Balıkçı Düğümleri/ Temel Olta bağlama düğümleri

Her Balıkçının Bilmesi Gereken 5 Temel Balık Tutma Düğümü

Her amatör balıkçının kabuslarından biri büyük bir balığa denk geldiğinde misinanın düğüm yerlerinden atması veya kopmasıdır. Yeterince dayanıklı malzeme var ise bu durumda tek suçlu takımı hazırlarken yaptığımız düğüm hatalarıdır. Bu nedenle, birkaç temel olta düğümünün nasıl atılacağını öğrenmenin, doğru olta takımını satın almak kadar önemli olduğunu düşünüyoruz.  İşin güzel tarafı balıkçılık için öğreneceğiniz tüm bu düğümler hiç olmadık durumlarda basit ama etkili çözümler üretmemize de olanak sağlayabilir. Bu yüzden size beş temel balık düğümünü nasıl bağlayacağınızı göstermek için küçük bir yazı hazırladık. Aslında bunun için bir video düşünüyorduk. İlerleyen zamanlarda detaylı videolar hazırlamak planlarımız arasında yer alıyor. Bu düğümleri atmaya çalışın ve onları hafızaya alın. Bu şekilde, balık avlarınız daha başarılı olacaktır.

(Resimler Alıntıdır)

Tek düğüm

Tek düğüm, monofilament hattınızın sonuna kancalar, fırdöndüler ve platinler bağlamak için en güçlü düğümlerden biridir. Tek düğüm kaymaz ve bir kez öğrendiğinizde unutmayacağınız, bağlanması oldukça kolay bir düğüm. Mono’nuzun kalınlığı (ağırlığı), ana hat etrafında kaç dönüş yapacağınızı belirleyecektir. Daha ince (hafif) ipte yedi veya sekiz büküm hedefleyin: daha kalın(ağır) liderlerde optimum düğüm gücü için üç veya dörde tutun.

 

Palomar Düğümü

Palomar düğümü, çok yönlü harikalardan biridir. En iyi ana hattınıza veya liderinize fırdöndüler bağlamak için kullanılır, ancak aynı zamanda kanca ve platin bağlamak için de harikadır. Palomar düğüm en çok örgülü ipte etkilidir ancak mono ile de bağlanabilir. Palomar düğümü, çok yönlülüğü ve pratikle tek bir yumuşak hareketle – karanlıkta bile – bağlanabilmesi nedeniyle tercih edilir.

Albright Düğümü

Çapları çok farklı olan iki çizgiyi birbirine bağlamanız gerekiyorsa, albright düğümünü geçemezsiniz. Daha büyük çaplı duran hatta bir döngü oluşturarak, daha küçük olan hattın kayma olasılığını ortadan kaldırırsınız. Albright, sinek avcıları tarafından liderlerine atkı bağlamak için yaygın olarak kullanılır. Albright düğüm, aerodinamik şekli nedeniyle bir makarayı örgülü iple sararken destek olarak monofilamenti bağlamak için de harikadır.

 

Çift Cerrah Döngüsü

Yukarıdaki videoda yer alan düğümlerin çoğu, çeşitli balık tutma senaryolarında kullanılabilir. Çift cerrahın ilmeği, iz ve göstergeleri bağlamak için ana hatlarının sonunda bir ilmek oluşturmak için genellikle olta balıkçıları tarafından kullanılan bir düğüme iyi bir örnektir. Ancak çift cerrahın halkası, tekne balıkçılığı teçhizatlarıyla da kullanılabilir. Çift cerrahın halkasını liderinizin ortasına bağlamak, birden fazla kanca veya platin bağlamak için damlalık teçhizatı yapar. Bu gerçekten çok yönlü bir düğümdür ve her balıkçının kollarında olması gereken bir düğümdür.

 

Tekten Teke Düğümü (iki misinayı birbirine bağlama)

Tüm düğümler, hattınızın sonuna dişli bağlamak için değildir. Bazen misina kopuyor veya farklı misina türlerini birbirine bağlamanız gerekiyor. Tekten teke düğüm (bazen çift tek düğüm olarak anılır), iki uzunluktaki ipi birleştirmenize olanak tanır. İster örgülü ana hattınıza bir florokarbon lideri bağlayın, ister iki uzunluktaki monoyu birleştirin, tekten teke güçlü bir aerodinamik bağlantı oluşturur.

Çapı benzer olan bir ipi birbirine bağlamak için daha uygunudur. Bir ip diğerinden çok daha hafifse, düğümün her iki tarafta eşit olması için ana hattın etrafına birkaç kez daha sardığınızdan emin olun. İlk önce tek düğümü nasıl bağlayacağınızı öğrenmek, tek düğümden tek düğüme ustalaşmayı çok daha kolay hale getirecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir