Bisiklet Kadro Malzemeleri

En İyi Bisiklet Kadro Malzemesi Hangisidir?

Tüm bisiklet çerçeveleri aynı malzemeden yapılmamıştır. Herhangi bir bisikletin omurgası çerçevesi olduğundan, nasıl yapıldığını ve bunun sizin için ne anlama geldiğini anlamak aydınlatıcı olabilir. Herhangi bir çerçevenin amacı, minimum ağırlıkla maksimum bir güç sunmaktır. Bununla birlikte, çerçeve mukavemeti birçok faktör tarafından belirlenir. Çerçevenin alüminyum mu yoksa kromlu mu olduğu işin sadece bir yönüdür. Bu malzemelerin kullanım şekli de benzer şekilde önemlidir.

 

Hangi Malzeme Size Uygun?

Sürüş tarzınız, kilonuz, macera tutkunuz gibi birçok faktör malzeme seçiminizde belirleyici olacaktır. Aşağıda bisikletlerde yaygın olarak kullanılan farklı malzeme türlerini açıklamaya çalıştık.

Karbon (Yüksek Çekme) Çelik

Çelik, bisiklet kadrolarında en yaygın kullanılan malzemedir. Karbon veya yüksek gerilimli çelik, iyi, güçlü, uzun ömürlü bir çeliktir, ancak daha yüksek teknolojili kardeşi olan krom kadar hafif değildir.

Krom-Çelik

Endüstrinin beygir gücü olan chromoly, hafif ve güçlü bir çeliktir. Fazla kiloları almak için kıvrık ve şekillendirildiğinde, yıllarca zorlu kullanım boyunca dayanacak oldukça hafif bir çerçeve sunabilir.

Alüminyum

Alüminyum artık daha ucuz ve günümüz bisikletlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Hafif, güçlü ve serttir. Uygun tasarımı ile tırmanma için sağlam bir sürüş veya dar durumlarda canlı yol tutuşu sağlayabilir. Çelik kadar güçlü değildir özellikle hybrit-şehir bisikletlerinde tercih edilebilir.

Titanyum

Çelikten daha hafif ama aynı derecede güçlü olan bu daha pahalı metal, yüksek kaliteli yollarda veya kros dağ bisikletlerinde bulunur. Şeklini korurken o kadar iyi esner ki, bazı çok üst düzey bisikletlerde metalin kendisi amortisör olarak kullanılır.

Karbon fiber

Oldukça pahalı ve çok hafif bir çerçeve malzemesidir. Üst seviye bisikletlerde kullanılır. Örneğin bir laminat oluşturmak için birkaç kat yapılır (tıpkı kontrplak gibi). Ve laminat, doğru tasarlanırsa çok sert olabilir. Aynı zamanda hafiftir. Peki neden tüm bisikletler karbon fiberden yapılmaz? Kırılgan olma eğilimindedir. Metalin bükülüp şeklini geri kazanabilmesi, onu kalıcı kılan şeydir. Bu nedenle, karbon fiber bisikletler, ihtiyaç duyulandan daha güçlü üretilirler. Ayrıca çok daha pahalı bir malzemedir.

 

Bir Çerçevede Nelere Bakmalı?

Üretim süreçleri ve pazar trendleri, bisiklet çerçevesini tam anlamıyla şekillendirmeye devam ediyor. Bu arada, uzun süredir iş gücü olan çelik, gitgide daha fazla alüminyumla değiştiriliyor.

Ağırlık

Çerçeve tasarımlarından değerli gramları tıraş etmeye çalışan üreticiler, her türlü egzotik metal ve yöntemi kullanmışlardır. Yani ödemeyle bisikletinizin ağırlığı ters orantılıdır. Ne kadar çok öderseniz, o kadar hafif bir bisiklet sahibi olabilirsiniz.

Geometri

Teoride, agresif açılar agresif sürüş özelliklerine yol açar. Rahat açılar, daha rahat sürüş özelliklerine yol açar. Sizin için en iyisi hangisi? Cevap gerçekten eyerde ne kadar zaman harcadığınıza bağlı. Çok fazla sürüyorsanız ve yola veya patikaya saldırmakla ilgilenmiyorsanız, kafa borusunda yaklaşık 70 veya 71 derecelik rahat bir açıyı seçmelisiniz. Daha agresif bisikletlerin kafa borusu açısı 72 veya 73 derecedir.

Düz Ölçü Borusu

Malzemelerdeki, üretim süreçlerindeki ve tasarımdaki gelişmelere rağmen, paranın karşılığını en iyi şekilde alan çerçeve boruları düz mastardır. Bunlar, uçlara (aşağıya bakınız) veya aşırı boyutlandırmaya veya egzotik karışımlara dayanmayan, ancak düz ve güçlü ve üretimi kolay olan tüplerdir. Sonuç olarak daha ucuzlar. Bisiklete binme konusunda “ciddi” olanlar, düz mastarlı tüplerin kıvrık tüplerden daha ağır olduğuna dikkat çekebilir. Bu doğrudur, ancak aradaki fark bazen sadece bir kaç kg kadardır. Kasabanın veya patikanın tadını çıkarıyorsanız ve dağlara saldırmıyorsanız, bu ağırlık farkının çok bir önemi yoktur.

Başka Hangi Faktörleri Düşünmeliyim?

Bisikletinizi Ne Kadar Süreceksiniz?

Çelik, alüminyumdan daha hızlı oksitlenir (paslanır). Ancak çelik, uzun vadede alüminyumdan daha fazla stres alabilir. Hangisi daha iyi? Islak bir iklimde yaşıyorsanız, alüminyum daha iyi bir seçim olabilir. Kuru iklim için çelik daha iyi bir tercih olacaktır.

Kaç kilosun?

eğer 80 kg’ın çok üzerine çıkarsanız, daha güçlü bir bisiklet isteyeceksiniz. Bu, elde etmek için ek bir kilo kare ağırlığı gerektirebilir, ancak uzun vadede buna değer. Ayrıca çelik ve titanyum, uzama adı verilen bir şeyden dolayı genellikle daha büyük sürücüler için daha iyidir. Kırılmadan daha fazla esneyebilirler.

Para Bir Faktör mü?

Alüminyum ve titanyum fiyatları düşmüş olsa da, çelik hala en ucuz metaldir. Ancak çoğu bisikletçi alüminyum veya karbon fiberin daha hafif olmasını sevdiğinden, üreticiler alüminyum veya karbon fiber ve daha uygun fiyatlı bisikletler yaratıyor. Titanyum? Hala pahalı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir