Bebeklerde Pişik Neden Olur

Pişik Nedir ve Bebekler Neden Pişik Olur

Aslında yetişkin bireylerde de görülebilen ancak sıklıkla bebeklerde ortaya çıkan, genellikle popo, kasık bölgesi, koltuk altında cildin tahriş olmasıyla kendini gösteren, tıbbi adı “Amonyak Dermatit” olan yumuşak deri hastalığıdır.

Bu yazımızda siz ebeveynler için bebeklerde pişiğin nedenlerini araştırdık ve bebeklerde pişiğe yol açan sebepleri sıraladık.

Bebeklerde Pişiğin Nedenleri:

  1. Bebeklerde çoğunlukla bezin temas ettiği bölgelerde görülür. İlk önce kızarıklıklar şeklinde başlar ardından su dolu kabarcıklara dönüşür. Bu durum bebekleri çok rahatsız eder ve onlara acı verir.
  2. Bebeğinizin pişik olmasının en büyük nedenlerinden biri bez değişiminin ve değişim sırasında kasık ve popo bölgesi temizliğinin yeterli sıklıkta ve titizlikte yapılmaması olabilir. Bu sebeple bebeklerin alt temizliği çok önemlidir ve anneler dikkatli olmalıdır.
  3. Kullanılan ıslak mendil veya bezler bebeklerde pişiğe neden olabilir. Böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız; farklı marka bez veya ıslak mendil deneyerek ve ardından bebeğinizin durumunu gözlemleyip pişiğin sebebini öğrenebilirsiniz.
  4. Bebeklerde, antibiyotik kullanımı sırasında pişik görülebilir. Bunun nedeni antibiyotik kullanımının vücuttaki faydalı bakterilere zarar vermesi sonucu oluşan mantaral enfeksiyonlarıdır.
  5. Bebeklerde, bazen diş çıkarma sürecinde pişik görülebilir.
  6. Anne sütünden ek gıdaya geçişler sırasında veya ishal sonucunda bebeklerde bazen pişik görülebilir.
  7. Bazen bir bakteri veya mantar enfeksiyonu da pişiğin oluşumuna sebebiyet verebilir.
  8. Banyo ya da terleme sonrası bebeğin vücudu yeterince kurutulmazsa pişik oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir