Pahalı olması,

Hassas tetik,

Başarılı susturucu,

Dürbünsüz kullanıma uygun olması

Eksileri:

Pahalı olması.

 

4-Hatsan Mod 125 Sniper (Vortex)

Gaz pistonlu sistemden gücünü alan Mod sniper 125 Hatsan’ın en iyi havalı tüfek modellerinde başı çekiyor. Hatsan’ın ve sınıfının en güçlü havalı tüfeklerinden biridir. Düz yaylı modelle arasında ağırlık ve namlu uzunluk farkı vardır. Ancak yaylı modele göre daha uzun ömürlü ve kullanışlıdır.

İki kademeli sert tetik mevcut bu sebeple tetiği ezmek biraz zor. Bu yüzden atış sırasında tetiği ezerken beklenmedik atış problemi ortaya çıkabiliyor. Dürbün ayarını iyi yapabilmek için mutlaka dampa kullanmak gerekiyor. Dampasız dürbün ayarı 15-20 atışta bozuluyor.

Teknik Özellikler:

Kalibre: 4,5/5,5 ve 6,35’lik modelleri mevcut.

Namlu boyu: 36 cm toplam boy: 124 cm

Quadro 2 kademeli tetik mevcut.

Etkili menzili: yaklaşık 100 metre.

4100 gr ağırlığında.

Çıkış hızları: 4,5/FPS: 1250    5,5/ FPS: 1000     6,35/FPS: 750

Hatsan Torpedo 155/150 VORTEX Havalı Tüfek, Hatsan Mod 135 Sniper VORTEX QE Havalı Tüfek ile Hatsan Mod 125 Sniper (Vortex) arasında atış değerleri açısından bir fark yoktur.  Torpedo’lar alttan kurmalı ve mod serisine göre yaklaşık 100 gr daha ağırdır. Yani Mod 125 benzeri farklı model bir tüfek arıyorsanız gönül rahatlığıyla Hatsa’ın bu modellerini de tercih edebilirsiniz.

Artıları:

Oldukça güçlü ve uzun mesafede çok etkili bir tüfek.

Yıllarca sorun çıkarmayacak dayanıklı yapısı.

Hatsan servisi genelde memnuniyet yaratıyor.

Gerçek tüfek hissi veren kaliteli malzeme.

Gaz pistonlu olması.

Dipçikteki ayarlanabilir yanak dayama bulunması.

Eksileri:

Sert tetik,

Ağır olması,

Dampa kullanılmazsa dürbün ayarının çabuk bozulması.

 

5-Kral N-11 Sentetik Havalı Tüfek:

Daha ucuz bir havalı tüfek arayanlar için Kral N-11 modeli uygun olacaktır. Fiyatına göre oldukça iyi bir yaylı kırma havalı tüfek. Ortalama bir havalı tüfek ağırlığına sahip. Çıkış hızı yaylılara göre fena sayılmaz. Ancak yaylı sistemle kurulması uzun süreli kullanımda performans düşüşüne neden olacaktır.

Teknik Özellikler:

Kalibre: 4.5 mm – 5.5 mm – 6.35 mm

Kurma Sistemi: Namludan Kurma

Kundak: Sentetik Ayarlanabilir Sentetik

Emniyet Sistemi: Manuel

Çalışma Sistemi: Yaylı veya Gaz Pistonlu

Toplam Uzunluk: 125 cm

Namlu Uzunluğu: 40 cm

Ağırlık: 3.55 kg

Gez: Dikey ve Yatay Ayarlanabilir ,Truglo Fiber Optik

Maksimum Namlu Çıkış Hızı: 850 fps – 300 m/s (5.5 mm)

Arpacık: Moderatörlü Ön Gez, Truglo Fiber Optik

Artıları:

Grupmanı oldukça iyi,

Fiyat/performans olarak başarılı,

Yaklaşık 100 metre etkili mesafe,

Moderatör olması dürbünsüz atış severler için iyi bir seçenek olmuş.

Eksileri:

Geri tepme biraz fazla,

Yay sesi rahatsız edebilir.

2 yorum

 1. havalı tüfekler Yanıtla

  Pcp havalı tüfek seçerken daha yarıntılı bilgi edinmek gerekiyor. Mekanizmaları daha farklı çalışma sistemine sahip olduğu için. Bilgilendirme yazısı çok güzel olmuş teşekkürler.

 2. Zafer Yanıtla

  Yandan kurmali 3bin tlnye kadar dürbunlü bir model önerirmisiniz. Ben keskin nişancı tarzı biraz daha uzun menzil calışmak istiyorum 5.5 mi uygun olur 4.5 mi saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir