Kombi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

Uygun Kombi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her kombi her eve uygun olmayabilir. Kombiyi seçerken bazı kriterleri göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır:

 • Duvarlarda kullanılan malzemeler
 • Pencere tipi ve büyüklüğü
 • Isı kaybının belirlenmesi
 • Evin izolasyonu
 • Evin cephesi

Bu kriterlerin etkisi çok büyük oluyor. Özellikle evin ısı kaybı en önemli faktörlerin başında geliyor diyebiliriz. Kombi kapasiteleri sıcak kullanım suyu kapasitesine göre belirleniyor. Yani 100 metre kare olan bir evde ortalama 10-12 kwatt civarında bir ısı kaybı yaşanması muhtemeldir. Çok iyi yalıtım sayesinde bu miktar biraz düşürülebilir. Böylelikle ısı kaybı en aza inmiş olur ve ev sıcağını içerisinde tutar.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz diğer tüm maddeler de aslında ısı kaybının içerisine girmektedir. Pencerenizin yalıtımı iyi değilse sıcaklık kaybı yine fazla olacaktır. Aynı şekilde evin cephesi, evin izolasyonu ve duvarlarda kullanılan malzemeler de ısı kaybına neden olabilir.

 

Kombi Seçimi Nasıl Yapılır

Kombi seçerken diğer her şeyde olduğu gibi öncelik bütçe oluyor. Bütçenizi belirledikten sonra kombiden beklentinizin ne olduğunu belirlemelisiniz. Yani uzun ömürlü mü, tasarruflu olan mı, servis önceliği mi gibi soruların cevaplarını aramalısınız. Bundan sonra internet üzerinden ürün yorumlarını değerlendirerek karar verebilirsiniz. Daha iyi bir yöntem ise tanıdıklarınızdan kullandıkları marka ve modeller hakkında bilgi alarak da karar verebilirsiniz.

 

Kombi Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

 1. Tercih edeceğiniz markanın bilindik ve güvenilir olmasına,
 2. Alacağınız kombinin tasarrufuna ve evdeki petek sayısına.
 3. Garanti süresine, garanti süresini alırken belli bir farkla uzatabilirsiniz, mümkünse bunu yapınız.
 4. Şehrinizde yetkili servisin olup olmadığına ve yedek parça teminine,
 5. Daha önceki kullanıcıların yorumları.
 6. Emsallerine göre fiyatının eşit veya daha uygun olması.
 7. Servisin bakımının ciddiyetine ve bakım masrafına.
 8. Kombi içerisinde plastik parçaların mümkün olduğunca az olması
 9. Yaşadığınız eve uygun bir kombi seçimi ısıtma ve tasarruf açısından önemlidir.
 10. Kombinin yoğuşmalı olmasına; hatta tam yoğuşmalı olmasına dikkat edilmelidir.

(Yoğuşmasız-Hermetik- kombiler 2018 yılından itibaren yasaklandı. Bunun temel nedenlerinden biri yoğuşmalı kombilerin, hermetiklere göre % 30’a yakın tasarruf sağlamasının yanında; yoğuşmalı kombilerin çevreye daha az kirlilik salmalarıdır.)

Yoğuşmalı Kombi Nedir: Yakıt tasarrufu sağladığı gibi evde daha iyi ısınma sağlar. Yoğuşmalı olmayan kombilerde yanan doğalgazdan oluşan atık gaz ve beraberinde oluşan su buharı doğrudan bacadan dışarı çıkar.  Yoğuşmalı kombilerde ise atık gaz sisteminin önüne eklenen ısı eşanjörü sayesinde gaz bacadan çıkmadan önce gazdaki su buharı ayrıştırılıp enerjiye dönüştürülerek yeniden kullanılır. Böylece doğalgaz kullanımında verim arttırılır aynı zamanda çevreye zararlı gaz salınımı azaltılır. Tam yoğuşmalı kombiler de gaz ve ısı tasarrufu normal yoğuşmalılara göre % 3 daha yüksektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir