Bebeklerde Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılmalı?

Burun Aspiratörünü Doğru Kullandığınızdan Emin Olmanın 5 Yolu

Ebeveynler endişelerini dile getirdiler ve burun aspiratörünü onları hasta edip edemeyeceğini merak ettiler. İşte uzmanların söylediği:

Birçok ebeveyn, bebekleri hastalandığında burun aspiratörü gibi cihazların hayat kurtarıcı olduğunu söylüyor. Bu burun aspiratörlerini kullanmak, bebeklerin nefesleri tıkandığında tekrar nefes almasına yardımcı olduğu için mantıklıdır. Ancak pandemi sırasında endişeli ebeveynler forumlarda ve özel instagram, Facebook gruplarında burun aspiratörünü bebeklerinde kullandıktan sonra hasta olduklarını anlatan yazılara rastlamamışlardır mutlaka. Etrafta ölümcül bir virüs dolaşırken, ebeveynlerin korkması da oldukça kolaydır.

Burun aspiratörü kullanmaktan hastalanmak gerçekten mümkün mü? İyi haber ebeveynler, uzmanlar muhtemelen çok fazla endişelenmemeniz gerektiğini söylüyorlar – özellikle de ürünü doğru kullanıyorsanız.

Burun Aspiratörü Kullanmak Zararlı mı yazısını okumak için buraya tıklayınız!!!

 

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılmalıdır?

Küçük çocuğunuzun onu rahatsız eden veya yeme-içme ve uyuma gibi günlük aktivitelerini bozan burun akıntısı ile uğraştığını fark ettiğinizde burun aspiratörüne başvurabilirsiniz. Ardından şu adımları izleyin.

1-Bebeği doğru pozisyona getirin

Bebeği sırt üstü yatırmanız ve güvenli bir pozisyonda tutmanız gerekir. Evde bir partneriniz veya size yardım eden biri varsa, bebeğin kollarını, gövdesini ve alnını sabit tutmasını sağlayın. Veya bunun yerine, diğer kişi bebeği emen ebeveyne bakacak şekilde kucağında dik tutabilir ve alnını sabit tutarken ellerini bebeğin kollarına ve gövdesine sarabilir.

 

2- Okyanus Suyu (Nazal salin) kullanın

Çocuğun burnuna birkaç damla okyanus suyu(nazal salin) damlatarak işe başlayın. Nazal salin, kalın, kuru mukusun gevşemesine yardımcı olur ve bu iltihaplı burun pasajlarını küçültebilir. Salinin bebeğin burun pasajlarına geçmesi için birkaç saniye bekleyin.

 

3-Cihazı takın

Aspiratör cihazının burun ucunu bebeğin burun girişine koyun. Burun deliğine girmesine gerek yok; sadece bebeğin burun deliğinin açılmasıyla bir mühür yapması gerekiyor, böylece vakum uyguladığınızda, oluşturulan vakum mukusu dışarı doğru çekecektir.

Aspiratör emme ucunu ağzınıza yerleştirin ve emmeye başlayın. Daha fazla mukus çıkarmaya yardımcı olup olmadığını görmek için nazal aspiratör ucunun açısını dairesel bir hareketle nazikçe hareket ettirebilirsiniz.

 

4-Temizlemek

O sümükleri emmeyi bitirdikten sonra, mutlaka dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Hijyenik filtreyi mutlaka atınız ve büyük burun hortumunu sıcak su ile yıkayınız. Ayrıca, ince aspirasyon tüpünü bir ucuna birkaç damla ovma alkolü ekleyerek temizleyebilirsiniz, böylece içinden geçerek cihazı sterilize etmiş olursunuz.

Tüm parçalar elle veya havada kurutulduktan sonra, aspiratörü yeni bir hijyenik filtreyle yeniden monte edin, böylece bir sonraki sefer kullanıma hazır hale gelir.

 

5-Aşırı kullanmayın

Ancak burunda bir miktar şişmeye neden olabileceğinden bu cihazları aşırı kullanmamaya çalışın. Uzmanlar, günde dört defaya kadar kullanabileceğinizi söylüyor.

Her ebeveyn doğal olarak bebeğinin semptonlarını izlemeye devam edecektir. Aspiratör kullanımına rağmen; bebeğinizin nefes almakta veya beslenmekte güçlük çektiğinden endişeleniyorsanız bir çocuk sağlığı uzmanına danışmanız en iyi çare olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir