Dört Mevsim Lastik Alınır Mı

Dört Mevsim Lastik Alınır mı?

Araç sahiplerinin birçoğu artan lastik fiyatlarından tasarruf etmek için dört mevsim lastiklere yöneliyor. Peki dört mevsim lastik doğru bir tercih olur mu? Dört mevsim lastikler kışın karda yüksek performans gösterirler mi? Yazları sıcak yollarda yeterli dayanıklılık ve yol tutuşu sağlarlar mı? Islak zeminlerde nasıldırlar? İşte bu soruların cevabı yazımızda yer alıyor.

Dört mevsim lastik nedir?

Dört mevsim lastik yaz-kış kullanma iddiasıyla üretilen lastiklerdir. Kuru, ıslak ve karlı zeminlerde kullanılabilen orta diş derinliğine sahip lastiklerdir. Kış lastiklerine nazaran yaz aylarında daha dayanıklı ve yüksek performans iddiasındadır. Aynı şekilde yaz lastiklerine göre kış aylarında karlı zeminlerde güvenli yol tutuşu sunmayı amaçlar.

Dört Mevsim Lastiklerin Kış Performansı Nasıl?

Dört mevsim lastiklerin aşırı kar ortamlarının bulunmadığı yollarda sürücüler için yeterli yol tutuşunu sağlarlar. Ancak bir kış lastiği kadar yüksek performansa sahip değillerdir. Çünkü diş derinlikleri kış lastiklerinden daha azdır.  Kış lastikleri içerdikleri silica esaslı malzeme sayesinde 7 derece altındaki sıcaklıklarda bile lastiğin yol tutuşunu sağlar. Kış koşullarının yumuşak olduğu kar yağışlarının bir iki haftayla sınırlandığı iklimler için daha uygundurlar.

Islak ve Kuru Zeminde/ Yaz ve Bahar Aylarında Dört Mevsim Lastik Performansı Nasıl?

Sıcak havalarda ve yağmurla ıslanan yollarda dört mevsim lastiklerin performansı bir yaz lastiği kadar yüksek olmamaktadır. Yaz lastiklerine göre yol tutuşu, direksiyon hakimiyeti, fren mesafesi ve viraj alma kabiliyeti daha düşüktür.

Sonuç Olarak Dört Mevsim Lastik Alınır mı?

Yukarıda ki bilgiler ışığında karar vermek siz sürücülere kalmıştır. Ancak bize göre; kış koşullarının ağır geçtiği bir yerde yaşıyorsanız mutlaka yaz/kış lastiği kullanmanız gerekir. Eğer kışın çok kar yağmayan yazların aşırı sıcak olmadığı bir yerde yaşıyorsanız veya aracınızı çok kullanmıyorsanız, uzun yollara çıkmıyorsanız dört mevsim lastik tercihinde bulunabilirsiniz. Çünkü dört mevsim lastikler aşırı kar koşullarında size güven vermeyecektir. Ayrıca yaz lastiklerine göre sıcak havalardan daha fazla etkilenip özelliklerini daha çabuk yitirmektedirler. Böylece daha ucuza mal etmeye çalışacağınız lastikler kısa ömrü nedeniyle size daha pahalıya mal olabilmektedir.

3 yorum

  1. Deniz Yanıtla

    4mevsim lastik yol tutusu fren mesafesi viraj da yol tutusu berbat,70 80km gecmicem diyen alsin.

  2. Mahmut Yanıtla

    4 mevsim lastikler yazin 35 dereceyi gecmeyen ve kisin karin 10_15 santimetreyi gecmeyen yerletde kullanilabilinir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir