En İyi Dört Mevsim Lastikler/Dört Mevsim Lastik Tavsiyesi

En İyi Dört Mevsim Lastikler/Dört Mevsim Lastik Tavsiyesi

Her türlü mevsim koşulunda çalışacak bir lastik vaadiyle, dört mevsim lastikleri hızla büyüyen bir pazar haline gelmektedir.

Dört mevsim lastikleri, aracını aşırı yaz ve kış koşullarında çok yormayan ortalama sürücüler için uygundur.

Dört mevsim lastikleri, ıslak koşullarda ve çok çeşitli düşük ve yüksek sıcaklıklarda kullanıma uygun olmasını sağlayan sırt desenleri ve kauçuk bileşenlerden oluşur. Orta derece diş derinliğine sahiptirler.  Lastikler yoğun olmayan kara dayanacak şekilde tasarlanmıştır, bu da ılıman bir iklimde sürücülerin yıl boyunca kullanabileceği anlamına gelir. Dört mevsim lastiklerinde kullanılan kauçuklar, donma derecesine yakın sıcaklıklarda bile esnek kalacak şekilde tasarlanmıştır.

 

“Dört mevsim” terimi, lastiklerin her mevsimde iyi olduğunu ima etse de, durum böyle değildir. Yıl boyunca esneklik sağlayacak şekilde tasarlanmışlardır, ancak dört mevsim lastikleri ağır kış koşulları için uygun değildir. Benzer şekilde sıcak havalarda da bir yaz lastiği kadar yol tutuşu sağlamazlar. Mevcut teknoloji şartlarında, lastik üreticileri, daha uzun ömürlü bir lastik oluşturmak için sıcak havada maksimum tutuştan ödün vermek zorundadırlar. Teknoloji geliştikçe ilerleyen zamanlarda kış/yaz performansları çok daha başarılı uzun ömürlü dört mevsim lastiklerin üretileceği düşünüyoruz.

Yaşadığınız bölge dört mevsim lastik kullanımına uygunsa ve dört mevsim kullanmaya karar verdiyseniz, sizin için en iyi dört mevsim lastikleri inceledik.

En İyi Dört Mevsim Lastikler

Bu dört mevsim lastiklerinden hangisinin en iyi olduğunu ve bir yaz ve kış lastiğine uygun olup olmadığını öğrenmek için çeşitli sitelerden ve bağımsız testler gerçekleştiren organizasyonların verilerinden faydalanılmıştır. 2020/2021 dört mevsim Lastik sıralaması piyasadaki en iyi 225/45 R17 dört mevsim lastiklerinin test sonuçlarına göre hazırlanmıştır.

 

1.Goodyear Vector 4Seasons Gen3


Goodyear Vector 4Seasons Gen 3, Binek Araçlara takılmak üzere tasarlanmış bir Premium Touring Dört Mevsim lastiğidir. Goodyear Vector 4Seasons Gen-3, karda daha iyi yol tutuşu için gelişmiş kavrama sağlar. Lastiğin sırtının ortasında yer alan büyük miktarda kılcal kanallar, daha iyi kar ısırma sağlar ve önceki Vector 4Seasons Gen-2’ye kıyasla karda yol tutuşu% 5 oranında daha iyidir. Goodyear’ın Kuru Taşıma teknolojisi, kuru frenlemeyi% 5 iyileştiren ağır manevralar sırasında lastiğin aşınmasını azaltan güçlü tepe ve omuz blokları sağlar. Vector 4Seasons Gen-3, su dağılımını iyileştirmek için derin ve geniş kanallar kullanan Goodyear’ın Aqua Control teknolojisi sayesinde selefinin etkileyici suda kızaklama direnci seviyesini de koruyor.

3 Peak Mountain Snow Flake (3PMSF) işareti ile onaylanan karda nitelikli performansı sayesinde yılın 365 günü yasal olarak uyumludur.

Artıları: Kuru zeminde iyi, ıslak zeminde mükemmel, karda mükemmel, testte en düşük yuvarlanma direnci ve iyi seviyede konfor sağlıyor.

Eksileri: Kuru zeminde ortalama frenleme.

Yeni Goodyear Vector 4Season Gen-3, tüm mevsim lastikleri arasında en öne çıkanı olarak göze çarpıyor.

 

  1. Michelin CrossClimate+

Michelin CrossClimate Plus, Binek Araçlara takılmak üzere tasarlanmış bir Premium Touring Dört Mevsim lastiğidir. Michelin lastikler yaz aylarında biraz ses yapmalarının dışında konfor isteyenler için oldukça uygun lastiklerdir. Fakat çok yumuşak olduklarından kötü yol koşullarında yanak kısımlarından problem yaratmaktadırlar. Bunun dışında dört mevsim lastik tercihinde Crossclimate ilk sırada olmayı hak eden lastiklerden biridir. Özellikle kış performansı diğer dört mevsimlere göre daha yüksek. Karlı, çamurlu ve ıslak zeminlerde yol tutuşu ve fren mesafesi oldukça başarılı ve uzun ömürlü bir lastiktir.

3 Peak Mountain Snow Flake (3PMSF) işareti ile onaylanan karda nitelikli performansı sayesinde yılın 365 günü yasal olarak uyumludur.

Artıları: Kuru zeminde iyi yol tutuşu ve kısa kuru frenleme ile testte en iyisi.

Eksileri: Ortalama ıslak zeminde frenleme, fiyatı en yüksek lastiklerden biri, kuru yol koşullarında biraz ses yapıyor.

Genel olarak – CrossClimate + kuru zeminde ve karda oldukça iyidir, ancak ıslak zeminde en yeni nesil dört mevsim lastiklerin gerisinde kalmıştır. CrossClimate 2, 2021’de piyasaya çıkınca bu durum değişebilir.

 

  1. Continental AllSeason Contact


Continental AllSeasonContact, Binek Araçlara takılmak üzere tasarlanmış bir Premium Touring Dört Mevsim lastiğidir. Continental AllSeasonContact, pazardaki ikinci yaz sezonu lastiğidir ve Michelin CrossClimate için ciddi bir rakip. AllSeasonContact, iyi kış ve yaz performanslarının yanı sıra sınıfının en iyi yuvarlanma direncini bir araya getirir. AllSeasonContact 14 ila 18 inç boyutlarında, 165 ila 245 mm genişliğinde, 40 ila 70 serisi kesitlerde ve T / H / V hız derecelendirmelerinde sunulacak Ülkemizde de bu ölçülerin yer alacağı bekleniyor.

3 Peak Mountain Snow Flake (3PMSF) işareti ile onaylanan karda nitelikli performansı sayesinde yılın 365 günü yasal olarak uyumludur.

Artıları: Islak zeminde ve karda yüksek kavrama, çok yüksek suda kızaklama direnci, düşük yuvarlanma direnci.

Eksileri: Kuru zeminde ortalama yol tutuşu, artan gürültü seviyeleri. AllSeasonContact çok dengeli bir dört mevsim lastiğidir ve her koşulda iyi çalışır.

 

  1. Bridgestone Weather Control A005

Bridgestone Weather Control A005, Binek Araçlara takılmak üzere tasarlanmış Premium bir Dört Mevsim lastiğidir. Yerli üretim olması onu bir adım öne çıkaran unsurlardan.

Bridgestone, Hava Durumu Kontrolü A005’i yıl boyunca rahatlık ve güvenlik arayan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Güneş, yağmur veya ara sıra kar yağışı fark etmeksizin tüm yıl boyunca aynı lastiklerle kontrolü elinde tutmak isteyen sürücüler için ideal bir lastiktir.

Bridgestone Weather Control A005, 3 Peak Mountain Snow Flake (3PMSF) işareti ile onaylanan karda nitelikli performansı sayesinde yılın 365 günü yasal olarak uyumludur.

A005, 15 ”ila 20” jantlar için 68 boyutta mevcuttur, 2021’de ek boyutlar ile birlikte binek otomobillerin ve yol SUV’larının % 94’ünü hemen karşılayacaktır.

Artıları: Kuru zeminde iyi, ıslak zeminde testte en iyisi, çok düşük yuvarlanma direnci, en yüksek düzeyde konfor, düşük gürültü.

Eksileri: Dört mevsim lastiği için karda düşük yol tutuşu, ortalama suda kızaklama direnci.

Genel olarak – WeatherControl A005 kuru ve ıslak zeminde üstündür ve en yüksek konfor seviyelerine sahiptir. Çok az kar yağışlı bir iklimde yaşıyorsanız, seçmeniz gereken dört mevsim lastiği olabilir.

  1. Hankook Kinergy 4S2

Hankook Kinergy 4S2, Binek Araçlara takılmak üzere tasarlanmış bir Premium Touring Dört Mevsim lastiğidir.

Bu lastik Hankook Kinergy 4S’nin yerini aldı. Yeni Kinergy 4S2, tüm hava koşulları ve sıcaklıklar için donatılabilmesi için her mevsimde özel olarak dengeli ve sabit performans özellikleri sunar. Bu, özellikle yenilikçi bir polimer silika sırt karışımı ile birlikte Hankook dört mevsim lastikleri için ilk kez kullanılan çok yönlü bir sırt ile mümkün hale geldi.

Artıları: Her türlü hava koşulunda mükemmel sürüş özellikleri, dinamik yol tutuşu, iyi direksiyon, kısa kar ve ıslak fren mesafeleri ve düşük fiyatla çok yönlü bir yeteneğe sahiptir.

Negatif: Ortalama aşınma, ortalama konfor.

 

  1. Pirelli Cinturato AllSeason

Pirelli, dayanıklı ve güven veren lastik üreticisidir. Dört mevsim lastiklerde de uzun ömürlü ve özellikle kış koşullarında yüksek performans sunan ürün ortaya koymuşlar. Bir yaz lastiğinin yerini tutmasa da yaz performansı fena sayılmaz. Ortalama bir yaz lastiği performansına sahip diyebiliriz.  Pirelli Cinturato All Season oldukça yumuşak yapısıyla ve uzun ömürlü lastik isteyenlerin tercih edebileceği bir ürün.

Artıları: Islak zeminde çok iyi, suda kızaklama direnci iyi, kuru zeminde iyi kavrama.

Eksileri: Tüm kar koşullarında çok zayıf yol tutuşu. Dağ gezileri için uygun değil.

 

  1. Nexen N Blue Season


Artıları: Dengeli performans seviyesi, kuru zeminde kısa frenleme, iyi suda kızaklama direnci, düşük gürültü, düşük fiyat.

Eksileri: Islak zeminde ortalama yol tutuşu, yüksek yuvarlanma direnci.

 

  1. Nokian WeatherProff


Nokian WeatherProof, Binek Araçlara takılmak üzere tasarlanmış bir Premium Dört Mevsim lastiğidir. Kar lastiğinde iyi işler çıkaran Nokian markasının dört mevsimde aynı başarıyı yakaladığını söylemek zor.

Artıları: Kar üzerinde tatmin edici.

Eksileri: Kuru yollarda zayıf, nispeten gürültülü.

 

9.Falken EuroAll Season

Artıları: Karda iyi sürüş özellikleri.

Eksileri: Kuru ve ıslak zeminde daha uzun fren mesafesi ve daha az viraj tutuşu, ortalama konfor ve uğultu sesi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir