Bebekler İçin Suluk Tavsiyesi

Bebekler İçin Suluk Tavsiyesi

Bebeklere ilk 6 ay su içirilmesi tavsiye edilmez. Çünkü anne sütü veya mamalar aracılığıyla bebekler su ihtiyaçlarını karşılarlar. 6. aydan itibaren bebeklerin su içmesi gerekir.

Bebekler büyükler gibi suyu bardaktan içemeyecekleri için; onlara özel bazı suluklar daha sağlıklı bir su içimi sağlayacaktır. Birçok anne bebeği için en uygun suluğun hangisi olduğunu araştırır. Anneler, suluğun yapıldığı malzeme, suluğun kullanışlılığı, bebekleri için uygun olup olmadığı gibi sorulara cevap ararlar. Biz de bu yazımızda bebeğiniz için uygun suluk nasıl olmalıdır sorusunu araştırdık. Aynı zamanda bebeğiniz için en uygun suluk tavsiyelerimizi yazdık.

Bebekler İçin İlk Suluk Nasıl olmalıdır?

Piyasadaki suluk marka ve modelleri de oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu sebeple suluk seçimi de bir hayli zorlaşmaktadır.

Bir anne suluk seçerken iki noktaya dikkat etmelidir: İlki, suluğun yapıldığı malzemenin bebeğimizin sağlığına zararlı bir madde içerip içermediği; ikincisi ise kullanımının kolay olmasıdır.

Cam, metal ve plastik çeşitleri olan sulukların farklı avantaj ve dezavantajları vardır.

Plastik suluk tercih edilecekse BPA içermemesine dikkat etmeliyiz. BPA(Bisfenol A), sentetik ve organik bir bileşiktir. Yani bir çeşit kimyasaldır. Plastikleri ısıya dayanıklı hale getirmek ve dayanıklılığını arttırmak için kullanılır. Yapılan araştırmalar bu kimyasalın büyüme ve davranış bozukluklarına yol açabildiğini göstermiştir. Ayrıca kanser, diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini de arttırdığı belirtilmiştir.

Cam Suluklar kırılma riski yüksek olduğu için ilk suluklarda ve sonrasında pek tercih edilmez. Özellikle 12. Aydan sonra bebeğinizin suyu

Metal suluklar ise ağır oldukları için özellikle ilk suluklarda önermiyoruz.

6-12 Ay Arası Suluk Tavsiyesi/ 6 Aylık Bebek Suluk Tavsiyesi

 1. Philips Avent Eğitici Bardak Suluk
 2. Chicco Yumuşak Uçlu Geniş Bardak
 3. Tommee Tippee Alıştırma Bardağı
 4. Nuk Nature Sense Alıştırma Bardağı
 5. Nuby Alıştırma Bardağı
 6. Mamajoo Kulplu Eğitici Bebek Bardağı
 7. Wee Babay Akıtmaz Suluk
 8. Bebedor Alıştırma Bardağı

12 Ay Sonrası Pipetli Suluk Tavsiyesi

 1. Skip Hop Pipetli suluk
 2. Philisp Avent Pipetli Bardak
 3. Uzspace Pipetli Suluk
 4. Chicco Isı Yalıtımlı Pipet Bardak
 5. Tommee Tippee Pipetli Yalıtkan Bardak
 6. Wee Baby Pipetli Bardak
 7. Baby Plus Pipetli Çelik Matara

 

1 Yorum

 1. Sabri Yurdaer Yanıtla

  Torunum uykusunda su içiyor. Pipetli iki adet suluğu var ve ikisi de akıtıyor. Hem torunum hem de yatağı ıslanıyor. Akıtmayan bir suluk bulamadım. Tavsiye alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir