Asya Arowanası/ Dünyanın En Pahalı Evcil Hayvanı

Asya Arowanası

(Skleropajlar Formosus)

 

Asya arowanası, uzun, dar ve düz bir gövdeye sahip tarih öncesi bir tatlı su balığıdır. Kalın pulları olan uzun gövdeli sırtı keskin bir balıktır. Alt çenenin sonunda bir çift büyük bıyık bulunur. Ağız son derece geniştir. Arowana’nın altın sarısı, kırmızı, gümüş ve yeşil gibi birçok farklı rengi vardır. Arowana, muazzam pulları ve bıyık benzeri uzun çene bıyıkları nedeniyle genellikle “ejderha balığı” olarak adlandırılır. Yüzerken, göğüs yüzgeçleri genellikle uçuş halindeki bir ejderhayı andırır şekildedir. Doğu ejderhası birçok kültürde iyi şansın, gücün sembolüdür ve kötülüğü önlediği düşünülür.

Nadir bulunan Platinium arowana renge sahip olanları 400.000 dolar civarında satılmaktadır

Boyut: Asya Arowana 36 inç (91 cm) uzunluğa ulaşabilir, ancak genellikle daha küçüktür.

 

Davranış: Arowanalar genellikle tek başlarına veya vahşi doğada küçük gruplar halinde yaşarlar. Aşırı derecede bölgecidirler ve alanlarını agresif bir şekilde korurlar.

 

Diyet:Arowanalar oldukça etkili etçillerdir. Avlanmalarını yüzeye yakın kısımlarda yaparlar ve sığ, genellikle gölgeli alanlarda avlanırlar. Böcekler, kurbağalar, örümcekler, kertenkeleler, kuşlar, yarasalar vb. gibi yüzeyin üzerindeki bitki örtüsüne asılı veya uçan yiyecekler için sudan dışarı sıçrama yetenekleriyle bilinirler.

 

Üreme: Yumurtlama sonrasında baba arowananın ağzı kuluçka makinesi gibidir. Erkek, yumurtadan çıkmadan önce bir ay boyunca yumurtaları ağzında tutar. Yumurtalar iki ila üç ay daha ağızda kalır. Cinsel farklılıklardan biri, erkeklerin kuluçka amacıyla daha geniş ve daha derin ağızlara sahip olmasıdır.

Yaşam alanı: Genellikle biraz bulanık, asidik, kayalık, kumlu bir taban ve bir sürü otsu bitki olan hareketli nehirler üreme ve yaşam alanlarıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Asya’da bulunurlar: Endonezya, Malezya, Tayland, Kamboçya ve Vietnam gibi ülkelerde yaşarlar.

 

Popülasyon: Bu türün esaret altında 60 yıla kadar, vahşi doğada daha uzun süre yaşadığı bilinmektedir. Vahşi doğada türleri tehlike altındadır ve CITES (Tehlike Altındaki Türlerin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) Ek I’de listelenmiştir, yani uluslararası ticareti katı bir şekilde sınırlandırılmıştır. Başlıca tehditler, akvaryum endüstrisindeki popülaritesi ve azalan habitatlardır.

Geniş akvaryumlarda, 25-30 derece istikrarlı su ısısında yaşarlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir