Gojiberry Nasıl Yetiştirilir

İklim

Tibet, Nepal ve Himalaya bölgelerinde yetişen, Tibet’te mutluluk meyvesi olarak bilinen diğer adı kurt üzümü olan goji berry, tarihi yaklaşık 2 bin yıl önceye dayanan kırmızı egzotik bir meyvedir. Goji berry meyvesi soğuk kış şartlarına ve sıcak yaz aylarına dayanabilen bir bitkidir. Güneş ışığını yeterince almak ister bu yüzden güneşi maksimum alan yerlere dikmek önemlidir.

Sulama

Bitki çok fazla su sevmez. Aşırı yağmur alan bir yerde yaşıyorsanız, goji berry bitkinizi kapalı mekanda tutabilirsiniz.

Dikim

Mart – haziran arasındaki aylar dikim için ideal aylardır. Fidan aralıklarını en az 80cm bırakmalıyız. 2 -3 metre ideal aralıklardır. Dikilecek çukuru geniş açmalıyız kök gelişimi için. Tüplü köklerde köke zarar vermeden dikkatlice dikip bol miktarda sulayarak çukuru kapatmalıyız. Goji hem toprakta hem de saksıda büyür.

Budama

İlkbahar sonu ve yaz başı budama için iyi zamandır. Hasadı kolaylaştırmak, bitkinin çok yer kaplamasını engellemek ve güneşin bitkiye tam ulaşmasını sağlamak için ince dalları budayabilirsiniz.

Çiçeklenme

İlkbaharda küçük mor çiçekler açarlar. Yaz sonu sonbahar başı küçük kırmızı meyveler verirler. Bu meyveler kuru ve taze yenebilir.

Faydaları

  • Kolesterol, tansiyon ve kan şekerini düzenler.

  • Kanser hastalıklarında kullanılır.

  • Ateş ve yaşa bağlı göz hastalıklarının oluşmasını engeller.

  • Böbrek ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

  • Zihinsel rahatlığı ve sakinliği, hafızayı ve hatırlama fonksiyonlarının düzenlenmesinde kullanılır.

  • Atletik performansı, mutluluk hormonlarını ve uyku kalitesinin düzenlenmesinde ve cildin güneşten zarar görmesini engellemede yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir