EN İYİ PERFORMANS LASTİKLERİ

Ultra Yüksek Performanslı Lastikler

Sizler için en iyi performansa sahip yaz lastiklerini inceledik.

Performans lastiklerinde Michelin Pilot Sport 4S ve Continental Sportcontact 6 hemen her zaman en önde gelenler oluyor. Bu lastikler hala öneri sıramızın önde gelenleri. Bunlara artık Goodyear Eagle F1 SuperSport serisini de ekleyebiliriz.

2019 yılında Goodyear Eagle F1 SuperSport serisini çıkardı ve Michelin ve Continental gibi, bu lastik de çoğunlukla 19 inç ve üzeri araçları hedefliyor. F1 SuperSport testlerde gerçekten çok beğenildi çünkü normal bir lastikten daha sportif bir lastikti. F1 SuperSport keyifli bir yol tutuşu ve sürüş hissi uyandırıyor.

Birçok araç sahibinin istediği şey başarılı lastiklerin sadece bu pahalı markalardan oluşmaması ve sadece pahalı arabalar için üretilen ebatlarda olmaması.

 

Bridgestone da 2021 yılında, yeni Bridgestone Potenza Sport’un lansmanını duyurdu. Bu, Bridgestones’ın yaklaşık 150 yıldır ultra yüksek performans aralığındaki ilk ciddi yenilenmesi diyebiliriz.

Yeni Potenza Sport yedi adet 17 “donanım, en az 20 adet 18” donanım ve ardından 22 “‘e kadar jant boyutuyla sunuluyor!

İlk test, Auto Bild’deki test ustaları tarafından yapılan 20 inçlik bir mustang testi oldu ve yeni Potenza Sport, genel olarak Continental Sportcontact 6’yı (2.), Michelin pilotu Sport 4s’ü (3.) ve Goodyear eagle f1 supersport’u yenerek genel klasmanda 1. oldu. Michelin, kuru yol tutuş turunda biraz daha hızlıyken, Bridgestone ıslak zeminde en hızlı ve kuru zeminde en kısa frenlemeye sahip olarak öne çıktı.

 

Bu yüksek performansın karşılığı olarak  Bridgestone, fiyatı ucuz bir lastik değil. Ancak bu lastik görünen o ki fiyatının karşılığını hak edecek.  Michelin’den daha pahalı değil, bu yüzden fiyatı şimdilik çok büyük bir sorun olarak görünmüyor.

 

Bridgestone için aşınma henüz test edilmedi. Michelin, Goodyear ve Continental pazardaki aşınmaya en dirençli ultra yüksek performanslı lastik üreticileri. Bridgestone Potenza Sport’un aşınma testleri de başarılı olursa piyasadaki en iyi performansa sahip lastiklerden biri olarak karşımıza çıkacak.

 

Daha önceki A005 evo gibi daha yeni Bridgestone lastikleri mükemmel yol tutuşuna sahipti, ancak kendi kategorileri için nispeten zayıf aşınma direnci gösteriyordu. 255/35 R19 ebatındaki ölçülerde, yeni Potenza Sport sadece 6,7 mm sırta sahip olduğunu görüyoruz ve bu da, Michelin pilot spor 4s‘nin 7,4 mm sırtından ve Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 gibi bir lastiğin 8 mm’lik dişinden daha düşük.

 

Bridgestone Potenza Sport hakkında son olarak, henüz kanıtlanmamış bir nokta var. Bu yeni lastiğin daha küçük tekerlek boyutlarında iyi performans gösterip göstermediği henüz belli değil. yapılan tüm testlerde popüler 225/40 R18 lastik ebadı kullanılıyor.

 

Daha küçük performans boyutlarında, bizim önerilerimiz hala gerçekten iyi bir yol tutuş lastiği olan Continental Premium contact 6, bunun yanında konforu biraz düşük olan ama her yönden sağlam bir lastik olan Goodyear Eagle F1 asymmetric 5 tercih edilebilir. Michelin Pilot Sport 4, konforu göz önünde bulunduran bir performans lastiği olarak öne çıkıyor.

 

Yukarıdaki markaların dışında daha uygun fiyatlı olanlar Falken Azenis FK510, özellikle ıslak ve konfor kategorilerinde testlerde hala gerçekten iyi bir performans sergiliyor.

 

Konforu Öne Çıkaran Performans Lastikleri

 

Goodyear EfficientGrip Performance 2 hala iyi bir performans sergiliyor, aşınma testlerinde de oldukça başarılı görünüyor ve genellikle duyulmamış olan kilometre performansında michelin’i yeniyor ve yeni kardeşi EfficientGrip 2 SUV lastiğinin de aynı derecede iyi olacağını düşünüyoruz.

 

Michelin Primacy 4, Continental PremiumContact 6‘da olduğu gibi bu yıl, otomobilde veya SUV’de olduğu gibi her testte gerçekten iyi gidiyor gibi görünüyor.

Biraz daha az para harcamak istiyorsanız, Maxxis Premitra HP5 lastikler bazı testlerde oldukça başarılı görünüyor. Fiyat olarak cazip bir ürün için oldukça başarılı ancak aşınma dirençleri pek yüksek bir lastik sayılmaz.

 

Yeni lastikler içerisinde bahsetmeye değer üç tane sayabiliriz

“Yeni” Kumho Ecsta HS51, aşınma testlerini de içeren Auto Bild lastik testinde gerçekten iyi performans gösterdiği için bu yıl büyük bir yükselme gösterecek gibi. Auto Bild testi popüler 205/55 R16 boyutlarındaydı, bu, piyasada bulunan tüm HS51′lerin bu kadar iyi olacağı anlamına gelmese de  güncellenmiş bileşiğin ilk önce en popüler boyutlara alınacağını tahmin etmek zor değil.

 

Continental’in sahibi olduğu Semperit markası, speed life 3’ü 2020’de piyasaya sürdü ve bu yılki ilk testlerinde yer aldı, daha küçük tekerlek boyutlarında gerçekten güçlü görünüyor, hatta 16 “adac testinde premiumcontact 6‘yı geride bıraktı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir