Kumkuat Nasıl Yetiştirilir

Kumkuat / Kamkat (Citrus japonica)

İklim

Kumkuat ağacı Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Don olaylarının olmadığı ılıman bölgeleri sever. Ülkemizde genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Evlerde saksılarda da yetiştirmeye uygundur.

Sulama

Genç ağaçların etrafındaki toprağı nemli tutmalısınız ama bu tamamen ıslak olacağı anlamına gelmez. Saksıda bunu anlamanın pratik bir yolu vardır. Parmağınızı en azından ikinci boğumuna kadar toprağa sokun. Parmak ucunuzda nem hissederseniz, nem hissedene kadar bekleyin. Kuru hissediyorsa bitkinizi sulamanız gerekiyor. Kumkuat ağaçları bir kez kök saldıktan sonra yalnızca kuru dönemlerde derin sulama gerektirir.

Dikim

Kumkuat ağacı dikmek veya nakletmek için en iyi zaman, tüm don tehlikesi geçtikten sonra kışın sonu veya ilkbaharın başlarıdır. Onları doğrudan toprakta yetiştirmeyi seçerseniz, toprağı zenginleştirmek ve drenajı iyileştirmek için yüksek kaliteli bir toprak eklemelisiniz. Kök çürümesi olmasın diye, kumkuatları yoğun killi toprağa dikmeyin.

Kaktüs veya narenciye için tasarlanmış bir saksı toprağı, saksıda kumkuat yetiştirmek için idealdir, ancak genel amaçlı herhangi bir saksı toprağı işe yarayacaktır. Uygun drenajı sağlamak için saksıya bir çakıl veya çakıl tabakası ekleyebilirsiniz.

Budama

Kumkuat ağaçları, ağacın kaynaklarını tüketen boş dalları çıkarmak dışında budama gerektirmez. Ağacı şekillendirmek için budamak istiyorsanız, bunu meyveyi hasat ettikten sonra, ancak baharda çiçekler açmadan önce yapın.

Çiçeklenme

İlkbaharın sonundan yaza kadar çok hoş kokulu beyaz çiçekler açarlar. Ağacınız da bir yandan çiçek diğer yandan meyve görebilirsiniz.

Kumkuatın Sağlığa Faydaları

  • Kan şekerini ve kolestrolü dengeler.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Kalori değeri düşük ve tok tutucu özellikte olduğu için diyet yapanlar tüketebilir.

  • Akciğer kanseri riskini düşürür.

  • Hazımsızlık, şişkinlik, gaz gibi şikâyetlerin giderilmesine yardımcı olur.

  • Cildi güzelleştirir.

  • Besinlerdeki demir emilimine yardımcı olur.

  • Antiseptik özelliği ile böcek ısırıklarının üzerine sürüldüğünde yatıştırıcı etki yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir