2022 Tiguan

Genel Bakış

Volkswagen’in Tiguan SUV modeller içerisinde kendine has çizgilere sahip bir model. Rakiplerinin çoğundan daha atletik bir yol tutuşu sunmasının yanında; kabini, birçok modaya uygun teknoloji özelliğiyle donatılmış yapıya sahip. Tiguan’ın test parkurlarında hızlı olduğu kanıtlanamamış olsa da, turbo şarjlı dört silindirli motor oldukça verimli biçimde çalışıyor. Tiguan küresel pazarlardaoldukça rağbet görse de, ABD bayileri yalnızca uzun dingil açıklığı modelini satıyor, bu da ihtiyaç duyanlar için bazı modellerde isteğe bağlı üçüncü bir koltuk sırası olduğu anlamına geliyor. Bu tür bir kabin esnekliği, Honda CR-V, Toyota RAV4 ve Mazda CX-5 gibi önemli rakiplerin sunmadığı bir şey.

 

2022’deki Yenilikler Neler olacak?

Volkswagen, yeniden tasarlanmış Atlas ve yeni Atlas Cross Sport orta boy SUV’larla birlikteaile ihtiyaçlarına yönelik kompakt SUV’larına 2022 için şık bir stil yenilemesi yapıyor. Yeni LED farlar, revize edilmiş ızgara ve tamponlar ve yeni tekerlek tasarımları, 2022 Tiguan’a daha modern ve şık bir görüntü kazandırıyor. Tiguan’ın kabini de dokunmaya duyarlı kontrollere sahip yeni bir direksiyon simidi şeklinde yenilikler içerecek. Isıtmalı koltuklar ve dijital gösterge ekranı artık ürün gamında neredeyse standart olarak bulunuyor. Baz S haricindeki tüm modeller ayrıca yeni bir dokunmaya duyarlı iklim kontrol paneli, uyarlanabilir hız sabitleyici, şerit tutma yardımı ve VW’nin Travel Assist adını verdiği yarı otonom sürüş moduna sahip olacak. Tiguan’ın üçüncü koltuk sırası isteğe bağlı bir özellik olarak kalacak. 2022 Tiguan’ın 2021 Sonbaharında VW galerilerinde görünmesi bekleniyor.

 

Fiyat?

Volkswagen, 2022 Tiguan için henüz fiyat açıklamadı. Ancak tahminle 25-30 bin dolar bandında seyrediyor. Maalesef ülkemiz için fiyatlar daha da yüksek olacak.

 

Motor, Şanzıman ve Performans

Bütün 2022 Tiguan’ların kaputunun altında 184 beygir güç üreten bir turboşarjlı dört silindir bulunacak; önden çekiş standardının yanında Volkswagen’in 4Motion dört tekerlekten çekiş sistemi yine isteğe bağlı olacak. 2022 model Tiguan yumuşak, iyi performanslı motora ve iyi koordine edilmiş bir otomatik şanzımana sahip ve sürmesi gayet keyifli bir SUV olacak. Diğer rakipleri kadar hızlı olmayacak fakat bunu VW’nin saygın GTI hot hatchback’ini hatırlatan agresif sürüş, atletik yol tutuşu ve duyarlı direksiyonu sayesinde telafi edecek gibi.

 

Yakıt Ekonomisi ve Gerçek Dünya MPG

EPA, 2022 Tiguan için yakıt ekonomisi rakamlarını henüz yayınlamadı. Benzer EPA yakıt ekonomisi tahminlerini, 2020 model Tiguan’a yakın olacak beklentisi hakim.

 

 

İç Mekan, Konfor ve Kargo

Tiguan’ın iç mekânı klasik olarak Volkswagen, yani basit ve işlevselliğini koruyor ancak ekstra bir değişiklik olmayacak. Tiguan, kendi sınıfındaki araçlar içerisinde 7 kişilik oturma yeri olan tek araçlardan biri, 7 kişilik modellerde diz mesafesi biraz daha kısa olacak. Tiguan standart olarak kumaş oturma yeri ve ön koltuklar için kısmi güç ayarı ile geliyor. Daha pahalı versiyonlarda, sürücü için tam güç ayarı, suni deri koltuk ve panoramik bir açılır tavan olacak.

Emsallerine göre daha küçük bir bagaj havuzu sunan Tiguan, 7 kişilik modellerinde üçüncü koltuk sırasının katlanmasıyla epey bagaj hacmi artışı sağlasa da  yine de rakiplerinin özellikle CR-V’nin gerisinde kalıyor. Yine de orta büyüklükte bir aile için yeterince işlevsel bir bagaj hacminden söz edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir