Burun Aspiratörü Kullanmak Zararlı mı?

Burun Aspiratörü Zararlı mıdır?

 

Birçok ebeveyn, bebekleri hastalandığında burun aspiratörü gibi cihazların hayat kurtarıcı olduğunu söylüyor. Bu burun aspiratörlerini kullanmak, bebeklerin nefesleri tıkandığında tekrar nefes almasına yardımcı olduğu için mantıklıdır. Ancak pandemi sırasında endişeli ebeveynler forumlarda ve özel Facebook gruplarında burun aspiratörünü bebeklerinde kullandıktan sonra hasta olduklarını anlatan yazılara rastlamamışlardır mutlaka. Etrafta ölümcül bir virüs dolaşırken, ebeveynlerin korkması da oldukça kolaydır.

Burun aspiratörü kullanmaktan hastalanmak gerçekten mümkün mü? İyi haber, uzmanlar çok fazla endişelenmemeniz gerektiğini söylüyorlar – özellikle de ürünü doğru kullanıyorsanız.

Birçok ebeveyn burun aspiratörlerini cankurtaran olarak adlandırıyor. Bebekler, hayatlarının ilk aylarında ‘zorunlu burun solunumu’ yaptıkları için ağızlarından nefes alamıyorlar. Burunları tıkalıysa nefes almaları neredeyse imkansızdır.

Ancak son dönemlerde sosyal medya üzerinden burun aspiratörlerinin zararlı olduğuna dair paylaşımlar artmış durumda. Peki gerçekten zararlı mıdır?

Burun aspiratörleri covid-19 bulaştırmada bir bebek veya anne için fazladan bir risk yaratmaz. Çünkü anneler gün içinde sık sık bebekleriyle çok daha yakın temas içinde oluyorlar. Dolayısıyla bulaşma riski aspiratörle yükselmez.

Aspiratörün kullanma süreci, hastalık bulaşması söz konusu olduğunda ilk başta sağlıksız ve riskli görünebilir. 90’ların sonundaki başlangıcındaki klinik araştırmalar, hijyenik filtrenin doğru kullanımıyla cihazın ebeveynin en çok içine giren kısmında bakteri üremesi olmadığını gösterdi. Fakat bu çalışmalar tam anlamıyla yeterlidir anlamına gelmiyor. Aspiratörlerin kullanımdan sonra doğru ve düzenli olarak temizlenmesi oldukça önemlidir. Ayrıca ebeveynin kullanımdan önce ve sonra, bebeğin ve kendi sağlığı için ellerini sabunla yıkaması da faydalı olacaktır.

Sonuç olarak bebeğiniz burun akıntısı sebebiyle nefes almakta güçlük çekiyorsa burun aspiratörü kullanmanızın hastalık bulaştırmada ekstra bir etkisi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir