Bisiklet Çeşitleri Nelerdir

 

Bisiklet Çeşitleri

Doğru bisiklet seçimi için hangi bisikletin ne tür koşullara ve amaçlara uygun olduğunu bilmelisiniz. bunu merak edenler için bu yazımızda bisiklet çeşitlerini inceledik.

Yazımıza başlarken önemli bir konuya değinerek başlamak gerekir. Bugün birçok bisiklet türü artık elektrikli bisiklet seçenekleri içeriyor, bu nedenle bir e-bisikletin sizin için uygun olup olmadığını araştırabilirsiniz. Genel olarak, pedal destekli motorlu bir e-bisiklet, sürüş olanaklarınızı büyük ölçüde genişletecektir. Bu bisikletler daha yüksek bir fiyat etiketi ile gelirken, daha hızlı ve daha uzaklara gitmenin yanı sıra daha az çabayla yokuşları tırmanmanıza olanak tanır.

 

Yol bisikletleri

Fitness sürüşü, işe gidip gelme, etkinlik gezileri, tur ve yarış için iyidir. Çoğunda, biniciyi aerodinamik bir pozisyona sokan bir düşme çubuğu (bisikletin arkasına doğru kıvrılan) bulunur. Bu eğik sürüş duruşuna alışmak biraz zaman alabilir.

 

Yol bisikletleri, çeşitli elektrikli bisiklet modelleri dahil olmak üzere aşağıdaki kategorilerde gelir:

1-Dayanıklılık bisikletleri: “Kalıcı konfor” daha uygun bir isim olabilir çünkü bu yol bisikletleri, daha uzun sürüşlerde daha rahat olmanıza yardımcı olan rahat bir geometriye sahiptir. Biraz daha geniş lastikler, dayanıklılık motosikletlerine çeşitli yüzeylerde çekiş sağlar ve lastikler, daha affedici bir sürüş için daha düşük basınçta kullanılabilir.

2- Gravel (Çakıl) bisikletleri: Bisikletçiler her zaman sürebilecekleri sınırları zorladıkları için, çok yüzeyli bisikletler yıllardır üretilmiştir. Yine de, biraz daha hızlı ve daha uzağa gitmek için can atıyorsanız, çakıl bisikletleri ideal bir seçimdir. Cyclocross’tan (şimdi bir elit arazi yarış bisikletleri sınıfı) türetilen çakıl bisikletleri, aerodinamik verimlilik için bir düşme gidonunun yanı sıra daha güvenli bir sürüş için daha geniş lastikler ve asfalttan çakıl ve toza kadar çeşitli arazilerde çekiş özelliklerine sahiptir. Bu bisiklet çeşidi Şehir bisikleti ile dağ bisikleti arasında konumlanır.

3-Tur bisikletleri: Tur bisikletleri, geleneksel yol bisikletlerinden farklıdır, çünkü uzun mesafelerde ekipmanla dolu olarak sürmek için üretilmiştir. Ağır yükleri desteklemek için sağlam çerçevelere ve raflar, çamurluklar, su şişeleri, pompalar, ışıklar ve daha fazlasını eklemenize izin veren bağlantı noktalarına sahiptirler. Uzun bir dingil mesafesi (tekerlek göbekleri arasındaki mesafe), ağır bir yükünüz olduğunda kontrol edilmelerini kolaylaştırır.

 

Dağ Bisikletleri

Darbe emici özellikler ve sağlam yapılarla tasarlanan dağ bisikletleri, onları çok eğlenceli kılan toprak yolların ve kayaların, köklerin, tümseklerin ve oyukların üstesinden gelebilir. Dağ bisikletleri, yol bisikletlerinden daha düşük viteslere sahiptir, böylece daha dik arazilere binebilirsiniz.

Sık kullanılan iki terim, bir bisikletin hem ön hem de arka süspansiyona sahip olduğu anlamına gelen “tam süspansiyon” ve bir bisikletin yalnızca süspansiyon çatalına sahip olduğu anlamına gelen “hardtail”dir. Tam süspansiyonlu modeller daha pahalı olma eğilimindedir, ancak daha iyi çekiş ve daha konforlu bir sürüş sunarlar. Ayrıca daha çeşitli arazilere uygundurlar.

Kros bisikletleri: Hafif ve hızlı tepki veren bu dağ bisikleti tarzı, yarış dünyasında ortaya çıkmıştır, bu nedenle hem sürüş hızı hem de tırmanma becerisi sunar. Fitness gezilerinizde yoldan çıkmak veya daha az teknik yerel parkurlar için daha çevik bir bisiklet istiyorsanız, bu iyi bir seçimdir.

Yarı profesyonel dağ bisikletleri: Bu, çoğu yeni dağ bisikletçisinin alacağı tarzdır diyebiliriz. Yeni başlayanlar için uygun patikalarda ve toprak yollarda arkadaşlarınızla eğlenmek hedefinizse, o zaman bu sizin bisiklet aradınız türüdr. Bu kategorideki bisikletler, eğlence ve verimliliğe eşit derecede önem verir.

Profesyonel dağ bisikletleri: Bu bisikletler, daha teknik arazilerde sürmeye devam ederken iyi bir seçenektir. Tüm dağ bisikletleri çok yönlü performans sergiliyor: dik ve akıcı inişlerde keyifli, aynı zamanda yetenekli tırmanıcılar. Geometrileri, hem yokuş yukarı güç hem de yokuş aşağı stabilite ihtiyacını dengeler, böylece tüm dağ bisikletleri patika boyunca çeşitli teknik özelliklerin üstesinden gelebilir.

Fat (şişman) lastikli bisikletler: Büyük boy lastikleri nedeniyle tanınan bu bisikletler, kumda veya karda sürmenizi mümkün kılan büyük çekiş gücü sunar. Ultra geniş lastikler ayrıca her türlü engebeli arazide güven verici bir şekilde affedicidir.

Hibrit/Fitness Bisikletleri

Şehir Bisikleti: Sokakta iyi performans gösteren ama aynı zamanda asfaltsız arazilerin de üstesinden gelebilecek bir şey istiyorsanız, bu sizin bisikletiniz. Ayrıca, konforları ve çok yönlülükleri, öncelikle sürüşün egzersiz faydalarıyla motive olan sürücülere hitap ettiği için “fitness bisikletleri” olarak adlandırılan hibrit bisikletleri de görebilirsiniz. Hibrit bisikletler genellikle yol bisikleti benzerlerine göre daha dik bir sürüş pozisyonuna sahiptir. Çoğu, hız için geniş çaplı yol tekerleklerine ve arazide çekiş için daha geniş lastiklere sahiptir.

Bisikletin daha çok sokak sürüşü için olup olmadığına dair bir ipucu, süspansiyonun olmamasıdır. Yol dışında daha fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız, ön süspansiyonlu hibrit bisikletler iyi bir seçimdir; bunun karşılığında daha rahat bir sürüş karşılığında biraz daha fazla ağırlık ve biraz daha az hız elde edilir.

Diğer Bisikletler

Yukarıdaki diğer geniş kategorilerden birine tam olarak uymayan bir bisiklet de seçebilirsiniz:

Kruvazör bisikletleri: Gezici bisikletler, mahallenizde veya tatil evinizin çevresinde rahat gezintiler için üretilmiştir. Cruiser bisikletler, çekiş ve yastıklama için daha geniş lastiklere, rahat bir koltuk ve rahat bir oturma pozisyonuna sahiptir. Düz, asfalt yüzeylerde kısa yolculuklar için eğlencelidirler.

Katlanır bisikletler: Bu bisikletler katlanabilir ve bir taşıma çantasına yerleştirilebilir, bu da onları evde veya ofiste sınırlı depolama alanı olan taşıtlar için kullanışlı hale getirir. Hafif, güçlü ve hızla katlanabilen bu modeller, bisikletinizle seyahat etmek istiyorsanız da iyi bir seçimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir