Fiat Doblo 2021 İnceleme

Fiat Doblo Combi 2021

2000 yılındaki lansmanından bu yana, zamanının çoğunu küçük kamyonet segmentinin gölgesinde, filolar ve esnaf tarafından satın alınarak geçiren Doblo. 2010’da Vauxhall Combo’nun da platformu benimsediği bir revizyonun ardından ve yine 2015’te Doblo’nun popülaritesi arttı. Bununla birlikte en son sürüm, akıllı bir görünüme, daha iyi, Euro 6 uyumlu motorlara ve iyileştirilmiş süspansiyona sahip başarılı bir minibüs.

Fiat Doblo, çok pratik ve uygun fiyatlı bir MPV’dir (Multi Purpose Vehicle/ Çok Amaçlı Araç). Citroen Berlingo ve Peugeot Rifter gibi modellere bir alternatiftir ve onlar gibi, hem nispeten küçük fiyatının hem de büyük pratikliğinin sırrı, bir minibüse, Doblo Cargo’ya dayanıyor olmasıdır.

Doblo Combi farklı iki motor seçeneğiyle sunuluyor:

  1. 3 multijet2 motor ve 95 hp güç
  2. 6 multijet2 motor ve 120 hp güç

 

Standart Olarak Sunulan Güvenlik Unsurları:

ESC, Hız Sabitleme, Traction+

 

Sürüş Konforu ve Kullanışlılık

Belki de söyleyebileceğiniz en iyi şey, ihtiyacınız olan her şeyi size verirken, yüksek ve dik, ancak rahat sürüş pozisyonu, yolun ve çevrenin hâkim bir görünümünü verir.

Fiat Doblo’nun şaşırtıcı bir şekilde araba benzeri ve genel olarak oldukça rahat görünüyor. Ancak içinde birkaç kişi olduğu sürece bu rahatlık hissediliyor. Çünkü ağırlık dengeleyici, ağırlık olmayınca araba biraz zıplama eğiliminde oluyor. Anlayacağınız geliştirilmiş ama süspansiyon biraz sert.

Fiat Doblo aileler için de oldukça cazip görünüyor. Çünkü içeride çok fazla alan var ve sürgülü arka kapıları herkesin girip çıkmasını çok kolaylaştırıyor.

Standart olarak beş koltukla birlikte sunuluyor. En geniş ve en ucuz 5 koltuklu MPV’lerden biri konumunda.

Arka koltukları katladığınızda oldukça geniş ve kullanışlı bir bagaj –yaklaşık 3200 litrelik- ortaya çıkıyor. Alan çok yüksek olduğu için bir bisikleti veya bebek arabasını dik konuma bile yerleştirebilirsiniz.

 

Fiat Doblo’yu Cazip Kılan Ne

Eskiden MPV’leri pencereli kamyonetlerden ibaret görülürdü. Doblo da tam olarak pencereli bir kamyonetten farksızdır. Zaten onu başarılı yapan da budur. Bu görünümü nedeniyle aileler için pek tercih edilmezdi. Ancak son yıllarda geniş ailelerin de tercih ettiği araçlar oldular.

Doblo’nun büyük yükleri veya çok sayıda insanı taşımak için tasarlanmış büyük bir araba olduğu göz önüne alındığında, dizel motorla en iyi yakıt performanslarından birine sahip olması oldukça başarılıdır.

Bir minibüse dayalı olmasına rağmen, Fiat Doblo, kilitlenmeyi önleyici frenler, elektronik fren gücü dağıtımı ve elektronik stabilite programı gibi otomobil benzeri pek çok güvenlik özelliğine ve ayrıca sürücü, yolcu ve yan hava yastıklarına sahiptir.

 

 

Editörün Yorumu

Diğer açılardan, Fiat Doblo, en temel modellerine bakarsanız, o kadar da donanımlı olmadıkları ortadadır. Bununla birlikte, ucuzdurlar. Yani Fiat genel olarak fiyat/performansa dönük araç üretir ve Doblo da tam olarak öyledir. Daha fazla özellik ve güvenlik istiyorsanız Doblo dışında bir seçeneğe yönelmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir