Elektrikli Bisiklet Seçimi

Elektrikli Bisiklet Nasıl Seçilir

Elektrikli bisikletler hakkında en detaylı bilgiler yorumlar ve daha fazlası bu yazıda.

 

 

Elektrikli Bisikletlere Giriş

Elektrikli bisiklete veya e-bisiklete ilk kez binmek, bir süper gücü keşfetmek gibi hissettirebilir. Bunun nedeni, pedal destekli e-bisikletlerin iki tekerlekli olanaklarınızı genişletmesidir: Dur-kalk trafiğe ayak uydurabilir, çocukları veya yükleri daha kolay taşıyabilir, varış noktanıza daha az terli bir şekilde varabilir veya sürüşlerde biraz daha fazla gücün tadını çıkarabilirsiniz.

 

E-bisikletler başlangıçta geleneksel bisikletlerle aynı kategorilere ayrılır: dağ ve yol, ayrıca kentsel, hibrit, kruvazör, kargo ve katlanır bisikletler.

Elektrikli Bisikletlerin Üç Sınıfını Vardır

Öncelikle yasal nedenlerle, elektrikli bisikletler de motor yardım seviyelerini gösteren sınıflara ayrılır. Hangi sınıf e-bisiklete ihtiyacınız olduğunu bulmak önemli bir karar noktasıdır:

Sınıf 1: Motor yalnızca pedal çevirdiğinizde devreye girer ve 20 mil/saatte yardım etmeyi bırakır. Çoğu yeni binici, 1. sınıf bir e-bisikletle başlar. Sınıf 1 bisikletler en uygun fiyatlı ve düzenleyici bir bakış açısından evrensel olarak en çok kabul gören bisikletlerdir. Birini şehrin sokaklarında ve birçok bisiklet yolunda kullanabilirsiniz. Bu e-bisiklet sınıfını geleneksel dağ bisikleti parkurlarında kullanabilirsiniz. Ancak önce yeterli tecrübeye sahip olmalı, güvenlik önlemlerini almalı ve şartları çok fazla zorlamamalısınız.

Sınıf 2: Ayrıca 20 mph’ye kadar pedal yardım modu artı tamamen gazla çalışan bir moda sahiptir.

Sınıf 2 e-bisikletlere genellikle 1. sınıf e-bisikletlerle aynı yerlerde izin verilir. Bunun nedeni, her iki sınıfın da motor yardımı için 20 mil / saat hıza çıkmasıdır.

Sınıf 3: Yalnızca pedal desteklidir (sınıf 1 gibi), ancak yardım, 28 mil / saat hıza ulaşana kadar devam eder.

Sınıf 3 e-bisikletler, taşıtlar ve ayak işleri yapanlar arasında popülerdir. 1. sınıf bisikletlerle karşılaştırıldığında, daha hızlı ve daha güçlüdürler (ve daha pahalıdırlar). Ek performansın getirisi, trafiğe daha iyi ayak uydurabilmenizdir. Ayrıca daha iyi tırmanırlar ve daha ağır yükleri taşırlar. Bu sınıf e-bisikletler çoğu bisiklet yoluna veya dağ bisikleti parkuru sistemine girememektedir.

E-Bisiklet Bataryaları, Sürüş Alanları ve Motorları

Teknoloji geliştikçe üreticiler, her bisikletteki elektrik santraline daha fazla dikkat ediyor. Tasarım dengesi, performansa karşı sürüş mesafesidir. Daha güçlü bir motor, trafiğe ayak uydurmak için daha fazla hız ve yokuşları tırmanmak ve kargo taşımak için daha fazla tork sağlar. Fakat daha güçlü bir motor ayrıca pili daha hızlı yakar ve sürüş menzilinizi azaltır.

Muhtemel e-bisikletleri karşılaştırırken, geniş sürüş aralığı özelliklerini göreceksiniz: örneğin 20-100 pedal destekli mil. Bunun nedeni, pek çok değişkenin sürüş menzilini etkilemesidir.

Büyük bir pile sahip olmak elbette daha uzun yol almaya yardımcı olur. Kapasiteler watt saat (Wh) olarak belirtilir. Bu nedenle motor gücü de önemlidir: örneğin, 500 Wh pil ile eşleştirilmiş 500 watt’lık bir motor, gücü 500 Wh pili 250 watt’lık bir motordan daha hızlı tüketir.

Sürüş menzilini etkileyebilecek çok çeşitli faktörlerin etkileşimini gösteren ilginç bir çevrimiçi araç, Bosch’un E-Bike Range Assistant’tır. Ancak Türkiye’de kullanımı henüz yaygın değil. Yabancı siteler üzerinden edinebilirsiniz.

Pil şarj süresi: Büyük kapasiteli pillerin daha uzun sürmesi nedeniyle çoğu pilin tamamen şarj olması için üç ila beş saat gerekir. E-bisikletinizle gidip gelmeyi planlıyorsanız, ekstra şarj cihazları satın alabilirsiniz (veya şarj cihazınızı yanınızda taşıyabilirsiniz). Ayrıca daha hızlı şarj cihazları satın alabilirsiniz.

Pil sayısı: Bazı e-bisikletler, bisikletçilerin aynı anda iki pil kullanmasına izin verir. Bu, sürüşünüzün süresini uzatabilir ve pillerden biri biterse, bir yedeğiniz olur. Hazırda tam şarjlı bir pile sahip olmak için fazladan bir pil satın alabilir veya ömrünün sonunda kendi pilinizi değiştirebilirsiniz (genellikle birkaç bin şarj).

Pil montaj kurulumu: Çerçeveye entegre edilmiş piller, şişe kafesleri veya küçük bir bisiklet çantası için boş alan sağlar. Ancak harici pillerin şarj edilmesi ve değiştirilmesi daha kolaydır.

 

E-Bike Motor Konumu

Ortadan tahrikli motorlar orta göbektedir (krank kollarının bisiklet çerçevesine bağlandığı yer). Hub tahrikli motorlar, arka tekerleğin göbeğinin içine oturur (bazıları ön tekerlektedir).

 

Ortadan tahrikli motorlar (Mid-Drive ): Birçok motor, çeşitli nedenlerle bu kuruluma sahiptir. Pedal asistanı doğal bir hisle yanıt verir ve motorun ağırlığının ortalanmış ve düşük olması, sürüşün dengeli ve dengeli kalmasına yardımcı olur.

 

 

Göbek tahrikli motorlar (Hub-Drive ): Arka tekerlek göbeği tahrikli motorlar, pedal gücünü doğrudan arka tekerleğe göndererek size itilme hissi verir. Motor tahrikinin monte edildiği tekerlek üzerindeki bir dişliyi değiştirmenin, standart (veya orta tahrikli) bir bisiklette bir dişliyi değiştirmekten daha karmaşık olabileceğini unutmamak gerekir. Ön göbek tahrikli motorlar, bir şekilde önden çekişli arabalara benzer; ayrıca bisikletin arkasında standart bir bisiklet aktarma organının kullanılmasına izin verir.

 

E-bisiklet Motor Torku

Tork, çok fazla tepeye binmeyi veya ağır yükleri taşımayı planlayıp planlamadığınızı kontrol etmek için kullanılan bir özelliktir. Newton metre (N m) cinsinden ölçülen, bir e-bisiklet için listelenen maksimum değer 40 Nm ila 80 Nm arasında değişebilir. Pedal yardımı ayarlarınızı değiştirdikçe gerçek sürüş torkunuz değişecektir.

 

Diğer Temel E-bisiklet Özellikleri ve Bileşenleri

Elektrikli bisikletler sadece motor ve bataryadan oluşmaz. Daha basit, ancak işlevsel ve konfor arttırıcı başka özelliklere de sahiptirler:

 

Pedal yardım aktivasyonu ve pedal hissi: Bisiklet ne kadar performans odaklı olursa, pedal yardımı o kadar yumuşak ve tepki verir. Sizin için en uygun hız ve yoğunlukta tepki veren bisikleti bulmak için birkaç bisiklet denemsi yapmalısınız.

 

Pedal yardım seviyeleri: Çoğu bisiklet, pil gücünü korumanıza (eko modu) veya daha fazla hız ve tork çağırmanıza (turbo veya güçlendirme modunda) izin veren 3 veya 4 destek seviyesi sunar.

 

Entegre aksesuarlar: Birçok e-bisiklet artık bir dizi entegre aksesuarla birlikte gelir:

Aydınlatma: Çoğunlukla şehir ve banliyö bisikletlerinde bulunan sahip olunması gereken güzel bir güvenlik özelliğidir. değiştirilebilir olmaları güzel bir özelliktir.

 

Raflar: Tipik olarak kargo e-bisikletlerinde bulunan bu sağlam raflar, ağır yükleri destekleyebilir. E-bisikletler ayrıca çok çeşitli ayrı olarak satın alınan rafları da barındırabilir, ancak bir rafın bisiklet modelinize uyacağından emin olduktan sonra satın almanız gerekir.

Gidona monte LCD ekranlar: Bir e-bisikletlerin en keyif verici bileşenlerinden biri lcd ekranlardır. e- Bisikletinizin pedal yardım modunu, kat edilen kilometreyi, hızı ve daha fazlasını izlemenizi sağlayan gidon monteli bir bisiklet bilgisayarına sahip olmak oldukça faydalı olacaktır.

 

Akıllı telefon entegrasyonu: Üst düzey e-bisiklet elektroniği, akıllı telefonlara kablosuz olarak bağlanabilir. Kullanılabilir uygulamalar arasında GPS, servis kayıtları ve ek ekran özellikleri yer alabilir. Hatta bazı uygulamalar bisikletinizin entegre kilidini açmanıza bile izin verir.

Yerleşik güvenlik: Bazı bisikletlerde şasiye takılı arka tekerlek kilitleri bulunur ve diğerlerinde, bir ortak marka tarafından yapılmış bir bisiklet kilidine (ayrıca satın alınabilir) uyacak şekilde kilitlenebilen pil üzerinde kilitler bulunur.

 

Bileşen kalitesi: Farklı fiyat kademelerindeki e-bisikletler, benzer şekilde kademeli bileşen kalitesini temsil eder. Daha ucuz e-bisikletler genellikle akıllı telefon entegrasyonu gibi üst düzey özelliklere sahip olmayacak ve ayrıca uygun fiyatlı bileşenlere sahip olacaklardır. Daha pahalı e-bisikletler, normal bir bisiklette olduğu gibi, birinci sınıf frenler, lastikler, vites kolları ve aktarma organları daha dayanıklı ve duyarlı olacaktır.

 

Çerçeveler: Çoğu e-bisiklet çerçevesi alüminyumdan yapılmıştır, ancak tüm çerçeve seçenekleri (karbon fiberden çeliğe kadar) mevcut hale gelmektedir. Gövde malzemesi ve tasarımı, motorun ve pilin boyutuyla birlikte toplam ağırlığa en büyük katkıyı yapan unsurlardır. Genel olarak normal bisikletli muadillerinden daha ağır olan e-bisikletler, motor yardımlarıyla durgunluğun üstesinden gelir. Ancak daha hafif bir bisiklet yine de daha çevik hissettirecektir. Bu nedenle, karşılaştırılabilir iki bisiklet arasında seçim yapıyorsanız, daha hafif bir model muhtemelen daha iyi sürüş sağlayacağını unutmayın..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir