Pepino Nasıl Yetiştirilir

 

 

PEPİNO (SOLANUM MURİCATUM)

 

İklim

Ilıman iklimde yetişir ve dona dayanıklı bir bitki değildir. Solanaceae familyasından olup, domates, patates, patlıcan ve biber gibi diğer meyve ve sebzelerin yetiştiği her yerde yetişir.

Dikim

Pepino bitkileri, asit nötr pH’lı alkali toprağı tercih etmelerine rağmen, kumlu veya ağır killi topraklarda da yetiştirilebilir. Pepinolar güneşe maruz kalacak şekilde ve nemli toprağa ekilmelidir. Pepino tohumlarını erken ilkbaharda iç mekanda veya ılık bir serada ekin. Nakil için yeterli boyuta ulaştıklarında, ayrı saksılara aktarın, ancak onları ilk kışları için serada tutun. Bir yaşına geldiklerinde, pepino bitkilerini don tehlikesi geçtikten sonra ilkbaharın sonlarında veya yazın başlarında kalıcı yerlerine aktarın. Dondan veya soğuktan koruyun. İç mekanda veya seranın içinde kışlayın.

Pepinoların tohumdan yetiştirmenin yanı sıra, kesimlerden de yetiştirilirler. Yaklaşık 10 cm’lik bir dal kesin ve onları gübreli bir toprak karışımına yerleştirin. Bunları toprağa da koymayabilirsiniz, sadece dallardan birini toprağın üstüne koymanız ve bir kısmını gömmeniz bir kök oluşturması için ona ilham verecektir. Daha sonra orijinal bitkiden ayırabilir ve istediğiniz alana taşıyabilirsiniz.

Sulama

Suyu çok sevdiği için sık sık sulama yapılır.

Çiçeklenme

Bitki ağustos ayından ekim ayına kadar çiçek açacak ve meyve eylül ayından kasım ayına kadar ortaya çıkacaktır. Pek çok pepino çeşidi vardır, bu nedenle görünüm değişebilir. Büyüyen pepino bitkilerinden elde edilen meyveler yuvarlak, oval veya hatta armut şeklinde olabilir ve mor çizgili beyaz, mor, yeşil veya fildişi renkli olabilir. Pepino meyvesinin tadı, bal özü kavununa benzer, bu nedenle de soyulup taze yenebilen ortak adı pepino kavunudur.

Hasat

Pepino bitkileri, gece sıcaklıkları 18o C’yi geçene kadar meyve vermez. Meyve tozlaşmadan 30-80 gün sonra olgunlaşır. Pepino meyvesini tamamen olgunlaşmadan hemen önce hasat edin ve birkaç hafta oda sıcaklığında saklayın.

 

Faydaları

  1. Pepino meyvesi antioksidandır. Solunum ve idrar yolu enfeksiyonu tedavisindepepinodan faydalanabilirsiniz.
  1. Pepinonun besin değeri yüksektir. İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde kan değerlerinin olumlu şekilde yükselmesini sağlar.
  2. Pepino pek çok kişinin son yıllarda şikayet ettiği uyku bozukluğu düzenleneyebilir. Sinir sistemini yatıştıran ve kişileri stresten uzak tutan bir etkiye sahiptir.
  3. Yapısındaki potasyumdan dolayı  kan şekerini dengeleme görevini üstlenmektedir.
  4. Kan akışını da dengeleyerek, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini ortadan kaldırır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir