Armut Nasıl Yetiştirilir

 

Armut Yetiştiriciliği

İklim:

Armut ılıman iklim meyvesidir. Bazı türleri soğuğa dayanıklı olsa da, genellikle soğuğa karşı çok dayanıklı değildir. Bol güneşli yazları seven bir ağaçtır.

Sulama

Dikimden sonra ağacın çok sık sulanması yeni sürgünlerin oluşmasına yardımcı olur. Ancak ilk 2-3 yıldan sonra çok fazla su isteyen bir ağaç değildir.

Dikim

Sonbahar-kış en iyi dikim tarihidir. Kasım ayından mart ayına kadar don olmayan dönemler uygundur. Kalkerli veya asitli toprakları sevmeyen bir ağaçtır.
Ağaçları açık kök ya da tüplü satın alabilirsiniz. Tüplü satın aldığınızda iyice suya batırıp öyle ekin. Açık kökse kökleri biraz kısaltıp ekmek ağaç gelişimi için iyidir.

Hasat

Çeşitliliğe-cinsine bağlı olarak ağustos ayından ocak ayına kadar sürebilir.

Budama

Çok budama ihtiyacı olan bir ağaç değildir. Ilıman iklim koşullarında ağacın yaprakları döküldüğü zamandan başlayarak budama yapılabilir. Budama ağaç uyanmadan bitirilmelidir.
Sonbaharda, ölü dalları çıkarmak için bakım budaması da yapılabilir. Orta dallarda seyreltme yapılarak ağaca hava akımı sağlanabilir.

Gübre

Sonbaharda, köklere çiftlik gübresi, kompost veya organik gübre ekleyebilirsiniz. Bunlar toprağın fiziksel gelişimine katkı sağlayacaktır.

Bakım

Meyve dönemlerinde meyveleri kuşlardan korumak için torbalara bağlayabilirsiniz. Hastalıklardan ve mantarlardan korumak için sonbaharda bordo bulamacı püskürtülmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir