Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Doğru bisiklet Seçimi Nasıl Yapılır?

Bisiklet satın alma süreci üç temel adıma indirgenebilir:

  1. Bisiklet tipinizi/çeşidini belirleyin:

Sizin için doğru bisiklet, nereye ve nasıl sürmeyi planladığınıza bağlı olacaktır. Seçimlerinizi daraltmanıza yardımcı olmak için size bisiklet kategorilerinin bir özetini veriyoruz.

  1. Performans ve maliyet faktörü:

Belirli bir kategori ve fiyat aralığındaki bisikletler genellikle benzer türde bileşenlere sahiptir. Ancak daha yüksek performanslı bileşenler veya karbon gibi çerçeve malzemeleri için daha fazla ödeme yapmayı göze almalısınız.

  1. Bisikletinizin bedeninize uygun olduğundan emin olun:

Bisikletlerin çeşitli kadro boyutları vardır, bu nedenle boyunuza göre doğru kadro boyutunu bularak başlayın. Mağazadan deneyerek bisiklet almak beden sorunlarıyla ilgili doğru tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır.

 

  1. Bisiklet Türünüzü Belirleyin

Kendinize nereye sürmeyi planladığınızı sorarak başlayın: sokaklarda, bisiklet yollarında, asfaltsız yollarda ve patikalarda mı yoksa bu yerlerin bir kombinasyonunda mı? Aşağıda, her biri için oluşturulmuş yüzey(ler)e dayalı temel bisiklet kategorisi seçeneklerine sahip basit bir tablo yer almaktadır:

Bisiklet Çeşitleri İle İlgili Detaylı Yazımızı Okumak İçin Lütfen Tıklayınız…

 

Sürüş Yüzeyleri                                                                          Bisiklet Çeşitleri

 

 

Asfalt yollar ve bisiklet yolları Yol bisikletleri, hibrit bisikletler ve elektrikli bisikletler

 

Kaldırım ve doğal yüzeyler Hibrit bisikletler ve elektrikli bisikletler

 

Tüm yollarda sürüş (asfalttan taşraya) Gravel (Çakıl) ve tur bisikletleri

 

Toprak yollar/ dağ yolları/ yolu olmayan arazi Dağ bisikletleri ve elektrikli bisikletler

 

 

  1. Performans ve Maliyet Faktörü

Bir bisikletteki her bir teknik bileşeni analiz etmeniz gerekmez, ancak belirli özellikler ve birinci sınıf bileşenler fiyatı etkileyecektir. Bütçeniz dahilinde bir bisiklet ararken, daha pahalıya mal olabilecek aşağıdaki faktörleri aklınızda bulundurun:

Tam süspansiyonlu, sert kuyruklu veya süspansiyonsuz: Tam süspansiyonlu bisikletler (ön ve arka amortisörler) genellikle daha pahalıdır, ancak aynı zamanda daha yumuşak bir sürüş ve en zorlu parkurları geçme yeteneği sunar. Sert kuyruklar (yalnızca ön süspansiyon) tümsekleri emmeye devam eder, ancak bunu biraz daha ucuza yapar.

Karbona karşı alüminyum: Hafif karbon kadrolar üstün performans ve sürüş kalitesi sunar; ayrıca fiyatta bir sıçrama anlamına gelir. Buna karşılık, alüminyum çerçeveli bisikletler her fiyat noktasında bulunabilir.

Bileşen kalitesi: Bir bisikletin bileşenleri – esas olarak çerçeve ve tekerlekler dışındaki tüm ana sistemler – genellikle kademeli bir grubun parçasıdır. Bir bisiklet kategorisinde daha yüksek bir fiyata yükseldikçe, ilgili bileşen grubu daha duyarlı bir şekilde ayarlanacak ve bisikletinizin toplam maliyetine eklenecektir.

Dişli: Bisikletler, vites sayısı, vites aralığı (düşük vitesler pedal çevirmeyi kolaylaştırır) ve mevcut vites oranları bakımından farklılık gösterir. Genel olarak, belirli bir bisiklet kategorisindeki çoğu model benzer dişlilere sahiptir. Bu, gerçekten istemediğiniz sürece düşünmeniz gereken bir şey olmadığı anlamına gelir. Daha kaliteli dişli ya da vites arttırıcı demek daha fazla maliyet demektir.

Tekerlek boyutu: Tekerlek boyutu, büyük bir istisna dışında, büyük ölçüde seçtiğiniz bisiklet kategorisine göre önceden belirlenen başka bir bisiklet özelliğidir: Çoğu dağ bisikleti 29″ veya 27.5″ jantlarla gelir. Maliyet açısından, fark önemli değildir. Yani seçiminiz büyük ölçüde performans nüansları meselesidir.

Yetişkinler için 26” , 27,5”/28″ ve 29 inç olmak üzere 3 tipte jant ölçüsü vardır.

26” : Küçük jant daha kolay kontrol demektir. Kadınlar ve kısa boylular için daha uygundur. Uzun yollarda daha yorucu olur.

29” : Daha az pedal çevirmeyle daha çok yol alır. Uzun boylulara uygundur.

27.5”/28”: genel kullanımda en fazla tercih edilen ölçüdür. günlük bisiklet kullanıcıları için idealdir.

Fren Tipi: Geçmiş yıllarda, jant frenleri normdu ve disk frenler istisnaydı. Disk frenler, her koşulda her zaman üstün frenleme gücü sunmuştur ve disk fren teknolojisinin maliyeti yıllar içinde düştüğü için şimdi piyasaya hakimdirler.

      a) V Fren: Fren papuçlarını/balatalarını tekerlek jantlarının kenarlarına bastırarak çalışan jant frenleri hala ekonomik bir seçenektir. Fren balatası aşınmasını kontrol etmeyi ve aşınmış balataları değiştirmeyi kolaylaştırırlar. Diğer fren tiplerine göre fren durma mesafesi çok az daha uzun olabilir.

      b) Disk Frenler: Tekerlek göbeğine monte edilmiş bir fren rotoruna tutunan fren balatalarına sahip Disk Frenlerin iki versiyonu vardır:

      Hidrolik disk frenler, Daha az parmak eforuyla daha aşamalı ve daha güçlü frenleme sunar ve fren balatası aşınmasına göre kendini ayarlar.

      Mekanik disk frenler, Balatalar aşındıkça mekanik disk frenlerin manuel olarak ayarlanması gerekir. kas gücüyle çalışırlar.

 

  1. Bisiklet Boyutu ve Uyum

Doğru çerçeve boyutunu elde etmek ilk adımdır. Neyse ki, çoğu bisiklet üreticisinin boyunuza göre çerçeve boyutunuzu listeleyen boyut çizelgeleri vardır. Uygun bisikleti seçmenin en önemli kriterleri, ayakta durma yüksekliği (bisiklete binerken vücudunuz ve üst boru arasındaki mesafe), bacak iç boyu ve kol erişim (koltuktan gidon mesafesi) mesafeleridir. Daha sonra bazı küçük ayarlamalarla ince ayar yapılabilir.

Doğru çerçeve boyutunu elde etmenin ötesinde, koltuk yüksekliği gibi nüanslarla da bisikleti bedeninize daha uygun hale getirebilirsiniz.

Bisiklet mağazaları, test sürüşü sırasında veya bir bisiklet satın aldıktan sonra bisikletinizin uyumu konusunda sizlere yardımcı olacaklardır. Herhangi bir problem varsa bir şekilde çözeceklerdir. Ancak unutulmamalıdır ki, yeni sürüşünüze alışmak için vücudunuza birkaç hafta vermeniz gerekir. Bisiklet sürmek zamanla alışılan ve ilk defa kullananlara pek de konforlu gelmeyen bir uğraştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir